Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
530
Reaction score
0
Το παράλογο στα φορουμς είναι ότι αυτοί που συνήθως “φαίνονται” στους ανυποψίαστους αναγνώστες σαν γνώστες του αντικειμένου τελικώς ακούνε σπίτι τους με κουδουνίστρες. Αυτοί οι τύποι είναι και οι πιο επικίνδυνοι.
G.Kar πραγματικα οτι ευσημα και να σου αποδωσω ειναι λιγα...

Πραγματικα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΕΣ ΑΛΗΘΙΝΕΣ κουβεντες απο ενα ανθρωπο που κανει μπαμ οτι ειναι οξυδερκης, ευφυης κι οτι γνωριζει πολλα.

Αγαπητε φιλε δεν σε γνωριζω προσωπικα αλλα σου οφειλλω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ!

Παρακαλω και συστηνω ανεπιφυλακτα σε ολους τους αναγνωστες του παροντος thread να λαβουν ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ υπ'οψιν τους τα λεγομενα του εν λογω κυριου!

:446:
 


Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Καλώς το μου και ας άργησε.
Αμ δεν θα την κάνω ακόμα σύντροφε. Άλλωστε τώρα που σε βλέπω άνοιξε η καρδιά μου.
Κάνε κουράγιο έχουμε μέλλον, που να δεις που θα πάνε τα θέματα με τα καλώδια.

Υ.Γ. Τελευταία μελέτησα τα θέματα φιλίας σε ψηφιακή μορφή και είμαι ετοιμοπόλεμος.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Kαλως η κακως, τα λεφτα σε ενα μεγαλο ποσοστο αρκουν για να φτιαξεις ενα κορυφαιο συστημα. Μπορει να μην παρεις το 100% αλλα θα εχεις ενα κορυφαιο ηχο.

Ακραιο παραδειγμα: Ακομα και ο πιο ασχετος με το θεμα λεφτας αν ανοιξει ενα ΗΧΟ και δει ποιες συσκευες εχουν 5 αστερια και τις αγορασει ολες θα εχει ενα κορυφαιο συστημα.Ακομα και αν δεν ξερει τι ειναι η ευαισθησια ενος ηχειου. Εκτος ακραιων περιπτωσεων (να παρει το κορυφαιο μονοδρομο με τα κορυφαια krell ας πουμε)

Μπορεις ακομα να παρεις τον Rasmussen της Gryphon τηλεφωνο και να του πεις να σου φτιαξει ενα συστημα. Θα ερθει ο ιδιος προσωπικα, θα σου φερει οτι καλυτερο εχει απο ηχεια, ενισχυτικα, πηγες, καλωδια θα στα στησει και θα εχεις ενα απο τους καλυτερους ηχους παγκοσμιως. Ακομα και αν εισαι χαιβανι με τεχνικα.

Οποιος θελει να παραμυθιαζεται και να πιστευει οτι οι τεχνικες γνωσεις μπορουν να υπερκαλυψουν τα παραπανω δικαιωμα του.

Λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η πικρη αληθεια, που πολλοι δεν θελουν να δουν.

Οποιος διαφωνει, εδω ειμαστε.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μιχάλη, τα λεφτά μπορούν να αγοράσουν τα πάντα αλλά από την άλλη, θα ήταν πολύ ανιαρά τα πράγματα. Φαντάζεσαι ένα φόρουμ μόνο με λεφτάδες; :114:

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Νταξει θα ηταν απιστευτα βαρετο οκ.:116:

Το θετω Νικο ως παραδειγμα γιατι κοντευουμε να φτασουμε στο αλλο ακρο.:126:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.742
Απάντηση: Re: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Νταξει θα ηταν απιστευτα βαρετο οκ.:116:

Το θετω Νικο ως παραδειγμα γιατι κοντευουμε να φτασουμε να στο αλλο ακρο.:126:
Καλα τα λες γειτονα αλλα, σκεψου καποιον που ξοδεψε 40 χιλιαρικα για ενα συστημα και ακουσει σε φιλο του ενα σωστα επιλεγμενο και σωστα στημενο, ενα των 15 που του ριχνει στ αυτια!
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Νικο σιγουρα μπορει να γινει και αυτο που λες εσυ και ειναι πολυ συνηθες.

Εγω εδωσα ενα ακραιο πραδειγμα just to prove my point....:126:

Mε ακουσες που φωναζα στο γκολ της Ολλανδιας?:142:
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Kαλως η κακως, τα λεφτα σε ενα μεγαλο ποσοστο αρκουν για να φτιαξεις ενα κορυφαιο συστημα. Μπορει να μην παρεις το 100% αλλα θα εχεις ενα κορυφαιο ηχο.

Ακραιο παραδειγμα: Ακομα και ο πιο ασχετος με το θεμα λεφτας αν ανοιξει ενα ΗΧΟ και δει ποιες συσκευες εχουν 5 αστερια και τις αγορασει ολες θα εχει ενα κορυφαιο συστημα.Ακομα και αν δεν ξερει τι ειναι η ευαισθησια ενος ηχειου. Εκτος ακραιων περιπτωσεων (να παρει το κορυφαιο μονοδρομο με τα κορυφαια krell ας πουμε)

Μπορεις ακομα να παρεις τον Rasmussen της Gryphon τηλεφωνο και να του πεις να σου φτιαξει ενα συστημα. Θα ερθει ο ιδιος προσωπικα, θα σου φερει οτι καλυτερο εχει απο ηχεια, ενισχυτικα, πηγες, καλωδια θα στα στησει και θα εχεις ενα απο τους καλυτερους ηχους παγκοσμιως. Ακομα και αν εισαι χαιβανι με τεχνικα.

Οποιος θελει να παραμυθιαζεται και να πιστευει οτι οι τεχνικες γνωσεις μπορουν να υπερκαλυψουν τα παραπανω δικαιωμα του.

Λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η πικρη αληθεια, που πολλοι δεν θελουν να δουν.

Οποιος διαφωνει, εδω ειμαστε.
Σε πολλα απο αυτα που λεει ο Μιχαλης συμφωνω.

Τα περι του Ηχου και των 5 αστερων τα αντιπαρερχομαι διοτι.....
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Και ομως ακομη και τα 5 αστερια του ηχου να παρεις θα εισαι ok.

Φαντασου...
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Καλα τα λες γειτονα αλλα, σκεψου καποιον που ξοδεψε 40 χιλιαρικα για ενα συστημα και ακουσει σε φιλο του ενα σωστα επιλεγμενο και σωστα στημενο, ενα των 15 που του ριχνει στ αυτια!
Μπορει καλλιστα να συμβει και το παραπανω γεγονος,

οποτε ο "βιαστικος" πελατης θα κλαιει τα 25 χιλιαρικακια του....
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Παντως η "μαγκια" εκ μερους του χαιφιντελιστα ειναι να φτασει στο επιθυμητο αποτελεσμα με τα οσο το δυνατον λιγοτερα εξοδα βασει των οικονομικων δυνατοτητων του.

Εδω βρισκεται και η "μαγκια" του εμπορου αν θελετε. Στον να τον οδηγησει στην βελτιστη αγορα για την κατηγορια τιμης στην οποια κινειται.

Οι πιο τρελλαμενοι χαιφιντελιστες που γνωριζω εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων ειναι μετριου προς χαμηλου εισοδηματος.

Πολλοι εξ'αυτων ειναι και φιλοι μου.

Τους σεβομαι και τους εκτιμω διοτι εχουν τεραστιο μερακι και αγαπη για το αντικειμενο, ενω ταυτοχρονα η ελλειψη πορων τους "αναγκαζει" να ψαχνονται διαρκως και περισσοτερο.

Τωρα στις σπανιες περιπτωσεις οπου συνυπαρχει το ασβεστο παθος και μερακι με τους οικονομικους πορους συνηθως τα αποτελεσματα ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ.

Βεβαια πρεπει να δηλωσω οτι ΔΕΝ φτανει το μερακι ουτε οι τεχνικες και λοιπες γνωσεις.

Το σημαντικοτερο ολων ειναι η νοημοσυνη του χομπιστα, η αλλιως ο τροπος που αντιλαμβανεται το μυαλο του την ζωντανη μουσικη και το πως θα επρεπε να ηχει κατα το βελτιστο τελικα το συστημα του.

Εκει βρισκεται ολο το παιχνιδι κι η πεμπτουσια της ικανοτητας του καθενος μας να στηνει συστηματα.

(Κι Οχι φυσικα στις μετρησεις)
 

Μηνύματα
955
Reaction score
498
Πάντως, από όσα συστήματα έχω ακούσει στην ζωή μου αυτά που βγάζανε μαγεία σε κάποιους τομείς ήτανε ΟΛΑ ακριβά.

Όμως, υπήρχανε αρκετά πανάκριβα συστήματα που δεν παίζανε μία και αρκετά πιο οικονομικά που παίζανε αξιοπρεπέστατα.

High-end όμως δεν είναι για να ακούμε απλά όμορφα μουσική.Εξ' ορισμού έχουμε ΠΟΛΛΕΣ απαιτήσεις οι ίδιοι από το σύστημά μας.

Επίσης, δυστυχώς ακόμη ΔΕΝ έχω ακούσει ούτε ένα σύστημα που να τα είχε ΟΛΑ.Αναφέρομαι σε αυτό που θα ήθελα εγώ να εκλάβω ως απόλυτο.

Ακούμε Sonus Faber, το βιολί δουλεύει σταυροβελονιά.Πάμε όμως να βάλουμε κάτι με έντονο χαμηλό - μύλος να το ταιριάξουμε το ηχείο να μην χάσει την μαγεία στο βιολί.

Ακούμε ATC.Παθαίνουμε πλάκα με τα δυναμικά και την μεσαία περιοχή, το άκουσμα όμως δεν μας συγκινεί και πολύ.

Ακούμε Lamm, κιθάρα και φωνές μέσα από τον παράδεισο.Μόλις μπει rock κομμάτι κλαίμε όλοι μαζί με μαύρο δάκρυ..

Και εκτός του ότι άκρη δεν βγάζουμε διότι δεν υπάρχει τέλειο σύστημα κι ας είναι και ακριβό, τσακώνεστε για το τι παίζει και τι δεν παίζει.Να θυμίσω πριν μερικά χρόνια στην Ηχοέκφραση με τα B&W 802D και τον Yamaha MXD-1.Είμασταν 10 άτομα παρόντες και οι μισοί λέγανε πως δεν τα παίζει και οι άλλοι μισοί πως τα παίζει.Και είμασταν στο ίδιο δωμάτιο, όχι ο καθένας σπίτι του..Και μιλούσαμε για οδήγηση, όχι για φυσικότητα οργάνων..

Για αυτό ΟΤΙ άποψη και να ακούσω στα φόρα λέω καλή καρδιά και γεια μας.Άκρη δεν βγάζει κανείς έτσι.Όσον αφορά αυτό που είπε ο G.Kar για τις κουδουνίστρες δυστυχώς ισχύει.Τί άποψη να πάρω σοβαρά όταν ακούω πως το καλύτερο σύστημα στην έκθεση κάθε χρόνο το έχει η Audio Spectrum πχ? Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, καλά ηχεία έχει, αλλού είναι το θέμα..

Το πλάτιασα αφάνταστα αλλά θεώρησα πως σαν βετεράνος στο χόμπυ θα μου επιτραπεί από τον συντονιστή, έπρεπε να πω τα...δικά μου...:136:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.396
Reaction score
21.583
Λοιπόν, αγαπητοί μου συνοδοιπόροι, κι εσείς που με αγαπάτε κι εσείς που με αποστρέφεστε, από το να βλέπω τον Καφάτο να κάνει την κορόιδα απλώς με ένα «παρών», ας ξεκαθαρίσω τη θέση μου, να τελειώνουμε. Προφανώς, ο κ. Ιδρυτής αποφάσισε πως η τρέχουσα κινητικότητα της κατηγορίας τελεί κάτωθεν του προσδοκωμένου, κι έτσι έφερε τον Μιχάλη ως διαχειριστή –και καλά έκανε, τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου αντίληψη. Και γνώσεις έχει το παιδί, και γνωριμίες, και «ρεύμα». Όμως, έχω βαρεθεί να βλέπω τους επανακάμπτοντες να αποχωρούν εκ νέου μετά φανών και λαμπάδων, σαν κακομαθημένες γεροντοκόρες που τους είπαν πως το «βιδωτό» δίνει μεγάλη ικανοποίηση, εν αντιθέσει με αυτά με τα οποία τους έχει κάνει πλύση εγκεφάλου ο παπάς της ενορίας. Βαρέθηκα πια.

Αν είναι να αποκτήσει η κατηγορία την προσήκουσα κινητικότητα, και το μαγαζί του κ. Ιδρυτού να δουλέψει και λίγο πιο πολύ τα συγκεκριμένα προϊόντα, και τέλος πάντωνε, να γίνεται ντόρος για τα προϊόντα που κινούνται στην αγορά, μιας κι εγώ όλα αυτά τα εμποδίζω –αυτήν την αίσθηση έχω, τότε χαλάλι. Να επανέλθουν όλοι αυτοί που είναι απόντες, είτε επειδή με φοβούνται είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο, και μεριάζω εγώ. Δεν γίνεται κι αλλιώς, και εδώ που τα λέμε, με τον g.kar, το Θεοφιλάκο και τον Lemarchand και τον Μιχαηλό να φέρνουν βόλτα εδώ γύρω, το επίπεδο είναι πλέον χαμηλό, πολύ χαμηλό.

Αν κάποιος θέλει τη γνώμη μου, ας μου στείλει κανένα pm. Αν έχω κατιτίς ζουμερό να γράψω για να βγάζουμε άκρη και να μαθαίνουμε για το αντικείμενο, θα το ποστάρω, κι όποιος θέλει να ξεστραβωθεί, ας το κάνει. Οι υπόλοιποι έτσι κι αλλιώς με παραμύθι γεννηθήκατε και με αυτό θα πεθάνετε. Ούτε να αναρωτηθείτε ξανά τι «κουδουνίστρες» έχω σπίτι μου, ούτε τι κάνω, ούτε αν είμαι καλά, ούτε την εύνοιά σας θέλω, ούτε την καλημέρα σας. Και ούτε καν τη ματιά σας, κυκλοφορώ με πλυμένα ρούχα.

Άι σιχτίρ πια...
 


Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Δεν γίνεται κι αλλιώς, και εδώ που τα λέμε, με τον g.kar, το Θεοφιλάκο και τον Lemarchand και τον Μιχαηλό να φέρνουν βόλτα εδώ γύρω, το επίπεδο είναι πλέον χαμηλό, πολύ χαμηλό.
Αυτο βρε Κωστα δεν χρειαζοταν

τωρα για ταλλα τι να πω, δεν εχω αναγκη απο πιεμια γιατι η γνωμη σου μετραει φανερα για μενα. Δεν ξερω τι να σου πω τωρα γιατι νοιωθω μια στεναχωρια κες και μεσφιξε αποτομα μεγγενη
Εμενα μαρεσει ωρες ωρες να γυρναω με βρωμικα ρουχα - γουσταρω να κυττανε και να απορουνε.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Λοιπόν, αγαπητοί μου συνοδοιπόροι, κι εσείς που με αγαπάτε κι εσείς που με αποστρέφεστε, από το να βλέπω τον Καφάτο να κάνει την κορόιδα απλώς με ένα «παρών», ας ξεκαθαρίσω τη θέση μου, να τελειώνουμε. Προφανώς, ο κ. Ιδρυτής αποφάσισε πως η τρέχουσα κινητικότητα της κατηγορίας τελεί κάτωθεν του προσδοκωμένου, κι έτσι έφερε τον Μιχάλη ως διαχειριστή –και καλά έκανε, τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου αντίληψη. Και γνώσεις έχει το παιδί, και γνωριμίες, και «ρεύμα». Όμως, έχω βαρεθεί να βλέπω τους επανακάμπτοντες να αποχωρούν εκ νέου μετά φανών και λαμπάδων, σαν κακομαθημένες γεροντοκόρες που τους είπαν πως το «βιδωτό» δίνει μεγάλη ικανοποίηση, εν αντιθέσει με αυτά με τα οποία τους έχει κάνει πλύση εγκεφάλου ο παπάς της ενορίας. Βαρέθηκα πια.

Αν είναι να αποκτήσει η κατηγορία την προσήκουσα κινητικότητα, και το μαγαζί του κ. Ιδρυτού να δουλέψει και λίγο πιο πολύ τα συγκεκριμένα προϊόντα, και τέλος πάντωνε, να γίνεται ντόρος για τα προϊόντα που κινούνται στην αγορά, μιας κι εγώ όλα αυτά τα εμποδίζω –αυτήν την αίσθηση έχω, τότε χαλάλι. Να επανέλθουν όλοι αυτοί που είναι απόντες, είτε επειδή με φοβούνται είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο, και μεριάζω εγώ. Δεν γίνεται κι αλλιώς, και εδώ που τα λέμε, με τον g.kar, το Θεοφιλάκο και τον Lemarchand και τον Μιχαηλό να φέρνουν βόλτα εδώ γύρω, το επίπεδο είναι πλέον χαμηλό, πολύ χαμηλό.

Αν κάποιος θέλει τη γνώμη μου, ας μου στείλει κανένα pm. Αν έχω κατιτίς ζουμερό να γράψω για να βγάζουμε άκρη και να μαθαίνουμε για το αντικείμενο, θα το ποστάρω, κι όποιος θέλει να ξεστραβωθεί, ας το κάνει. Οι υπόλοιποι έτσι κι αλλιώς με παραμύθι γεννηθήκατε και με αυτό θα πεθάνετε. Ούτε να αναρωτηθείτε ξανά τι «κουδουνίστρες» έχω σπίτι μου, ούτε τι κάνω, ούτε αν είμαι καλά, ούτε την εύνοιά σας θέλω, ούτε την καλημέρα σας. Και ούτε καν τη ματιά σας, κυκλοφορώ με πλυμένα ρούχα.

Άι σιχτίρ πια...
:118:

Γιατι ρε Κωστα? Νομιζω οτι χωραμε ολοι.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Και ρε φιλαρακι να σου πω και κατι?

Καλως η κακως στo hi-end, οτι σημαινει αυτο τελος παντων, ασχολουμαστε με ακριβα καλωδια, αντικραδασμικα, πατακια, βασεις, στηριγματα καλωδιων, αλλαγες λαμπων και οτι αλλη extreme βλακεια μπορεις να φανταστεις. Ειναι η λοξα μας.

Η δικη σου η προσεγγιση ειναι καθαρα επιστημονικη. Οποτε την βοηθεια που θες να προσφερεις μπορεις καλλιστα μπορεις να το πραξεις μεσα απο την audio κατηγορια. Γιατι θες ντε και καλα να το κανεις σε μια κατηγορια που ετσι και αλλιως δεν πιστευεις...

Φιλικα.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Έθεσα αρκετά πριν ένα ερώτημα και ακόμα απάντηση ΔΕΝ πήρα.

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει ΕΝΑΝ, έστω ΕΝΑΝ ενισχυτή που βρίσκεται στη κορυφή της γκάμας του κατασκευαστή του ή στις πολύ υψηλές θέσεις και δεν διαθέτει ΤΕΡΑΣΤΙΟ μετασχηματιστή και μεγάλης χωρητικότητας ΠΥΚΝΩΤΕΣ?

Δηλαδή όταν ο ίδιος σχεδιαστής φτιάχνει ένα φτηνό (για τη γκάμα του) μηχάνημα είναι μηχανικάρα και ηλεκτρονικάρα και καταφέρνει καλό αποτέλεσμα με αστεία τροφοδοτικά ενώ για τα κορυφαία του μοντέλα γίνεται ΚΙΝΕΖΟΣ και βάζει τεράστια τροφοδοτικά?
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.207
Μηνύματα
2.932.920
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top