Ενεργά ηχεία

Μηνύματα
491
Reaction score
430
Εντάξει λοιπόν... Με καλύψατε όλοι! Θα σας ακούσω.
Πάω να πάρω τα Neumann KH120A και θα τα ακούω από τα 3 μέτρα!!! (Με ή και χωρίς sub!!!!)
Πλάκα - πλάκα στην έκθεση το δωμάτιο με τα ακριβότερα Elac δεν θα ήταν 15-20 τμ;;
Αυτά 13άρι woofer δεν έχουν;
Πως το γέμιζαν απίστευτα και από τα 2,5 μέτρα δεν σου έλειπε τίποτα;;;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.938
Reaction score
127.513
Πλάκα - πλάκα στην έκθεση το δωμάτιο με τα ακριβότερα Elac δεν θα ήταν 15-20 τμ;;
Αυτά 13άρι woofer δεν έχουν;
Πως το γέμιζαν απίστευτα και από τα 2,5 μέτρα δεν σου έλειπε τίποτα;;;
Η τέχνη της εκμετάλλευσης των χαρακτηριστικών του χώρου!
Το φυσιολογικό θα ήταν να "μπουμαρουν" εκεί τα ηχεία που είχαν ικανότητα οδήγησης.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ειλικρινά, πολύ αμφιβάλλω για το αν υπάρχουν εφάμιλλες λύσεις σε χαμηλότερο κόστος από τα πακέτα των ενεργών.

Είναι σα να μου λες ότι αντί να πάρεις το ενεργό το ATC το 40-αρι, μπορείς να πάρεις το παθητικό και να επιλέξεις εσύ κατάλληλο ενισχυτή που να βγάζει ίδιο μαξ εσπιελ (κι ας μην είναι τονικά ουδέτερος) και να βγει σε μικρότερο κόστος η πρότασή σου και να την προτιμάς για κάποιο λόγο. Ειλικρινά αμφιβάλλω. Και υπόψιν πως το ενεργό έχει ενσωματωμένη δυνατότητα ισοσταθμισης, που είναι καλοδεχούμενο μπόνους. ;)

Αν θέλεις, κι αν δε βαριέσαι, άνοιξε νέο θέμα και δώσε κάποιες προτάσεις συνδυασμού παθητικών ηχείων και ενισχυτικων σε 10 πιθανά κοστολογια, που καλύπτουν σχεδόν κάθε περίπτωση, ας πούμε στα εξής: (συνολικό κόστος για 2 ηχεία + ενισχυτικά + απαραίτητες καλωδιώσεις + βάσεις ή ρακ, τα πάντα εντός τιμής, και θα θεωρείται μπόνους η παρουσία ντακ ή ασύρματης σύνδεσης ή άλλων δυνατοτήτων)

1. 250€
2. 500€
3. 750€
4. 1000€
5. 1.300 €
6. 1.600 €
7. 2.000 €
8. 3.000 €
9. 8.000 €
10. 15.000 €

Μπορείς να βάλεις κι άλλες κατηγορίες, δεν έχω περιορισμό.

Μπορούμε να το κάνουμε "επιστημονικά", δηλαδή για συγκεκριμένη απόσταση ακρόασης και συγκεκριμένα τετραγωνικά μέτρα χώρου ακρόασης για κάθε κατηγορία τιμής, ώστε να υπάρχει πραγματικά ορθή λύση κι όχι φλου.

Νομίζω πως σε κάθε κοστολογιο μπορώ να βρω λύση σε ενεργό ηχείο με αντικειμενικά υψηλότερες δυνατότητες αλλά και με μετρήσιμα υψηλότερη πιστότητα ήχου. Αν έχεις άλλη εκτίμηση, ιδού η Ρόδος... ;)

Φυσικά δεν υπόσχομαι τίποτα στις προτάσεις μου για εμφάνιση, ούτε για το αν θα έχουν λαμπατες χροιές ή ζεστά και μεταξένια πρίμα. ;)
Κατ αρχην δεν διαφωνω ως προς τα ενεργα ειδικα στις χαμηλες κατηγοριες τιμης και nearfield ακροασεις.
Ειπα εξ αλλου "αν δεν σε πολυνοιαζει η ακριβεια" οχι "αν δεν θες ενεργα" το "αν εισαι ΟΚ να μην ειναι ενεργα" το εβαλα γιατι οι λυσεις που ειχα στο μυαλο μου για μεγαλους χωρους δεν ηταν ενεργα ηχεια.

Ας ξεκινησω λεγοντας οτι εμενα προσωπικα με ευχαριστουν περισσοτερο τα ασυμπιεστα δυναμικα παρα η τονικη ακριβεια και αν υπαρχουν καποια στοιχεια στον ηχο που με απωθουν αυτα ειναι οι σκληρες και αφυσικες μεσαιες, τα τσιριχτα πριμα και η ελλειψη μπασου.
Αν το ηχειο δεν με κουραζει στις μεσουψηλες, εχει μπασο και αφθονα δυναμικα, ειμαι ΟΚ. Τα υπολοιπα τα ξεπερνω με ανεση και μπορω να ευχαριστηθω χωρις τυψεις ακροασεις μουσικης η θεασεις ταινιων χωρις ακριβεια, χωρις τελεια στερεοφωνικη εικονα, και χωρις χαιεντ αρετες.
Επισης εχω παρατηρησει οτι το ιδιο συμβαινει και με τους περισσοτερους ακροατες που δεν εχουν εισχωρησει στον κοσμο του Hi Fi η του χαιεντ (απεταξαμην) απο τον οποιο σημειωτεον εκανα τη θητεια μου αλλα ευτυχως αφησα πισω ολες τις π@π@ριες που τον περιτρυγιριζαν.

Στα 250 ευρω τα ενεργα (με τοπ επιλογες κατα την γνωμη μου τα Presonus Eris 4.5 και τα JBL LSR305) δεν εχουν αντιπαλο σε σετ ενισχυτης+ηχεια.
Θα ελεγα μεχρι 1000 ευρω και για μικρους χωρους και μικρες αποστασεις ακροασης δεν υπαρχουν επιλογες με καλυτερο VFM
Για μεγαλες αποστασεις ακροασης, μεγαλους χωρους και μπατζετ κατω απο 1000 ευρω δεν υπαρχουν λυσεις σε ενεργα παρα μονο σε PA τα οποια δεν τα απορριπτω εντελως αλλα ειναι ΟΚ μονο για συγκεκριμενες εφαρμογες (πχ home cinema, party speakers, headbanging).

Χωρις την ποιοτητα η την ακριβεια των μονιτορ (που κατα την ταπεινη μου αποψη δεν ειναι παντα το ζητουμενο) αν το μπατζετ ειναι μικρο και η αποσταση ακροασης μεγαλη τοτε για παραδειγμα ενα ζευγαρι Klipsch RP 280F + επαγγελματικος τελικος (780€ + 200-350€ ο τελικος) η ακομα και ενα Cerwin Vega XLS 12 η XLS 28 σε ακομα χαμηλοτερο μπατζετ μπορουν να σταθουν σε μεσαιους χωρους ακομα και χωρις sub.
Σε ακομα χαμηλοτερο μπατζετ επισης στον ιδιο μεγαλο χωρο και ιδια αποσταση ακροασης, ενα ζευγαρι Klipsch RP160 + επαγγελματικος τελικος με συνολικο κοστος 600€ αφηνει περιθωριο και για sub.
Σε αυτην την κατηγορια τιμης υπαρχουν επισης λυσεις σε DIY υψηλης ευαισθησιας με επαγγελματικα μεγαφωνα αλλα Hi Fi προσανατολισμο.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Είναι σα να μου λες ότι αντί να πάρεις το ενεργό το ATC το 40-αρι, μπορείς να πάρεις το παθητικό και να επιλέξεις εσύ κατάλληλο ενισχυτή που να βγάζει ίδιο μαξ εσπιελ (κι ας μην είναι τονικά ουδέτερος) και να βγει σε μικρότερο κόστος η πρότασή σου και να την προτιμάς για κάποιο λόγο. Ειλικρινά αμφιβάλλω. Και υπόψιν πως το ενεργό έχει ενσωματωμένη δυνατότητα ισοσταθμισης, που είναι καλοδεχούμενο μπόνους. ;)
Αυτο δεν θα το ελεγα ποτε γιατι σαφως δεν ισχυει ;)
Οχι γιατι δεν θα παιξει με εναν φτηνο τελικο, αλλα γιατι θα χασεις τα βασικα πλεονεκτηματα του ενεργου (ελλειψη παθητικου κρος, dsp)
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
Εγώ έχω μια απορία, με 1100 ευρώ που κοστίζουν τα 120 θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από το να πάρει κανονικά ηχεία + ενισχυτή
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Εγώ έχω μια απορία, με 1100 ευρώ που κοστίζουν τα 120 θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από το να πάρει κανονικά ηχεία + ενισχυτή
Αναλογα τον χωρο, την αποσταση ακροασης αλλα και τις προτιμησεις.
Κατα τη γνωμη μου τα 120 ειναι ακαταλληλα για την συγκεκριμενη περιπτωση των 40ΤΜ και των 3 μετρων αποστασης ακροασης αλλα περι κολοκυθοπιτας...
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
Αναλογα τον χωρο, την αποσταση ακροασης αλλα και τις προτιμησεις.
Κατα τη γνωμη μου τα 120 ειναι ακαταλληλα για την συγκεκριμενη περιπτωση των 40ΤΜ και των 3 μετρων αποστασης ακροασης αλλα περι κολοκυθοπιτας...
και εγώ αυτό νομίζω τόσα χρήματα για κάτι που είναι φτιαγμένο για άλλη δουλειά
 

Μηνύματα
491
Reaction score
430
Εγώ έχω μια απορία, με 1100 ευρώ που κοστίζουν τα 120 θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από το να πάρει κανονικά ηχεία + ενισχυτή
Εγώ έχω μια απορία, με 1100 ευρώ που κοστίζουν τα 120 θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από το να πάρει κανονικά ηχεία + ενισχυτή
Ηχεία κανονικά (παθητικά hifi) έχω κάτι usher x718 ενωμένα σε ένα av (pioneer lx81) , αλλά επειδή κουράστηκα να δοκιμάζω ενισχυτές,
΄(Κάποιος είναι πολύ λαμπρός για τα ηχεία μου και τα αυτιά μου- κάποιος είναι αδύναμος , κλπ.) είπα να περάσω στα ενεργά για να αποφύγω τυχόν λάθος ταίριασμα ενισχυτή. Λόγω μικρού παιδιού οι εντάσεις δεν ανεβαίνουν γιαυτό σκέφτηκα μικρά ενεργά (και λόγω κόστους).
Για χαμηλομεσαίες εντάσεις.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
113
Reaction score
140
εγω ακουγοντας αυτο
και ακούγοντας και αυτό
διάλεξα τα 305 αν δεν με καλύπτουν περνώ ένα σαμπ, η αν δεν μου αρέσουν τα πουλάω η χάνο...... 250 ευρώ
άλλο 250 άλλο 1100 ακόμα και με το σαμπ της jbl 600 ΕΥΡΩ μαξ
εγώ όμως τα διάλεξα τα ενεργά λόγο μεγέθους και δεν ήθελα άλλα στα πόδια μου καλώδια ενισχυτές κλπ
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
άσε που τα περισσότερα ενεργά από αισθητική είναι χάλια τα 120 ένα παραπάνω εσένα σου αρέσουν οπτικά
αυτά είναι να τα κρύβεις όχι για σαλόνι
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
εγω ακουγοντας αυτο
και ακούγοντας και αυτό
διάλεξα τα 305 αν δεν με καλύπτουν περνώ ένα σαμπ, η αν δεν μου αρέσουν τα πουλάω η χάνο...... 250 ευρώ
άλλο 250 άλλο 1100 ακόμα και με το σαμπ της jbl 600 ΕΥΡΩ μαξ
εγώ όμως τα διάλεξα τα ενεργά λόγο μεγέθους και δεν ήθελα άλλα στα πόδια μου καλώδια ενισχυτές κλπ
Κατα τη γνωμη μου τα 305 μαζι με sub ειναι το πιο VFM πακετο στην ιστορια του Hi Fi.
 


Μηνύματα
113
Reaction score
140
[QUOTE
Ας ξεκινησω λεγοντας οτι εμενα προσωπικα με ευχαριστουν περισσοτερο τα ασυμπιεστα δυναμικα παρα η τονικη ακριβεια και αν υπαρχουν καποια στοιχεια στον ηχο που με απωθουν αυτα ειναι οι σκληρες και αφυσικες μεσαιες, τα τσιριχτα πριμα και η ελλειψη μπασου.
Αν το ηχειο δεν με κουραζει στις μεσουψηλες, εχει μπασο και αφθονα δυναμικα, ειμαι ΟΚ. Τα υπολοιπα τα ξεπερνω με ανεση και μπορω να ευχαριστηθω χωρις τυψεις ακροασεις μουσικης η θεασεις ταινιων χωρις ακριβεια, χωρις τελεια στερεοφωνικη εικονα, και χωρις χαιεντ αρετες.
Επισης εχω παρατηρησει οτι το ιδιο συμβαινει και με τους περισσοτερους ακροατες που δεν εχουν εισχωρησει στον κοσμο του Hi Fi η του χαιεντ (απεταξαμην) απο τον οποιο σημειωτεον εκανα τη θητεια μου αλλα ευτυχως αφησα πισω ολες τις π@π@ριες που τον περιτρυγιριζαν.
[/QUOTE]

Εμένα αυτό είναι που με ανησυχεί με τα studio monitor και με την επιλογή μου
άλλο γράφω μουσική και άλλο ακούω ελπίζω να μου αρεσουν
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Εμένα αυτό είναι που με ανησυχεί με τα studio monitor και με την επιλογή μου
άλλο γράφω μουσική και άλλο ακούω ελπίζω να μου αρεσουν
O ηχος των studio monitors δεν αρεσει σε ολους αλλα αυτο εχει να κανει με παρα πολλους παραγοντες ασχετους με τον ηχο των μονιτορ αυτον καθ εαυτον.
Σε ενα φροντισμενο ακουστικα χωρο ενα στουντιο μονιτορ μαζι με sub στην σωστη αποσταση ακροασης αποκλειεται να μην αρεσει.
Το προβλημα ειναι οτι σχεδον ποτε δεν ακουμε σε φροντισμενους ακουστικα χωρους.
 

Μηνύματα
398
Reaction score
448
πολλές πληροφορίες και σε αυτό το νήμα. συγχαρητήρια σε όσους ξανά και ξανά
μπαίνουν στον κόπο και απαντάνε εμπεριστατωμένα και βοηθούν με προτάσεις.
θα ήταν κρίμα να μην απομονωθούν κάποια κομμάτια ,
ώστε να γίνει sticky με πληροφορίες για επιλογή ηχείων αναλόγως απόσταση ακρόασης, επιλογή και κροσάρισμα sub κτλ,
γιατί θα καταλήξουν να "χαθούν" μέσα στο σύνολο των υπόλοιπων θεμάτων.

έχω ένα ζευγάρι ενεργά με 1x6.5άρι γούφερ και αφού περάσαμε αρκετό καιρό μαζί στο γραφείο
και συνηθίσαμε ο ένας τον άλλο :)
αρχισα να σκέφτομαι να τα μετακομίσω στο σαλόνι για να τα χρησιμοποιώ και για τις ταινίες

ωστόσο, διαβάζοντας το παρακάτω
Οδηγίες για όλες τις αποστάσεις ακρόασης

Οι μίνιμουμ απαιτήσεις μεγαφώνων των κυρίως ηχείων για κάλυψη μεσαίων και χαμηλομεσαίων:

Σε απόσταση ακρόασης 1,4-1,9 μέτρων (ή λιγότερο), κι ένα 6" αρκεί.
Σε απόσταση ακρόασης 2-2,4 μέτρων, θέλω 7" ή ακόμα καλύτερα 2 6".
Σε απόσταση ακρόασης 2,5-2,9 μέτρων, θέλω 8" ή ακόμα καλύτερα 2 7".
Σε απόσταση ακρόασης 3-3,4 μέτρων, θέλω 10" ή ακόμα καλύτερα 2 9".
Πάνω από 3,5 μέτρα, 12" ή 2 10-11".

Σε κάθε περίπτωση, το σαμπ είναι δεδομένο.

Τα τετραγωνικά μέτρα του χώρου, δεν απασχολούν διόλου στην επιλογή ηχείων, αλλά είναι καθοριστικά στην επιλογή σαμπ. Το σαμπ που παίρνουμε, το παίρνουμε για να γεμίζει όλο τον όγκο του ενιαίου χώρου όπου βρίσκεται ο χώρος ακρόασης.

Μίνιμουμ προδιαγραφή για μαξ εσπιελ κυρίως ηχείου (στο μέτρο):

Στο 1 μέτρο απόσταση ακρόασης, το μαξ εσπιελ στα 112 ντιμπι αρκεί.
Στα 2 μέτρα, 118.
Στα 3 μέτρα, 124.


Αυτά. ;)
και δεδομένου ότι η απόσταση από τον καναπέ είναι 2,2m + 0,7m το βάθος του καναπέ (24τ.μ. ορθογώνιος ο χώρος)
μάλλον τα ηχεία μου πέφτουν λίγο μικρά και θέλω να ρωτήσω τα παρακάτω:

1) η προσθήκη ενός sub 11'' δεν σώζει την κατάσταση αν καταλαβαίνω καλά ε?
Δηλαδή η απόσταση ακρόασης είναι ανεξάρτητη της παρουσίας sub;

2)η παρουσία ενός 2ου sub αναιρεί τις παραπάνω απαιτήσεις για τα μεγαφωνα
ανάλογα με την απόσταση ακρόασης;
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
πολλές πληροφορίες και σε αυτό το νήμα. συγχαρητήρια σε όσους ξανά και ξανά
μπαίνουν στον κόπο και απαντάνε εμπεριστατωμένα και βοηθούν με προτάσεις.
θα ήταν κρίμα να μην απομονωθούν κάποια κομμάτια ,
ώστε να γίνει sticky με πληροφορίες για επιλογή ηχείων αναλόγως απόσταση ακρόασης, επιλογή και κροσάρισμα sub κτλ,
γιατί θα καταλήξουν να "χαθούν" μέσα στο σύνολο των υπόλοιπων θεμάτων.

έχω ένα ζευγάρι ενεργά με 1x6.5άρι γούφερ και αφού περάσαμε αρκετό καιρό μαζί στο γραφείο
και συνηθίσαμε ο ένας τον άλλο :)
αρχισα να σκέφτομαι να τα μετακομίσω στο σαλόνι για να τα χρησιμοποιώ και για τις ταινίες

ωστόσο, διαβάζοντας το παρακάτω


και δεδομένου ότι η απόσταση από τον καναπέ είναι 2,2m + 0,7m το βάθος του καναπέ (24τ.μ. ορθογώνιος ο χώρος)
μάλλον τα ηχεία μου πέφτουν λίγο μικρά και θέλω να ρωτήσω τα παρακάτω:

1) η προσθήκη ενός sub 11'' δεν σώζει την κατάσταση αν καταλαβαίνω καλά ε?
Δηλαδή η απόσταση ακρόασης είναι ανεξάρτητη της παρουσίας sub;

2)η παρουσία ενός 2ου sub αναιρεί τις παραπάνω απαιτήσεις για τα μεγαφωνα
ανάλογα με την απόσταση ακρόασης;
Ποια ειναι τα ηχεια που εχεις?
Αυτα ειναι μπουσουλας γαι να εχεις μια βαση οχι ευαγγελιο. Υπαρχουν διαφορες απο ηχειο σε ηχειο δεν ειναι ολα τα ιδια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.938
Reaction score
127.513
1) η προσθήκη ενός sub 11'' δεν σώζει την κατάσταση αν καταλαβαίνω καλά ε?
Δηλαδή η απόσταση ακρόασης είναι ανεξάρτητη της παρουσίας sub;
Όχι δε τη σώζει, εκτός αν ανέβει πολύ το σημείο κρος, πάνω από 100 κύκλους. Σε αυτή την περίπτωση, τα σαμπ πρέπει να έχουν μπροστά το γουφερ να σε βλέπει, και να τοποθετηθούν κάτω από κάθε ηχείο, κάνοντάς το 3 δρόμων.

Τότε ο περιορισμός που θα παραμείνει, θα είναι η μέγιστη στάθμη των ηχείων, η οποία σε κάθε διπλασιασμό απόστασης πέφτει 6 ντιμπι, δηλαδή πολύ.
Η απόσταση ακρόασης είναι ανεξάρτητη του σαμπ, ναι.

2)η παρουσία ενός 2ου sub αναιρεί τις παραπάνω απαιτήσεις για τα μεγαφωνα
ανάλογα με την απόσταση ακρόασης;
Απαντήθηκε.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Σόρρυ που σπάω το θέμα πάλι...

αλλα επειδή το είχα απορρία!
Έχετε κανα λίνκ γιατί δέν βρίσκω κάτι συγκεκριμένο?

Δηλαδή αν πάρω μία τηλεόραση σε άλλο δωμάτιο θέλει - φτού και απο την αρχή - πάλι ρύθμισμα? To calibration επηρεάζεται απο το χρώμα του δωματίου ή μπορούμε να το καλιμπράρουμε οπουδήποτε απλά το αλλάζουμε ετσι ώστε να "καθήσει" στο μάτι?

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη...
Εφοσον μιλάμε για τηλεόραση δεν χρειάζεται ξανα ρύθμιση. Ίσως να χρειαστεί εκ νεου , εαν μιλάμε για lcd, να δείτε το όριο του οπίσθιου φωτισμού σε σχέση με την φωτεινότητα του δωματίου.
 

Μηνύματα
398
Reaction score
448
Απαντήθηκε.
costaEar, απαντήθηκε εννοείς φαντάζομαι αυτό:

"εκτός αν ανέβει πολύ το σημείο κρος, πάνω από 100 κύκλους. Σε αυτή την περίπτωση, τα σαμπ πρέπει να έχουν μπροστά το γουφερ να σε βλέπει, και να τοποθετηθούν κάτω από κάθε ηχείο, κάνοντάς το 3 δρόμων." ;

και αν ναι πώς διαφοροποιείται (αν διαφοροποιείται) η απόσταση ακρόασης έχοντας τα ίδια μεγάφωνα (6,5'')
με 2 sub των 11'' ;

παιδιά σόρι αν σας φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις, αλλά θέλω να τα καταλάβω,
ώστε να δω πως θα κινηθώ αργότερα.
 

Μηνύματα
5.295
Reaction score
6.445
Ο SpZach σε ρωτησε κατι ...βαλτα πρωτα να δεις τι παιζει εκει με το χωρο πρωτα, ο Κωστας μιλαει για το ιδανικο σε αντιστοιχους χωρους ... γιατι σε βλεπω μετα να τον ρωτας για κατασκευες basstraps και συνηχητων στα ταβανια...:D οχι πως ειναι κακο αλλα το ενα φερνει το αλλο και καλο ειναι να εισε προετοιμασμενος για ολα. ..με λιγα λογια μη ξυπνας τα θηρια αν δεν εισε διατεθημενος να τα αντιμετωπισεις και δεν ειναι ευκολα..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.086
Μηνύματα
2.887.785
Members
37.983
Νεότερο μέλος
gio88
Top