Ενεργειακή Κρίση και High Fidelity

Τι θα κάνετε τώρα που θα πρέπει να μειώσουμε την ενεργειακή κατανάλωση

  • Θα τα κάψω τα ρημάδια τα ενεργά μου......

    Votes: 2 5,0%
  • Γυρνάω στις παλίες καλές εποχές του walkman

    Votes: 2 5,0%
  • Θα ακούω πιο πολύ και θα αγοράσω και άλλα δεν παν' να λένε

    Votes: 6 15,0%
  • Θα αφήσω την μουσική και θα το ριξω στη γυμναστική

    Votes: 4 10,0%
  • Ρε δε μας παρατατε λέω εγώ.....

    Votes: 26 65,0%

  • Total voters
    40

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.053
Reaction score
3.068
Καλημέρα σε όλους

Με πρόσχημα την ενεργειακή κρίση στην Ευρώπη και την προτροπή προς μείωση της κατανάλωσης ενέργειας ανοίγω αυτό το poll και θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε την άποψη των αξιοσέβαστων μελλών του φόρουμ για το πως θα βγάλουν την φετινή χρονιά με, χωρίς ή με άλλα μέσα την ηχιτική τους ανάγκη και με μια δόση χιουμορ.
 

Μηνύματα
2.481
Reaction score
1.763
Λεπόν, με 2 Ηλέκτρες του Τσακιρίδη και έναν λαμπάτο προ του Γερούκη βάζω υποψηφιότητα για το πιο ενεργοβόρο σύστημα του site.
Πρέπει να βρω και ένα λαμπάτο dac, έχει κανένα sonic frontiers κάποιος?

Όπως και να'χει με 3-4 ώρες ακρόασης εβδομαδιαίως ας κάψω και λίγο παραπάνω....τουλάχιστον ακούω αυτό που θέλω όπως το θέλω.

ΥΓ: ελπίζω να μη διαβάζει η γκρέτα τούτενμπεργκ το σάητ ε?
 

Μηνύματα
7.358
Reaction score
11.958
Κι εγώ μια απο τα ίδια, είπα να βάλω τον Rotel για να καίω λιγότερο ρεύμα και να μη βράζει ο τόπος, αλλά λίαν συντόμως θα επαναφέρω τα Brystonάκια. Ούτως ή άλλως το σύστημα δεν λειτουργεί πολλές ώρες εβδομαδιαίως, οπότε ας πάει το παλιάμπελο.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.150
Μετρημενη καταναλωση σε καλη σταθμη 180 watt.
2 ημιενεργα ηχεια, ο προ και ο τελικος.
Μια χαρα θα συνεχισω να ακουω οποτε μπορω να το κανω.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.344
Reaction score
39.847
....η ενεργειακη κριση δε πχιανει μια μπροστα στη κριση που εχει υποστει η μουσικη (απο τη μουσικη βιομηχανια). 🐒
οποτε μονοδρομος ολα τα χρονια το walkman, ποσο μπροστα εισαι μωρη μαιμου!
 


D

Deleted member 50795

Guest
σκέφτομαι κάποιους που έχουν κάτι γομάρια SS , με τροφοδοτικά 2-3 KVa και με το καλημέρα που τα ανοίγουν σε idle power , τρώνε 150-200w σε τάξη AB. :tongue: ( σε τάξη A και όταν παίζουν άστο:geek:, θα ακούνε με το ρολόι στο χέρι)
 
Last edited by a moderator:


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.532
Reaction score
28.367
Κι εγώ μια απο τα ίδια, είπα να βάλω τον Rotel για να καίω λιγότερο ρεύμα και να μη βράζει ο τόπος, αλλά λίαν συντόμως θα επαναφέρω τα Brystonάκια. Ούτως ή άλλως το σύστημα δεν λειτουργεί πολλές ώρες εβδομαδιαίως, οπότε ας πάει το παλιάμπελο.
Φύλαξέ το για τον χειμώνα.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
633
Reaction score
2.200
Λεπόν, με 2 Ηλέκτρες του Τσακιρίδη και έναν λαμπάτο προ του Γερούκη βάζω υποψηφιότητα για το πιο ενεργοβόρο σύστημα του site.
Πρέπει να βρω και ένα λαμπάτο dac, έχει κανένα sonic frontiers κάποιος?

Όπως και να'χει με 3-4 ώρες ακρόασης εβδομαδιαίως ας κάψω και λίγο παραπάνω....τουλάχιστον ακούω αυτό που θέλω όπως το θέλω.

ΥΓ: ελπίζω να μη διαβάζει η γκρέτα τούτενμπεργκ το σάητ ε?
Κι όμως, οικονομία θα έχεις! Μόνο με το ηχοσύστημα μπορείς και να θερμαίνεσαι και να μαγειρεύεις! Και με καμιά πατεντούλα και ζεστό νερό! :D
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.096
Reaction score
1.610
Να βαλω τον Νad 3020 να παιζειγια οικονομια? η να ριξω 2 Harman τελικους μπριτζαρισμενους στα 340 watt?
Aλλα απο την αλλη σκεφτομαι γιατι να μην βαλω τον Αιολο ultra των Τσακ. με 4 ΚΤ 150 Και διπλα τον μικρο αδερφο του Θησεα ανοικτο ετσι για το ματι θα εχω και ζεστη να μην ανοιγω καλοριφερ αρα θα ισοφαρισω απο το πετρελαιο!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.714
Reaction score
29.397
Δεν θα κάνω τ ί π ο τ α. Συνολικά καίει 260-300 watt. Μια ταινία 2 ώρες κοστίζει βαριά βαριά 10 cents. Άντε με τα νέα μέτρα να πάει στα 20 cents.

No worries here 😊
 

Μηνύματα
28.193
Reaction score
26.653
Ούτε εγώ θα κάνω τίποτα.
Τρείς τελικοί μόνο για left right/ 300w/ 8ω , 550w/4 ω , ο καθένας. Αλλος ένας 10 κάναλος για περιφερειακά κλπ 10χ150w/8ω ή 10χ300w/4ω.
Αλλος ένας για τα δύο σάμπια , 2χ800w/8ω ,2χ1400/4ω.
Οι τρείς πρώτοι καίνε 300w/h , όλοι μαζί , ο άλλος ο δεκακάναλος , τρώει κανά 150άρι μόνος του , και άλλα 100 τρώει ο μεγάλος των σαμπ.
Μαζί με προβόλι πηγές κλπ πρέπει να είμαι κάπου στα 800 βατ την ώρα. Για όλα . Ε εντάξει όλα αυτά μαζί σπάνια είναι ταυτόχρονα αναμμένα .
 





hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.053
Reaction score
3.068
Πριν τρία χρόνια άνοιξα το thread με μια δόση χιούμορ, αλλά φέτος τα πράγματα έχουν αλλάξει αρκετά και πλησιάζουν και τις δικές μας γειτονιές. Μένω στα βόρεια προάστια και οι πυρκαγιές ήταν 800 μέτρα από το σπίτι. Στο χωριό το ποσιμο νερό λόγω ελλειψης του είναι είδος προς εξαφάνιση και η θάλασσα στις παραλίες της Ηλείας τόσο ζεστές λες και έχεις ανοίξει μποιλερ. Αμφιβαλω αν αντεχει ψαρι σε τοσο ζεστη θαλασσα. Η κλιματική κρίση μας χτυπάει συνέχεια το καμπανάκι. Μήπως τελικά και η αλόγιστη χρήση όχι μόνο του hifi αλλά γενικώς των ηλεκτρικών συσκευών βάζει και αυτή το λιθαράκι της; Εγώ πάντως το σκέφτομαι σοβαρά την αλλαγή συνηθειών σε ποιο energy efficient όχι μόνο στο ηχητικό μέρος αλλά γενικώς.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.466
Μηνύματα
2.905.136
Members
38.048
Νεότερο μέλος
Coffee
Top