Ενισχυτής για harbeth

Μηνύματα
104
Reaction score
48
Καλημέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας και τις γνώσεις σας για το εξής: έχω τον μεριντιαν 551 (65watt) ολοκληρωμένο ενισχυτή. Πιστεύετε είναι αρκετός για τα harbeth shl5 plus ή χρειάζονται περισσότερα Watt; Με τα περισσότερα watt στον ενισχυτή κερδίζεις μόνο αν θες να καλύψεις μεγαλύτερο χώρο ή ακόμη και για τον ίδιο χώρο και μέτριες εντάσεις;
 

Μηνύματα
195
Reaction score
125
Τα 65w είναι αρκετά, αλλά με πιο πολλά θα είναι καλύτερα. Για πολλούς λόγους, κυρίως λόγω μεγαλύτερου τροφοδοτικού που θα "εξυπηρετει" πιο άνετα τα ηχεία- τα 100w είναι σούπερ!
 

Μηνύματα
104
Reaction score
48
Συμπληρωματικά στο ανώτερο ερώτημα, είναι μόνο ζήτημα Watt η επιλογή ενισχυτή; Η όλη συζήτηση που αναπαράγεται στο ίντερνετ για ενισχυτές που ταιριάζουν στα harbeth (Naim, Hegel) έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα ή όχι;
 

ika

News
Μηνύματα
15.347
Reaction score
14.067
Γνωστός τα έχει με AMR 77.
Μιά χαρά είναι με τα 180WATT, ετσι κι' αλλοιώς σε μικρό χώρο τα έχει και δεν το τσιτώνει.
Για τα δικά μου γούστα μου φάνηκε κάπως άμπασο το σύνολο.
 

Μηνύματα
104
Reaction score
48
Γνωστός τα έχει με AMR 77.
Μιά χαρά είναι με τα 180WATT, ετσι κι' αλλοιώς σε μικρό χώρο τα έχει και δεν το τσιτώνει.
180; Οκ, είναι τριπλάσια από τη δική μου ενίσχυση
 

ika

News
Μηνύματα
15.347
Reaction score
14.067
δεν νομίζω οτι τον έχει ανοίξει ποτέ πάνω από 40-50W, μην λέω και πολλά.
Απλά είναι γαϊδούρι ο ενισχυτής, πριν είχε creek
 

Μηνύματα
104
Reaction score
48
δεν νομίζω οτι τον έχει ανοίξει ποτέ πάνω από 40-50W, μην λέω και πολλά.
Απλά είναι γαϊδούρι ο ενισχυτής, πριν είχε creek
Μπήκα λίγο να τον ψάξω, πολύ καλός λένε
 

ika

News
Μηνύματα
15.347
Reaction score
14.067
και πολύ ακριβός.

Και νομίζω πολύ ακριβός και σε σχέση με τα ηχεία.
 


Μηνύματα
195
Reaction score
125
Συμπληρωματικά στο ανώτερο ερώτημα, είναι μόνο ζήτημα Watt η επιλογή ενισχυτή; Η όλη συζήτηση που αναπαράγεται στο ίντερνετ για ενισχυτές που ταιριάζουν στα harbeth (Naim, Hegel) έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα ή όχι;
Εμπορικές συνεργασίες είναι. Ο Harbeth σε πολλές, αν όχι όλες, τις εκθέσεις παίζει με Hegel - εγώ που δοκίμασα με τον 390 ήταν... μπλιαχ. Αντίθετα με λαμπες 2χ100w Audio Hungary x200 ήταν εξαιρετικός (και με Leben cs600x αν και με λιγότερα βατ). Η αναγκαιοτητα μεγάλης ποσότητας ισχύος είναι εν μέρει μύθος!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.334
Reaction score
21.364
Πιστεύετε είναι αρκετός για τα harbeth shl5 plus
Σύντομη απάντηση: Όχι. Αλλά...

... για λόγους, η ανάλυση των οποίων δεν είναι της παρούσης, το γούφερ αυτού του ηχείου είναι μεν 8ιντσο, αλλά όχι ιδιαίτερα ικανό στην απόδοση των μπάσων. Εξ αυτού του λόγου, μπορείς να ακούς ήχο με ικανοποιητική απόδοση στα μπάσα, αν έχεις τα ηχεία σε σχετικά μικρή απόσταση, γύρω στο ενάμισυ μέτρο, οδηγώντας τα με τον παρόντα ενισχυτή. Αυτή είναι περίπου και η ωφέλιμη απόσταση του ηχείου. Για μεγαλύτερη απόσταση, η αύξηση της ισχύος του ενισχυτή, πιο πολύ προβλήματα στο γούφερ θα δημιουργήσει, παρά θα προσθέσει γενικά στην ποιότητα ήχου.
 


Μηνύματα
104
Reaction score
48
Σύντομη απάντηση: Όχι. Αλλά...

... για λόγους, η ανάλυση των οποίων δεν είναι της παρούσης, το γούφερ αυτού του ηχείου είναι μεν 8ιντσο, αλλά όχι ιδιαίτερα ικανό στην απόδοση των μπάσων. Εξ αυτού του λόγου, μπορείς να ακούς ήχο με ικανοποιητική απόδοση στα μπάσα, αν έχεις τα ηχεία σε σχετικά μικρή απόσταση, γύρω στο ενάμισυ μέτρο, οδηγώντας τα με τον παρόντα ενισχυτή. Αυτή είναι περίπου και η ωφέλιμη απόσταση του ηχείου. Για μεγαλύτερη απόσταση, η αύξηση της ισχύος του ενισχυτή, πιο πολύ προβλήματα στο γούφερ θα δημιουργήσει, παρά θα προσθέσει γενικά στην ποιότητα ήχου.
Η απόσταση ακρόασης είναι με κάποιες διορθώσεις στον χώρο που έκανα γύρω στα 1,80 εκ (ήταν μεγαλύτερη)
Σαμπ.
Η ερώτηση ήταν αν με την αύξηση των Watt ωφελεισαι με κάποιον άλλον τρόπο, π.χ. ως προς την ποιότητα του ήχου ή είναι αρκετά τα 65 Watt για τα harbeth shl5 plus.
 

Μηνύματα
195
Reaction score
125
Σύντομη απάντηση: Όχι. Αλλά...

... για λόγους, η ανάλυση των οποίων δεν είναι της παρούσης, το γούφερ αυτού του ηχείου είναι μεν 8ιντσο, αλλά όχι ιδιαίτερα ικανό στην απόδοση των μπάσων. Εξ αυτού του λόγου, μπορείς να ακούς ήχο με ικανοποιητική απόδοση στα μπάσα, αν έχεις τα ηχεία σε σχετικά μικρή απόσταση, γύρω στο ενάμισυ μέτρο, οδηγώντας τα με τον παρόντα ενισχυτή. Αυτή είναι περίπου και η ωφέλιμη απόσταση του ηχείου. Για μεγαλύτερη απόσταση, η αύξηση της ισχύος του ενισχυτή, πιο πολύ προβλήματα στο γούφερ θα δημιουργήσει, παρά θα προσθέσει γενικά στην ποιότητα ήχου.
Πιο... σύντομη απαντηση: όχι, εντελώς όχι. Δοκιμασμένο και ...δεδικασμενο στα 2,50μ!
 

Μηνύματα
580
Reaction score
585
Ο ενισχυτής σου(τον είχα κάποτε)είναι χειρότερος από τα ηχεία σου.Στη θέση σου θα τα άλλαζα και τα δύο.Αν όμως θέλεις να κρατήσεις τα ηχεία,η λύση είναι η δοκιμή μεταχειρισμένου ενισχυτή που να μπορείς να αγοράσεις.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.731
Μηνύματα
2.915.186
Members
38.090
Νεότερο μέλος
JERONiMOS
Top