Ενισχυτής AV

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους/ες

Έχω στην κατοχή μου εναν marantz sr7002 και σετ 5.1 ηχείων Crystal audio plasma τα οποία είχαν αγοραστεί μεταχειρισμένα πριν απο 10 περίπου χρόνια.Ο ενισχυτής χρήζει επισκευής αγνώστου για την ώρα κόστους και το σύστημα είναι σε αχρηστία τα τελευταία 5-6 χρόνια.
Αγόρασα πρόσφατα μια μεγάλη τηλεόραση και θέλω να στήσω πάλι το σύστημα.
Απο ότι καταλαβαίνω oi hdmi 1.3 θύρες του marantz δεν υποστηρίζουν 4K οπότε η αγορά νέου ενισχυτή είναι μονόδρομος;
Άν ναι, πως σας φαίνονται οι :

Denon AVR-X1700H DAB
και
Yamaha RX-V6A

..ή έχετε κάποια άλλη πρόταση σε αυτή τη κατηγορία κόστους;

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Πάρε τον yamaha. Έχει και pre out για τα μπροστά. Αγόρασα προχθές. Για τα λεφτά του είναι τσάμπα και 8κ/60 +4κ/120.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
3
Το ξερω οτι ειναι παλιο το θεμα, αλλα απανταω εδω για τους επομενους μια και ημουν σε παρομοιο διλλημα πριν καποιο διαστημα. Ο Yamaha λεει πως υποστηριζει HDMI 2.1 αλλα η πραγματικη ταχυτητα του ειναι 24Gpbs ενω το HDMI 2.1 spec υποστηριζει μεχρι 48Gbps που προσφερει ο Denon 1800 ( για τον 1700 δεν ξερω, αλλα μαλλον ναι )


1728498384465.png

Source
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Το ξερω οτι ειναι παλιο το θεμα, αλλα απανταω εδω για τους επομενους μια και ημουν σε παρομοιο διλλημα πριν καποιο διαστημα. Ο Yamaha λεει πως υποστηριζει HDMI 2.1 αλλα η πραγματικη ταχυτητα του ειναι 24Gpbs ενω το HDMI 2.1 spec υποστηριζει μεχρι 48Gbps που προσφερει ο Denon 1800 ( για τον 1700 δεν ξερω, αλλα μαλλον ναι )


View attachment 345176
Source
δεν έχω μπορέσει να βρώ κάπου σπέκ για τον ντενον. παραλληλα δεν εχω βρει και πουθενα να διαφημίζουν 48ρι hdmi, o yamaha τουλαχιστον παιζει απο τον υπολογιστη μου με amd καρτα 4k/120
 

Μηνύματα
17
Reaction score
3
δεν έχω μπορέσει να βρώ κάπου σπέκ για τον ντενον. παραλληλα δεν εχω βρει και πουθενα να διαφημίζουν 48ρι hdmi, o yamaha τουλαχιστον παιζει απο τον υπολογιστη μου με amd καρτα 4k/120


Η αληθεια ειναι πως τωρα ουτε εγω βρισκω για τον Denon, αλλα βρηκα ενα αλλο συγκεντρωτικο ποστ απο αλλο φορουμ
( δεν γνωριζω να μην επιτρεπονται τετοια λινκς, εαν ναι ζητω συγνωμη ).
Στο παραπανω λινκ αναφερει τον Denon οπως και σχεδον ολους του αλλους AVR σαν 40Gbps

πρεπει να πατησεις εδω για να βγαλει το διαγραμμα
1728506138351.png


Για λογους ιστορικοτητας παραθετω και το διαγραμμα
 

Attachments


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Υποτίθεται ότι και τον V6 μπορείς να τον πας να σου βάλουν την πλακέτα του Α6 που είναι 40ρα. Τα πρώτα μοντέλα είχαν θέμα γιατί κάποιο τσιπάκι της πλακέτας δεν ήταν συμβατό με hdmi 2.1 το οποίο το έφτιαξαν στα επόμενα ρεβιζιον του V6. Στην πράξη εμένα αγορασμένος 9/9/24 παίζει 4κ120 με vrr.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.038
Μηνύματα
2.926.142
Members
38.125
Νεότερο μέλος
YANNIS1960
Top