Επιλογη καινουργιων ηχειων

Μηνύματα
291
Reaction score
383
Με ενισχυτη τον yamaha r-n2000a ενα cd player yamaha και ενα πικαπ παμε για αλλαγη ηχειων
Παραμετρος: ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΩ SUB ποτε:smg:
Παραθετω 3-4-5 που εχω ξεχωρισει


https://soundgallery.gr/proionta/hi...c-mkii-(zeugos)-hcheia-vaseos.html?color=3473



 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.362
Reaction score
11.879
Με τα συνοδα που έχεις θα έψαχνα το ηχείο του λινκ που το εχω απωθημένο καμια 10+ χρόνια!
 

TGD

Μηνύματα
8.388
Reaction score
8.398
Δεν διαλέγεις εσύ ηχεία, ο χώρος σου διαλέγει. Αυτά που έχεις βάλει είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ τους που αποκλείεται να παίξουν όλα σωστά στον χώρο σου.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.362
Reaction score
11.879
Με τα συνοδα που έχεις θα έψαχνα το ηχείο του λινκ που το εχω απωθημένο καμια 10+ χρόνια!
 

Μηνύματα
291
Reaction score
383
αντε και μια βοηθεια ......ακουω jazz,κλασικη, γυναικεις φωνες ,
Δεν διαλέγεις εσύ ηχεία, ο χώρος σου διαλέγει. Αυτά που έχεις βάλει είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ τους που αποκλείεται να παίξουν όλα σωστά στον χώρο σου.
εδω ομως τιθεται το ερωτημα πως να διαλεξεις αφου δεν μπορεις να τα ακουσεις στο χωρο σου?
 


gid

Μηνύματα
8.060
Reaction score
9.281
αντε και μια βοηθεια ......ακουω jazz,κλασικη, γυναικεις φωνες ,

εδω ομως τιθεται το ερωτημα πως να διαλεξεις αφου δεν μπορεις να τα ακουσεις στο χωρο σου?
Δε χρειάζεται να ακούσεις το Heco σε χώρο 25+ τ.μ. για να συμπεράνεις πως δεν τραβάει και πρέπει να αποκλειστεί.
 





Μηνύματα
981
Reaction score
1.070
Αν ο ενισχυτής σου τα οδηγεί και μπορείς να τα στήσεις σωστά, Magnepan δίχως δεύτερη κουβέντα.Ακομη όμως και υπό αυτές τις προϋποθέσεις,οι συσκευές σου είναι κατώτερες ηχητικά από τα Magnepan.
Επίσης θα χρειαστείς ποιοτικά καλώδια.Ποια;Αυτά που θ' ακούσεις στο σύστημά σου,θα σε ικανοποιησουν και θα αντέξει η τσέπη σου.
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.076
Reaction score
3.102
Όχι ότι τα υπόλοιπα δεν ειναι καλά αλλά εγώ θα πήγαινα στα Tannoy (γιατι να το κρυψουμε αλλωστε :). Η ομοκεντρικη σχεδίαση είναι ταμάμ για την μουσική που ακούς. Εγώ πήγα σε τέτοια σχεδίαση και δεν ξαναγυρνάω πίσω. Με τα υπόλοιπα ψάχνεις να βρεις από που ακούγεται ο ηχος με τα ομοκεντρικα δεν χρειάζεται. Οπωσδήποτε αν υπάρχει δυνατότητα πρέπει να ακούσεις ότι διαλέξεις και επίσης να δεις αν ταιριάζουν στο χώρο σου.
Φιλικά Κωνσταντίνος
 

TGD

Μηνύματα
8.388
Reaction score
8.398
εδω ομως τιθεται το ερωτημα πως να διαλεξεις αφου δεν μπορεις να τα ακουσεις στο χωρο σου?
Αν βάλεις κάτω διαστάσεις του χώρου, απόσταση ακρόασης, ευχέρεια τοποθέτησης, κλπ, μπορείς να αποκλείσεις όσα είναι πολύ μικρά ή μεγάλα για τον χώρο.
Και βέβαια να θέσεις προϋπολογισμό, γιατί στη λίστα σου βλέπω ηχείο με διπλάσια τιμή από άλλο.
 




Μηνύματα
981
Reaction score
1.070
Σα τα μαγκνεπαν δεν εχ. Θες ένα τριάρι που το'χω να κάθεται;
Το δικό σου δεν είναι πια Magnepan.Ειναι Costapan mk2.
Αν οι πολυκαναλοι είχαν δει τα πράγματα πιο καθαρα,πολυκαναλο με Magnepan θα είχαν φτιάξει.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.913
Reaction score
133.678
Το δικό σου δεν είναι πια Magnepan.Ειναι Costapan mk2.
Μπα, με εξαίρεση την αλλαγή της εσωτερικής καλωδίωσης (η οποία σε όλα ανεξαιρέτως τα μαγκνεπαν όντως είναι χάλι μαύρο, πρόκειται για ένα πραγματικά πολύ λεπτό επικασιτερωμένο καλώδιο, κόστους των λίγων λεπτών το μέτρο, το οποίο επίσης το έχω κρατημένο), είναι πρακτικά "μαμά" τα ηχεία, με τα μανίσια υλικά.

Τα goertz, λόγω κατασκευής (πλατιά) είναι ιδανικά για να συνδέονται μέσα στο ηχείο, πάνω στις απολήξεις των άκρων των μεγαφώνων. Οτιδήποτε άλλο, συνδέεται με υποδεέστερο τρόπο, μικρότερη επιφάνεια επαφής.

Καθαρός χαλκός, χοντρή διατομή, μεγάλη επιφάνεια, και με βερνίκι, δεν οξειδώνεται ποτέ. Εξαιρετικό για βελτίωση εσωτερικής καλωδίωσης.

Είχα φτιάξει πολύ σοβαρό κρος για αυτά τα ηχεία, το οποίο αναβάθμισε τρομερά τον ήχο τους, αλλά στο τέλος πήγα σε ενεργή πολυενίσχυση, με ενεργό κρος, οπότε έδωσα το εκπληκτικό εκείνο παθητικό κρος που είχα φτιάξει προ αμνημονεύτων ετών (κόστος υλικών πάνω από 2,5 χιλιάρικα), τότε που τα έπαιζα με λυχνίες τα μαγκνεπαν (αλλά είχα και σαμπ από πάντα):

 

Μηνύματα
981
Reaction score
1.070
Μπα, με εξαίρεση την αλλαγή της εσωτερικής καλωδίωσης (η οποία σε όλα ανεξαιρέτως τα μαγκνεπαν όντως είναι χάλι μαύρο, πρόκειται για ένα πραγματικά πολύ λεπτό επικασιτερωμένο καλώδιο, κόστους των λίγων λεπτών το μέτρο, το οποίο επίσης το έχω κρατημένο), είναι πρακτικά "μαμά" τα ηχεία, με τα μανίσια υλικά.

Τα goertz, λόγω κατασκευής (πλατιά) είναι ιδανικά για να συνδέονται μέσα στο ηχείο, πάνω στις απολήξεις των άκρων των μεγαφώνων. Οτιδήποτε άλλο, συνδέεται με υποδεέστερο τρόπο.

Είχα φτιάξει πολύ σοβαρό κρος για αυτά τα ηχεία, το οποίο αναβάθμισε τρομερά τον ήχο τους, αλλά στο τέλος πήγα σε ενεργή πολυενίσχυση, με ενεργό κρος, οπότε έδωσα το εκπληκτικό εκείνο παθητικό κρος που είχα φτιάξει προ αμνημονεύτων ετών (κόστος υλικών πάνω από 2,5 χιλιάρικα), τότε που τα έπαιζα με λυχνίες τα μαγκνεπαν (αλλά είχα και σαμπ από πάντα):

Είχες δεν είχες,σε πυκνωτές από Proac κατεληξες!
Εκείνο το Micromega υπαρχει στην κατηγορία
ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ;Αν και δε συμπαθούσα τον ήχο της εταιρίας.Προτιμουσα τα Wadia της εποχής.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.058
Μηνύματα
2.926.636
Members
38.125
Νεότερο μέλος
YANNIS1960
Top