Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.442
Reaction score
29.012
Ειδικά αυτό είναι εμφανέστατο από την ανάγνωση του νήματος! :p :roflmao: :roflmao:
Αν το βλέπεις από την πλευρά του οδηγού που θέλει ηλεκτρικό είναι. Αν το βλέπεις από την άλλη του θερμικού δεν είναι. Σύμφωνα με τη γωνία θέασης μεταφράζεις ανάλογα.

Γενικότερα από αυτό το νήμα ο ενδιαφερόμενος θα μάθει πάρα πολλά. Δεν υπάρχουν πολλά εκεί έξω. Η αρλούμπα και η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.584
Reaction score
86.225
Αν το βλέπεις από την πλευρά του οδηγού που θέλει ηλεκτρικό είναι. Αν το βλέπεις από την άλλη του θερμικού δεν είναι. Σύμφωνα με τη γωνία θέασης μεταφράζεις ανάλογα.
Δεν μπαίνω σε τέτοιο mode.
Υπάρχουν x ανάγκες και διαλέγουμε λύσεις για να τις καλύψουμε.

Οι οποίες θα είναι γρήγορες, "φτηνές", εύκολες, πρακτικές, και το βασικό, δεν θα απαιτούν περισσότερη ασχολία και έγνοιες από τις προϋπάρχουσες καταστάσεις.

Αν για παράδειγμα θέλει κάποιος να βλέπει ταινίες και του προτείνουμε να γκρεμίσει τοίχους, να χωρίσει, να φέρει τον μηχανικό των Village Cinemas να του κάνει μελέτη κλπ κάπου έχουμε ξεφύγει από αυτό που ζητάει ο απλός άνθρωπος που δεν ψάχνει νέα απασχόληση.

Το λέω γιατί βλέπω (όχι μόνο εδώ μέσα) ότι όλη η φάση με τις "μπαταρίες" έχει δημιουργήσει ένα χομπίστικο λόμπι. Με το οποίο δεν είμαι αρνητικός, απλά όπως κάθε χόμπι έχει διαφορετική απήχηση στους συμμετέχοντες και τους απλούς παρατηρητές που ασχολούνται μόνο λόγω "ανάγκης".
Ένα θα σου πω: με τα ηλεκτρικά δεν ξαναμιλάς ποτέ με βενζινά.
Ξέρω πως ειδικά εσυ θα το εκτιμήσεις αυτό.
Όπως έγραψα δεν ανήκω σε αντίπαλο στρατόπεδο. Οι ενεργειακές προεκτάσεις του αυτοκινήτου με έκαναν να απαντήσω.

Υ.Γ. Προσωπικά διαχωρίζω τη χρηστικότητα από την απόλαυση στο αυτοκίνητο. Πρέπει να συνυπάρχουν. Ποτέ δεν θα δω ένα αυτοκίνητο ως ένα απρόσωπο εργαλείο για όλες τις δουλειές. Δεν μιλάμε για εντοιχισμένο πλυντήριο πιάτων.

Άσε που διαβάζω για ενεργειακές κοινότητες και μου σηκώνεται η τρίχα. :biggrin:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.442
Reaction score
29.012
Δεν μπαίνω σε τέτοιο mode.
Υπάρχουν x ανάγκες και διαλέγουμε λύσεις για να τις καλύψουμε.

Οι οποίες θα είναι γρήγορες, "φτηνές", εύκολες, πρακτικές, και το βασικό, δεν θα απαιτούν περισσότερη ασχολία και έγνοιες από τις προϋπάρχουσες καταστάσεις.

Αν για παράδειγμα θέλει κάποιος να βλέπει ταινίες και του προτείνουμε να γκρεμίσει τοίχους, να χωρίσει, να φέρει τον μηχανικό των Village Cinemas να του κάνει μελέτη κλπ κάπου έχουμε ξεφύγει από αυτό που ζητάει ο απλός άνθρωπος που δεν ψάχνει νέα απασχόληση.

Το λέω γιατί βλέπω (όχι μόνο εδώ μέσα) ότι όλη η φάση με τις "μπαταρίες" έχει δημιουργήσει ένα χομπίστικο λόμπι. Με το οποίο δεν είμαι αρνητικός, απλά όπως κάθε χόμπι έχει διαφορετική απήχηση στους συμμετέχοντες και τους απλούς παρατηρητές που ασχολούνται μόνο λόγω "ανάγκης".
Δεν διαφωνώ. Όπως είχα γράψει σε άλλη σελίδα πιο πίσω, οι πελάτες έχουν αλλάξει. Δεν είναι όπως παλιά. Σε αυτούς που υπήρχαν μέχρι σήμερα, προστέθηκαν όσοι θέλουν μόνο θερμικό, όσοι θέλουν μόνο ηλεκτρικό, και όσοι δεν έχουν θέμα με το καύσιμο φτάνει να τους κάνει.

Εγώ πάντως χόμπι με τις μπαταρίες, δεν έχω. :biggrin:
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.442
Reaction score
29.012

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.272
Reaction score
128.351
Αυτά είναι!

Με 20 χιλιάρικα 60-αρα μπαταρία, τι συζητάμε..

Αλλά ξέχασα..
Γιάρις και ξερό ψωμί. 🤣🤪😁
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.289
Μηνύματα
2.895.677
Members
38.024
Νεότερο μέλος
ChristosLps
Top