Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.777
Reaction score
86.923
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί στα διόδια στριμώχνονται στις λωρίδες με ταμία, τη στιγμή που είναι άδειες εκείνες με μηχάνημα αυτόματης πληρωμής με κάρτα ή μετρητά;
Ευτυχώς να λες γιατί αν μοιραστούν πάλι θα περιμένουμε!

Στα σοβαρά τώρα είναι ψυχολογικό το θέμα της μη έκδοσης e-pass. Τους φαίνεται κάπως το μαζεμένο πόσο φόρτισης, όσο κι αν είναι, σε σχέση με τα λίγα ευρώ ανά φορά. Κι ας είναι αθροιστικά περισσότερα λόγω έκπτωσης του e-pass.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.746
Reaction score
9.489
Ευτυχώς να λες γιατί αν μοιραστούν πάλι θα περιμένουμε!

Στα σοβαρά τώρα είναι ψυχολογικό το θέμα της μη έκδοσης e-pass. Τους φαίνεται κάπως το μαζεμένο πόσο φόρτισης, όσο κι αν είναι, σε σχέση με τα λίγα ευρώ ανά φορά. Κι ας είναι αθροιστικά περισσότερα λόγω έκπτωσης του e-pass.
Δε λέω για το e-pass, στα αυτόματα ταμεία με το πράσινο εικονίδιο αναφέρομαι. Εγώ πάντα από εκεί περνάω, πληρώνοντας ανέπαφα με κάρτα.

ΥΓ Τώρα που το σκέφτομαι, παρακαλώ να διαγραφεί το μήνυμα. :roflmao:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.777
Reaction score
86.923
Δε λέω για το e-pass, στα αυτόματα ταμεία με το πράσινο εικονίδιο αναφέρομαι. Εγώ πάντα από εκεί περνάω, πληρώνοντας ανέπαφα με κάρτα.

ΥΓ Τώρα που το σκέφτομαι, παρακαλώ να διαγραφεί το μήνυμα. :roflmao:
Είναι κι αυτό στο πλαίσιο άγνοιας/φόβου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.565
Reaction score
29.232
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί στα διόδια στριμώχνονται στις λωρίδες με ταμία, τη στιγμή που είναι άδειες εκείνες με μηχάνημα αυτόματης πληρωμής με κάρτα ή μετρητά;
Τι θες τώρα δηλαδή. Άσε τους εκεί να στριφοκλιώτε, μια χαρά είναι :biggrin:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.635
Reaction score
4.202
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί στα διόδια στριμώχνονται στις λωρίδες με ταμία, τη στιγμή που είναι άδειες εκείνες με μηχάνημα αυτόματης πληρωμής με κάρτα ή μετρητά;
Γιατί στην Ελλάδα είμαστε άνθρωποι και θέλουμε να πούμε καλημέρα, καλησπέρα, ευχαριστώ, ένας άνθρωπος να μας ακουμπήσει έστω και τυχαία το χέρι βρε αδερφέ.. και όχι τα άψυχα μηχανήματα του 666,

Όλά αυτά μετά τα οικογενειακά γαμοσταυρίδια, πριν ξεκινήσει το ταξίδι :roflmao:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.262
Reaction score
20.890
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί στα διόδια στριμώχνονται στις λωρίδες με ταμία, τη στιγμή που είναι άδειες εκείνες με μηχάνημα αυτόματης πληρωμής με κάρτα ή μετρητά;
Γιατί είμαστε άνθρωποι της συνήθειας. Αυτό μάθαμε/μας έμαθαν, αυτό κάνουμε. :) (πληθυντικός ευγενείας - δεν μιλάω για μένα)
 

Μηνύματα
15.671
Reaction score
21.938
Γιατί στην Ελλάδα είμαστε άνθρωποι και θέλουμε να πούμε καλημέρα, καλησπέρα, ευχαριστώ, ένας άνθρωπος να μας ακουμπήσει έστω και τυχαία το χέρι βρε αδερφέ.. και όχι τα άψυχα μηχανήματα του 666,

Όλά αυτά μετά τα οικογενειακά γαμοσταυρίδια, πριν ξεκινήσει το ταξίδι :roflmao:
εμένα η απορία μου είναι γιατί έχουμε ακόμα κάθετα διόδια με μπάρες και λοιπές μλκς.
μόνο κάμερες είσοδο έξοδο και κάθετα, τίποτα άλλο, υπολογισμός χιολιομετρικά και πληρωμή διαδικτυακά ή με προπληρωμένο λογαριασμό.
ούτε καν epass και τέτοια.


δεν είναι ότι πιο πρακτικό στην υλοποίηση, αλλά γράφεις την πινακίδα σου (έχεις 15 μέρες περιθώριο) και σου βγάζει λογαριασμό, πληρώνεις ηλεκτρονικά και τέλος.
για τους παραδοσιακούς με μία προπληρωμένη κάρτα θα σου έρχεται ειδοποίηση στο κινητό (απλό μήνυμα) οτι σε χρέωσα τόσο και έχεις τόσο υπόλοιπο.

δεν σταματάς πουθενά και αυτό είναι τρομερό πλεονέκτημα , η στάση στα διόδια είναι το πλέον επιβαρυντικό κομμάτι χρονικά σε ένα δρομολόγιο.
ως γνωστόν ο χρόνος είναι χρήμα, αλλά δεν είναι υπερβολή, η καθυστερήσεις στην κίνηση των αυτοκινητοδρόμων έχουν και αυτές περιβαλλοντικό αποτύπωμα έμμεσο και άμεσο.
το έμμεσο είναι οτι ο χρήστης θα κινηθεί πιο γρήγορα για να καλύψει την χασούρα στην αναμονή , το άμεσο είναι οτι έχεις άσκοπη επιβράδυνση και επιτάχυνση καθώς και άεργη ισχύς κατά την αναμονή.
(εδώ βέβαια μας πήρε κάτι χρόνια να ενοποιήσουμε τα epass ...)
 

TGD

Μηνύματα
7.934
Reaction score
7.893
Το οποίο ήταν ενιαίο, αλλά όταν πήραν τους δρόμους οι ιδιώτες έφτιαξαν ο καθένας δικό του...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.257
Reaction score
7.317
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί στα διόδια στριμώχνονται στις λωρίδες με ταμία, τη στιγμή που είναι άδειες εκείνες με μηχάνημα αυτόματης πληρωμής με κάρτα ή μετρητά;
Επειδή έχω e-pass πάω ούτως ή άλλως στα κίτρινα, αλλά χθες που ταξίδευα παρατηρούσα το εικονίδιο στα πράσινα και έδειχνε ψιλά και χαρτονομίσματα. Και αναρωτιόμουν "είναι δυνατόν να μην έχει και κάρτα";

Οπότε αν δεν είχα το e-pass και ήθελα να πληρώσω με κάρτα ίσως να μην ρίσκαρα να πάω εκεί.

Τώρα που το σκέφτομαι θυμάμαι να έχω δει μηνύματα σε πινακίδες "τα μηχανήματα αυτόματης πληρωμής δέχονται και κάρτα" ή κάτι τέτοιο. Αλλά εκείνη τη στιγμή ίσως το φοβηθείς. Κι όλα αυτά για ένα λάθος εικονίδιο!
 

Μηνύματα
15.671
Reaction score
21.938
παίρνουν και κάρτα ανέπαφα, τό έχω δοκιμάσει στην αττική οδο με τη μηχανή (γιατί η μηχανή δεν παίρνει λέει μπλιμπλικι - γιατί ;;;; ) και νομίζω μια φορά στις αφίδνες
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.746
Reaction score
9.489
Ναι αλλά με κάρτα και ePass ξέρουν που είσαι, και θα σε παρακολουθούν. Με τα μετρητά δεν ξέρουν. Γατάκια. :cry::roflmao:
Άκουσα ότι αν οδηγάς κινέζικο EV, σε καταγράφουν ακόμα και αν πληρώσεις μετρητά. Τι έδωσες, αν άφησες πουρμπουάρ στον ταμία και πόσα έμειναν στο πορτοφόλι σου. Πολύ άτιμο πράγμα αυτά τα κινέζικα! :roflmao:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.565
Reaction score
29.232
Άκουσα ότι αν οδηγάς κινέζικο EV, σε καταγράφουν ακόμα και αν πληρώσεις μετρητά. Τι έδωσες, αν άφησες πουρμπουάρ στον ταμία και πόσα έμειναν στο πορτοφόλι σου. Πολύ άτιμο πράγμα αυτά τα κινέζικα! :roflmao:
Αν οδηγείς κινέζικο σε καταγράφουν όλοι. Οι Κινέζοι επειδή μπορούν, οι Αμερικανοι γιατί σου λέει "αυτός γιατί πήρε κινέζικο;" Και οι Ευρωπαίοι γιατί έτσι, επειδή το κάνουν και οι άλλοι. :roflmao:

Σε κάθε περίπτωση η προβολή σου στο TikTok είναι βέβαιη. Ψάξε για πλάνα του γκαράζ. :biggrin:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.377
Μηνύματα
2.900.296
Members
38.033
Νεότερο μέλος
Π.Α.Η.
Top