Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.031
Tο τεράστιο πλεονέκτημα του Basotect είναι η εξαιρετική γραμμικότητα του. Ανεβαίνει γρήγορα ο συντελεστής απορρόφησης σε χαμηλότερη συχνότητα από τα περισσότερα απορροφητικά, και μετά παραμένει εντελώς σταθερός! Δες τα διαγράμματα.

Στη εφαρμογή που συζητάμε, αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό λόγω εγγύτητας με τα αυτιά, όπου κυριαρχεί η ανάκλαση από τον πίσω τοίχο έναντι όλων των άλλων ανακλάσεων. Εκει, κάθε μη γραμμικότητα στην απορρόφηση, επηρεάζει άμεσα την απόκριση συχνότητας που ακούς στο τέλος.
Από τα 280 με 350Ηz πες (ανάλογα με την απόσταση αυτιού-τοίχου) που αρχίζει το χτενωτό φίλτρο, 7 με 10 cm πάχους Basotect εξασφαλίζουν πρακτικά φλατ απορρόφηση. Δεν ξέρω (βαριέμαι να ψάξω :) ) τι πάχος ορυκτοβάμβακα απαιτείται για ίδια απορρόφηση στα 280Hz με το υπόλοιπο φάσμα - νομίζω οτι είναι μεγάλο, αλλά δεν το έλεγξα - ενώ και η υπόλοιπη γραμμικότητά του υπολείπεται αυτής του basotect
Επίσης δεν χρειάζεσαι να καλύψεις μεγάλη επιφάνεια, ιδίως αν σε ενδιαφέρει μόνο η δική σου θέση ακρόασης
Προσωπικά έχω βαρεθεί να με κοιτάνε περίεργα (ιδίως οι συμβίες) και να λένε "έεελα μωρέεε, σιγάαα".
Ναι μωρέεε αγάπη μου (αρσενικιά ή θηλυκιά), κάτσε στην άκρη ή όπου γουστάρεις και μίλα για ποδόσφαιρο ή ψώνια - ψυθιριστά pls
Τρία εξάγωνα πάχους 10 cm για κάθε αυτί , σαν αυτά που πήρε το μάτι μου στους συνδέσμους που πόσταρα που είναι και εμφανίσιμα, θα την κάνουν την δουλειά.

Και βέβαια είναι και το θέμα της ευχρησίας (κόβεται με το κοπίδι του γραφείου) και της καθαρότητας, μη τοξικότητας, αλλά και πυραντίστασης του υλικού
 



Μηνύματα
14.878
Reaction score
16.718
Περι τοίχου πίσω από την θέση ακρόασης :

1) Είναι εκπληκτικό το πως προσαρμόζεται ο εγκέφαλος μετά από λίγα λεπτά: το ξεχνάς το πρόβλημα! Βέβαια μόλις κουνήσεις το κεφάλι σου, αλλάζει ο ήχος και λες ωπ! κάτι τρέχει...

2) Αν τώρα αποφασίσεις να το αντιμετωπίσεις, πρώτα μία υπόθεση εργασίας, χάριν ανάλυσης:

Εστω οτι τα αυτιά απέχουν 30cm από τον τοίχο, και παρακολουθούμε την κορυφή της κυματομορφής.
Αυτή θα περάσει τα αυτιά, θα ανακλαστεί στον τοίχο και θα επιστρέψει σ' αυτά κάνοντας μία διαδρομή 60 πόντων.
Αν το μήκος κύματος της κυματομορφής είναι 60cm δηλαδή συχνότητα 575 Hz, θα συμπέσει με την επόμενη κορυφή που καταφθάνει και θα την ενισχύσει. Αν όμως το μήκος κύματος είναι 120cm δηλαδή συχνότητα 287Hz, θα συμπέσει με την επόμενη βύθιση και θα την ακυρώσει.
Το αποτέλεσμα είναι ένα χτενωτό φίλτρο με πρώτη βύθιση στα 287Hz και κορυφή στα 575, αλλά και συνέχεια σε όλα τα πολλαπλάσια, μέχρι το τέλος του ακουστού φάσματος.

Ολα αυτά είναι ίσως γνωστά, αλλά μπήκα στον κόπο για να τονίσω οτι το πρόβλημα αρχίζει από αρκετά χαμηλά σε όλη σχεδόν την μεσαία περιοχή, και δεν περιορίζεται στις υψηλές συχνότητες.
Οπότε:

Για λύση με απορρόφηση, ξεχάστε τα παλιά, η λύση είναι ΜΙΑ :
Melamine Resin Foam ! , ή αλλοιώς Basotect της BASF ή αλλοιώς... "σφουγγάρι γόμα" (ναι, ναι, αυτό για την κουζίνα).
Γιατί; Επειδή σε αντίθεση με τα συνήθη ηχοαπορροφητικά (τουλάχιστον όσα εγώ ξέρω) είναι το μόνο που δουλεύει από αρκετά χαμηλά, ομοιόμορφα σε όλο το υπόλοιπο συχνοτικό φάσμα, είναι αποτελεσματικό σε μικρότερο πάχος και δεν απαιτεί τρελλό χρήμα
Περισσότερα εδώ:
και κάπου στο 1/3 της σελίδας εκεί που λέει "sound absorption", δείτε στο δεξί διάγραμμα τι μπορεί να γίνει με μόλις τρείς πόντους (καφέ γραμμή), και βέβαια με πέντε ή δέκα

Ενδεικτικά, τιμές εδώ (μπορεί να υπάρχουν πολύ καλύτερες, ή και στην Ελλάδα, είναι το πρώτο αποτέλεσμα που κλίκαρα πριν καιρό χωρίς άλλο ψάξιμο):
και κατά πάσα πιθανότητα στον Thomann (μάλλον - όπου λέει melamine) :

...
... υπάρχει και η λύση των συντονισμένων σωλήνων στον τοίχο.
Για 30cm κεφάλι-τοίχο, θέλεις 60cm σωλήνα κλειστό στο ένα άκρο, με το ανοικτό κοντά στο αυτί, αλλά αυτό είναι θεωρητικό γιατί εκτός από τον απ' ευθείας πρώτο ήχο καταφθάνουν και ανακλάσεις, δεν αρκεί μόνο ένας σωλήνας αλλά πρέπει να καλυφθεί μία μικρή περιοχή γύρω από κάθε αυτί και ιδανικά σε όλο τον καναπέ, θα χρειαστούν δοκιμές-και-λάθη-και-διορθώσεις, ενώ υπάρχει και το αισθητικό θέμα

Αυτά
,
Δεν ξέρω πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι είναι τόσο καλό απορροφητικό. Είναι και ακριβό μάλλον.

Το Aritherm έχει πάρα πολυ καλύτερα χαρακτηριστικά, τόσο πoλύ μάλιστα που το 5 εκ. είναι ίδιο με τα 10 εκ της Basotect. Φαντάσου δε, να βάλεις δύο Αριθέρμ των 5 εκ. μαζί. Και νομίζω πολύ φθηνότερο και εύκολα διαθέσιμο στην Ελληνική αγορά. Και η καμπύλη φυσικά ανεβαίνει πολύ απότομα και έχει απορρόφηση και σε πολύ χαμηλές που το Basotect ούτε καν τις πιάνει.

Απο τα πρώτα δύο λίνκ σου :

Μεταξύ των διαγραμμάτων που δημοσιεύει η ίδια η εταιρία (πρώτο λίνκ) υπάρχει μεγάλη διαφορά με ένα απορροφητικό (Panasorb 10 εκ. 50,16 ευρώ) που είναι ανεξήγητη και θα προτιμήσω να θεωρήσω ως σωστά της ετιαρίας καθώς τα άλλα είναι και κουφά κιόλας .... και τελικά το Aritherm (τριτό λίνκ) που μπορεί κάποιος να κάνει την σύγκριση με τα διαγράμματα του πρώτου λίνκ (τα επίσημα όπως τα δίνει η ίδια η εταιρία Basotect).

Τώρα τι παίζεται με το δεύτερο λίνκ που το βρήκα σαν το πιο αντιπροσωπευτικό σαν υλικό και μάλιστα 10 εκ ... δεν ξέρω ; Πάντως εγώ δεν το θεωρώ σωστό , και εμπειρικά μιλώντας με μια ματιά, τα νούμερα είναι εξωπραγματικά και επίσης καμιά σχέση με της εταιρίας για το ίδιο ακριβώς υλικό και πάχος (σύμφωνα πάλι με το έν λόγω ως διαφημιζόμενο εμπορικό item).




(Το τελευταίο - τρίτο απο τα συνοδευτικά αρχεία κάντε dowbload. Το πειραματικό δοκίμιο είναι 5 εκ. , κοίτα την απορόφηση στις συχνότητες μία μια και όχι μόνο την μορφή της καμπύλης που μπορεί να είναι misleading στο μάτι ανάλογα πως έχει αποτυπωθεί.) :


Μόνο που θες να πας σε καμιά μοδίστρα να σου τα κάνει μέσα σε ένα κάλυμμα με κανένα φερμουάρ για να στέκονται σαν δυο ή σαν τρία πάνελ ενωμένα μαζί (των 5 εκ που προδιαγράφονται μόνο νομίζω). Αυτό θα είναι αυτό κάποιο έξοδο αλλά εδώ μιλάμε για απόδοση. Επίσης είναι ελαφρύ.


Πως σου φαίνονται ; Κάποιο σχόλιο , μου ξεφεύγει κάτι ;
 
Last edited:


Μηνύματα
14.878
Reaction score
16.718
Ευτυχώς που είναι μακριά ο τοίχος από πίσω μου και δεν έχω comb filtering .
Και οι άλλοι τοίχοι και επιφάνειες έχουν το ίδιο πρόβλημα απλώς ο πίσω τοίχος απο πιο χαμηλά (; ) Είτε είναι το ηχείο είτε τα αυτιά κοντά σε επιφάνεια.
 

Μηνύματα
661
Reaction score
1.459
Και οι άλλοι τοίχοι και επιφάνειες έχουν το ίδιο πρόβλημα απλώς ο πίσω τοίχος απο πιο χαμηλά (; ) Είτε είναι το ηχείο είτε τα αυτιά κοντά σε επιφάνεια.
Αυτό θα δοκιμάσω τώρα (όταν πάρω τους ενισχυτές τελοασπαντων).
Θα τα πάω κοντά στους τοίχους (τι κολλητά τι 40-50 cm απόσταση) και θα χώσω πάνελ ανάμεσα σε ηχείο και πλαϊνό τοίχο να δω πως συμπεριφέρεται.
Πίσω από τα ηχεία έχω κάτι γαμωραφα και δεν με παίρνει σε ύψος, 70 cm Μαξ ύψος με αφήνει που δεν ξέρω αν έχει νόημα να τα βάλω καν. Ο πίσω τοίχος είναι στα 3,5-4 μέτρα Κλάιν Μάιν
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.939
Reaction score
11.313
Περι τοίχου πίσω από την θέση ακρόασης :

1) Είναι εκπληκτικό το πως προσαρμόζεται ο εγκέφαλος μετά από λίγα λεπτά: το ξεχνάς το πρόβλημα! Βέβαια μόλις κουνήσεις το κεφάλι σου, αλλάζει ο ήχος και λες ωπ! κάτι τρέχει...

2) Αν τώρα αποφασίσεις να το αντιμετωπίσεις, πρώτα μία υπόθεση εργασίας, χάριν ανάλυσης:

Εστω οτι τα αυτιά απέχουν 30cm από τον τοίχο, και παρακολουθούμε την κορυφή της κυματομορφής.
Αυτή θα περάσει τα αυτιά, θα ανακλαστεί στον τοίχο και θα επιστρέψει σ' αυτά κάνοντας μία διαδρομή 60 πόντων.
Αν το μήκος κύματος της κυματομορφής είναι 60cm δηλαδή συχνότητα 575 Hz, θα συμπέσει με την επόμενη κορυφή που καταφθάνει και θα την ενισχύσει. Αν όμως το μήκος κύματος είναι 120cm δηλαδή συχνότητα 287Hz, θα συμπέσει με την επόμενη βύθιση και θα την ακυρώσει.
Το αποτέλεσμα είναι ένα χτενωτό φίλτρο με πρώτη βύθιση στα 287Hz και κορυφή στα 575, αλλά και συνέχεια σε όλα τα πολλαπλάσια, μέχρι το τέλος του ακουστού φάσματος.

Ολα αυτά είναι ίσως γνωστά, αλλά μπήκα στον κόπο για να τονίσω οτι το πρόβλημα αρχίζει από αρκετά χαμηλά σε όλη σχεδόν την μεσαία περιοχή, και δεν περιορίζεται στις υψηλές συχνότητες.
Οπότε:

Για λύση με απορρόφηση, ξεχάστε τα παλιά, η λύση είναι ΜΙΑ :
Melamine Resin Foam ! , ή αλλοιώς Basotect της BASF ή αλλοιώς... "σφουγγάρι γόμα" (ναι, ναι, αυτό για την κουζίνα).
Γιατί; Επειδή σε αντίθεση με τα συνήθη ηχοαπορροφητικά (τουλάχιστον όσα εγώ ξέρω) είναι το μόνο που δουλεύει από αρκετά χαμηλά, ομοιόμορφα σε όλο το υπόλοιπο συχνοτικό φάσμα, είναι αποτελεσματικό σε μικρότερο πάχος και δεν απαιτεί τρελλό χρήμα
Περισσότερα εδώ:
και κάπου στο 1/3 της σελίδας εκεί που λέει "sound absorption", δείτε στο δεξί διάγραμμα τι μπορεί να γίνει με μόλις τρείς πόντους (καφέ γραμμή), και βέβαια με πέντε ή δέκα

Ενδεικτικά, τιμές εδώ (μπορεί να υπάρχουν πολύ καλύτερες, ή και στην Ελλάδα, είναι το πρώτο αποτέλεσμα που κλίκαρα πριν καιρό χωρίς άλλο ψάξιμο):
και κατά πάσα πιθανότητα στον Thomann (μάλλον - όπου λέει melamine) :

...
... υπάρχει και η λύση των συντονισμένων σωλήνων στον τοίχο.
Για 30cm κεφάλι-τοίχο, θέλεις 60cm σωλήνα κλειστό στο ένα άκρο, με το ανοικτό κοντά στο αυτί, αλλά αυτό είναι θεωρητικό γιατί εκτός από τον απ' ευθείας πρώτο ήχο καταφθάνουν και ανακλάσεις, δεν αρκεί μόνο ένας σωλήνας αλλά πρέπει να καλυφθεί μία μικρή περιοχή γύρω από κάθε αυτί και ιδανικά σε όλο τον καναπέ, θα χρειαστούν δοκιμές-και-λάθη-και-διορθώσεις, ενώ υπάρχει και το αισθητικό θέμα

Αυτά
,

50mm basotect (πράσινο ανοικτό χρώμα):

Screenshot 2024-09-15 at 8.32.33 PM.png


50mm fibran 050

Screenshot 2024-09-15 at 8.33.18 PM.png


Μια χαρά "γραμμικά" και "ομοιόμορφα" είναι και τα δύο.

Πρακτικά το πάχος είναι ο βασικός παράγων που καθορίζει την απορροφητικότητα στις χαμηλές.

Μακάρι να υπήρχε "μαγικό" ηχοαπορροφητικό αλλά δεν υπάρχει.
 

Μηνύματα
846
Reaction score
669
Και οι άλλοι τοίχοι και επιφάνειες έχουν το ίδιο πρόβλημα απλώς ο πίσω τοίχος απο πιο χαμηλά (; ) Είτε είναι το ηχείο είτε τα αυτιά κοντά σε επιφάνεια.
Είναι μακριά και από τους πλευρικούς !
 

Μηνύματα
14.878
Reaction score
16.718
50mm basotect (πράσινο ανοικτό χρώμα):

View attachment 342716

50mm fibran 050

View attachment 342717

Μια χαρά "γραμμικά" και "ομοιόμορφα" είναι και τα δύο.

Πρακτικά το πάχος είναι ο βασικός παράγων που καθορίζει την απορροφητικότητα στις χαμηλές.

Μακάρι να υπήρχε "μαγικό" ηχοαπορροφητικό αλλά δεν υπάρχει.
Το δικό σου διάγραμμα για το Αριθέρμ έχει κάτι μικρές διαφορές απο αυτό που πόσταρα εγώ , ίδιως στα 160 .... λογικό βέβαια για χαμηλές ανάλογα το εργαστήριο κλπ .... απο που είναι ;
 

Μηνύματα
14.878
Reaction score
16.718
Πρακτικά το πάχος είναι ο βασικός παράγων
Έτσι εμπειρικά και χονδρικά , που πιστεύεις ότι θα ανέβαινε (εργαστηριακά) το αριθέρμ εάν βάλεις δυο ή τρία μαζί .... στις συχνότητες μέχρι 160 - 200 ; Μπορείς να "μαντέψεις" (χωρίς κάποια ευθύνη) ; 30 - 50 % ;
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.031
ΠΡΟΣΟΧΗ ! Συγκρίνετε διαφορετικού είδους διαγράμματα

50mm basotect (πράσινο ανοικτό χρώμα):

View attachment 342716

50mm fibran 050

View attachment 342717

Μια χαρά "γραμμικά" και "ομοιόμορφα" είναι και τα δύο.
Στο 50mm fibran έχεις καμπύλες κατά ISO 354 (Reverberation Room) , και πολύ καλά κάνεις, μέθοδος που συνεκτιμά την απορρόφηση ΚΑΙ υπό γωνίες
Αντίθετα, οι καμπύλες του Basotect που πόσταρες, είναι κατά ISO 10354-2 (Impedance Tube), μέθοδος που μετρά την απορρόφηση ΜΟΝΟ υπό κάθετη πρόσπτωση (βάζουν ένα μικρό δείγμα στην άκρη ένός σωλήνα μικρής διαμέτρου, στον οποίο ρίχνει ήχο ένα μεγάφωνο από την άλλη μεριά), που δεν λέει όλη την αλήθεια, βγάζει συντελεστές μεγαλύτερους του 1, κλπ, αλλά εργαστηριακά είναι σαφώς απλούστερη και ταχύτερη.
Επρεπε να πάρεις όχι το αριστερό, αλλά το δεξί διάγραμμα (κατά Reverb. Room) από την ιστοσελίδα της Basotect, που είναι αυτό:
1726427993621.png

Εδώ τα πάχη των 6 και 10 cm από τους ~325Hz πιάνουν το 0,8 , αλλά στους 400Hz αγγίζουν το 0,90~0,95 και στην συνέχεια παραμένουν πρακτικά σταθερά σε όλο το φάσμα, με ελάχιστη και πολύ στρωτή κυμάτωση μεταξύ 1 και 0,95. Αυτό είναι το σημαντικό.

Αντίθετα στο Aritherm, στο pdf του ίδιου του κατασκευαστή (αυτό που έβαλες, δεν μου πολυαρέσει, όπως λέει είναι με 1/3 octave smoothing) , βλέπουμε αυτό:
1726429507282.png

Η διακύμανση της απορρόφησης είναι συγκριτικά ελαφρώς κουκουρούκου, σαφώς και μεγαλύτερη και ακατάστατη.

Πρακτικά το πάχος είναι ο βασικός παράγων που καθορίζει την απορροφητικότητα στις χαμηλές.
Μακάρι να υπήρχε "μαγικό" ηχοαπορροφητικό αλλά δεν υπάρχει.
Ναι, αλλά το πρόβλημα του φίλου μας δεν είναι στις χαμηλές, αλλά από τους ~280 κύκλους και πάνω (ή από αρκετά ψηλότερα, αν ο τοίχος απέχει λιγότερο από τους 30 πόντους που είχα υποθέσει) όπου θα εμφανισθεί χτενωτό φίλτρο. Με πάχη μόλις 7 και 10cm (που ο
θωμάς διαθέτει σε μεγάλη ποικιλία) θα είναι OK
 
Last edited:


Μηνύματα
14.878
Reaction score
16.718
ΠΡΟΣΟΧΗ ! Συγκρίνετε διαφορετικού είδους διαγράμματα



Στο 50mm fibran έχεις καμπύλες κατά ISO 354 (Reverberation Room) , και πολύ καλά κάνεις, μέθοδος που συνεκτιμά την απορρόφηση ΚΑΙ υπό γωνίες
Αντίθετα, οι καμπύλες του Basotect που πόσταρες, είναι κατά ISO 10354-2 (Impedance Tube), μέθοδος που μετρά την απορρόφηση ΜΟΝΟ υπό κάθετη πρόσπτωση (βάζουν ένα μικρό δείγμα στην άκρη ένός σωλήνα μικρής διαμέτρου, στον οποίο ρίχνει ήχο ένα μεγάφωνο από την άλλη μεριά), που δεν λέει όλη την αλήθεια, βγάζει συντελεστές μεγαλύτερους του 1, κλπ, αλλά εργαστηριακά είναι σαφώς απλούστερη και ταχύτερη.
Επρεπε να πάρεις όχι το αριστερό, αλλά το δεξί διάγραμμα (κατά Reverb. Room) από την ιστοσελίδα της Basotect, που είναι αυτό:
View attachment 342722
Εδώ τα πάχη των 6 και 10 cm από τους ~325Hz πιάνουν το 0,8 , αλλά στους 400Hz αγγίζουν το 0,90~0,95 και στην συνέχεια παραμένουν πρακτικά σταθερά σε όλο το φάσμα, με ελάχιστη και πολύ στρωτή κυμάτωση μεταξύ 1 και 0,95. Αυτό είναι το σημαντικό.

Αντίθετα στο Aritherm, στο pdf του ίδιου του κατασκευαστή (αυτό που έβαλες, δεν μου πολυαρέσει, όπως λέει είναι με 1/3 octave smoothing) , βλέπουμε αυτό:
View attachment 342727
Η διακύμανση της απορρόφησης είναι συγκριτικά ελαφρώς κουκουρούκου, σαφώς και μεγαλύτερη και ακατάστατη.


Ναι, αλλά το πρόβλημα του φίλου μας δεν είναι στις χαμηλές, αλλά από τους ~280 κύκλους και πάνω (ή από αρκετά ψηλότερα, αν ο τοίχος απέχει λιγότερο από τους 30 πόντους που είχα υποθέσει) όπου θα εμφανισθεί χτενωτό φίλτρο. Με πάχη μόλις 7 και 10cm (που ο
θωμάς διαθέτει σε μεγάλη ποικιλία) θα είναι OK
Ναι του dapost είδα αμέσως ότι είναι άλλο (και σε as κιόλας και όχι aw).... αλλά το δικό μου, με το δεξί της Basotect είδα και τα δύο να είναι διαβαθμισμένα μέχρι τo 1.2 αλλά και τα δύο τα αναλογίζουν στο 1.00 τελικά ...και νόμιζα ότι συντρέχουν οι κλασικοί λόγοι και άρα και στα δύο μετριούνται οι γωνίες (αλλά περίμενα και να γράψεις εσύ για καλύτερα) :



Πάντως α) και αυτό που λές το δεξί διάγραμμα δεν λέει με τι ISO (είναι πράγματα αυτά ; ) και αφού είναι στα 1.2 πάλι μετράει γωνίες όπως και του Αριθέρμ β) πάλι απο ότι βλέπω δεν αλλάζει τίποτε , το Αριθέρμ πάλι ίδιες μετρήσεις δίνει το 5 άρι του συγκριτικά με το 10 άρι της Basotect.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.661
Reaction score
8.118
Ναι του dapost είδα αμέσως ότι είναι άλλο (και σε as κιόλας και όχι aw).... αλλά το δικό μου, με το δεξί της Basotect είδα και τα δύο να είναι διαβαθμισμένα μέχρι τo 1.2 αλλά και τα δύο τα αναλογίζουν στο 1.00 τελικά ...και νόμιζα ότι συντρέχουν οι κλασικοί λόγοι και άρα και στα δύο μετριούνται οι γωνίες (αλλά περίμενα και να γράψεις εσύ για καλύτερα) :



Πάντως α) και αυτό που λές το δεξί διάγραμμα δεν λέει με τι ISO και αφού είναι στα 1.2 πάλι μετράει γωνίες όπως και του Αριθέρμ β) πάλι απο ότι βλέπω δεν αλλάζει τίποτε , το Αριθέρμ πάλι ίδιες μετρήσεις δίνει το 5 άρι του συγκριτικά με το 10 άρι της Basotect.
Και που οφείλεται αυτό? Ποιες είναι οι ιδιότητες του αριθερμ που το κάνουν αποτελεσματικοτερο από το άλλο?
 

Μηνύματα
14.878
Reaction score
16.718
Και που οφείλεται αυτό? Ποιες είναι οι ιδιότητες του αριθερμ που το κάνουν αποτελεσματικοτερο από το άλλο?
Ε, άλλο υλικό, άλλος σκοπός εφαρμογής, αντοχής, ανάγκης λεπτότητας υλικού κλπ ... δεν ξέρω.

Πάντως το Αριθέρμ είναι κλασικός πολυεστέρας ανοιχτών κυψελίδων.

===============

Και η απότομη άνοδος δεν είναι θέσφατο ή σίγουρο ότι είναι ενδεδειγμένο για τον τρόπο που ακούμε (θέλει μελέτη το πράγμα αλλά όλα αυτα είναι πρακτική εμεπιρική γνώση μέχρι τώρα σε αυτό το θέμα απο ιδιώτες) αλλά και οι μετρήσεις των εργαστηρίων (όλες) ίδιως στα χαμηλά έχουν απόκλιση 100 % !!! . Δεν τα λένε αυτά για να πουλάνε .... αλλά υπάρχουν στην βιβλιογραφία. Απλώς θεωρητική είναι η συζήτηση.

Για αυτό και μια σωστή εφαρμογή απο επαγγελματία μόνο σαν μπουσουλα παίρνει τέτοιες μετρήσεις ή δουλεύουν με κάποια συγκεκριμένα υλικά που τα γνωρίζουνε κλπ κόλπα της δουλειάς ... μπαίνει στο χώρο και μπορεί να σου βάλει τα διπλάσια ή και λιγότερα. Και μετράει ....
 
Last edited:

Μηνύματα
4.661
Reaction score
8.118
Ε, άλλο υλικό, άλλος σκοπός εφαρμογής, αντοχής, ανάγκης λεπτότητας υλικού κλπ ...

Πάντως το Αριθέρμ είναι κλασικός πολυεστέρας ανοιχτών κυψελίδων.
Άρες μαρες κουκουναρες:biggrin:
 

Μηνύματα
14.878
Reaction score
16.718
Άρες μαρες κουκουναρες:biggrin:
Βρε ... μπορεί να μπει το Αριθέρμ σε τρένα π.χ. όπως to Basotect ; Τι άρες μάρες κουκουνάρες ; :D

Για τα άλλα ναι ... άρες μάρες ....δηλαδή ισχύει το άρες μάρες αλλά για λάθος πράγμα το είπες. :D

Εγω φταίω που οι audio people ψάχνετε βεβαιότητα ; :D
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.031
Πάντως α) και αυτό που λές το δεξί διάγραμμα δεν λέει με τι ISO (είναι πράγματα αυτά ; )
Λέει " (Reverberation Room) " για το δεξί, και " (Impedance Tube) " για το αριστερό, που είναι οι ονομασίες των μεθόδων μέτρησης κατά ISO 354 και ISO 10354 αντίστοιχα.

και αφού είναι στα 1.2 πάλι μετράει γωνίες όπως και του Αριθέρμ
Από που κι' ως που;; Τι σχέση έχει το που τελειώνει η διαβάθμιση του κατακόρυφου άξονα του διαγράμματος ;

πάλι απο ότι βλέπω δεν αλλάζει τίποτε , το Αριθέρμ πάλι ίδιες μετρήσεις δίνει το 5 άρι του συγκριτικά με το 10 άρι της Basotect.
Δεν βλέπεις καλά - κοίταξες το τελευταίο ποστ μου;
Ομως ξαναλέω, για την συγκεκριμένη εφαρμογή, δεν μας ενδιαφέρουν τόσο οι απόλυτες τιμές, όσο η σταθερότητά τους στο φάσμα - χωρίς αυτήν δεν θα είναι σταθερός ούτε ο προσλαμβανόμενος ήχος, με το απορροφητικό τόσο κοντά στο αυτί
 

Μηνύματα
14.878
Reaction score
16.718
Λέει " (Reverberation Room) " για το δεξί, και " (Impedance Tube) " για το αριστερό, που είναι οι ονομασίες των μεθόδων μέτρησης κατά ISO 354 και ISO 10354 αντίστοιχα.


Από που κι' ως που;; Τι σχέση έχει το που τελειώνει η διαβάθμιση του κατακόρυφου άξονα του διαγράμματος ;


Δεν βλέπεις καλά - κοίταξες το τελευταίο ποστ μου;
Ομως ξαναλέω δεν μας ενδιαφέρουν τόσο οι απόλυτες τιμές, όσο η σταθερότητά τους στο φάσμα - χωρίς αυτήν δεν θα είναι σταθερός ούτε ο προσλαμβανόμενος ήχος, με το απορροφητικό τόσο κοντά στο αυτί
Ναι βρε συ toulou .... σε ρωτάω ... σε τι ISO είναι το Basotect ? Γιατί δεν το γράφει ;

Και το Aritherm σε Reverb Room είναι και τα δυο αναλογισμένα είναι στο 1.00 .... Προκύπτει απο το λίνκ που σου έβαλα, αυτό κάνουν συνήθως. Ξέχνα του dapost για αυτό που σου πόσταρα εγώ λέω (ως διάγραμμα).
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.777
Μηνύματα
2.916.982
Members
38.095
Νεότερο μέλος
Βανεσα
Top