Ηχεία 2Ω;

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.244
Reaction score
21.003

Εντάξει! Πήρατε εκείνον τον χαϊεντακριβοάπαιχτο ενισχυτή που σας είπε ο τάδε ρηβιούερ ότι θα σας απογειώσει το σύστημα. Και σας το απογείωσε και σας πήγε η καρδιά στην κούλουρη και το κυνηγάτε από κάτω φωνάζοντας, κατέβα κάτω ρε βλαμμένο, δε ζαλίστηκες ακόμα εκεί πάνω; Άμα πέσεις σε κανα κεφάλι και σκοτώσεις άνθρωπο, εμένα θα τρέχουν στα δικαστήρια! Βλαμμένο, ε βλαμμένο!

Και βγάζει ο ενισχυταράς να πούμε 150 βατ στα οχτώ Ωμ, και 300 βατ στα τέσσερα Ωμ, αλλά -και εδώ είναι το ενδιαφέρον- βγάζει και 600 βατ στα 2 Ωμ. Κι αφού σήμερα η απόδοση ισχύος στα 2Ω είναι υπόθεση πολύ πιο εύκολη εν συγκρίσει προς τα προ 50ετίας τεχνολογικά δεδομένα, γιατί να μην υπάρχουν και ηχεία 2Ω. Άλλο πράγμα είναι να βγάζει ο ενισχυτής 150, άλλο 600 βατ, και θα παίζουν τα ηχεία και πιο δυνατά δηλαδή.

Σωστά;

Σχόλια;
 

Μηνύματα
1.818
Reaction score
2.641
Ελάχιστοι διπλασιάζουν και μην μου πεις για ψηφιακούς. Αυτοί είναι οι περισσότεροι μούφα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.193
Reaction score
128.161
Ελάχιστοι διπλασιάζουν και μην μου πεις για ψηφιακούς. Αυτοί είναι οι περισσότεροι μούφα.
Οι ενισχυτές για ηχεία, είναι ενισχυτές τάσης.

Άμα κάποτε το καταλάβεις αυτό, θα καταλάβεις και τι βλακείες λέει ο ακούστικαλ φίζικς φίλος μας στο παραπάνω βίντεο. 🤣
 

Μηνύματα
1.818
Reaction score
2.641
Δεν είδα το βινδεο, ποιός ο λόγος; έχει κάποια υποκειμενική άποψη ο τύπος.. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει αντικείμενο για αντιπαράθεση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.193
Reaction score
128.161
Δεν είδα το βινδεο, ποιός ο λόγος; έχει κάποια υποκειμενική άποψη ο τύπος.. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει αντικείμενο για αντιπαράθεση.
Όχι, δεν υπάρχει.

Απλώς λέει βλακείες. (Όχι υποκειμενική άποψη).
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.254
Μηνύματα
2.893.947
Members
38.010
Νεότερο μέλος
Manthos1982
Top