Θόρυβος μετασχηματιστή

ika

News
Μηνύματα
14.693
Reaction score
13.511
Να τον σμπρώξει όμορφα - όμορφα σε αγγελία και να μην ξανασχοληθεί με τα ενισχυτικά αυτού του μίζερου επαρχιακού μπακάλικου. Και να πάρει έναν ενισχυτή της προκοπής.
Να μετακομίσει εκεί που δεν παρουσιαζόταν ο βόμβος?
 



Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.915
Reaction score
2.329
Συνήθως το πρόβλημα στους συγκεκριμένους ενισχυτές λύνεται με αυτό :



To DC Blocker+ είναι νέο «ενισχυμένο» μοντέλο από αυτό που χρησιμοποιήθηκε παρακάτω.
 

Attachments

  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
14.693
Reaction score
13.511
Συνήθως το πρόβλημα στους συγκεκριμένους ενισχυτές λύνεται με αυτό :



To DC Blocker+ είναι νέο «ενισχυμένο» μοντέλο από αυτό που χρησιμοποιήθηκε παρακάτω.
Επειδή οι περισσότεροι υποψιαζόμαστε DC στο δίκτυο ρεύματος, δεν πρέπει αυτό να ανιχνευθεί/μετρηθεί με κάποιο τρόπο για να σιγουρευτεί πως όντως υπάρχει?

Πάντως του έστειλα και αυτό της IFI με τα NAIM να μελετήσει.
 

ika

News
Μηνύματα
14.693
Reaction score
13.511
Κατ' αρχήν ευχαριστώ τον συμφορουμίτη που είχε την καλωσύνει να μου στείλει το κινητό που έψαχνα.

Συναντήθηκε ο φίλος με τον κο Τροβά, τα είπαν και του έδωσε ένα DC BLOCKER να δοκιμάσει.
Όταν υπάρξουν νεότερα στοιχεία, θα ενημερώσω για όποιον ενδιαφέρεται.
 

Μηνύματα
27.833
Reaction score
26.166
ΔΕΝ είναι θέμα DC ΣΥΝΙΣΤΏΣΑΣ Ο θόρυβος που παράγουν κάποιοι Μετ/στές.
Είναι απλά κακή υλοποίηση από τον εκάστοτε τεχνίτη .
Αν υπήρχε θέμα dc συνιστώσας , θα βούίζε το σύμπαν .
ή έστω το σύμπαν που έχει κλασσικούς μετ/στές . Δλδ όλο .
Αυτό που τους κάνει να βουίζουν κάποιες φορές είναι η αυξομείωση της συχνότητας της τάσης.
Το κάνουν και τα ψυγεία , τα πλυντήρια τα αιρκοντίσιονς , όλα όταν κάτι δεν τους κάθεται καλά.
Επίσης , έτσι για το γενικόν του θέματος , να γνωρίζετε ότι οι απλοί μετστ/ες χρειάζονται και έχουν βερνίκι που καλύπτει τα φύλλα του πυρήνα τους για αυτόν τον λόγο .
Οι σοβαροί τοροειδείς που έχουν έναν ενιαίο πυρήνα δεν χρειάζονται τίποτα.
Οι απλοί της πλάκας τοροειδείς όντως μπορεί και να έχουν βερνίκι .
Ομως , όσο πιό σφιχτά τυλιχτεί το σύρμα γύρω από τον πυρήνα τόσο ποιό ήσυχος θα είναι ο τοροειδής.
 

ika

News
Μηνύματα
14.693
Reaction score
13.511
Στην περίπτωση του φίλου, βγάζει θόρυβο στο σπίτι του και στα διπλανά, ενώ δεν βγάζει στο γραφείο του και αλλού.
Επίσης δεν το έκανε παλαιότερα
 

Μηνύματα
6.506
Reaction score
272
Κατ΄αρχάς , θα πρέπει να βρεθεί η πηγή που προκαλεί το μηχανικό θόρυβο του Μ/Σ της ΝΑΙΜ .
Σε ένα DC blocker, όλο το ρεύμα περνάει από διόδους και ηλεκτρολυτικους πυκνωτές, που διαφοροποιούν δυστυχώς και τον ήχο. Τα ακριβά καλώδια ρεύματος πάνε περίπατο γιατί κανένας πυκνωτής δεν είναι εντελώς ουδέτερος.
Εγώ είχα DC blocker και το πέταξα γιατί υποβάθμιζε τον ήχο του συστήματος.
Αν ήταν δικος μου ο ενισχυτής της NAIM, θα τον διόρθωνα με τοπικές παρεμβάσεις (π.χ. αποσβέσεις), ή θα τοποθετούσα ένα καινουργιο Μ/Σ με διπλή θωράκιση και πακτωμένο.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.693
Reaction score
13.511
Και γιατί όταν τον πάει στο γραφείο του πχ, δεν κάνει τον θόρυβο?
 
  • Love
Reactions: TGD

Μηνύματα
6.506
Reaction score
272
Γιατί από περιοχή σε περιοχή διαφέρει η παραμόρφωση που προέρχεται από το φορτίο , κυρίως επαγωγικά φορτία όπως πχ. τα μοτέρ.
Βαζεις στο ίδιο πολύπριζο με το στερεοφωνικό σου ένα στεγνωτήρι μαλλιών (κοινώς πιστολάκι) και ακούς ποιο μηχάνημα επηρεάζεται περισσότερο από το επαγωγικό φορτίο..
Η ανεξάρτητη γραμμή από τον πίνακα δεν περιορίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Εχουμε γεμίσει παντού με συσκευές που λειτουργούν με invertors οι οποίεες βρωμίζουν τις γραμμές του δικτύου μας με θόρυβο σε πολύ υψηλά επίπεδα . Το ενσωματωμένο κινέζικο φίλτρο που διαθετουν οι περισσότερες συσκευές με invertors είναι φτηνό και υπολειτουργεί. για τι; δικές μας ανάγκες. Τα γειτονικά invertors ,της διπλανής πολυκατοικίας, επηρεάζουν ως ένα βαθμό και τη δικής μας ηλεκτρολογική εγκατάσταση.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.693
Reaction score
13.511
Επομένως η αιτία του προβλήματος δεν είναι εξωτερική και όχι του ΝΑΙΜ?

Παντως, αυτό με τα AC του το είπε και ο ηλεκτρολόγος του, τα έβγαλε όλα από την πρίζα, αλλά δεν λύθηκε το θέμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.506
Reaction score
272
H αιτία είναι εξωτερική απλώς το naim επηρεάζεται περισσότερο λόγω κατασκευής του Μ/Σ τροφοδοσίας. Μπορεί να είναι εξαιρετικά γρήγορος . Υπέροχος ενισχυτής απο ηχητικής πλευράς , υπέροχη και η ΝΑΙΜ σε οτιδήποτε κατασκευάζει και είναι made in UK προφανώς.
Το κακό στην Ελλάδα είναι ότι κάποιοι τα τροποποιούν τα μηχανήματα και δεν το γνωρίζουμε , όταν τα αγοράζουμε μεταχειρισμένα. Δεν έχω μπιστοσύνη σε αυτούς που τα χεριάζουν ...
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.693
Reaction score
13.511
Πάντως τον πήγε και στον αντιπρόσωπο και εκεί δεν βρήκαν κάτι.
Περιμένω να μου πει τι αποτέλεσμα είχε το DC Blocker.
Του έχω πει να κάνει και καμιά ακρόαση Α/Β με και χωρίς να δει αν υπάρχει επίπτωση στον ήχο.
 

Μηνύματα
6.506
Reaction score
272
Το DC blocker θα περιορίσει το μηχανικό θόρυβο. Απλώς χθες ανέφερα ότι αν το σύστημα είναι αναλυτικό θα περάσει και ηχητική υπογραφή του DC blocker.
Δεν γνωρίζω ποια τεχνική εταρεία, ή τεχνικό, χρησιμοποιεί ο αντιπρόσωπος της ΝΑΙΜ στην Ελλάδα.
 

ika

News
Μηνύματα
14.693
Reaction score
13.511
Από το να του σπάνε τα νεύρα από τον βόμβο, καλύτερα δεν είναι να αλλάξει (λίγο ελπίζω) ο ήχος?
Κάτι που συνηθίζεται με τον χρόνο.

Θα δει και θα αποφασίσει που θα καταλήξει.
 

Μηνύματα
6.506
Reaction score
272
εγω DC blocker δεν θα έβαζα σε δικό μου σύστημα. Θα το διαχειριζόμουν διαφορετικά το θέμα.
Ούτε UPS θα έβαζα στο stereo.
Χιλιάδες ΝΑΙΜ έχουν πουληθεί στην Ελλάδα, μόνο ένα καταραμένο έχει το πρόβλημα ?
 

ika

News
Μηνύματα
14.693
Reaction score
13.511
Πάντως ούτε και στο δικό μου σπίτι το έκανε, όταν τον έφερε.

Μπορεί να μην αρέσει στον ΝΑΙΜ η περιοχή του σπιτιού του φίλου μου.
:dance2: :gamer:
 

Μηνύματα
27.833
Reaction score
26.166
Η αλήθεια είναι ότι πολλές περιοχές έχουν βρώμικο δίκτυο, με θόρυβο , που δυστυχώς δεν μπορεί να καθαριστεί.
Ας πούμε βιομηχανίες με περίεργους τριφασικούς ηλεκτροκινητήρες παλαιάς παραγωγής που ο θόρυβος ο ηλεκτρικός που παράγουν δεν κόβεται από κανένα φίλτρο.
Το είχα και εγώ εδώ το πρόβλημα με τις διάφορες βιομηχανίες στην γύρω περιοχή Αχαρνών. Να μην μιλήσω για τις υπερτάσεις που έβλεπα κάθε κυριακή από το πρωί μέχρι το μεσημέρι που άλλαζε η βάρδια.
Ευτυχώς μας αποσυνέδεσαν και μας έβαλαν σε άλλη γραμμή και ησυχάσαμε.
Θόρυβος εξακολουθεί να υπάρχει ,αλλά πολύ λιγότερος και ευτυχώς χωρίς υπερτάσεις πλέον.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.179
Reaction score
20.757
@JOHN MARKOU Εσύ, το πρόβλημα των υπερτάσεων, δεν το είχες λύσει με τα voltage regulators;

Μήπως η λύση στο πρόβλημα του φίλου του @ika θα ήταν ένα τέτοιο;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.169
Μηνύματα
2.891.200
Members
38.000
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top