Κατάργηση του πολυπριζου και των συν αυτώ.

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.704
Reaction score
78.913
Άμα τυχόν έρθεις καμιά βόλτα από δω, κανόνισε υποχρεωτικά να έχεις έτοιμη μια δική σου λίστα στο τινταλ ή σποτιφάι,
σιγά μην έρθει και με το σταρλινκ του....
πικαπάρα με δίσκους ρέι θα σου κουβαλήσει....μαζί με μια κουλούρα καλώδια ΝΑ
μπας κ μάθεις να ακούς
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.750
Reaction score
129.904
δίσκους ρέι θα σου κουβαλήσει
Να η ευκαιρία να δουλέψει το πικάπ μου!

Πλάκα πλάκα, έχω κάνα χρόνο να του βάλω δίσκο (ή περισσότερο, δε θυμάμαι) να παίξει. Κρίμα είναι το καημένο το πικαπάκι μου, να θυμηθώ να του ρίξω ένα δίσκο, έτσι για το καλό.

Τώρα κάνουμε σερί μια επανάληψη στο game of thrones (Dolby Atmos, αγορασμένη η σειρά σε blue ray) , κι έχουν σταματήσει τα υπόλοιπα, φτάσαμε αισίως στην 4-η σαιζόν, ψόφησε επιτέλους εκείνο το σαμιαμίδι που ήταν βασιλιάς, μα τι απόλαυση να το βλέπεις να ψοφάει, όλ δι μάνεϊ.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
281
σιγά μην έρθει και με το σταρλινκ του....
πικαπάρα με δίσκους ρέι θα σου κουβαλήσει....μαζί με μια κουλούρα καλώδια ΝΑ
μπας κ μάθεις να ακούς
Το δεύτερο είναι πιο εύκολο.Οχι όμως κουλούρα.Με θίγεις.Δυο μέτρα εκαστο.Ειπαμε,δικαναλο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.704
Reaction score
78.913
Το δεύτερο είναι πιο εύκολο.Οχι όμως κουλούρα.Με θίγεις.Δυο μέτρα εκαστο.Ειπαμε,δικαναλο.
στα ίδια τα υπολογίσαμε....2x2 μέτρα για τα ηχεία και τα..... υπόλοιπα για δέσιμο και περιφορά του σκυλευμένου πτώματος με το τέσλα σε όλη τη Β.Ελλάδα :biggrin:
 


Μηνύματα
6.687
Reaction score
506
Δεν διαφωνώ.

Όλα χρειάζονται, οκ.

Άρα συμφωνείς ότι χρειάζονται τα εξής:

1. Απόκριση συχνότητας όπως ορίζεται από τις βασικές αρχές της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής (20Hz-20kHz).

2. Room correction (προφανώς με ηχητική περιποίηση χώρου και μετρήσεις και ενεργή ισοστάθμιση)

3. Speaker correction (προφανώς με ηχητική περιποίηση χώρου, RT 60 εντός του προβλεπόμενου, εξάλειψη flatter echo, ισορροπημένη απόκριση στο φάσμα - με μετρήσεις εννοείται).

4. Επαρκές δυναμικό εύρος αναπαραγωγής για τα σύγχρονα φορμάτς, με επαρκές max SPL, ώστε το διαθέσιμο εύρος της μέγιστης στάθμης έως την ουδό θορύβου του χώρου, να είναι ικανό να αναδείξει εξαιρετικές ηχογραφήσεις, πλούσιες σε δυναμικό εύρος, και να μη χάνεται πληροφορία κάτωθεν των ακουστών ορίων (ουδος ακοής και ουδος θορύβου του χώρου)

5. Χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις, σύμφωνα με τα όρια της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής (το απλό hi-fi). Με μετρήσεις.

6. Χαμηλές παραμορφώσεις δυναμικής συμπίεσης (με μετρήσεις).

7. Τοποθέτηση πηγών (ηχείων) βάσει των προτύπων (γωνίες ακρόασης, τρίγωνο ακρόασης, κύκλος ακρόασης, κλπ).

8. Ικανότητα αναπαραγωγής όλων των σύγχρονων μουσικών φορμάτς (5-καναλων έως ιμερσιβ) ώστε να είμαστε κοινωνοί των δυνατοτήτων έκφρασης και δημιουργίας των καλλιτεχνών, σε όλα τα μουσικά είδη. Εάν υπάρχει δισκοθήκη, προφανώς χρειάζεται και πικάπ, και εάν υπάρχουν μπομπίνες, και μπομπινόφωνο.

9. Καλώδια διασύνδεσης, και αποστάτες αυτών (το λες και cable management).

10. Πολυμπριζα, καλώδια ρεύματος, ρεύμα γενικώς.


Όλα χρειάζονται.

Δεκτό.

Είδες που συμφωνώ σε όλα;

Εάν συμφωνείς και συ σε όλα, μηδενός εξαιρουμένου, είμαστε μια χαρά.
Αλλά αν διαφωνείς, αρχίζεις τις εκπτώσεις. 😁
μην συμφωνείτε σε όλα και τόσο γρήγορα , φαγωθείτε μπας και πάρουμε και καμιά διαφήμιση.
Που πήγε πάλι αυτός που τον λέτε "μαϊμού" , να σώσει την κατάσταση με διαφημίσεις
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.519
Reaction score
15.461
Δεν υπάρχει ποικιλία.Sixties rock μόνο κι ας αναφέρω μερικούς:
Byrds:Younger than yesterday
Tim Buckley:Goodbye and hello
Music Machine:Turn on
West Coast Pop Art Experimental Band:part one
Pretty Things:Get the picture?
Electric Prunes:S/T
Downliners Sect:The rock's sect in
Ugly Ducklings:Somewhere outside
Kinks:Kinda Kinks
Kaleidoscope:Tangerine dream
Rising Storm:Calm before
Yardbirds:For your love
Standells:Dirty water
Σταματώ εδώ για να μη γράφω ως αύριο. Ολα Ιαπωνικά.
άντε μιας κ μου τον θύμισες ας κάνουμε ένα μουσικό διάλειμμα :p

 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
506
τεράστια μουσική πληροφορία κάτω απο τα 80 Hz , ακόμα και στα 20Hz.
Το βλέπω στον αναλυτή φάσματος (RTA).
Κοματάρα !!!
Το ακούω με ακουστικά
 


Μηνύματα
6.687
Reaction score
506
εγώ την ακούω μια χαρά , τι εννοείς ?

δεν βγαίνει εύκολα από εμένα ή από εσένα ;
Οταν το τραγουδάμε στο μπάνιο ;
 

Μηνύματα
275
Reaction score
281
εγώ την ακούω μια χαρά , τι εννοείς ?
Εννοώ ότι στα σημεία που "ανεβαίνει" ίσως να κάνει ένα σύστημα να παρουσιάσει έντονη παραμόρφωση και προβολικοτητα.
Τι ηχεια εχεις? Pmc δαπεδου?
Υπάρχει και η τρέχουσα έκδοση.Η δική μου είναι η προηγούμενη.Αυτα που εικονίζονται.
εγώ την ακούω μια χαρά , τι εννοείς ?

δεν βγαίνει εύκολα από εμένα ή από εσένα ;
Οταν το τραγουδάμε στο μπάνιο ;
Όλα καλά τότε.Εχει συμβεί ακόμα και σε ακριβά συστήματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
275
Reaction score
281
εγώ την ακούω μια χαρά , τι εννοείς ?

δεν βγαίνει εύκολα από εμένα ή από εσένα ;
Οταν το τραγουδάμε στο μπάνιο ;
Εμείς είναι λιγάκι δύσκολο να βγάλουμε πέντε οκτάβες όπως αυτος.Ο γιος του κληρονόμησε το παρουσιαστικό του και τη φωνή του.Εκαναν μεγάλη καριέρα και οι δύο και πέθαναν πολύ νέοι.
 


Μηνύματα
111
Reaction score
75
Εμείς είναι λιγάκι δύσκολο να βγάλουμε πέντε οκτάβες όπως αυτος.Ο γιος του κληρονόμησε το παρουσιαστικό του και τη φωνή του.Εκαναν μεγάλη καριέρα και οι δύο και πέθαναν πολύ νέοι.
Ο Robert Plant τον θαυμαζε ....
 

Μηνύματα
598
Reaction score
448
Εννοώ ότι στα σημεία που "ανεβαίνει" ίσως να κάνει ένα σύστημα να παρουσιάσει έντονη παραμόρφωση και προβολικοτητα.

Υπάρχει και η τρέχουσα έκδοση.Η δική μου είναι η προηγούμενη.Αυτα που εικονίζονται.

Όλα καλά τότε.Εχει συμβεί ακόμα και σε ακριβά συστήματα.
Έχουν και την τεχνολογία transmission line αντί bass reflex . Άρα το μπάσο λογικά θα είναι γραμμικό και όχι ευαίσθητο στο χώρο ( μπροστά τοίχο ) . Όντως κατεβαίνει 29hz σε λογικές στάθμες όπως λέει στα specs?
 
Last edited:

Μηνύματα
275
Reaction score
281
Έχουν και την τεχνολογία transmission line αντί bass reflex . Άρα το μπάσο λογικά θα είναι γραμμικό και όχι ευαίσθητο στο χώρο . Όντως κατεβαίνει 29hz σε λογικές στάθμες όπως λέει στα specs?
Δεν έχω κάνει μετρήσεις όμως το γεγονός είναι ότι ενώ ειναι ένα μικρό ηχείο ακουγεται σαν μεγαλύτερο και βγάζει στάθμες που πρώτα τρομάζουν εμένα και μετά το ίδιο.Οντως δεν είναι ευαίσθητο στο χώρο όμως με άλλα καλώδια(κατά σύμπτωση της ίδιας αντιπροσωπείας και τρομερά ακριβότερα από τα δικά μου)νόμιζα ότι έχει...bass reflex!
 

Μηνύματα
694
Reaction score
1.103
Δεν διαφωνώ.

Όλα χρειάζονται, οκ.

Άρα συμφωνείς ότι χρειάζονται τα εξής:

1. Απόκριση συχνότητας όπως ορίζεται από τις βασικές αρχές της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής (20Hz-20kHz).

2. Room correction (προφανώς με ηχητική περιποίηση χώρου και μετρήσεις και ενεργή ισοστάθμιση)

3. Speaker correction (προφανώς με ηχητική περιποίηση χώρου, RT 60 εντός του προβλεπόμενου, εξάλειψη flatter echo, ισορροπημένη απόκριση στο φάσμα - με μετρήσεις εννοείται).

4. Επαρκές δυναμικό εύρος αναπαραγωγής για τα σύγχρονα φορμάτς, με επαρκές max SPL, ώστε το διαθέσιμο εύρος της μέγιστης στάθμης έως την ουδό θορύβου του χώρου, να είναι ικανό να αναδείξει εξαιρετικές ηχογραφήσεις, πλούσιες σε δυναμικό εύρος, και να μη χάνεται πληροφορία κάτωθεν των ακουστών ορίων (ουδος ακοής και ουδος θορύβου του χώρου)

5. Χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις, σύμφωνα με τα όρια της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής (το απλό hi-fi). Με μετρήσεις.

6. Χαμηλές παραμορφώσεις δυναμικής συμπίεσης (με μετρήσεις).

7. Τοποθέτηση πηγών (ηχείων) βάσει των προτύπων (γωνίες ακρόασης, τρίγωνο ακρόασης, κύκλος ακρόασης, κλπ).

8. Ικανότητα αναπαραγωγής όλων των σύγχρονων μουσικών φορμάτς (5-καναλων έως ιμερσιβ) ώστε να είμαστε κοινωνοί των δυνατοτήτων έκφρασης και δημιουργίας των καλλιτεχνών, σε όλα τα μουσικά είδη. Εάν υπάρχει δισκοθήκη, προφανώς χρειάζεται και πικάπ, και εάν υπάρχουν μπομπίνες, και μπομπινόφωνο.

9. Καλώδια διασύνδεσης, και αποστάτες αυτών (το λες και cable management).

10. Πολυμπριζα, καλώδια ρεύματος, ρεύμα γενικώς.


Όλα χρειάζονται.

Δεκτό.

Είδες που συμφωνώ σε όλα;

Εάν συμφωνείς και συ σε όλα, μηδενός εξαιρουμένου, είμαστε μια χαρά.
Αλλά αν διαφωνείς, αρχίζεις τις εκπτώσεις. 😁
Παντως, σε οτι αφορα δυο προδιαγραφες ( κρυσταλλικη δομη του χαλκινου καλωδιου και οι "ακαθαρσιες" δηλ αλλα στοιχεια που παρεμβαλλονται αναμεσα στους κρυσταλλους χαλκου που αποτελουν το καλωδιο), εχουν φανει πειραματικα οτι επηρεαζουν την λεγομενη διοδικη παραμορφωση και ττην κατευθυντικότητα του χαλκινου αγωγου ηλεκτρονιων.

Η ανακρυσταλλωση του χαλκου (αποτέλεσμα : περισσότερο επιμηκεις κρυσταλλοι) και η επιμελης απομακρυνση των "ακαθαρσιων" θρυλείται οτι μειωνει τη διοδικη παραμορφωση και την εγγενη κατευθυντικότητα της ροης ηλεκτρονιων.

Τωρα, εαν αυτα "ακουγονται" και θα πρέπει να ειναι προτεραιότητα εναντι οσων εχεις βαλει στην παραπανω λιστα ειναι "αλλου Π.Α.Η. ευαγγέλιο" χαχ
 

Μηνύματα
275
Reaction score
281
Δεν έχω κάνει μετρήσεις όμως το γεγονός είναι ότι ενώ ειναι ένα μικρό ηχείο ακουγεται σαν μεγαλύτερο και βγάζει στάθμες που πρώτα τρομάζουν εμένα και μετά το ίδιο.Οντως δεν είναι ευαίσθητο στο χώρο όμως με άλλα καλώδια(κατά σύμπτωση της ίδιας αντιπροσωπείας και τρομερά ακριβότερα από τα δικά μου)νόμιζα ότι έχει...bass reflex!
Να σημειώσω ότι σε ερώτηση μου στην PMC περί διπλοκαλωδιωσης,η απάντηση ήταν ότι δεν την έχουν δοκιμάσει ποτε,εφαρμόζουν όμως και συστήνουν τη διενισχυση.Επισης μου είπαν ότι για τα ηχεία τους αρκούν ofc καλώδια μεγάλης διατομής.Κατα σύμπτωση έτσι είναι και τα δικά μου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.482
Μηνύματα
2.905.859
Members
38.052
Νεότερο μέλος
s tv
Top