Featured Κατάργηση του πολυπριζου και των συν αυτώ.

Μηνύματα
436
Reaction score
440
Έλα τώρα, σε τα μας;
Μνιάν Α στεναχώρια την έχεις.
Γι'αυτό αλλάζεις πολυμπριζα. 🤭

Θες να μάθεις την αλήθεια;
Θα αλλάζεις πολυμπριζα μέχρι να σβήσει ο ήλιος ή μέχρι να πάρεις σαμπς, δατς δι φακτς οφ λάιφ, τι α κάεις; Ότι και α κάεις, δεν αλλάζουν τα φακτς.


ΥΓ. Γω έχω ένα διπλό πολύ hi-end πολυμπριζο από τα παλιά τα χρόνια, τότε που τα έκαναν σωστά. Ώριμο τώρα, έχει και καλύτερες χρειές/χροιές (όπως προτιμάς). Άμα θες να στο δανείσω για δοκιμές. Εγγυημένο μπάσο της προκοπής.
Διπλό πολυμπριζο λέμε, όχι ένα απλό μονό.

Αυτό είναι.


🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥


Λες για τις χροιές από το ηχείο της τηλεόρασης; 🤪😜🤣😁😁😁😁😁
Αυτό δε μας νοιάζει. 🤭

Ή μήπως βελτιώνει το μπάσο της τηλεόρασης, και πλέον το ηχειάκι της τιβί παίζει πρώτη οκτάβα χαλαρά σε στάθμες αναφοράς και βάλε; Μήπως παίζει και υπόηχους το 3" ηχείο της τιβί, να κουνάει τον καναπέ; 🤣😁🤭

Ούτε αυτό δε μας νοιάζει. 🔥

Να τι μας νοιάζει:

Στην λήψη έχει βελτίωση;
Α πιάσω κάνα σταθμό παραπάνω;

Στα χρώματα έχει βελτίωση;
Α δω φουλ χρωματικό τρίγωνο που δε βγάζει;

Στο μαύρο έχει βελτίωση;
Α γίνει εντελώς μαύρο το γκρι;

Για την τηλεόραση θα με ενδιέφερε ένα πολυμπριζο αν έκανε τα παραπάνω, ή αν έκανε oled μια απλή led. Αυτό μάλιστα. Πιο πιθανό είναι άλλωστε κάτι τέτοιο, από το να αντικαταστήσει τα σαμπς ένα πολυμπριζο. 🤭
Πήρες φόρα.Η διαφορά έγκειται στη φωνή του παρουσιαστή του δελτίου ειδήσεων.Αυτο το έχω διαπιστώσει και με καλώδιο ρεύματος των 60 ευρώ όταν η προηγούμενη είχε αποσπώμενο καλώδιο ρεύματος.Η τότε δοκιμή έγινε και παρουσία φίλων.
Για πες μου τώρα,αφού παραδέχθηκες ότι υπήρχαν διαφορές στα καλώδια όταν είχες ασχοληθεί με το απεχθές δικαναλο hi-end,υπήρχαν διαφορές και στα πολυπριζα;
Μεταξύ μας,τη διαφορά που πήρα από το πολυπριζο δεν την έχω πάρει ποτέ από κανένα καλώδιο.Θα σου σφίξει και το μπασσο στα σαμπς.Εδω κατάφερε να το σφίξει στο μιντ.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.909
Reaction score
4.034
Furutech e-tp60e ncf.Γι αρχή,απόλυτα ευχαριστημένος.
Σ αυτην την εταιρια ειχα παρει καποτε τηλ και το σηκωσε μια κοπελα και προσπαθουσε να με πεισει οτι οσο πιο μεγαλο ειναι το καλωδιο (μιλουσαμε για μηκος) τοσο καλυτερο ηχο θα εχω. Τελικα δεν ψωνισα κι εμεινα με την απορια βρε μπας κι εκανα μ@λ@κι@
Όχι.Αυτο που πωλείται είναι το ίδιο μοντέλο χωρίς ncf και με μερικές άλλες διαφορές.Η διαφορά στην τιμή ως καινουρια είναι περίπου διπλάσια στο ncf.Αν έχεις ορεξη,μπορώ να περιγράψω και τις υπόλοιπες διαφορες.
Εγω εχω, γραψε! Βαλε ομως και καμμια φωτο να χαλβαδιασουμε!
 

Μηνύματα
436
Reaction score
440
Σ αυτην την εταιρια ειχα παρει καποτε τηλ και το σηκωσε μια κοπελα και προσπαθουσε να με πεισει οτι οσο πιο μεγαλο ειναι το καλωδιο (μιλουσαμε για μηκος) τοσο καλυτερο ηχο θα εχω. Τελικα δεν ψωνισα κι εμεινα με την απορια βρε μπας κι εκανα μ@λ@κι@


Εγω εχω, γραψε! Βαλε ομως και καμμια φωτο να χαλβαδιασουμε!
Απλώς προσπάθησε να σου πουλήσει το μήκος που θα έφευγε πιο δύσκολα.Απλο.
Οι ομοιότητες υπάρχουν στο σασί,την καλωδίωση,στο υλικό με το οποίο εχει επικαλυφθει ο πάτος εσωτερικά,στην
IMG_20240825_080151_PORTRAIT.jpg
κρυογεννεση και στον απομαγνητισμο.
Διαφορές υπάρχουν στην ύπαρξη ncf(nano crystal formula)στον χαλκό των πριζων και του inlet αντί ορείχαλκου και στην επιροδιωση τους αντί της επιχρύσωσης.
Εκείνο το μαντζαφλαρι δεξιά,(το τρίτο το μακρύτερο στη σειρά)κοστίζει μόνο του όσο το μισό πολυπριζο.
Παρασύρω τους νέους στο χώρο σε ακολασία! Να επέμβει αμέσως η audioαστυνομια!
 
Last edited:


Μηνύματα
436
Reaction score
440
Σύστημα στήριξης καλωδίων δεν βλέπω και στεναχωριέμαι.
Δεν έμεινε φράγκο! Και να υπήρχε όμως ένα πιθάρι με χρυσές λίρες,δε θ' αγόραζα.Οπως έχω προειπει,ακριβώς πίσω είναι η μπαλκονόπορτα.Τα καλώδια ηχείων αντέχουν και πάτημα ελέφαντα.Τα στηρικτικα,όχι.Σε άλλη διαρρύθμιση αλλου δωματίου αλλου σπιτιου.
Δεν υπάρχει επιλογή όμως δεν πειράζει.Το μπασσο που δίνει,το παίρνουν άλλοι από ένα sub.
Οχι την έκταση φυσικά.Εννοώ σώμα,καθαρότητα,ταχύτητα,αρθρωση,ατάκα.
 
Last edited:


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.245
Reaction score
9.466
Η διαφορά έγκειται στη φωνή του παρουσιαστή του δελτίου ειδήσεων.
Ω να σου γαμ.... πρωί πρωί θα μας διαλύσεις...

spit-take.gif


Κοινωνικό μήνυμα:

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ. Μην ακολουθείτε "επιστημονική" μεθοδολογία. Μην βάζετε subs.

Όλα αυτά ξεγυμνώνουν την ασχετοσύνη μας και χαλάνε το ιματζ της αυθεντίας που χτίζουμε προσεκτικά.
Είναι καλύτερο να λέμε ότι "μας φαίνεται" και να παριστάνουμε τους σχετικούς χωρίς να αφήνουμε τις μετρήσεις να μας διαψεύδουν. Αν ακούσαμε κάτι τότε το πλασάρουμε σαν νόμο (λες και είμαστε τίποτα θεοί που έχουμε μετατρέψει το αυτί σε όργανο μέτρησης).

Αγνοούμε και χλευάζουμε αυτούς που λένε τις επιστημονικές μπαρούφες γιατί αλλιώς μπορεί και το αυτί μας να είναι λάθος. Ποιο ρε; Το αυτί μου είναι λάθος; Ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε; Το αυτί μου είναι από χρυσάφι ρε!

Φυσικά μπαίνουμε στο φόρουμ και διαδίδουμε ότι εμείς ακούμε "διαφορές" από πολύμπριζα στα σκατοηχειάκια της Τιβι γιατί εμείς είμαστε γαμάτοι και ξέρουμε. Οι άλλοι που δεν ακούνε έχουν σκατα αυτί. Πως να το κάνουμε.

Αγοράζουμε στην τύχη εξοπλισμό και τον αλλάζουμε συχνά, γιατί χωρίς μετρήσεις μόνο στην τύχη θα βρούμε καλά μηχανήματα. Όταν τελειώσουν τα λεφτά λέμε ότι έχουμε πλέον το τέλειο σύστημα που κανείς ποτέ δεν μέτρησε. Και πάλι αυθεντίες θα το παίζουμε.

Εντυπωσιαζόμαστε με τις παπάτζες και τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες που μας πουλάνε οι εταιρίες γιατί είναι εύκολο να εντυπωσιάσουμε και τους υπόλοιπους έτσι. Εξάλου μπορούμε εύκολα να πούμε "ποιος είσαι εσύ ρε που θα πεις ότι δεν ξέρει η εταιρία?". Το ότι η εταιρία έχει όφελος να πουλάει καλώδια και πολύμπριζα μας διαφεύγει αλλά μην αφήνεις μια λεπτομέρεια να σου χαλάσει μια καλή ιστορία.

Ευτυχώς για το κοινωνικό σύνολο τα δικά μας λεφτά χαλάμε οπότε δεν πέφτει λόγος σε κανένα. Είναι σαν τους άσχετους προγραμματιστές με το Macbook pro των 7.000€ και τους μέτριους οδηγούς με Ferrari. Δικαίωμα μας να πετάμε λεφτά σε παπάτζες. Αρκεί να φαινόμαστε σχετικοί μέσω του χρήματος.

Προς θεού όμως μην μετρήσετε τίποτα στο σύστημα σας ποτέ. Γιατί αυτά τα άτιμα τα νούμερα τα πιστεύουν οι τύποι που προσπαθούμε να εντυπωσιάσουμε με τις παπάτζες και καταρέει το οικοδόμημα.

Bonus points αν ακούμε άμπαση μονοφωνική μουσική από μισό αιώνα πριν. Γιατί τότε ήξεραν να κάνουν μουσική. Στην πορεία χάθηκε η τέχνη. Ειναι σαν τον τσαγκάρη ένα πράμα.
 
Last edited:


Μηνύματα
436
Reaction score
440
Ω να σου γαμ.... πρωί πρωί θα μας διαλύσεις...

View attachment 340289

Κοινωνικό μήνυμα:

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ. Μην ακολουθείτε "επιστημονική" μεθοδολογία. Μην βάζετε subs.

Όλα αυτά ξεγυμνώνουν την ασχετοσύνη μας και χαλάνε το ιματζ της αυθεντίας που χτίζουμε προσεκτικά.
Είναι καλύτερο να λέμε ότι "μας φαίνεται" και να παριστάνουμε τους σχετικούς χωρίς να αφήνουμε τις μετρήσεις να μας διαψεύδουν. Αν ακούσαμε κάτι τότε το πλασάρουμε σαν νόμο (λες και είμαστε τίποτα θεοί που έχουμε μετατρέψει το αυτί σε όργανο μέτρησης).

Αγνοούμε και χλευάζουμε αυτούς που λένε τις επιστημονικές μπαρούφες γιατί αλλιώς μπορεί και το αυτί μας να είναι λάθος. Ποιο ρε; Το αυτί μου είναι λάθος; Ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε; Το αυτί μου είναι από χρυσάφι ρε!

Φυσικά μπαίνουμε στο φόρουμ και διαδίδουμε ότι εμείς ακούμε "διαφορές" από πολύμπριζα στα σκατοηχειάκια της Τιβι γιατί εμείς είμαστε γαμάτοι και ξέρουμε. Οι άλλοι που δεν ακούνε έχουν σκατα αυτί. Πως να το κάνουμε.

Αγοράζουμε στην τύχη εξοπλισμό και τον αλλάζουμε συχνά, γιατί χωρίς μετρήσεις μόνο στην τύχη θα βρούμε καλά μηχανήματα. Όταν τελειώσουν τα λεφτά λέμε ότι έχουμε πλέον το τέλειο σύστημα που κανείς ποτέ δεν μέτρησε. Και πάλι αυθεντίες θα το παίζουμε.

Εντυπωσιαζόμαστε με τις παπάτζες και τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες που μας πουλάνε οι εταιρίες γιατί είναι εύκολο να εντυπωσιάσουμε και τους υπόλοιπους έτσι. Εξάλου μπορούμε εύκολα να πούμε "ποιος είσαι εσύ ρε που θα πεις ότι δεν ξέρει η εταιρία?". Το ότι η εταιρία έχει όφελος να πουλάει καλώδια και πολύμπριζα μας διαφεύγει αλλά μην αφήνεις μια λεπτομέρεια να σου χαλάσει μια καλή ιστορία.

Ευτυχώς για το κοινωνικό σύνολο τα δικά μας λεφτά χαλάμε οπότε δεν πέφτει λόγος σε κανένα. Είναι σαν τους άσχετους προγραμματιστές με το Macbook pro των 7.000€ και τους μέτριους οδηγούς με Ferrari. Δικαίωμα μας να πετάμε λεφτά σε παπάτζες. Αρκεί να φαινόμαστε σχετικοί μέσω του χρήματος.

Προς θεού όμως μην μετρήσετε τίποτα στο σύστημα σας ποτέ. Γιατί αυτά τα άτιμα τα νούμερα τα πιστεύουν οι τύποι που προσπαθούμε να εντυπωσιάσουμε με τις παπάτζες και καταρέει το οικοδόμημα.

Bonus points αν ακούμε άμπαση μονοφωνική μουσική από μισό αιώνα πριν. Γιατί τότε ήξεραν να κάνουν μουσική. Στην πορεία χάθηκε η τέχνη. Ειναι σαν τον τσαγκάρη ένα πράμα.
Μόλις ανεκαλυψες τον Prince του audio που του έχετε φορτώσει ως και έμμισθο πρακτοριλικι! Εγώ τον ξεπέρασα.Τα παίρνω από πολλές εταιρίες ταυτόχρονα.
Για πες μου όμως ποτε έγραψα μην παίρνετε subs;Ποτε αναγορεύθηκα σε αυθεντία;Ποτε συνέστησα τυφλή αγορά;
Το κακό μ' εσενα-εσας είναι ότι δεν έχετε εμπειρίες εκτός εξαιρέσεων.Σεβομαι τη γνώμη οποιου δοκίμασε και απέρριψε.Δε σέβομαι τη γνώμη οποιου απέρριψε χωρίς να δοκιμάσει.Απο μακριά θάβονται τα πάντα και αν υπάρχει και η δύναμη της πειθούς,οι μονόφθαλμοι ακολουθούν τον τυφλό.
Δοκιμασε και κανένα καλωδιακι στ' ακουστικά σου.Οταν είχα κάποτε τα Senn 650,είχα δοκιμάσει ένα καλώδιο της Oyaide που αποδείχθηκε πολύ καλύτερο από το στοκ και το αγόρασα.Ομως πάλι λάθος! Έχουν τα καλώδια διαφορές;
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.245
Reaction score
9.466
Δοκιμασε και κανένα καλωδιακι στ' ακουστικά σου.
Μπα... Τα επόμενα λεφτά μου θα πάνε όλα στο χώρο μου. Εκεί πονάω τώρα. Αν δεν έχεις φτιάξει τα υπόλοιπα τα καλώδια είναι μ@λ@κείες... (που νομίζεις ότι ακούς). Είναι σαν να αλλάζεις τασάκι στο hyundai σου και να νομίζεις ότι σου έδωσε παραπάνω επιτάχυνση.

Εκτός αν με πείσεις με μετρήσεις ότι θα ακούσω διαφορές. ;)
 



kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.245
Reaction score
9.466
Α, χώρος είπες ; ¨Εχει που λές κάτι όμορφα πολύπριζα που πάνε με κάθε χώρο. :D :D
Έχω καταλήξει σε αυτά και είμαι φουλ ικανοποιημένος!

Λες αν πάρω καλύτερα πολύμπριζα να αρχίσει ο ευαγγελάτος να ακούγεται μαρία κάλας; :lol::lol::lol:
 
Last edited:

Μηνύματα
14.408
Reaction score
16.232
Έχω καταλήξει σε αυτά και είμαι φουλ ικανοποιημένος!
Καλό φαίνεται. Γερό. Εγω όταν αγόρασα έψαχνα ένα star αλλά να μην έχει τίποτε πάνω (προστασίες κλπ) αλλά δεν ... έβρισκα. (ούτε οντιοφίλ). Νομίζω ένα της Project ήταν μόνο φθηνό 200 ευρώ (σχετικά χα χα) και καλό, πολλές πρίζες , πραγματικό στάρ χωρίς καλούδια τίποτε.
 

Μηνύματα
443
Reaction score
1.485
Τα καλωδια οντως μπορουν να διαφοροποιησουν τον ηχο, το θεμα ειναι πως τον επηρεαζουν και πως το μετραει κανεις αυτο.

Καποιοι "Διυλιζουν τον κωνωπα και καταπινουν την καμηλο" κανοντας μετρησεις με ενα μικροφωνο των 100 Euro βασιζομενοι στο οτι το αρχειο με τις δορθωσεις των αδυναμιων αυτου του μικροφωνου θα το μετατρεψει σε μικροφωνο αξιωσεων.
 

Μηνύματα
14.408
Reaction score
16.232
Τα καλωδια οντως μπορουν να διαφοροποιησουν τον ηχο, το θεμα ειναι πως τον επηρεαζουν και πως το μετραει κανεις αυτο.

Καποιοι "Διυλιζουν τον κωνωπα και καταπινουν την καμηλο" κανοντας μετρησεις με ενα μικροφωνο των 100 Euro βασιζομενοι στο οτι το αρχειο με τις δορθωσεις των αδυναμιων αυτου του μικροφωνου θα το μετατρεψει σε μικροφωνο αξιωσεων.
Περίμενε , περίμενε .... ¨Εχει μπαταρία το μικρόφωνο ή πρέπει να μπει σε πολύπριζο ; Εάν ναι το πράγμα αλλάζει πρέπει να το συζητήσουμε :D 😍
 

Μηνύματα
7.380
Reaction score
12.012
Τα καλωδια οντως μπορουν να διαφοροποιησουν τον ηχο, το θεμα ειναι πως τον επηρεαζουν και πως το μετραει κανεις αυτο.

Καποιοι "Διυλιζουν τον κωνωπα και καταπινουν την καμηλο" κανοντας μετρησεις με ενα μικροφωνο των 100 Euro βασιζομενοι στο οτι το αρχειο με τις δορθωσεις των αδυναμιων αυτου του μικροφωνου θα το μετατρεψει σε μικροφωνο αξιωσεων.
Κοίτα να δεις όμως, αυτό το μικρόφωνο των 100 ευρώ ( minidsp umik-1 ), κατάφερε να μετρήσει τις διαφορές στη χρονική ευθυγράμμιση των δύο δρόμων των ηχείων μου ( με βήματα της τάξης του 1ms ), ενώ μέτρησε και το τελικό αποτέλεσμα! Εντάξει αγορίνα, εσύ συνέχισε να πιστεύεις ότι ακούς διαφορές στα καλώδια.
Εσένα δεν θυμάμαι να σε έχω ρωτήσει. Τί γνώμη έχεις γι'αυτό;


@Π.Α.Η. Το ερώτημα ισχύει και για'σένα! Τί γνώμη έχεις για το παραπάνω βίντεο; Έκατσες να το δεις;
 


Μηνύματα
4.593
Reaction score
7.978
Όλα αυτά τα ωραία με τα καλώδια και τα πολυμπριζα συμβαίνουν αποκλειστικά στο hifi?
Στα λαιβ, στις ηχογραφήσεις και στο στούντιο τι καλώδια και πολυμπριζα επιλέγουν οι τεχνικοί, οι μουσικοί και οι μηχανικοί ήχου?
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.097
Reaction score
1.539
Στην Ελλάδα,η τιμή είναι σαφώς υψηλότερη.Η τιμή που είδες είναι προφανώς από Γαλλία.
Οι τιμές άλλων προϊόντων της Furutech(και όχι μόνο αυτής)είναι ακριβότερες στη Γαλλία απ' ο,τι στην Ελλάδα.
Θα μας τρελάνεις!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.521
Μηνύματα
2.908.033
Members
38.058
Νεότερο μέλος
ParisV
Top