Featured Κατάργηση του πολυπριζου και των συν αυτώ.

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.540
Reaction score
15.550
Ας το πάρουμε αλλιώς, τι "χειροτερεύει" τον ήχο και όχι τι τον βελτιώνει σε σχέση με τα καλώδια και συνδέσεις, χαμηλού ή υψηλού επιπέδου τάσης και ρεύματος. Όπως και να το κάνουμε, υπάχουν κάποια καλώδια, κάποια βύσματα, κάποια πολύμπριζα κυριολεκτικά "μάπα"! Μια βόλτα στα φτηνά Ιντερνετομάγαζα, θα σας διαφωτίσει. Μην πάμε στο άλλο άκρο όμως, αφού όλα είναι ίδια, ας πάρουμε το φτηνότερο. Υπάρχουν όρια, το καταλαβαίνουν καλύτερα οι έχοντες βασικές γνώσεις Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Φυσικής. Βρείτε ένα επώνυμο φυσικό κατάστημα, διαλέχτε ένα πολύμπριζο από μια γνωστή φίρμα και πάρτε το. Θα κάνει τίμια την δουλειά του, χωρίς παρατράγουδα, θορύβους και φλόγες! Πάρτε ένα σετ RCA που να μην είναι το καλώδιό του λεπτό σαν οδοντογλυφίδα! Να έχει μεταλλικά βύσματα και όχι molded πλαστικά. Πάρτε ένα XLR από τα μαγαζιά που ειδικεύονται σε αυτά τα είδη, καλό και αρκετό θα σας βγεί. Πάτρε ένα αρκετά χονδρό καλώδιο ηχείων. Μεγάλη διατομή=μικρή αντίσταση. Ακόμα κια αν είναι απλά "ήλεκτρολγικό". Χρησιμοποιείστε τα καλώδια τροφοδοσίας που έχουν οι συσκευές σας όταν τις αγοράζετε. Νομίζετε ότι ο κατασκευαστής τους δεν θέλει να ακούγονται-βλέπονται καλά; Νομίζετε ότι θέλει να τις υποβαθμίσει με κατώτερης ποιότητας καλώδια και βύσματα; Νομίζετε ότι θέλει να βγει ο καθένας και να τον ¨"διαολοστέλνειι" για το ψεύτικο καλώδιο που έβαλε για να βγάλει περισσότερα χρήματα στην πλάτη του αγοραστή. Δεν νομίζω...
Θέλετε κάτι καλύτερο από τον μέσο όρο, φτιάχτε μόνοι σας, αν το έχετε. Εκεί υπάρχουν περιθώρια βελτιώσης, όχι απαραίτητα ακουστικά ή οπτικά, αλλά και λίγο "ψυχολογικά" Σας παίρνει να δώσετε κάτι παραπάνω σε καλώδια και βύσματα, έτσι για την χαρά της δημιουργίας. Και μέχρι εκεί. 'Οτι παραπάνω αγοράσετε ή φτιάξετε θα είναι περιττό και "placebo"
ότι χρειάζεται να γνωρίζετε για τα καλώδια, όλα μαζεμένα όμορφα...
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.251
Reaction score
9.485
Διαβασε πρωτα αλλιως σωπα. (Κατι τετοιο δεν λεει ο ear?)
Το ξερω ειναι κουραστικο να επεξεργαστεις τοση πληροφορια για να καταληξεις οτι εχεις αδικο αλλα και δειγμα ωριμοτητας.
Διαβαστε επιτελους και αν μετα εχετε αντίρρηση να το συζητησουμε ηρεμα και ωραια,αλλα να εχουμε ενα επιπεδο συνεννοησης οχι να σου βαζω μετρησεις 32!!! διαφορετικων καλωδιων απο διαφορες εταρειες και απο μεγαλη γκαμα τιμων και εσυ να πετας ενα ασχετο για καλωδιο του 1€ και 21000€ .Δεν ειναι καλο για την εικονα σου.

Μετρησεις δεν θελετε? Διαβαστε τες αλλιως μην το συζηταμε.
Ναι φίλε μου το διάβασα το άρθρο. Που θες να καταλήξεις;

Επίσης εγώ ζήτησα μετρήσεις για τις διαφορές από το πολύμπριζο. Τα IC που κολάνε;
 

Μηνύματα
26
Reaction score
27
Εγώ λέω ότι το ρεύμα και στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα είναι ένα θέμα προς διερεύνηση.

Να:

View attachment 340324
Ρε, λες να μας το πουλάνε νοθευμένο από τη ΔΕΗ στο οικιακό και γιαυτό δεν παίζει το καλώδιο που πήρα όπως έπαιζε στο μαγαζί... Δεν ήταν που είχε ηχεία των 30.000 (και ανάλογο σύνολο) και αυτά που έχω σπίτι έκαναν το 1/5?
 

Μηνύματα
147
Reaction score
79
Ναι φίλε μου το διάβασα το άρθρο. Που θες να καταλήξεις;

Επίσης εγώ ζήτησα μετρήσεις για τις διαφορές από το πολύμπριζο. Τα IC που κολάνε;
Αφου το διαβασες το αρθρο τι καταλαβες οτι μιλαει για καλωδιο του 1€ και 21000€?
Που κατεληξες εχουν διαφορες τα καλωδια που και ακουγονται και μετριώνται ?.

Για τα πολυμπριζα εχει και για αυτα βαριεμαι να το ψαξω πες για τα καλωδια ομως που το βρηκα ευκολα
και για να μην προσωποειται η κουβεντα εννοειται και οποιος αλλος ζηταγε επισταμενως μετρησεις για να πεισθει..

ΥΓ Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις το θεμα ειναι ασχετο με το αν κανουν δουλεια η οχι τα sub και το dsp.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.251
Reaction score
9.485
Αφου το διαβασες το αρθρο τι καταλαβες οτι μιλαει για καλωδιο του 1€ και 21000€?
Που κατεληξες εχουν διαφορες τα καλωδια που και ακουγονται και μετριώνται ?.
Μα στο άρθρο το λέει για καλωδιο του 1€ και 21000€. 🤔

Επίσης είπα εγώ τίποτα για τα ic ?

Ο ΠΑΗ λέει συγκεκριμένα (τραγελαφικά) πράγματα και αυτά ήθελα να μας πει αν τα επιβεβαιώνει με μετρήσεις. Δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει...
 



Μηνύματα
461
Reaction score
464
Κοίτα προφανώς το καλώδιο του ενός ευρώ που συνέκριναν με των 21000€ θα έχει διαφορές.
Αλλά σοβαρά πιστεύεις ότι η γειτόνισα άκουσε διαφορές με αλλαγή πολύμπριζου ή ότι το μεγαφωνάκι της τιβι έγινε ποιο καθαρός ο ήχος του;
Προς στιγμήν σκέφθηκα να σου γνωρίσω τη γειτόνισσα.Ομως κούκλα αυτή,Γκρεμλιν εσύ,θα μου έκοβε την καλημέρα και θα έχανα και τη reviewer μου!
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.568
Reaction score
28.496
Προς στιγμήν σκέφθηκα να σου γνωρίσω τη γειτόνισσα.Ομως κούκλα αυτή,Γκρεμλιν εσύ,θα μου έκοβε την καλημέρα και θα έχανα και τη reviewer μου!
Σημαντική ερώτηση:
Τί φορούσε όταν άκουσε τις διαφορές?
 



Μηνύματα
461
Reaction score
464
Εμένα πάντως, οι γειτόνισσες (ευτυχώς) δεν σχολιάζουν... Τα προβλήματα μου είναι εντός των τοιχών...
Εγώ τα έλυσα.Και τα εντός και τα εκτός.Δεν ανασαίνει κανείς παρά μόνο για να μου πει πόσο καλά παίζει το σύστημα(δίχως τα ουισκακια)
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.323
Reaction score
21.013
Και στα καλώδια της κολόνας της ΔΕΗ!!
Γατάκι...

 

Μηνύματα
461
Reaction score
464
Γατάκι...

Πείτε στον γεράκο ότι έρχεται δευτερος. Αυτά(σε πιο ολοκληρωμένη μορφη)τα έχει κάνει τέως μέλος του avsite.
 

Μηνύματα
28.250
Reaction score
26.784
Ναι και γελούσαμε , όλοι . Τον ήξερα τον συγκεκριμένο always 230 , του είχα κάνει και πείραμα με 210, 230,240 , κα;ι δεν είχε πάρει χαμπάρι τίποτα. Always 230 , ποτέ δεν κατάλαβε , ούτε καταλαβαινε την διαφορά.
 

Μηνύματα
216
Reaction score
121
Έβαλες τσίτα μουσική μεσημεριάτικα με ανοιχτές μπαλκονόπορτες σε πολυκατοικία και αντί να σε αρχίσουν στα δέοντα, σου είπαν ότι έσφιξε το μπάσο;;;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.524
Μηνύματα
2.908.264
Members
38.058
Νεότερο μέλος
ParisV
Top