Κατασκευη 2δρομων Ηχειων DIY Scan-Speak Discovery 81

Μηνύματα
310
Reaction score
274
Γεια ξανα στην παρεα . Μετα απο ψαξιμο , συζητησεις εδω , και αλλου , κατεληξα σε ποια ηχεια θελω να φτιαξω .
Οπότε σημερα ξεκινησα ! Εχω χαρακτηρίσει αυτη την κατασκευή , το project του καλοκαιριου , θα γινει εξ ολοκλήρου στο μπαλκόνι και χαλαρα
Σε αυτο το νημα θα σας ανεβασω την πορεια της δουλεια μου
Καταρχας πηρα ενα παγκο εργασιας που θα με βολεψει και μια καβιλιερα για τα δεσιματα . Πρωτη δουλεια η κατασκευη των καμπινων , ενω παραλληλα κανω και ερευνα για τα υπολοιπα...
20240624_134743.jpg
20240625_101946.jpg
20240625_120804.jpg
disc-81-intro-1.jpg
 



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.045
Reaction score
1.496
Πρέπει να προσέξεις λίγο την επεξεργασία του ξύλου-mdf. Λείανε με το ρούτερ τις ακμές από τις τρύπες των εσωτερικών νευρώσεων. Χρησιμοποίησε κοπή με διαβήτη και όχι με την σέγα. Αν δεν έχεις, πάρε έναν για ρούτερ, είναι πολύ χρήσιμος και φτηνός.
Γενικά οι ακμές και οι κοφτερές γωνίες δημιουργούν "ακουστικά" και "ακουστά" προβλήματα...
 
Last edited:

Μηνύματα
27.796
Reaction score
26.131
Μου αρέσει το ντύσιμο με τον κετσέ μέσα. Κάνει πολύ καλή δουλειά στην απόσβεση-ηχοαπορόφηση
 

Μηνύματα
310
Reaction score
274
Πρέπει να προσέξεις λίγο την επεξεργασία του ξύλου-mdf. Λείανε με το ρούτερ τις ακμές από τις τρύπες των εσωτερικών νευρώσεων. Χρησιμοποίησε κοπή με διαβήτη και όχι με την σέγα. Αν δεν έχεις, πάρε έναν για ρούτερ, είναι πολύ χρήσιμος και φτηνός.
Γενικά οι ακμές και οι κοφτερές γωνίες δημιουργούν "ακουστικά" και "ακουστά" προβλήματα...
Ναι με ρουτερ θα γινουν ολα , δεν ειναι ακομα ετοιμα... stand by .. χαλαρα το παω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.137
Μηνύματα
2.890.031
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top