Κατασκευη 2δρομων Ηχειων DIY Scan-Speak Discovery 81

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.507
Εντάξει, λέμε και κάτι παραπάνω, μην τσιμπάς. Πως θα μάθουμε (όλοι) άλλωστε. Αλλά δεν μιλάμε για Hi-end ηχείο; Γιατί να μην είναι έτσι από όλες τις απόψεις;
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.476
Reaction score
15.278
αυτό είναι το hi-end..... υπερβολές

ειδάλλως μένεις στο hi-fi !!!! :p
 

Μηνύματα
27.939
Reaction score
26.311
Μην σου πω ότι το Hi Fi υπό περιπτώσεις είναι πιό σοβαρό από το Hi end.
 


Μηνύματα
15.530
Reaction score
21.737
Το μδφ είναι άτιμο υλικό, το τριβείο μπορεί να σου κάνει λακουβίτσες που θα φανούν στο βάψιμο και αφού στεγνώσει.
Καλό είναι να κάνεις και ένα χέρι με ένα τεράστιο φύλλο κολλημένο σε επίπεδη επιφάνεια.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
306
Το μδφ είναι άτιμο υλικό, το τριβείο μπορεί να σου κάνει λακουβίτσες που θα φανούν στο βάψιμο και αφού στεγνώσει.
Καλό είναι να κάνεις και ένα χέρι με ένα τεράστιο φύλλο κολλημένο σε επίπεδη επιφάνεια.
Θα βαλω καπλαμα. ιδηξεκινησα
 

Μηνύματα
325
Reaction score
306
Mia ερωτηση . Τα πηνία αερος , αν τα πακτώσω μεσα σε εποξικη ριτινη υπαρχει προβλημα; Θελω να το κανω για αισθητικους λογους για κατι που εχω σκεφτει , αρκει να μην επιρεαζεται αρνητικα η αποδοση τους
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.700
Reaction score
12.412
Περιμενοντας τα υλικά ( και τισ διακοπες απο την δουλεια...) ξεκινησα να φτιξω τα πηνία των crossover μου. Πρωτη φορα φτιαχνω , αλλα πετυχα ακριβως τις μετρησεις που ηθελα . Mην ειστε αυστηροι , πρωτη φορα ειπαμε... τα επομενα θα ειναι ακομα καλυτερα...Θα σας βαλω και βιντεακι απο την κατασκευη
0.25mH - 0.1Ω - 15 AWG Ξεκινησα με τα μικροτερα πηνία που θα χρειαστω
Εντομεταξυ ηρθαν και τα Tweeter ... View attachment 336562 View attachment 336563 View attachment 336564
Λύσε μου μια απορία...
Το 0,25 mH με αντίσταση 0,1 πως προέκυψε; Είναι από το crossover που έχει σχεδιάσει ο Troels;
 

Μηνύματα
325
Reaction score
306
Λύσε μου μια απορία...
Το 0,25 mH με αντίσταση 0,1 πως προέκυψε; Είναι από το crossover που έχει σχεδιάσει ο Troels;
Ναι . Απο εκει ειναι 0,27 ειναι, αλλα εμενα ειναι 0,25 , αμελληταιο . Μπορει και να προσθεσω μερικες σπειρες να το κανω 0.27 , αν και δεν νομιζω οτι χρειαζεται . Καμια αλλαγη δεν ειδα στο γραφικο
Σημερα κολλαω καπλαμαδες . οσο ζεις μαθαινεις λενε . Καθε κατασκευη και ενα πετραδακι εμπειριας...
20240722_152920.jpg
 
Last edited:



Μηνύματα
15.530
Reaction score
21.737
είμαι υπέρ του φυσικού
εφόσον επέλεξες δρύινο καπλαμά εγώ δεν θα το χρωμάτιζα να δείχνει σαν καρυδιά.
 


Μηνύματα
325
Reaction score
306
Τζων μη βασίζεσαι στο γούστο των άλλων. Συνεννοήσου με τη γυναίκα σου και αποφάσισε.
.... μου αρεσει το φυσικο , της αρεσει το σκουρο , ταιριαζει το σκουρο με τα υπολοιπα.... suport εψαχνα , να πω : να και οι αλλοι το φυσικό λενε ..... χαχαχαχα
 


Μηνύματα
15.530
Reaction score
21.737
αν θες σκούρο βρες καρυδια καπλαμά
πάλι με διάφανο βερνίκι θα βάψεις αλλά θα έχεις αυθεντικότερο αποτέλεσμα
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.204
Reaction score
7.202
ταιριαζει το σκουρο με τα υπολοιπα....
Αυτό είναι το πιο σημαντικό, οπότε θα πάρω το μέρος της συζύγου.

Το πιο όμορφο πράγμα στον κόσμο να πάρεις, αν το βάλεις σε σημείο που φαίνεται ξεκάρφωτο, δεν θα κερδίσεις κάτι. Κατά τα άλλα και εγώ προτιμάω το φυσικό (έτσι γενικά), αλλά μικρή σημασία έχει.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.288
Μηνύματα
2.895.610
Members
38.023
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top