Κεφαλη κινητου μαγνητη.


Μηνύματα
6.951
Reaction score
873
Την Ortofon VMS 20E (MM), από τα φοιτητικά μου χρόνια καθώς και την Ortofon MC 20 (MM).
 
Last edited:

Μηνύματα
439
Reaction score
585
Η εμπειρια μου απο τις κεφαλες δεν ειναι μεγάλη και δεν εχω δοκιμασει ποτε mc στο πικαπ μου, αλλα απο τοτε που πηρα την Ortofon 2M Bronze ειμαι αρκετά ευχαριστημένος
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.565
Reaction score
40.582
.... τη χρυσαφχια τη γιαπωνεζα την ακριβη με το σπεσιαλ κοντακτ σταιλους. 🐒
(δεν μπορω να ονομασω προιοντα, τοσο για διαφημηση...οσο κυριως για δυσφημηση)
 

ika

News
Μηνύματα
15.417
Reaction score
14.153
Αν και ΜΜ έχω, ποτέ δεν λέω ποτέ πλέον.
Κάποτε η ανταλλακτική βελόνα είχε τα μισά λεφτά της κεφαλής, από κάποιο σημείο και μετά που την βελόνα την έφτασαν στο 80-85% της συνολικής αξίας, η αντικατάσταση βελόνας είναι σαν να αλλάζεις κεφαλή, οπότε μπορώ να δω και άλλες επιλογές όταν έλθει η ώρα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.102
Reaction score
1.169
Ποια κεφαλη ΜΜ δε θα αλλαζατε ποτε; Ισως κ για μια αλλη ΜC;
Δεν έχει να κάνει με το εάν μια κεφαλή από μόνη της είναι καλή και έχει καλά χαρακτηριστικά μόνο. πχ shibata - elliptical & boron cantilever
Ποτέ μια κεφαλή-βελόνα δεν είναι η αιτία για το αποτέλεσμα αλλά συνδυασμός με compliance - Arm mass & Phono.

Όσες και να έχω δοκιμάσει εάν οι ρυθμίσεις είναι σωστές και συμβατή η κεφαλή(compliance) με βραχίονα(armmass) το αποτέλεσμα(Resonance) είναι πάντα πολύ καλό και με πολύ μικρές διαφορές.

Ένα παράδειγμα που έχω τώρα και παίζει:
Pioneer PC550E/II με SAS & Shibata Και βραχίονα από το Pioneer pl-570 αποτέλεσμα εξαιρετικό

Micro Seiki VF-3500 με βραχίονα Audio Technica at 1100 αποτέλεσμα εξαιρετικό

Και πολλές πολλές άλλες αλλά πάντα εάν κάνω σωστό συνδυασμό και ρυθμίσεις δεν παίρνω πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα.

Ελπίζω να βοήθησα

Φιλικά Παντελής
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.800
Μηνύματα
2.917.884
Members
38.099
Νεότερο μέλος
Nikos75!
Top