Κλιματική αλλαγή


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.220
Reaction score
85.144


TGD

Μηνύματα
7.628
Reaction score
7.611
Τώρα είμαι ήσυχος. Ξέρω ότι όταν με βομβαρδίζουν φροντίζουν το περιβάλλον...
 

TGD

Μηνύματα
7.628
Reaction score
7.611


Οι 175 εκατομμύρια τόνοι περιλαμβάνουν διοξείδιο του άνθρακα, υποξείδιο του αζώτου και εξαφθοριούχο θείο (SF6), το πιο ισχυρό από όλα τα αέρια του θερμοκηπίου.
Οι εκπομπές αυτές είναι ίσες με τις εκπομπές 90 εκατομμύρια βενζινοκίνητων αυτοκινήτων για έναν ολόκληρο χρόνο – και περισσότερες από τις συνολικές εκπομπές που παράγονται μεμονωμένα από χώρες όπως η Ολλανδία, η Βενεζουέλα και το Κουβέιτ το 2022.
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Όταν πέσουν πυρηνικά να δείτε τι ωραία κλιματική αλλαγή θα έχουμε. Ποιός βγήκε απο την συνθήκη σχετικά πρόσφατα ; :D

Εάν σας ενδιέφερε πραγματικά το περιβάλλον κύριοι (αλλά και ο άνθρωπος) θα είσασταν πρώτα και απο όλα κάθε μέρα σε πορεία υπέρ του αφοπλισμού ή έστω ακόμη μεγαλύτερης περαιτέρω μείωσης των πυρηνικών κεφαλών. Και δεν εννοώ να κοπεί μόνο το καλώδιο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.220
Reaction score
85.144
Όταν πέσουν πυρηνικά να δείτε τι ωραία κλιματική αλλαγή θα έχουμε. Ποιός βγήκε απο την συνθήκη σχετικά πρόσφατα ; :D

Εάν σας ενδιέφερε πραγματικά το περιβάλλον κύριοι (αλλά και ο άνθρωπος) θα είσασταν πρώτα και απο όλα κάθε μέρα σε πορεία υπέρ του αφοπλισμού ή έστω ακόμη μεγαλύτερης περαιτέρω μείωσης των πυρηνικών κεφαλών. Και δεν εννοώ να κοπεί μόνο το καλώδιο.

Πρώτη φορά που συμφωνώ τόσο πολύ μαζί σου, υποστηρίζοντας αυτό που λες από την ανάποδη. Οι αναπάντεχες ανθρώπινες δραστηριότητες ακυρώνουν σε μία στιγμή σχεδιασμούς και "πειθαρχία" δεκαετιών. Κι επειδή ξέρω ότι κάποια πράγματα δεν αλλάζουν δεν μπορώ να ελπίζω σε απόλυτες λύσεις προβλημάτων που εξαρτώνται από άλλα σημαντικότερα (γεωπολιτικά) και απρόβλεπτα.

Ναι, ενδιαφερόμαστε για το περιβάλλον χωρίς υστερίες και ιδεολογικές σκοπιμότητες.
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Πρώτη φορά που συμφωνώ τόσο πολύ μαζί σου, υποστηρίζοντας αυτό που λες από την ανάποδη. Οι αναπάντεχες ανθρώπινες δραστηριότητες ακυρώνουν σε μία στιγμή σχεδιασμούς και "πειθαρχία" δεκαετιών. Κι επειδή ξέρω ότι κάποια πράγματα δεν αλλάζουν δεν μπορώ να ελπίζω σε απόλυτες λύσεις προβλημάτων που εξαρτώνται από άλλα σημαντικότερα (γεωπολιτικά) και απρόβλεπτα.

Ναι, ενδιαφερόμαστε για το περιβάλλον χωρίς υστερίες και ιδεολογικές σκοπιμότητες.
Όχι απο αυτήν την έννοια το είπα πρωτίστως και εγώ. Απο την σειρά προτεραιότητας. Να καταδείξω δηλαδή την υποκρισία που στην ουσία είναι αδιαφορία (και για τα άλλα -τα υπόλοιπα).

Εσυ το πήρες ιδεολογικά, γιατί τα πάινρεις μάλλον όλα ιδεολογικά και άς λές ότι δεν τα παίρνεις. :D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.220
Reaction score
85.144
Εσυ το πήρες ιδεολογικά, γιατί τα πάινρεις μάλλον όλα ιδεολογικά και άς λές ότι δεν τα παίρνεις. :D
Το περιβάλλον το έχει πάρει υπό την προστασία του συγκεκριμένο ιδεολογικό κομμάτι. Δεν χρειάζεται να το "πονηρευτώ".
Ακόμα κι αν το πιστεύει πραγματικά, η προστασία του έρχεται σε αντίθεση με τις ενέργειες που απαιτούνται σε άλλες σημαντικές θέσεις του. Και καταλήγει στη δημιουργία "οραμάτων" τα οποία προϋποθέτουν συνεργασία. Εδώ γελάμε. :biggrin:
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Το περιβάλλον το έχει πάρει υπό την προστασία του συγκεκριμένο ιδεολογικό κομμάτι. Δεν χρειάζεται να το "πονηρευτώ".
Ακόμα κι αν το πιστεύει πραγματικά, η προστασία του έρχεται σε αντίθεση με τις ενέργειες που απαιτούνται σε άλλες σημαντικές θέσεις του. Και καταλήγει στη δημιουργία "οραμάτων" τα οποία προϋποθέτουν συνεργασία. Εδώ γελάμε. :biggrin:
Α, αυτούς εννοείς ; Α, καλά χα χα. Αυτοί τώρα δεν ξέρουν τίποτε. Απλώς ακολουθούν μια "πολιτικη" την οποία την έχουν πάει στο extreme για άλλους (τους γνωστούς) λόγους.

Πάλι όμως δεν είναι "ιδεολογία", χρήμα και οικονομικοί λόγοι είναι. Βέβαια να μου πείς ...ιδεολογία το παρουσιάζουνε. Μαζί μιλάμε τώρα.... άστους αυτούς.

Την παρουσίαση και τις προβλέψεις του Γκόρ που τα ξεκίνησε όλα αυτά , τις θυμάσαι ; χα χα
 
Last edited:

Μηνύματα
20.554
Reaction score
14.550
Ευτυχώς που καταργήσαμε τα πλαστικά καλαμάκια, κι έτσι θα σωθεί ο κόσμος... 🤓

(έχω ακόμα καβάτζα κάποια "παράνομα", ελπίζω να μην περάσει η κλιματική γκεστάπο για έλεγχο) :lolsign:
 

Μηνύματα
15.425
Reaction score
21.584
Τώρα έχει επαναχρησιμοποιούμενα , για 50 χρήσεις λέει.
(Εγώ κρατάω ένα κάθε Δευτέρα και πίνω 10 καφέδες στην βδομάδα με αυτό)
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Ευτυχώς που καταργήσαμε τα πλαστικά καλαμάκια, κι έτσι θα σωθεί ο κόσμος... 🤓

(έχω ακόμα καβάτζα κάποια "παράνομα", ελπίζω να μην περάσει η κλιματική γκεστάπο για έλεγχο) :lolsign:
Με τα αλουμίνια πρίν κάν ξεκινήσει την φάση ο Γκόρ .... θυμάσαι τι γινότανε ; :D

Και με αυτά και με άλλα είχαν κάνει όλες οι βιομηχανίες μεθόδους και μηχανήματα επεξεργασίας χημικού καθαρισμού ή μηχανικής διαλογής (ανάλογα το προιόν) και παρήγαγαν προιόν και το πωλούσαν σε τιμή λίγο κάτω απο το Α προιόν και βγάζανε και απο το scrap. :D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.233
Reaction score
28.741
 


Μηνύματα
7.241
Reaction score
6.147
Κίνα. Εγγύηση αξιοπιστίας.
Στην προκειμένη περίπτωση η "εγγύηση αξιοπιστίας" αφορά κατ' αρχήν (και κατ'αρχάς) τους κατά τα άλλα..."φερέγγυους" Γερμανούς αυτοκινητιστές...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.595
Reaction score
94.981
Με το που γράφεται η λέξη "Κίνα" πρέπει να σκάει ειδοποίηση... :roflmao:

Θα αρχίσω να γράφω "Κίνα" σε άσχετα θέματα: εδώ γελάμε, τι θα φάμε σήμερα, δεν μου άρεσε, ώστε να δω αμεσότητα αντίδρασης... :laugh:
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.697
Reaction score
32.663

Αναφέρεται και στην ευρωπαϊκή πολιτική για την κλιματική αλλαγή.

Η Ευρώπη θέλει να το παίζει βιγκαν σε έναν κόσμο που τρώει μπριτζολίκια
 

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516

Αναφέρεται και στην ευρωπαϊκή πολιτική για την κλιματική αλλαγή.

Η Ευρώπη θέλει να το παίζει βιγκαν σε έναν κόσμο που τρώει μπριτζολίκια
Να κάνουμε πόλεμο να αναγκάσουμε τους σαρκοβόρους να γίνουν πολιτισμένοι και να τρώνε χόρτα. Άλλος ένα λόγος επέκτασης της δημοκρατίας. :D

Καλά βρε Abe κάθεσαι και ακούς και προσπαθεις να βγαλεις άκρη με τις σαχλαμάρες που λένε οι πολιτικοί ; Η πολιτκή είναι σπουδαίο και σοβαρό πράγμα, δεν θέλω να την μειώσω, αλλά αυτοί δεν είναι πολιτικοί και της βγάζουν κακό όνομα. Βγάζοντας της κακό όνομα βλέπεις αυτά τα φαινόμενα που αναπτύσσονται στις Δυτικές κοινωνίες που οι πολίτες χάνουν κάθε πίστη (εμπιστοσύνη) σε αυτήν.. Η πολιτική έτσι όπως την καταντήσαν αυτοί δεν έχει καμιά σχέση με το να λύσουν προβλήματα (ξέχνα το αυτό δεν υπάρχει ούτε κάν στην σκέψη τους) αλλά το πολιτικό παιχνίδι πλέον είναι μόνο να μεταφέρουν την ευθύνη ο ένας στον άλλον παραβιάζοντας, χαλκεύοντας και παραπληροφορώντας τα πραγματικά στοιχεία και παρουσιάζοντας συνεχώς αφηγήματα (νέα πάνω σε παλιαότερα κ.ο.κ) και χρησιμοποιώντας προπαγάνδα όλες οι πλευρές φτιάχνουν διαφορετικές virtual παραγματικότητες που καμιά δεν είναι αληθινή. Δεν θα βγάλει ποτέ κανένανς άκρη έτσι και για αυτό δεν βγάζει. Το input είναι λάθος και αυτοί ασχολούνται μόνο με τα διάφορα - λανθασμένα φυσικά - outputs που αυτό παράγει.

Όσον αφορά την κλιματική αλλαγή εάν θεωρήσουμε ότι αυτή υπάρχει και στον βαθμό των χειρότερων να πω εκιτμήσεων , η μόνη λύση εάν θέλουμε να διατηρηθεί η οικονομική ανάπτυξη , οι ρυθμοί της κλπ όπως έχουμε μάθει και συνηθίσει είναι η πυρηνική ενέργεια αλλά να τηρούνται όλα τα μέτρα πρστασίας αλλά και ολοκλήρωσης του κύκλου ζωής των πυρηνικών εργοστασίων . Ακριβώς αυτό που σου λένε ότι δεν είναι δηλαδή η λύση. Κάθε επιστήμονας σοβαρός το γνωρίζει αλλά δεν μιλάει κανένας. Μπορούμε βέβαια να πάμε και στις σπηλιές που κορόιδευες. Αλλα και αυτές θα πουλιούνται ακριβά τότε, άσε που κανείς μας δεν πρόκειται να το δεχθεί αυτό. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
13.496
Reaction score
15.516
Δεν θα βγάλει ποτέ κανένανς άκρη έτσι και για αυτό δεν βγάζει. Το input είναι λάθος και αυτοί ασχολούνται μόνο με τα διάφορα - λανθασμένα φυσικά - outputs που αυτό παράγει.
Να συμπληρώσω ότι αυτά όλα τα λανθασμένα outputs απλώς τα δειχειρίζονται πρός πολιτικό τους όφελος και διατήρηση στην εξουσία και να βγάζει ο ένας το λανθασμένο αφήγημα του άλλου ... λάθος. Τίποτε άλλο δεν γίνεται. Η προσπάθεια λύσεων που είναι η πραγματική δουλειά της πολιτικής αλλά ακόμη και η διπλωματία που κάποτε υπήρχε έχει πλήρως εγκαταλειφθεί. Ακόμη και το ιδεολογικό μέρος παραγωγής της πολιτικής εάν θεωρήοσυμε ότι υπάρχει που δεν υπάρχει ή μάλλον δεν είναι ο ρόλος του αυτός εκτός ότι δεν δίνει ποτέ λύσεις αλλά κατεύθυνση .... χρησιμοποιείται και αυτός ως smoke and mirrors για να καλυφθούν αυτές οι αδυναμίες της πολιτικής.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.022
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top