Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.476
Reaction score
15.277
Αυτό το multichannel Μήτσο πως το εννοείς; Για μουσική που είναι γραμμένη έτσι; Γι' αυτήν που δεν είναι γραμμένη έτσι και αποτελεί το 99,9999 τι κάνεις; Χρησιμοποιείς κάποιο dsp?
Αυτό είναι μια καλή σοβαρή ερώτηση....
Αφού το υλικό μας φτιάχτηκε για δικάναλο και εφόσον ας υποθέσουμε δε μας ενδιαφέρει το cinema... αξίζει να επενδύσει κανείς σε πολυκάναλο;;;;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Αυτό είναι μια καλή σοβαρή ερώτηση....
Αφού το υλικό μας φτιάχτηκε για δικάναλο και εφόσον ας υποθέσουμε δε μας ενδιαφέρει το cinema... αξίζει να επενδύσει κανείς σε πολυκάναλο;;;;
Ας αφήσουμε τα περί σινεμά, και ας επικεντρωθούμε στα της μουσικής αφού έτσι επιθυμείς.
Ανάλογα με το μουσικό είδος, υπάρχουν διαθέσιμες πάμπολλες πολυκάναλες ηχογραφήσεις, και παράγονται συνέχεια περισσότερες.
Λεφτά να έχουμε να αγοράζουμε. Αν αγοράζουμε πχ 50 albums το χρονο πολυκάναλα, σε δεκα χρόνια θα έχουμε 500. Άσε που καποια στιγμή θα γίνει και το streaming πολυκάναλο. Δεν περιμένω να γίνει σύντομα κυρίαρχο φορματ, να το ξεκαθαρίσουμε.

Ας πάρουμε ομως το παράδειγμα των κινηματογραφόφιλων που βάζουν Atmos στο σπίτι τους, ενώ εχουν πέντε μόνο τίτλους με το συγκεκριμένο φορματ και χιλιάδες με 5.1 και 7.1. Γιατί το κάνουν; Πρέπει πρώτα να περιμένουν να μαζέψουν 1000 ταινίες με Atmos και μετά να αγοράσουν ηχεία για ταβάνι; Και αφού οι παλιές καλές ταινίες δεν εχουν Atmos, γιατι το κάνουν;
Ή τρώγοντας έρχεται η όρεξη;

Επίσης, μια μεγάλη συζήτηση μπορει να γίνει για τα upsampling algorithms της Dolby και Dts, απο stereo σε 7.1, και για το αν προσφέρουν μεγαλύτερη ή μικρότερη ικανοποίηση στον ακροατή ανάλογα με την ηχογραφηση και το ειδος. Οπως και για τα καλύτερα και νεωτέρα algorithms της Nad και της Harman.

(Μηπως να τα πάμε σε άλλο θρεντ, κύριοι moderators?)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Να μην ξεχνάμε και τα dvd/Blu-ray με τις συναυλίες του αγαπημένου σας συγκροτήματος (-των), που σχεδόν όλα ειναι πολυκάναλα, και με την προσθήκη μιας μεγάλης οθόνης, σε φέρνουν μέσα στην συναυλία!

Πως ακούω εγω το stereo υλικό:
Κλασική, σύγχρονες δικάναλες ηχογραφήσεις - stereo
Κλασική, παλιές/ μέτριες ηχογραφήσεις -upmixing σε 7.1
Ροκ, ηλεκτρονική, soundtrack -upmixing σε 7.1
Μονοφωνικό προγραμμα-upmixing σε 7.1
Jazz, studio ηχογραφηση- upmixing σε 7.1
Ακουστική Jazz, live ?, εξαρτάται
Βινύλιο, ανεξαρτήτως είδους-upmixing σε 7.1
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.473
Reaction score
28.047
σε αυτο εχεις δικιο:hi:οποτε κανεις το χωρο σου σαν την σπηλια του νταβελη...καρφωνεσαι σε μια καρεκλα σαν τον μπαστουνοβλαχο τεντομενος σε ενα σημειο:lol::lol: ...γιατι αν κουνησεις λιγο το κεφαλι σου αριστερα η δεξια χαλανε οι μετρησεις..και φυσικα παντα φορας τα ιδια ρουχα..γιατι πως να το κανουμε βρε αδερφε αλλιως μετραει το λινο το πουκαμισακι και αλλιως το μαλλινο το ζακετακι:rolleyes::laugh::biggrin:..και ακους τις μουσικαρες σουυυυυυυυ:thumbsup:..
Προσωπικά, δεν είπα να φτάσουμε εκεί !! Όπως και νάχει το ανακατεύω λάμπες, καλώδια, και κάθε είδους τσιτσιμπλίκια, το βρίσκω παντελώς ανόητο. ΠΑΝΤΩΣ, το να απομονώνουμε μια μόνο κουβέντα από ένα ολόκληρο κείμενο, ελάχιστα απέχει από τη διαστρέβλωση του νοήματος... ;)
 

Μηνύματα
131
Reaction score
165
Φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες. Το τι γνωρίζουν οι αρμόδιοι αφορά τους ίδιους. Και μη νομίζεις ότι όλοι είναι και τίποτα αστέρια. Σαν τελικός χρήστης μιλάω.
Μόνο αν συμμετέχεις στην ηχογράφηση καταλαβαίνεις πως έχει ηχογραφηθεί κάτι. Και εννοείται στη μίξη και τo mastering. Αν εξαιρέσεις μία ηχογράφηση , στις υπόλοιπες χιλιάδες δεν ξέρω πως στο διάλο τις ηχογράφησαν και δεν με αφορά. Μακάρι να είχα την πληροφορία. Είναι οξύμωρο να μιλάμε για υψηλή πιστότητα όταν δεν ξέρουμε στοιχεία της ηχογράφησης.
Κύριοι, ευχαριστώ για την κουβέντα. Καλή χρονιά σε όλους.

Υ.γ. Εύχομαι φωτισμένες μέρες όπως μια συστοιχία από EL34 .
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.473
Reaction score
28.047
Και εισαι και λαθος σχετικα με τα γουστα. Μια χαρα υπαρχουν. Και μια χαρα, πολλων ανθρωπων ικανοποιουνται. Προτεινω να περασεις απο το μελος που κερνα τεκιλες και μουσικη.
Δεν κρίνω ποτέ τα γούστα των άλλων, καταλάβατε εντελώς λάθος. Είπα απλά, ότι θεωρώ σφάλμα το να επιλέγω με βάση τα γούστα των άλλων. Κανείς δεν πρόκειται να βρει άκρη έτσι...
Όσο για την τελευταία πρότασή σας.. στ' αλήθεια πολύ θα το ήθελα, μα υπάρχει ένα πρακτικό πρόβλημα. Βρίσκομαι περίπου 400 χλμ. μακρυά..
 

Μηνύματα
5.302
Reaction score
6.456
Δεν θα τολμουσα ποτε! Ενας ο Τουλ και δευτερος ο Σωκρατης με το παπι του! Οι υπολοιποι ακουμε στα ταπεινα μας υπο-συστηματα μουσικη και διαβαζουμε εδω ακουστικη απο τους ειδικους.
Τα παρατσούκλια ξέρεις δεν τα επιλέγουμε μας τα κολλάνε... αναλόγως το χιούμορ τη διάθεση που διαθέτουμε τα αποδεχόμαστε ή και μπορεί να μην τα μάθουμε ποτέ...
Εμένα ας πούμε τώρα τελευταία ψυχανεμιζομαι το "κακός", "i am bad" , ή κάτι τέτοιο τι να πεις... :dance:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.473
Reaction score
28.047
Φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες. Το τι γνωρίζουν οι αρμόδιοι αφορά τους ίδιους. Και μη νομίζεις ότι όλοι είναι και τίποτα αστέρια. Σαν τελικός χρήστης μιλάω.
Μόνο αν συμμετέχεις στην ηχογράφηση καταλαβαίνεις πως έχει ηχογραφηθεί κάτι. Και εννοείται στη μίξη και τo mastering. Αν εξαιρέσεις μία ηχογράφηση , στις υπόλοιπες χιλιάδες δεν ξέρω πως στο διάλο τις ηχογράφησαν και δεν με αφορά. Μακάρι να είχα την πληροφορία. Είναι οξύμωρο να μιλάμε για υψηλή πιστότητα όταν δεν ξέρουμε στοιχεία της ηχογράφησης.
Κύριοι, ευχαριστώ για την κουβέντα. Καλή χρονιά σε όλους.

Υ.γ. Εύχομαι φωτισμένες μέρες όπως μια συστοιχία από EL34 .
Μια χαρά κατάλαβα. Και, ακριβώς επειδή δεν υπάρχει τρόπος να γνωρίζω τι "έφτιαξε" η ομάδα παραγωγής (1), έχω αποφασίσει να θέλω αυτό που θα μού το "δείξει" όσο το δυνατόν πιο πιστά.
Καλή Πρωτοχρονιά!!

(1) κάτι παραπάνω ξέρουν αυτοί...
 

Μηνύματα
12.963
Reaction score
10.197
Αν δεν μπορεις να κατανοησεις τα της ακουστικης, δεν πειραζει. Δεν τα κατανοουν οι περισσοτεροι. Τα λεει ομως μια χαρα στο βιντεο ο Δρ.Τουλ. Και οχι ενας ερασιτεχνης μεσα απο τη σπηλια του.
Για κάποιο μυστήριο λόγο, έκατσα και διάβασα όλο το paper, που ασχολείται με τις τεχνικές ηχογράφησης πολυκάναλου ήχου που χρησιμοποιούσαν το 2001.
Έσπασα το κεφάλι μου, αλλά δεν κατάφερα να βρω κάποια συσχέτιση με το θέμα που συζητάμε.


Κι αν κατάλαβες και τον Toole αγαπητέ Καραμ, που τολμάς και τον επικαλείσαι κιολας :headbang:, ξεκίνα να βάζεις πολλαπλά σαμπγούφερ, πολυκάναλο σύστημα και ψηφιακή ισοστάθμιση σύμφωνα με τα όσα προτείνει :fuckyou:. Άντε να σε δω. Αυτά λέει, χωνέψτε το. Σοδίτσα.

Νομίζετε πως καταλάβατε κιολας απο το βίντεο :roflmao:
Να πάτε να πάρετε το βιβλίο, που τον επικαλείστε κιολας. :gotcha:

Επικαλέστηκε ο Καραμ τον Toole ρε παιδιά! Τον Toole! Άντε και τον Dawkins!
Μα κι εγώ έκατσα και το διάβασα και δεν βρήκα τη συσχέτηση. Για αυτό ζήτησα κι επεξήγηση.
Αλλά τί να εξηγήσει ο στενόμυαλος...
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Επίσης, μια μεγάλη συζήτηση μπορει να γίνει για τα upsampling algorithms της Dolby και Dts, απο stereo σε 7.1, και για το αν προσφέρουν μεγαλύτερη ή μικρότερη ικανοποίηση στον ακροατή ανάλογα με την ηχογραφηση και το ειδος. Οπως και για τα καλύτερα και νεωτέρα algorithms της Nad και της Harman
Επειδή τα έχω τσεκάρει όλα αυτά τα algorithms (τα Dolby και Dts) αλλά και το auro 2d surround που κάνει την καλύτερη δουλειά για μένα, νταξ είναι ψιλοευχάριστα όταν ακούς σε χαμηλή ένταση και ασχολείσαι με κάτι άλλο. Σε σοβαρά db ούτε καν.....
Επίσης το θεωρώ αυτονόητο ότι δεν πρόκειται να αλλάξει ο καθένας τις μουσικές που ακούει για να έχει πολυκάναλες ηχογραφήσεις
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες. Το τι γνωρίζουν οι αρμόδιοι αφορά τους ίδιους. Και μη νομίζεις ότι όλοι είναι και τίποτα αστέρια. Σαν τελικός χρήστης μιλάω.
Μόνο αν συμμετέχεις στην ηχογράφηση καταλαβαίνεις πως έχει ηχογραφηθεί κάτι. Και εννοείται στη μίξη και τo mastering. Αν εξαιρέσεις μία ηχογράφηση , στις υπόλοιπες χιλιάδες δεν ξέρω πως στο διάλο τις ηχογράφησαν και δεν με αφορά. Μακάρι να είχα την πληροφορία. Είναι οξύμωρο να μιλάμε για υψηλή πιστότητα όταν δεν ξέρουμε στοιχεία της ηχογράφησης.
Κύριοι, ευχαριστώ για την κουβέντα. Καλή χρονιά σε όλους.

Υ.γ. Εύχομαι φωτισμένες μέρες όπως μια συστοιχία από EL34 .
Οφείλεται εδώ μια παρέμβαση - για πολλοστή φορά - ώστε να μην προκύπτουν εσφαλμένες εντυπώσεις πάνω σε θεμελιώδη στοιχεία.

Είναι βέβαιο ότι δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τις ακριβείς τοποθεσίες μικροφώνων και τεχνικές που χρησιμοποιήθηκαν κατά τη διαδικασία καθεμίας ηχογράφησης,ώστε να συλληφθεί αυτούσια η αυθεντική πολική απόκριση των επιμέρους οργάνων κι ερμηνευτών.

Ομοίως και για τον βαθμό συμπίεσης και τις λεπτομέρειες για τις εφηρμοσμένες τεχνικές στα επόμενα στάδια (μίξη-premastering).

Δεν είναι όμως απαραίτητο,εφόσον έχουμε υπόψιν τις καθιερωμένες μεθόδους επεξεργασίας και πάνω απ'όλα το γεγονός ότι οι καθ'ύλην αρμόδιοι - όχι εμείς - μιας παραγωγής έχουν φροντίσει - καθότι γι αυτό είναι πιστοποιημένοι επαγγελματίες - να φέρουν το τελικό προϊόν σε μια κατάσταση τονικής ισορροπίας που θα επέτρεπε την αναπαραγωγή χωρίς παρατράγουδα από ποικιλία διαφορετικών μέσων.

Εκεί λοιπόν έγκειται και η παραβατική συμπεριφορά των λυχνιακών setup στην πλειοψηφία των περιπτώσεων,όπου τείνουν να επεμβαίνουν με απρόβλεπτο (στοχαστικό και χαοτικό αναλόγως του εκάστοτε συνδυασμού με παθητικά ηχεία) τρόπο στην πραγμάτωση της τονικής ισορροπίας όπως την είχαν στήσει οι καθ'ύλην αρμόδιοι - δηλαδή όχι εμείς οι απλοί αποδέκτες του προϊόντος.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
εχω πιει ενα μπουκαλι ουισκι και εχω φαει αρκετους ξηρους καρπους απο χθες...:D
....περναω τελεια...:party:

οποιος μπορει να τα εχει ολα ειναι ωρσιος και φυσιολογικος ανθρωπος ....;)


Επειδή τα έχω τσεκάρει όλα αυτά τα algorithms (τα Dolby και Dts) αλλά και το auro 2d surround που κάνει την καλύτερη δουλειά για μένα, νταξ είναι ψιλοευχάριστα όταν ακούς σε χαμηλή ένταση και ασχολείσαι με κάτι άλλο. Σε σοβαρά db ούτε καν.....
Επίσης το θεωρώ αυτονόητο ότι δεν πρόκειται να αλλάξει ο καθένας τις μουσικές που ακούει για να έχει πολυκάναλες ηχογραφήσεις
να το κοιταξεις, κατι δεν εχεις κανει καλα, παιζει εξαιρετικα και με db, ξερεις εσυ.;)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ πάλι ζήλεψα τον μπουτχια και είπα να διασκευασω και του λόγου μου τους στίχοι μιας μεγάλης επιτυχίας των Ζουζουνιών...


Παράμ παράμ παράμ διαβάζει ο Καράμ
του Τουλ τη διατριβή κι'ας μη σκαμπάζει γρι..
Κι' ο γιατρός που απαντούσε το κεφάλι του χτυπούσε..
Κι' ο γιατρός που απαντούσε το κεφάλι του χτυπούσε



Οε οε οε κανόνισαν σουαρέ,
της λάμπας οι πιστοί ν' ακούσουν την ξινή..
Με της Λόλας μας τη λάμπα που και αυτή θα καίει τζάμπα..
Με της Λόλας μας τη λάμπα που και αυτή θα καίει τζάμπα..


Βρε αβουσαϊτιανοί, μετρήσεις και ντι ες πι,
μισή ντουζίνα σαμπς και άριστα αρ-τι..
Τι να κλ@σουνε μπροστά στης ψ@λής μας τον χαβά;
Τι να κλ@σουνε μπροστά στης ψ@λής μας τον χαβά;
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δυστυχως φαινεται οτι ολοι το εχουμε να οδηγουμε τετοιες ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ συζητησεις σε λανθασμενο επιπεδο και αυτο δεν το λεω για τον Petros_Dalipis αλλα για ολους μας.Εν ολιγοις στο επιπεδο του εγω την εχω μεγαλυτερη,ειμαι εξυπνοτερος και λοιπα τετοια.
Γι αυτο και ο "απουσιολογος" θα καταγραφει συνεχως περισοτερες απουσιες μελων απο τετοιες η παρομοιες συζητησεις,ιδιαιτερα οταν αυτες ξεκινουν απο το πουθενα εδω και χρονια με προβλεπτο αποτελεσμα και ισως σκοπο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.754
Reaction score
81.242
Επίσης το θεωρώ αυτονόητο ότι δεν πρόκειται να αλλάξει ο καθένας τις μουσικές που ακούει για να έχει πολυκάναλες ηχογραφήσεις
Προφανώς και αν βλέπεις κάτι από Λάμψη, ειδήσεις, μπάλα, Χοντρό-Λιγνό και Ταρκόφσκι δεν χρειάζεσαι Atmos.

Επίσης αν ακούς μόνο προπολεμικές ηχογραφήσεις δεν χρειάζεσαι καν stereo σύστημα, ένα ηχείο αρκεί.

(Αλλά και αυτές καλύτερα παίζουν σε upmix ;))
 
Last edited:

Μηνύματα
131
Reaction score
165
Φίλε Bhutia πιστεύω να γνωρίζεις ότι χιλιάδες ηχογραφήσεις έχουν γίνει σε λαμπάτα μηχανήματα, με λαμπάτα μικρόφωνα και πομπίνες. Καλά δεν μιλάω για direct cut γιατί με το βινύλιο έχετε τα θέματα σας. Δηλαδή παραβατική ηχογράφηση;
Ρώτα κάποιον μουσικό πχ κιθαρίστα και πες του αν προτιμά λαμπάτες κεφαλές.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.285
Μηνύματα
2.895.400
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top