Μεφακέβριθινγκ

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.639
Reaction score
28.720
Ένα φρέσκο από τα (σπάνια) ρηβγιούς



 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.779
Reaction score
79.090
άλλο review στα αγγλικά και στοιχειώδεις μετρήσεις:

https://www.me-geithain.de/en/assets/media/products/studio/RL921K/en/Stereoplay 05-2020 RL921K eng.pdf
οι μετρήσεις είναι αυτές που έχει και η εταιρία στο σάιτ....θέλω πράμα...να το σκίσουν
από μασάλια μένω στο κλάμα των γιατρών στην έκθεση...μας κάλυψαν
θέλω έριν ή αμίρ....να πέσει ξύλο στις δοκιμές
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
1.749
Νομίζω είναι παραπάνω μετρήσεις από αυτές που δίνει η εταιρεία,

ωστόσο ξέρουν οι γιατροί, δεν χρειάζονται μετρήσεις.
Εγώ τους εμπιστεύομαι (εκτός από το κόλλημα με το πολυκάναλο :tongue: - ε, τι να κάνουμε , κανείς δεν είναι τέλειος )

ένας αμερικάνος αγόρασε το 901 από Γερμανία και περιμένει να φτάσουν αμερική,
είπε θα τα πάει στον Αμίρ, για να δούμε ...

το θέμα είναι ότι το μεγάλο πλεονέκτημά τους είναι ο καρδιοειδής λοβός στις χαμηλές που μειώνει σε μεγάλο βαθμό τις ακυρώσεις από τοίχους κλπ, δεν ξέρω αυτό πως και αν θα φανεί στις μετρήσεις του Αμίρ
 





Μηνύματα
1.173
Reaction score
1.749
ο καρδιοειδής λοβός αφορά και τους πλαϊνούς τοίχους;
σύμφωνα με το παρακάτω διάφραγμα, υπάρχουν -4 ως -5 db προς τον πλαϊνό τοίχο, ίσως και λίγο παραπάνω αν εφαρμοστεί toe-in .
αυτό θα μπορούσε να σημαίνει και ανάγκη για μικρότερου πάχους υλικά acoustic treatment;

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.336
Reaction score
131.833
Ναι, και ναι.

Προσοχή στις συστάσεις τοποθέτησης, δεν πηγαίνουν on wall αυτά τα ηχεία. Απαιτούν μια μίνιμουμ απόσταση από τον πίσω τοίχο, η οποία στο μανιουαλ είναι υπεραισιόδοξα μικρή.

Ο λόγος είναι η ενίσχυση που θα υπάρξει στην οπίσθια ακτινοβολία από την εγγύτητα σε πίσω τοίχο (ή γωνία), η οποία θα ακυρώσει σε σημαντικό βαθμό την μείωση στάθμης προς τα πίσω που επιτυγχάνει η καρδιοειδής σχεδίαση της καμπίνας.

Χονδρικά υπάρχει ένα μέσο κέρδος -12 dB (μείωσης) της οπίσθιας ακτινοβολίας από την σχεδίαση της καμπίνας. Υπενθυμίζεται πως σε γωνία, το κέρδος είναι +9 dB.
Για -3 dB, δεν αξίζει τον κόπο να το συζητάμε.

Το ζητούμενο είναι τα -12 να αυξηθούν (με αρνητικό πρόσημο), κι όχι να μειωθούν.

Εν ολίγοις, τα 901 ζητάνε μεγάλο χώρο, άπλα.

Η εναλλακτική επιλογή, είναι εντοιχισμός με απλή καμπίνα (χωρίς καρδιοειδη σχεδίαση), και στην περίπτωση αυτή, υπάρχει πολύ σοβαρό gain στο max SPL του ηχείου (διότι στην τυπική καρδιοειδη καμπίνα, σημαντική ποσότητα στάθμης "χαραμιζεται" για την ακύρωση της οπίσθιας ακτινοβολίας). Τίποτα δεν είναι "δωρεάν".

Βεβαίως η εντοιχισμένη μορφή του ηχείου, θα έχει εξ'ορισμού καρδιοειδη λοβό σε όλο το φάσμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
836
Reaction score
652
Αυτά είναι τα 921 όχι τα 901, σχεδιασμένα για μικροτερους χωρους και απόσταση ακρόασης από 2 έως 3μ και κοστίζουν 13500. Όσο για την τοποθέτηση το λέει το review . Min 20εκ από τον τοίχο και μακριά από γωνιές. Είναι cardio από 30-250hz .
 

Attachments





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.753
Μηνύματα
2.916.251
Members
38.092
Νεότερο μέλος
nelson2812
Top