Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
7.328
Reaction score
11.905
Αν συνδέσεις ένα ένα τα μέσα αποθήκευσης σε υπολογιστή και προσπαθήσεις να κάνεις αντιγραφή ( απο τον δίσκο του υπολογιστή ), ολοκληρώνεται η διαδικασία;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.252
Reaction score
21.026
Παράκαμψε το hub, αντίγραψε κατ' ευθείαν με το δίσκο προέλευσης συνδεδεμένο κατ' ευθείαν σε πίσω θύρα του υπολογιστή, και μετά από τον υπολογιστή στον άλλον δίσκο, συνδεδεμένο με τον ίδιο τρόπο. Το φαινόμενο οφείλεται σε αλλεπάλληλες αποτυχημένες αντιγραφές ή εγγραφές του ίδιου μπλοκ, (λόγω κακής ηλεκτρικής επαφής, ή λόγω ανεπάρκειας ρεύματος, αν το hub είναι παθητικό). Επίσης, γενικά (για να μην πω αποκλειστικά), οι εργοστασιακοί εξωτερικοί δίσκοι συνοδεύονται από καλώδιο ποιότητας ανώτερης αυτού που συνοδεύει τις θήκες τρίτων κατασκευαστών.
 

Μηνύματα
1.287
Reaction score
2.135
Αν συνδέσεις ένα ένα τα μέσα αποθήκευσης σε υπολογιστή και προσπαθήσεις να κάνεις αντιγραφή ( απο τον δίσκο του υπολογιστή ), ολοκληρώνεται η διαδικασία;
Απο εσωτερικο ssd σε εξωτερικο δισκο που ειναι στο hub, ολοκληρωνεται κανονικα. Μαλιστα τα αντεγραψα στον δισκο που βγαζει το μηνυμα.

Παράκαμψε το hub, αντίγραψε κατ' ευθείαν με το δίσκο προέλευσης συνδεδεμένο κατ' ευθείαν σε πίσω θύρα του υπολογιστή, και μετά από τον υπολογιστή στον άλλον δίσκο, συνδεδεμένο με τον ίδιο τρόπο. Το φαινόμενο οφείλεται σε αλλεπάλληλες αποτυχημένες αντιγραφές ή εγγραφές του ίδιου μπλοκ, (λόγω κακής ηλεκτρικής επαφής, ή λόγω ανεπάρκειας ρεύματος, αν το hub είναι παθητικό). Επίσης, γενικά (για να μην πω αποκλειστικά), οι εργοστασιακοί εξωτερικοί δίσκοι συνοδεύονται από καλώδιο ποιότητας ανώτερης αυτού που συνοδεύει τις θήκες τρίτων κατασκευαστών.
Οι δισκοι ειναι ολοι εργοστασιακοι. Μου το εκανε και σε αλλον. Το hub ειναι με ρευμα. Βεβαια εχει 6 σκληρους πανω του αλλα δεν ξερω αν το επηρρεαζει αυτο.
Θα δοκιμασω να τα περασω πρωτα στον εσωτερικο και μετα στον εξωτερικο και θα δω τι θα γινει.
 

Μηνύματα
108
Reaction score
147
Δοκίμασε να ελαφρωσεις το hub μήπως βγαίνει εκτός capacity με τόσους δίσκους πάνω.
 

Μηνύματα
1.287
Reaction score
2.135
Κι ομως τωρα που μικρυναν τα αρχεια που μεταφερει σε μεγεθος, συνεχιζει κανονικα αν και με μειωμενη ταχυτητα...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.252
Reaction score
21.026
Το hub ειναι με ρευμα. Βεβαια εχει 6 σκληρους πανω του αλλα δεν ξερω αν το επηρρεαζει αυτο.
Ρεύμα τραβάνε μόνον οι 2,5ρηδες. Οι 3,5ρηδες έχουν αναγκαστικά δική τους τροφοδοσία. Δεν είναι μόνον αυτό, μπορεί να φταίνε και κάποιες λόγω χρήσης χαλαρωμένες επαφές.
 
  • Like
Reactions: TGD

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.200
Reaction score
7.198
Πήρα ένα καινούργιο laptop και έχει πάνω ένα κουμπί που δεν έχω ιδέα τι κάνει. Ούτε το google ξέρει (απ'όσο έψαξα), ούτε το chatGPT. Ξέρει κανείς τι σκ@τ@ είναι;

1720522130478.jpeg
 

ika

News
Μηνύματα
14.861
Reaction score
13.626
Δλδ, το manual δεν γράφει τι είναι?

Το πάτησες να δεις τι κάνει?
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.200
Reaction score
7.198
Το πάτησες να δεις τι κάνει?
Προφανώς, δεν κάνει κάτι.

Δλδ, το manual δεν γράφει τι είναι?
Άμα μου το βρεις εσύ το manual, να το διαβάσω να δω 😄
Redmibook Pro 16 είναι το laptop, αλλά manual δεν βρίσκω.

Το 4ο λέει αυτό πάντως
Μπα, δεν ισχύει, πιο πολύ για hallucination μου μοιάζει. Όταν πατάω ένα άλλο πλήκτρο για να ανάψει το πληκτρολόγιο και μετά πατάω αυτό, δεν επηρεάζει τίποτα στη φωτεινότητα, όσες φορές και να το πατήσω.

Εγώ πιστεύω είναι κάποιο "custom toggle" ή κάτι τέτοιο, ένα assignable κουμπί δηλαδή για κάποια λειτουργία που θες εσύ. Αλλά επειδή όταν το πήρα έκανα κατευθείαν format και reinstall τα Windows, ίσως δεν λειτουργεί πλέον.
 




Μηνύματα
1.106
Reaction score
1.655
παίζει να διαβάζει δαχτυλικό αποτύπωμα; για login κλπ;

ΑΚΥΡΟ
(είχα καταλάβει για άλλο)
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.133
Reaction score
39.279

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.200
Reaction score
7.198
μαλλον , macro
:thumbsup:

Ναι, λογικά κάτι τέτοιο είναι, απλά όπως είπα και παραπάνω επειδή έκανα format δεν μπορείς να το κάνεις assign. Τεσπα, μικρό το κακό.

Ευχαριστημένος από το laptop κατά τα άλλα; Η μπαταρία 🔋 κρατάει όσο λέει;
Το βασικό μου laptop εδώ και 4 χρόνια είναι ένα Redmibook 16 (όχι το Pro) και είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει. Πολύ ποιοτικό μεταλλικό σασί, ωραία οθόνη, επιδόσεις, φανταστικό πληκτρολόγιο, τα πάντα.

Τώρα πήρα και αυτό (το Pro) για να το έχω κυρίως στη δουλειά. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολλές μέρες, αλλά σε ό,τι φαίνεται με την πρώτη ματιά (αυτά που έγραψα και παραπάνω βασικά) είναι το ίδιο άψογο, με την οθόνη να είναι σίγουρα ακόμα καλύτερη.

Για τη μπαταρία θα σε γελάσω γιατί όπως είπα το έχω στο γραφείο οπότε δεν έχει χρειαστεί ακόμα να δουλέψω χωρίς ρεύμα. Σίγουρα φορτίζει πολύ γρήγορα. Τώρα το πόσο κρατάει, θα σε γελάσω.

Τα μόνα που μπορώ να σκεφτώ (αν έπρεπε να πιεστώ) ότι θα μπορούσαν να προβληματίσουν κάποιον είναι:
- Δεν έχει numpad (εγώ ψάχνω ειδικά για laptops χωρίς numpad, όμως άλλοι το θέλουν)
- Η αναλογία της οθόνης είναι αρκετά τετράγωνη, που είναι βολικό για δουλειά αλλά αν είναι να βλέπεις όλη μέρα ταινίες και Youtube δεν έχει νόημα.
- Αν και δεν είναι βαρύ, δεν το λες και υπερφορητό. Είναι 1,867kg, καμιά κατοστή γραμμάρια πιο βαρύ από το άλλο μου, αλλά αρχίζει να μπαίνει στην περιοχή που λες "α, βαρούτσικο".

Λεπτομέρειες όμως, σε γενικές γραμμές η σειρά είναι τέλεια.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.286
Μηνύματα
2.895.431
Members
38.023
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top