Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.295
Reaction score
7.376
Άρα πιο εύκολη η λύση ενός κλασικού wifi extender;
Όχι.

Εφόσον υπάρχει PC με σύνδεση Ethernet, το σωστό είναι να μπει ένα switch και ένα δεύτερο Access Point, όχι να μπει wifi extender.

Το wifi extender έχει χαμηλότερη ταχύτητα, μεγαλύτερο latency και είναι πιο ασταθές σε σχέση με ένα AP συνδεδεμένο με καλώδιο.
 

TGD

Μηνύματα
8.067
Reaction score
8.041
Έχω το μόντεμ του παρόχου και ρούτερ, σε διαφορετικούς ορόφους. Το κάθε ένα έχει διαφορετικό WiFi δίκτυο. Πώς μπορώ να κάνω όλο το σπίτι να βλέπει ένα WiFi δίκτυο και να περνά αυτόματα από το ένα μηχάνημα στο άλλο. Τι πρέπει να προσθέσω για να κλείσω τις τρύπες στην κάλυψη;
 

Μηνύματα
1.780
Reaction score
1.038
Καλημέρα.

Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί πάλι εδώ (και είναι πολλά τα ποστ για να το ψάξω άμεσα.....) η δυνατότητα να γίνει ένα pc, το οποίο είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο του σπιτιού μας με καλώδιο rg45, πομπός wifi για την σύνδεση άλλων συσκευών (κινητό, τάμπλετ κλπ), αντί για την χρήση κάποιου wifi extender πρίζας.

Το wifi φτάνει μετά βίας στα δωμάτια των παιδιών και μιας και τα 2 έχουν σταθερό υπολογιστή σκέφτηκα μήπως κάνω κάποια τέτοια πατέντα στο ένα δωμάτιο.
Tο ιδιο προβλημα το ελυσα με mesh δικτυο της TP Link
Έχω το μόντεμ του παρόχου και ρούτερ, σε διαφορετικούς ορόφους. Το κάθε ένα έχει διαφορετικό WiFi δίκτυο. Πώς μπορώ να κάνω όλο το σπίτι να βλέπει ένα WiFi δίκτυο και να περνά αυτόματα από το ένα μηχάνημα στο άλλο. Τι πρέπει να προσθέσω για να κλείσω τις τρύπες στην κάλυψη;
To ιδιο , mesh δικτυο
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.295
Reaction score
7.376
Έχω το μόντεμ του παρόχου και ρούτερ, σε διαφορετικούς ορόφους. Το κάθε ένα έχει διαφορετικό WiFi δίκτυο. Πώς μπορώ να κάνω όλο το σπίτι να βλέπει ένα WiFi δίκτυο και να περνά αυτόματα από το ένα μηχάνημα στο άλλο. Τι πρέπει να προσθέσω για να κλείσω τις τρύπες στην κάλυψη;
Αρχικά δοκίμασες να αλλάξεις το wifi στις συσκευές αυτές και να τους βάλεις το ίδιο SSID και password;
Έτσι θα μπορεί μια συσκευή που "ξέρει" μόνο το ένα δίκτυο να περάσει στο άλλο μηχάνημα όταν βρεθεί εκτός εμβέλειας του πρώτου.

Στην πράξη δεν ξέρω πόσο καλά θα δουλεύει, σκέψου ότι κι εγώ με μηχανήματα ubiquiti το roaming δεν μου δουλεύει πολύ καλά. Η ubiquiti τα ρίχνει στους clients, λέει ότι είναι δουλειά του client πότε θα αλλάξει κεραία. Αλλά δεν ξέρω.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.778
Reaction score
6.311
Για λόγους ασφαλείας πολλές συσκευές δεν συνδέονται τυφλά σε διαφορετικά router/ap που έχουν το ίδιο SSID & password ως πρόληψη για τις επιθέσεις τύπου mitm (man in the middle). Κοιτάνε και την Mac address του router.

P. S. Όπως ειπώθηκε από πάνω, για τα θέματα αυτά, η λύση είναι ένα δίκτυο συσκευών mesh από ubiquiti, asus, Cisco, TP-Link, κλπ.
Ιδανικά με Ethernet backhaul (καλωδιακή σύνδεση μεταξύ του router και των mesh ap)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.527
Μηνύματα
2.908.569
Members
38.058
Νεότερο μέλος
ParisV
Top