Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Μηνύματα
10
Reaction score
2
...με το ίδιο καλώδιο αλλά σε xlr μορφή από τη στιγμή που ο προενισχυτης μου είναι true balanced και ο τελικός ενισχυτής,ουσιαστικά, όχι;
 


Μηνύματα
28.055
Reaction score
26.432
Δεν έχει νόημα από την στιγμή που δεν είναι balanced ο τελικός.
Δεν θα κερδίσεις τίποτα απολύτως.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
2
Δεν έχει νόημα από την στιγμή που δεν είναι balanced ο τελικός.
Δεν θα κερδίσεις τίποτα απολύτως.
Το ίδιο καλώδιο αποκλείστηκε λοιπόν.Αποκλειεται όμως ένα άλλο xlr καλώδιο ίδιας κατηγορίας τιμής(περί τα 600 ευρώ)να ξεπεράσει το "πρόβλημα" του τελικού;Ρωτώ διότι όταν επιστρέψω από τις διακοπές είμαι πρόθυμος ν' αρχίσω τις δοκιμές!
 




Μηνύματα
10
Reaction score
2
Πρόλαβα να δοκιμάσω ένα xlr στην ίδια κατηγορία τιμής με το rca μου όμως δεν είχα αρκετό χρόνο λόγω αναχώρησης για διακοπές.Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι είναι καλύτερο σε όλα τα σημεία εκτός του "σώματος" στο χαμηλο.Αν το αποτέλεσμα επαναληφθεί όταν θα επιστρεψω θα το αγοράσω καινούριο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.470
Reaction score
128.866
Χωρίς να είμαι χοντρή λεσβία ντιτζέι (δεν είμαι "in" καθόλου), γνώμη μου είναι να βάλεις XLR (βύσματα νιούτρικ) με ένα μογκαμάκι απλό ωραίο καλωδιάκι αρίστων προδιαγραφών, των 5-6€ το μέτρο.

Οτιδήποτε παραπάνω σε λεφτά, φάτο στις διακοπές. Χωρίς δεύτερη σκέψη.

Ένα ταρτάρ κι ένα σεβίτσε είναι. Φάτα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.263
Reaction score
21.066
Το ίδιο καλώδιο αποκλείστηκε λοιπόν.Αποκλειεται όμως ένα άλλο xlr καλώδιο ίδιας κατηγορίας τιμής(περί τα 600 ευρώ)να ξεπεράσει το "πρόβλημα" του τελικού;Ρωτώ διότι όταν επιστρέψω από τις διακοπές είμαι πρόθυμος ν' αρχίσω τις δοκιμές!
Και γιατί δεν αλλάζεις τον τελικό; Είναι λίμιτεντ εντίσιον με αυτόγραφο του Άγιου Πέτρου;
 

Μηνύματα
10
Reaction score
2
Χωρίς να είμαι χοντρή λεσβία ντιτζέι (δεν είμαι "in" καθόλου), γνώμη μου είναι να βάλεις XLR (βύσματα νιούτρικ) με ένα μογκαμάκι απλό ωραίο καλωδιάκι αρίστων προδιαγραφών, των 5-6€ το μέτρο.

Οτιδήποτε παραπάνω σε λεφτά, φάτο στις διακοπές. Χωρίς δεύτερη σκέψη.

Ένα ταρτάρ κι ένα σεβίτσε είναι. Φάτα.
Ακροδέκτες Νιουτρικ έχει από το εργοστασιο το καλώδιο που δοκίμασα.Στο καλώδιο όμως θα διαφωνήσω.Εχω ακούσει Mogami στο σπίτι μου(όχι ομως xlr)όμως ζητώ κάτι καλύτερο το οποίο είμαι πρόθυμος να πληρώσω όταν φυσικά είναι ποιοτικότερα κατασκευασμένο.Το Siltech(γιατί περί αυτού πρόκειται)θα το πληρώσω πολύ ακριβότερα για τρεις λόγους:Υπαρχει μόνο εργοστασιακά τερματισμενο, χρησιμοποιεί μονοκρυσταλλικους αγωγούς και έχει κορυφαια μονωση.Αυτα δεν υπάρχουν σε Mogami.Και όσα περισσέψουν ας τα φάω σε...καλαμαράκια!(αν και βρίσκομαι σε βουνό).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.470
Reaction score
128.866
ζητώ κάτι καλύτερο
Πάρε σαμπ. Κι άλλα σαμπ.

Κάτι "καλύτερο" από μογκαμάκι των 5-6€ δεν υπάρχει, κι όποιος λέει το αντίθετο, ψεύδεται και να του καεί το τουίτερ..

ας τα φάω σε...καλαμαράκια
Όχι.

Πουλάς τα σίλτεκ (χρέπια) και παίρνεις ψάρι καρπατσιο να φας, ή μπριζολάρες μοσχαρίσχιες.

Και αχινούς, στρείδια, γαριδάρες μπαμπάτσικες, και πα να φάω.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
2
Και γιατί δεν αλλάζεις τον τελικό; Είναι λίμιτεντ εντίσιον με αυτόγραφο του Άγιου Πέτρου;
Γιατι αγοράστηκε πρόσφατα(ακόμη πιο πρόσφατα ο προενισχυτης)και η αλλαγή "πονάει".Κατά την αγορά και των δύο δεν είχε υπάρξει η παραμικρή σκέψη για xlr εκ μέρους μου.Υπηρξε όμως από τον αντιπροσωπο(πασίγνωστος)ο οποίος βρήκε και δεύτερο ελάττωμα στο interconnect μου εκτός του rca,ότι είναι ασημένιο.Τωρα θυμηθηκα και δεύτερο αντιπρόσωπο που δε θέλει ούτε ν' ακούσει τη λέξη Ρόδιο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.263
Reaction score
21.066
Υπηρξε όμως από τον αντιπροσωπο(πασίγνωστος)ο οποίος βρήκε και δεύτερο ελάττωμα στο interconnect μου εκτός του rca,ότι είναι ασημένιο.Τωρα θυμηθηκα και δεύτερο αντιπρόσωπο που δε θέλει ούτε ν' ακούσει τη λέξη Ρόδιο.
Ένα - ένα τα βγάζεις στη φόρα. Πού έχεις μπλέξει παιδάκι μου;
 

Μηνύματα
10
Reaction score
2
Πάρε σαμπ. Κι άλλα σαμπ.

Κάτι "καλύτερο" από μογκαμάκι των 5-6€ δεν υπάρχει, κι όποιος λέει το αντίθετο, ψεύδεται και να του καεί το τουίτερ..


Όχι.

Πουλάς τα σίλτεκ (χρέπια) και παίρνεις ψάρι καρπατσιο να φας, ή μπριζολάρες μοσχαρίσχιες.

Και αχινούς, στρείδια, γαριδάρες μπαμπάτσικες, και πα να φάω.
Σαμπ σημαίνει κι άλλα...καλώδια τα οποία δε θα είναι Mogami,φυσικά.Οσο για το τουίτερ πρόσεχε τι εύχεσαι διότι η PMC χρεώνει ακριβά!!!
Όσο για τα καλώδια,η Mogami έχει φθηνό κόστος κατασκευής και προς τιμήν της πουλά φθηνά.Ειναι τα καλαμαράκια που ανέφερα πριν.Αν όμως θέλεις κουτσομούρα θα πληρώσεις!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.372
Μηνύματα
2.899.900
Members
38.033
Νεότερο μέλος
Π.Α.Η.
Top