Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.614
Reaction score
129.464
Εσένα τα καλώδια σου είναι στρωμένα; η παίζει waveforming με αστρωτα;
Εγώ είμαι παρακατιανός στο θέμα, παίζω με μογκαμάκια XLR, αυτά που ούτε για να κρεμάνε ρούχα δε τα θέλουν οι αποπάνω, και κάτι μαύρα χύμα ρεύματος, από το κατάστημα ηλεκτρολογικών της γειτονιάς, με πολυμπριζα της πλάκας, κάτι φτηνά λεγκράντ.

Απορώ πως δουλεύει το σεταπ.
Κανονικά θα έπρεπε να μη παίζει καν.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
142
Είναι αξιοθαύμαστο το ότι καταλαβαινόσαστε αναμεταξύ σας.
Καθόλου αξιοθαύμαστο.Φυσιολογικο όταν υπάρχουν κοινές αναμνήσεις.
Εγώ είμαι παρακατιανός στο θέμα, παίζω με μογκαμάκια XLR, αυτά που ούτε για να κρεμάνε ρούχα δε τα θέλουν οι αποπάνω, και κάτι μαύρα χύμα ρεύματος, από το κατάστημα ηλεκτρολογικών της γειτονιάς, με πολυμπριζα της πλάκας, κάτι φτηνά λεγκράντ.

Απορώ πως δουλεύει το σεταπ.
Κανονικά θα έπρεπε να μη παίζει καν.
Η περίπτωση σου απαιτεί πολύ χρήμα σε καλώδια.Οχι για να παίξει.Για να παίξει καλύτερα.Αλλως τε εσύ τελείωσες κι από ηχεία κι από subs.Αυτο είναι το μόνο σημείο που έχεις παραμελήσει.Το (πολυκάναλο) hi-fi απαιτεί θυσίες.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.354
Reaction score
11.947
Έλα παππού να σου δείξω..
Άσε μας ρε Νίκο που θα μας κάνεις μάθημα εσύ..
Λέανδρεεεε τι λέει ο νέος;
Δεν σου λέω κάτι διαφορετικό απο αυτό που ισχύει. Και το καλύτερο ηχείο να έχεις, αν το έχεις σε γυμνό χώρο ( ονόματα δεν λέμε ) και χωρίς sub(s), μια τρύπα στο νερό κάνεις. Και αφού έχεις άκρες, βρες το καλύτερο ηχείο που μπορείς, βαλ'το στο χώρο σου και να έρθω να στο μετρήσω. Δεν θέλω κόμπλεξ όμως... Θα αποδεχτείς τα αποτελέσματα και θα δεχτείς προκαταβολικά ότι θα δημοσιευτούν στο forum. Βέβαια, γνωρίζεις πολύ καλά ότι οι μετρήσεις με μικρόφωνο δεν επιδέχονται..μασάζ και επιρροών κατά τη διάρκεια της ακρόασης - δοκιμής - μέτρησης ( όπως έγινε κατά τη δοκιμή που κάναμε ). Λοιπόν, περιμένω την απάντησή σου. Να έρθω μόλις τελειώσω με τις εργασίες στο σπίτι μου;
Πόσα λεφτά θέλει δηλαδή;
Ίσα με τέσσερις φροντίδες χώρου και έξι subs. Και απαραίτητη προϋπόθεση, να βγάλεις τον τρίνοβ. Χαλάει το σώμα.
 

TGD

Μηνύματα
7.972
Reaction score
7.943
Το πενταμισαρι δεν φορτώνει τον χώρο και έτσι αποφεύγονται οι συντονισμοι. Αυτό το έχετε σκεφτεί;
 

Μηνύματα
146
Reaction score
142
Πόσα λεφτά θέλει δηλαδή;
Υπολόγισε τα συνολικα μετρα.Αν το "κοστούμι" δε βγει,μπορείς να κάνεις σκοντο στήνοντας πολυκάναλο σε γκαρσονιέρα.
Σοβαρά τώρα.Τα μήκη είναι τόσο μεγάλα που απλώς δε γίνεται.Τουλαχιστον εκ των υστέρων.
 


Μηνύματα
7.354
Reaction score
11.947
Υπολόγισε τα συνολικα μετρα.Αν το "κοστούμι" δε βγει,μπορείς να κάνεις σκοντο στήνοντας πολυκάναλο σε γκαρσονιέρα.
Σοβαρά τώρα.Τα μήκη είναι τόσο μεγάλα που απλώς δε γίνεται.Τουλαχιστον εκ των υστέρων.
Επειδή ο Κώστας δεν θα στο πει... Για κάνε το κόπο να δεις πόσο κοστίζει ο τρίνοβ του. Και μετά έλα να του πεις ότι δεν έχει χρήμα να αγοράσει ακριβά καλώδια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.614
Reaction score
129.464
Επειδή ο Κώστας δεν θα στο πει... Για κάνε το κόπο να δεις πόσο κοστίζει ο τρίνοβ του. Και μετά έλα να του πεις ότι δεν έχει χρήμα να αγοράσει ακριβά καλώδια.
Ο τρινοβ δε κοστίζει όσο τα σαμπ ρε! 😜🤣😁

Ούτε καν ο 32-αρης! 😜🤣😁

Είπαμε, όλα τα λεφτά στα σαμπ. Πρώτος διδάξας, στην πράξη, ο μπουτχιας φυσικά. 😎


ΥΓ. Όντως έχω πάνω από 300 μέτρα καλωδιώσεις. Μπορεί και τα 400 να τα έχω πιάσει, έχει χαθεί ο λογαριασμός..

Κάτι τέτοια μασούρια έχω ολόβε να κυκλοφορούν:

1000012306.jpg


Έχω και υπολείμματα κι από καρούλια. Σκέψου, μισό καρούλι (100-αρι) έχω ρέστα, από κορυφαίο ψηφιακό καλώδιο (AES EBU) της mogami, κουλούρες να θες.
Βασικά, καρούλια αγόραζα. Μερικά είναι 200-αρια.
 
Last edited:

Μηνύματα
146
Reaction score
142
Επειδή ο Κώστας δεν θα στο πει... Για κάνε το κόπο να δεις πόσο κοστίζει ο τρίνοβ του. Και μετά έλα να του πεις ότι δεν έχει χρήμα να αγοράσει ακριβά καλώδια.
Ο τρινοβ δε κοστίζει όσο τα σαμπ ρε! 😜🤣😁

Ούτε καν ο 32-αρης! 😜🤣😁

Είπαμε, όλα τα λεφτά στα σαμπ. Πρώτος διδάξας, στην πράξη, ο μπουτχιας φυσικά. 😎


ΥΓ. Όντως έχω πάνω από 300 μέτρα καλωδιώσεις. Μπορεί και τα 400 να τα έχω πιάσει, έχει χαθεί ο λογαριασμός..
Πόσο να σου χρεώσω το μέτρο για να δεις σε πόσους Trinnov αντιστοιχούν;Αν αυτό δε γίνει από πριν,"πακετο" με κάθε καναλι,το ξεχνάς.
Όσο για τον Trinnov επειδή διαβάζω το φόρουμ για χρόνια ήδη έχει ταπεινωθεί από έναν Bryston.Δηλαδη όχι από τον καλύτερο προενισχυτη του κόσμου.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.614
Reaction score
129.464
Οκ, αφού το λες, ας το ξεχάσω. 😁🤣😜
Αν αυτό δε γίνει από πριν,"πακετο" με κάθε καναλι
Κοίτα, για 2 επιπρόσθετα κανάλια, πήρα 36 μέτρα καλώδιο ιντερκονέκτ, και δεν έφτασε. 😁🤣😜

Ευτυχώς, στα καλώδια ρεύματος δε χρειάστηκα ούτε 15 μέτρα. Έχω διάσπαρτα πολυμπριζα ολόβε, και στο ταβάνι κλέμες, κατευθείαν τα καλώδια.
 

Μηνύματα
6.631
Reaction score
425
Είναι αξιοθαύμαστο το ότι καταλαβαινόσαστε αναμεταξύ σας.
Έχουμε γίνει φίλοι, τι να πω, μας βλέπω να μην αφήνουμε συναυλία για συναυλία φέτος το χειμώνα. Τυχαίο οτι έχουμε και οι δύο επίχρυσες ασφάλειες στον ηκεκτρολογικό πίνακα και πιστεύουμε και οι δυο οτι τα ενυδρεία φέρνουν γρουσουζιά στο σπίτι ;
 
Last edited:


Μηνύματα
146
Reaction score
142
Έχουμε γίνει φίλοι, τι να πω, μας βλέπω να μην αφήνουμε συναυλία για συναυλία φέτος το χειμώνα. Τυχαίο οτι έχουμε και οι δύο επίχρυσες ασφάλειες στον ηκεκτρολογικό πίνακα και πιστεύουμε και οι δυο οτι τα ενυδρεία φέρνουν γρουσουζιά στο σπίτι
Δε θυμάσαι καλά.Εγω έχω ασημένια!Αντικατέστησα την επίχρυση.Σου έχω πει να αντικαταστήσεις και συ τη δική σου όμως επηρεάζεσαι απο τον VDH.Οσο για τις συναυλίες,τις έχω κόψει.Ακουω εκει το μπασσο και μετά γυρίζω στο σπίτι και απογοητεύομαι.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.614
Reaction score
129.464
επίχρυσες ασφάλειες στον ηκεκτρολογικό πίνακα
Άσε, μη μου τα θυμίζεις, έχω θέμα, και θέλει δουλειά.
Ναι μεν τράβηξα ξεχωριστή γραμμή με χοντραδι καλώδιο μέσα από τον πίνακα για το σεταπ, με δικό του αυτοματάκι και διαρροής και και και, αλλά πλέον, καμιά φορά μου ρίχνει τη μια φάση στο άναμμα. Πρέπει να αλλάξω αυτό το αυτοματάκι στη φάση, στην κεντρική παροχή του σπιτιού (τριφασικό), τερματίζει η μία φάση λέμε. Τι σκατά τραβάει στο άναμα δε ξέρω. Θέλει ένα αργό εκεί, να μη πέφτει με τα στιγμιαία ρεύματα εκκίνησης.
Και βαριέμαι... Ξεβιδωνε βιδωνε, δε μπορώ.

Από τον πίνακα τα ανάβω όλα, σηκώνω διακόπτη. Δεν έχω διακόπτες στα πολυμπριζα.
Βέβαια κάποια (και τον προβολέα) τα έχω σε δικό τους ups. Φύλαγε τα ρούχα σου.
 

Μηνύματα
7.354
Reaction score
11.947
Όσο για τον Trinnov επειδή διαβάζω το φόρουμ για χρόνια ήδη έχει ταπεινωθεί από έναν Bryston.Δηλαδη όχι από τον καλύτερο προενισχυτη του κόσμου.
Να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Αρχικά, τα Bryston είναι απο τα καλύτερα στο τομέα τους, όχι επειδή διαθέτω Bryston ( έστω και παλιότερης σειράς ), αλλά επειδή γνωρίζω τη φιλοσοφία της εταιρείας. Και σπάω πλάκα με όσους τους αποκαλούν "ξερούς". Αυτή είναι η δουλειά του μηχανήματος, να παίζει όσο το δυνατόν πιο φλατ, να παρεμβαίνει όσο το δυνατόν λιγότερο ( αν όχι καθόλου ) στο πρόγραμμα που ενισχύει / αναπαράγει. Επομένως, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω ως προς τη παρατήρησή σου ότι δεν είναι ο καλύτερος προενισχυτής του κόσμου. Είναι ένα αξιόλογο μηχάνημα.
Ο τρίνοβ όμως, δεν είναι προενισχυτής... Ο τρίνοβ - όταν ρυθμιστεί σωστά - κάνει παπάδες. Είναι κάτι σαν τον διευθυντή ορχήστρας, καθορίζει το τρόπο με τον οποίο παίζει ένα σύστηα, σύμφωνα με τις εντολές που του έχουν δοθεί. Αν οι εντολές δεν είναι οι κατάλληλες ( επειδή ο ιδιοκτήτης κάνει του κεφαλιού του ), τότε δεν φταίει ο τρίνοβ, ούτε καν το minidsp ( ο φτηνός συνάδελφος του trinov ). Και δεν έχει καν χαρακτήρα. Τον όποιο χαρακτήρα, τον επιλέγει ο χρήστης του και ο καλιμπράτορας του τρίνοβ. Επομένως, είναι άστοχη η σύγκριση. Είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Και τα δύο είναι φρούτα, αλλά δεν είναι τα ίδια φρούτα.
 


Μηνύματα
7.354
Reaction score
11.947
Όσο για τις αρετές των καλωδίων έναντι ενός τρίνοβ, όταν εσείς υποθέτετε ότι ακούτε διαφορές ( τις οποίες σε ένα πραγματικό τυφλό τεστ δεν θα μπορείτε να επιβεβαιώσετε ), ο χρήστης ενός τρίνοβ ή έστω ενός minidsp και ακούει και το σημαντικότερο, βλέπει και επιβεβαιώνει τις διαφορές με τις μετρήσεις.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
142
Να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Αρχικά, τα Bryston είναι απο τα καλύτερα στο τομέα τους, όχι επειδή διαθέτω Bryston ( έστω και παλιότερης σειράς ), αλλά επειδή γνωρίζω τη φιλοσοφία της εταιρείας. Και σπάω πλάκα με όσους τους αποκαλούν "ξερούς". Αυτή είναι η δουλειά του μηχανήματος, να παίζει όσο το δυνατόν πιο φλατ, να παρεμβαίνει όσο το δυνατόν λιγότερο ( αν όχι καθόλου ) στο πρόγραμμα που ενισχύει / αναπαράγει. Επομένως, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω ως προς τη παρατήρησή σου ότι δεν είναι ο καλύτερος προενισχυτής του κόσμου. Είναι ένα αξιόλογο μηχάνημα.
Ο τρίνοβ όμως, δεν είναι προενισχυτής... Ο τρίνοβ - όταν ρυθμιστεί σωστά - κάνει παπάδες. Είναι κάτι σαν τον διευθυντή ορχήστρας, καθορίζει το τρόπο με τον οποίο παίζει ένα σύστηα, σύμφωνα με τις εντολές που του έχουν δοθεί. Αν οι εντολές δεν είναι οι κατάλληλες ( επειδή ο ιδιοκτήτης κάνει του κεφαλιού του ), τότε δεν φταίει ο τρίνοβ, ούτε καν το minidsp ( ο φτηνός συνάδελφος του trinov ). Και δεν έχει καν χαρακτήρα. Τον όποιο χαρακτήρα, τον επιλέγει ο χρήστης του και ο καλιμπράτορας του τρίνοβ. Επομένως, είναι άστοχη η σύγκριση. Είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Και τα δύο είναι φρούτα, αλλά δεν είναι τα ίδια φρούτα.
Αν θυμάμαι καλά δεν τον ρύθμισε ο ιδιοκτήτης του.Τωρα,αν θα'πρεπε να έλθει ο ίδιος ο κατασκευαστής για να τον ρυθμίσει,αυτό μου θυμίζει το Linn Sondek που κανείς δεν κατάφερνε να το ρυθμίσει παρά μόνο η ίδια η Linn.Τελικα,το καλύτερο είναι εχθρός του καλού.
Όσο για τις αρετές των καλωδίων έναντι ενός τρίνοβ, όταν εσείς υποθέτετε ότι ακούτε διαφορές ( τις οποίες σε ένα πραγματικό τυφλό τεστ δεν θα μπορείτε να επιβεβαιώσετε ), ο χρήστης ενός τρίνοβ ή έστω ενός minidsp και ακούει και το σημαντικότερο, βλέπει και επιβεβαιώνει τις διαφορές με τις μετρήσεις.
Όσον αφορά το πρώτο τμήμα,φταίω εγώ αν μετατραπω σε marlboro;
Έχουμε φροντίσει και να υποθέτετε και να μην επιβεβαιώνετε.Αλλος για τη βάρκα μας;
 
Last edited:

Μηνύματα
7.354
Reaction score
11.947
Αν θυμάμαι καλά δεν τον ρύθμισε ο ιδιοκτήτης του.Τωρα,αν θα'πρεπε να έλθει ο ίδιος ο κατασκευαστής για να τον ρυθμίσει,αυτό μου θυμίζει το Linn Sondek που κανείς δεν κατάφερνε να το ρυθμίσει παρά μόνο η ίδια η Linn.Τελικα,το καλύτερο είναι εχθρός του καλού.
Επειδή δεν τα θυμάμαι καλά και βαριέμαι να ανατρέξω στο σχετικό νήμα, θα κρατήσω μια επιφύλαξη. Όπως και να'χει όμως, σε καμία περίπτωση δεν υπήρξε αντικειμενική υπεροχή του Bryston έναντι του τρίνοβ, πολύ απλά επειδή όπως σου είπα και νωρίτερα, δεν είναι το ίδιο πράγμα.
Αν και αρμόδιοι είναι οι κάτοχοι των τρίνοβ, δεν χρειάζεται να έρθει ο κατασκευαστής στο χώρο ( αν και υπάρχει εξουσιοδοτημένος καλιμπράτορας στην Ελλάδα ). Μετράς, στέλνεις τις μετρήσεις στο κατασκευαστή, μπαίνει στο μηχανάκι remotely, κάνει τις ρυθμίσεις, έτοιμος. Εντάξει, υπάρχουν και παλαβοί όπως ο Κώστας που έχουν μάθει και τον ρυθμίζουν πλέον μόνοι τους.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.422
Μηνύματα
2.902.997
Members
38.043
Νεότερο μέλος
ADRONIS
Top