Featured Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Μηνύματα
790
Reaction score
877
The Sonics:Strychnine
Some folks and Costas Ear
έπεσαν μέσα στο φρέαρ
δεν κράτησαν τα DH Labs
ενώ μου πρότειναν τα subs
αντίθετα με τον g.kar
μου είπαν βάλε xlr
μα όσο xlr ακριβότερα
τόσο έπαιζαν χειρότερα
αν και ροδιου τα rca
απεδείχθησαν χρυσα
δεν έπαιξε ούτε το Argento
και γλύτωσα το φαλιμεντο
παρέα με το μεγεθος
μετρα η σύνδεση η κοινή
και την επόμενη φορά
κρατήστε καμμία πισινή.
If you listen to the words i say
you'll gonna find your rca one day
 
Last edited:

Μηνύματα
790
Reaction score
877
Μόλις μου πέρασε μια τρελή ιδέα σχετικά με τις τιμές των καλωδίων.
Έχει, λοιπόν, ο έμπορος ένα καλώδιο και το βάζει τιμή καταλόγου 2000 ευρώ. Ξέρει ότι δεν πρόκειται να πουληθεί τόσο. Αλλά και να βρεθεί κάνας παλαβός και να το πάρει, κέρδος θα έχει.
Οπότε τί κάνει ο έμπορος; Το διακινεί μέσω "κάποιου" ως μεταχειρισμένο στα 400 ευρώ (ή και λιγότερο). Βρίσκεται λοιπόν ο αγνός Χαϊεντάς, το ακούει, του λένε κιόλας "τιμή ευκαιρίας, μόνο 400 ευρώ, στο 1/5 της αρχικής που είναι 2000 ευρώ" και τσιμπάει.
Χαίρεται και ο Χαϊεντάς, χαίρεται και ο έμπορος, που του έχει κοστίσει 30 ευρώ.
Ούτε η φαντασία του Μπαλάνου δεν έφθασε ως εκεί!
 



Μηνύματα
78
Reaction score
19
Πιάσου καλύτερα από τον έτερο Μογκαμοπληκτο.Δεν έχεις να χάσεις κάτι.Η θα πάτε μαζί στον πάτο η θα σας προσέξουν από τη στεριά και θα σας πετάξουν ένα σχοινι(Siltech θα είναι κι αυτο)να το αρπαξετε να σωθείτε.

Απλώς διαβάζω για χρόνια το avsite.Οσο για τη μουσική που αναφέρεις,είναι ένα μέρος του "σωρου".Το πρώτο συνθετικό είναι η κακοποίηση της Ελληνικής μουσικής και το δεύτερο, η παρακμή της ροκ.
Καλημερες. Για δοκίμασε και μια πατέντα. Με καλωδεια 75 ωμια SAT. 2000 καθαρου χαλκού. Για δοκίμασε. Δεν χάνεις κάτι τα συγκεκριμένα έχουν 1.2 χιλιοστά αγωγό και πολύ χάλκινο blentaz... .
 

Μηνύματα
790
Reaction score
877
Ως γνωστόν,η μουσική που μ' αρέσει χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά,ηλεκτρικά όργανα.Εδω βρισκεται το σημείο που μ' ενοχλησε περισσότερο στα 4 xlr(3 ασημένια,1 χάλκινο) που δοκίμασα.Οτι αλλα περισσότερο κι άλλα λιγότερο,αφαιρούσαν τον ηλεκτρισμό και την παραμόρφωση των οργάνων.Το μόνο που μένει τελικά,είναι η περίπτωση να δοκιμάσω το ίδιο καλώδιο σε xlr έκδοση,δίπλα στο δικό μου.Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα παίξει χειρότερα.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.200
Reaction score
82.958
.Το μόνο που μένει τελικά,είναι η περίπτωση να δοκιμάσω το ίδιο καλώδιο σε xlr έκδοση,δίπλα στο δικό μου.Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα παίξει χειρότερα.
Ανυπομονούμε για το συγκριτικό.
 

Μηνύματα
355
Reaction score
357
Στην μετάδοση του σήματος σε όλα τα κύρια χαρακτηριστικά, όπως θόρυβος, RF πεδία , παρεμβολές κ.λπ. υπερτερεί η balanced (XLR) σύνδεση σε σχέση με την single ended (RCA), στο μόνο σημείο που κατά κάποιο τρόπο "υπερτερεί" η single ended είναι ότι ,το ακουσμά της έχει μια αίσθηση πιο ¨ζωντανή" αντίθετα με την ζυγισμένη που ακούγεται πιο ¨κλινική".
 

Μηνύματα
1.943
Reaction score
4.588
Ως γνωστόν,η μουσική που μ' αρέσει χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά,ηλεκτρικά όργανα.Εδω βρισκεται το σημείο που μ' ενοχλησε περισσότερο στα 4 xlr(3 ασημένια,1 χάλκινο) που δοκίμασα.Οτι αλλα περισσότερο κι άλλα λιγότερο,αφαιρούσαν τον ηλεκτρισμό και την παραμόρφωση των οργάνων.Το μόνο που μένει τελικά,είναι η περίπτωση να δοκιμάσω το ίδιο καλώδιο σε xlr έκδοση,δίπλα στο δικό μου.Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα παίξει χειρότερα.
Ετσι οπως το θετεις εχει καποια λογικη.
Για την συγκεκριμενη περιπτωση την δικη σου παντα.
Θα ελεγα να μην ασχοληθεις αλλο.
 

Μηνύματα
7.024
Reaction score
993
Μόλις μου πέρασε μια τρελή ιδέα σχετικά με τις τιμές των καλωδίων.
Έχει, λοιπόν, ο έμπορος ένα καλώδιο και το βάζει τιμή καταλόγου 2000 ευρώ. Ξέρει ότι δεν πρόκειται να πουληθεί τόσο. Αλλά και να βρεθεί κάνας παλαβός και να το πάρει, κέρδος θα έχει.
Οπότε τί κάνει ο έμπορος; Το διακινεί μέσω "κάποιου" ως μεταχειρισμένο στα 400 ευρώ (ή και λιγότερο). Βρίσκεται λοιπόν ο αγνός Χαϊεντάς, το ακούει, του λένε κιόλας "τιμή ευκαιρίας, μόνο 400 ευρώ, στο 1/5 της αρχικής που είναι 2000 ευρώ" και τσιμπάει.
Χαίρεται και ο Χαϊεντάς, χαίρεται και ο έμπορος, που του έχει κοστίσει 30 ευρώ.
Μέγα λάθος, δεν κάνεις για πωλήσεις ακριβών προϊόντων.
 

Μηνύματα
790
Reaction score
877
Ως γνωστόν,η μουσική που μ' αρέσει χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά,ηλεκτρικά όργανα.Εδω βρισκεται το σημείο που μ' ενοχλησε περισσότερο στα 4 xlr(3 ασημένια,1 χάλκινο) που δοκίμασα.Οτι αλλα περισσότερο κι άλλα λιγότερο,αφαιρούσαν τον ηλεκτρισμό και την παραμόρφωση των οργάνων.Το μόνο που μένει τελικά,είναι η περίπτωση να δοκιμάσω το ίδιο καλώδιο σε xlr έκδοση,δίπλα στο δικό μου.Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα παίξει χειρότερα.
Περίεργο η όχι,το φθηνότερο από τα 4 xlr το οποίο κοστίζει όσο το Neotech(Siltech Explorer 180 ix)είναι αυτό που κάνει το μικρότερο κακό σχετικά με το φαινόμενο που περιέγραψα.Αν δεν υπηρχε το Neotech, θα το αγόραζα.
Βέβαια επειδή και τα βύσματα παίζουν ρόλο,άπιστοι Θωμαδες,μόνο το ένα από τα τέσσερα xlr εχει βύσματα από καθαρό ασήμι, το ίδιο που χρησιμοποιείται στο καλώδιο.Τα υπόλοιπα έχουν επίχρυσα Neutrik των μερικων ευρώ έκαστο.Δεν μπορούν να συγκριθούν με τα αντίστοιχα του Neotech.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.648
Reaction score
132.913
Φυσικά. Τα μεν είναι γκρί, τα δε κίτρινα.



ΥΓ. Ιστορίες επί Μεταξά:
Ασημένια ερσεά ξέρεις από πού αγόραζα;
Απ'την audio note.
Μπορεί να'χω σε κάνα συρτάρι μερικά από τότε.
 



Μηνύματα
790
Reaction score
877
Να, εδώ η γειτόνισσά μου δοκιμάζει ασημένια εξελάρ στον κροκόδειλο

View attachment 343328
Προσοχή μη του δώσει Neotech και σπάσει κανένα δοντάκι ο καημένος γιατί ύστερα βλέπω τη γειτόνισσα σου στα σίδερα για κακοποιηση ζώου κι εσένα να πληρώνεις την εγγύηση της για να συνεχίσεις να έχεις reviewer!
Η δική μου ηδη παρήγγειλε πολυπριζο σαν του thva.Ενθουσιαστηκε όταν της είπα ότι είναι καλύτερο από το δικό μου.
 






Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.891
Μηνύματα
2.921.686
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top