Νοικιασμένο αμάξι από άλλη χώρα στην Ελλάδα

Μηνύματα
670
Reaction score
1.216
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο κώλυμα στην οδήγηση αυτοκινήτου στην Ελλάδα ,με ξένες πινακίδες, αν αυτό είνα νοικιασμένο η με leasing από Ευρωπαϊκή χώρα;
Θα με πιάσει ο τροχονόμος για κάποιο λόγο;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.351
Reaction score
42.139
Αν έχεις τα προβλεπόμενα έγγραφα, μισθωτήρια, ασφάλεια που να δείχνει ότι μπορεί να το χρησιμοποιήσεις εκτός της χώρας που μισθώθηκε δεν βλέπω γιατί να έχεις πρόβλημα.
Αντίστοιχα με leasing αυτοκίνητο αππ εδώ με χαρτί από την ασφάλεια μπορείς να πας εξωτερικό.
Για καθαρά ενοικιαζόμενο δεν είναι σίγουρος με την έννοια ότι οταν το νοικιάζεις σε ρωτάνε αν θα πας σε άλλη χώρα και πρέπει να το επιτρέπει η εταιρεία, κάποτε ειχα νοικιάσει στο Μόναχο και τους ειχα πει ότι θα πάω και Αυστρία, δεν υπήρξε πρόβλημα.
 

Μηνύματα
1.290
Reaction score
2.143
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο κώλυμα στην οδήγηση αυτοκινήτου στην Ελλάδα ,με ξένες πινακίδες, αν αυτό είνα νοικιασμένο η με leasing από Ευρωπαϊκή χώρα;
Θα με πιάσει ο τροχονόμος για κάποιο λόγο;
Ζήτα τους την πράσινη κάρτα για την ασφάλεια. Αν στην δώσουν, δε θα έχεις πρόβλημα μιάς και είναι η κάρτα που χρειάζεσαι από την ασφάλεια για να βγεις εκτός χώρας.
 

Μηνύματα
670
Reaction score
1.216
Οι Γερμανοί δεν έχουν πρόβλημα να το πάρω στην Ελλάδα,
Εδώ φοβάμαι μην μου την πέσουνε οι δικοί μας που θα οδηγάω αμάξι με ξένες πινακίδες.....
Αν θέλεις ένα αμάξι για λίγα χιλιόμετρα ετησίως, οι τιμές είναι ενδιαφέρουσες, 110 ευρώ το μήνα.....

Χιουντάι

Μάζντα
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.209
Reaction score
33.621
Τι θέμα δεν είναι η αστυνομία αλλά το τελωνείο. Η αστυνομία τι να κάνει, νόμιμα κυκλοφορεί το όχημα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.225
Reaction score
7.237
Πάντως εγώ τουλάχιστον δύο φορές έχω νοικιάσει αυτοκίνητο στην Ευρώπη και έχω μετακινηθεί σε άλλες χώρες και όχι απλά δεν είχα πρόβλημα, δεν μου πέρασε καν από το μυαλό ότι μπορεί να έχω πρόβλημα. Εννοείται εφόσον το επιτρέπουν οι όροι της ενοικίασης.

Οπότε δεν στο λέω επειδή το έχω ψάξει νομικά, αλλά αν δεν αντιμετώπισα πρόβλημα σε 3 διαφορετικές χώρες αρκετά πιο σοβαρές από την Ελλάδα (όσον αφορά αστυνομία και ελέγχους) το βρίσκω απίθανο να έχεις θέμα εδώ.

Υ.Γ. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγω από το σπίτι καμιά μέρα και να μην δω αμάξια με πινακίδες από Ρουμανία, Βουλγαρία, Γερμανία κλπ. που δεν είναι νοικιασμένα, αλλά στην κατοχή ανθρώπων που ζουν εδώ. Αν δεν έχουν θέμα αυτοί, σιγά μην έχεις εσύ με το νοικιασμένο. Ακόμα και αν σε σταματήσουν, που δεν πρόκειται.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.209
Reaction score
33.621
Καταλαβαίνω ότι δεν μιλάμε για νοικιαρικο που θα κινηθεί 1-2 μήνες μπαινοβγαινοντας σε 3-4 ευρωπαϊκές χώρες, αλλά για νοικιαρικο με ξένες πινακίδες που θα είναι όλο το χρόνο στη χώρα μας ή έχω λάθος;
.

Υ.Γ. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγω από το σπίτι καμιά μέρα και να μην δω αμάξια με πινακίδες από Ρουμανία, Βουλγαρία, Γερμανία κλπ. που δεν είναι νοικιασμένα, αλλά στην κατοχή ανθρώπων που ζουν εδώ. Αν δεν έχουν θέμα αυτοί, σιγά μην έχεις εσύ με το νοικιασμένο. Ακόμα και αν σε σταματήσουν, που δεν πρόκειται.
Το ότι δεν γίνονται έλεγχοι δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμο. Δεν μπορεί μόνιμος κάτοικος Ελλάδας να κυκλοφορεί νομίμως τέτοιο αμάξι, τελωνειακως.
Από την άλλη, θα επρενα επιβάλλεται, επειδή ακριβώς δεν γίνονται έλεγχοι, βινιετα, όπως σε όλες περίπου τις χώρες.
Είναι ντροπιαστική προς τους ιθαγενείς η πολιτική να πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας, ίσως τα υψηλότερα μάλιστα της Ευρώπης, και να περνάει όλη η Τουρκία πχ απο εδώ δωρεάν.
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.396
Members
38.026
Νεότερο μέλος
d tv
Top