Ορθογραφικά λάθη που κάνουν τον Κόγια να κλαίει

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.434
...
Καθιερωμένες λέξεις και φράσεις στην καθαρεύουσα δεν μεταγλωττίζονται: Μικρά Ασία,Ερυθρά κηλίδα,Μέλας Δρυμός,η Αριστερά,Λευκός Οίκος,βαρύ ύδωρ,χειμερία νάρκη,Μικρά ΄Αρκτος,η πτέρυγα,κλάδος (της επιστήμης ), σινική μελάνη,δαμόκλειος σπάθη κλπ.
... πλύση στομάχου, κίρρωση του ήπατος, νόσος του Πάρκινσον, εσχάτη προδοσία, φαξ κοινού χάρτου, ωχρά κηλίδα.

Επίσης πάμπολλες σύνθετες λέξεις τελούν αλώβητες παρά τη νοσηρή θύελλα που ξεσήκωσε ο εγκληματίας Τριανταφυλλίδης, οφθαλμίατρος, ιχθυοκαλλιέργεια, ορνιθοτροφείο, χοιροτροφείο, κυνοκομείο, κυνηγός, ιπποκόμος, ρινορραγία, ωτορινολαρυγγολόγος, περιοδοντολόγος, υποδηματοποιείο, παλινωδία...
 

Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.037
Reaction score
4.444
Εννοείται πως δεν ειρωνεύομαι κανέναν-καμία. Περισσοτερο αυτοσαρκάζομαι..λόγω άγνοιας.
Δεν γνώριζα ούτε το παρεισφρέω
ούτε το εμφιλοχωρώ.
Και πολλά άλλα...;)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.742
Εννοείται πως δεν ειρωνεύομαι κανέναν-καμία. Περισσοτερο αυτοσαρκάζομαι..λόγω άγνοιας.
Δεν γνώριζα ούτε το παρεισφρέω
ούτε το εμφιλοχωρώ.
Και πολλά άλλα...;)
Εγώ τα ήξερα όλα γιατί ο καθηγητής μου δεν είχε το μυαλό του στα χαιέντια.:p
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
:p
Μου πήρε κάνα μισό λεπτό να θυμηθώ τι ενοείς αλλά στο τέλος τα κατάφερα. :boast:
 

Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.037
Reaction score
4.444
Εγώ τα ήξερα όλα γιατί ο καθηγητής μου δεν είχε το μυαλό του στα χαιέντια.:p
Ωραία!
Αρβανιτακη για κλίνε μας το παρεισφρέω σε όλους τους χρόνους και τις εγκλίσεις.
Και γρήγορα ε, την Παρασκευή παίρνουμε βαθμούς!:D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.103
Reaction score
55.792
... κίρρωση του ήπατος...
...λεξιπενία...
...κίρρωση ήπατος η οποία επιφέρει...ακύρωση του ήπατος.:D

Είμαι πεπεισμένος (και όχι...πε(ι)σμένος) ότι ακόμα και οι λεξιπενικές εγκλίσεις μου απολαύουν της εμπιστοσύνης σου (και όχι: απολαμβάνουν).

Η μεταφορική σημασία λέξεων δεν χρειάζεται να δηλώνεται μέσω εισαγωγικών,λ.χ.:
το άνθος του κακού,τραβάει την προσοχή,βλέμματα πέφτουν επάνω του,κλπ.

Τα εισαγωγικά-εκτός από τις περιπτώσεις αυτολεξεί αναπαραγωγής λεχθέντων,γνωμικών,τίτλων έργων,ονομάτων πλοίων,ιδρυμάτων κλπ- χρησιμοποιούνται για να δηλώσουν-συνήθως ειρωνικά- την αντίθετη της κυριολεκτικής έννοιας,λ.χ.:
"Ανθηρή" οικονομία,"αξιότιμοι" κύριοι,"ευαγή ιδρύματα",κ.ο.κ.

Η ενίοτε διαπραχθείσα στίξη διπλού τόνου αντί εισαγωγικών από τον υποφαινόμενο,αποδίδει όχι υποχρεωτικά αντίθετη έννοια,αλλά υποδηλώνει ότι επεκτείνεται η τελευταία πέραν της κυριολεκτικής.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.434
...
Η μεταφορική σημασία λέξεων δεν χρειάζεται να δηλώνεται μέσω εισαγωγικών,λ.χ.:
το άνθος του κακού,τραβάει την προσοχή,βλέμματα πέφτουν επάνω του,κλπ.

...
...κι άντε τώρα να το βάλεις αυτό μέσα στο άδειο κεφάλι της αλληνής που την είδε διορθώτρια, και στέλνεις κείμενο στο περιοδικό και στο κάνει καρνάβαλο...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.348
Reaction score
21.434
Δεν θυμάμαι αν το έχουμε ήδη μνημονεύσει... Επιβατικός σταθμός, επιβατηγά αυτοκίνητα (καθώς άγουν επιβάτες), όπως βεβαίως και φορτηγά. Τα επιβατικά αυτοκίνητα είναι για τα τραίνα, παρέα με τους ορθοπαιδικούς...
 

Μηνύματα
4.726
Reaction score
8.241
...κι άντε τώρα να το βάλεις αυτό μέσα στο άδειο κεφάλι της αλληνής που την είδε διορθώτρια, και στέλνεις κείμενο στο περιοδικό και στο κάνει καρνάβαλο...
αγαπητη ''διορθωτρια" το κειμενο το οποιο σας απεστειλα μου το παραμορφωσατε:D
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.103
Reaction score
55.792
αποστέλλω κείμενο στο περιοδικό και όχι στέλνω:roflmao:
Από την άλλη πλευρά βεβαίως,συνηθίζουμε να διαολοστέλνουμε,παρά να διαολοστέλλουμε...:roflmao:

Όσο αφορά το θέμα (και όχι: όσο αφορά στο θέμα,αφού είναι μεταγλώττιση της λόγιας σύνταξης: όσον αφορά εις το θέμα).

Eπίθετα καταλήγοντα σε -ειος / -ιος προερχόμενα από κύρια ονόματα πραγματικών προσώπων γράφονται με ΄΄ει΄΄ (λ.χ. Βαρβάκειος).

Όσα προέρχονται από τοπωνύμια γράφονται με ΄΄ι΄΄ (λ.χ. Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο).

Τα δε προερχόμενα από κύρια ονόματα -ή...ψευδώνυμα:D- μυθικών προσώπων,μπορούν να γράφονται με αμφότερους τρόπους (λ.χ. απολλώνιος χρησμός-απολλώνειον μαντείον,μπούτιος αυτοσαρκασμός-μπούτειος ειρωνεία).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.355
Reaction score
88.848
Διαπραγματεύομαι: συζητώ τους όρους για τη διευθέτηση ενός ζητήματος. Ταιριάζει σε οικονομικά θέματα.
Πραγματεύομαι: αναλύω, μελετώ διεξοδικά κάτι.

Ανενημέρωτος: αυτός που δεν έχει ενημερωθεί.
Ανημέρωτος: αυτός που δεν έχει εξημερωθεί, ο ανήμερος.
 

Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.037
Reaction score
4.444
Τι γίνεται εδω μέσα ρε παιδιά...
Ο ένας δηλώνει ημίθεος, ο άλλος δηλώνει μυθικό πρόσωπο...!:D
Εγω μια καλή φίλη προϊσταμένη στο Δαφνί.:superman:
 

Μηνύματα
4.726
Reaction score
8.241
Ανενημέρωτος: αυτός που δεν έχει ενημερωθεί.
Ανημέρωτος: αυτός που δεν έχει εξημερωθεί, ο ανήμερος.

ανήμερα του σαββατου ενημερωθηκαμε οτι ο σκαλουμπακας ειναι ανημερος:roflmao::roflmao::roflmao:
 
  • Like
Reactions: Pin

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.103
Reaction score
55.792
Τι γίνεται εδω μέσα ρε παιδιά...
Ο ένας δηλώνει ημίθεος, ο άλλος δηλώνει μυθικό πρόσωπο...!:D
Εγω ( έχεις ή είσαι; )μια καλή φίλη προϊσταμένη στο Δαφνί.:superman:
Εφόσον έχεις,καιρός να ενεργήσει και για σένα στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της (και όχι στα πλαίσια...):sneaky:

Ευρέως χρησιμοποιούμενα αφηρημένα ουσιαστικά,όπως λ.χ. πολιτική,πρακτική,υποδομή,συμπόνια,παράνοια,ειρωνεία,ευνομία,τάξη (ασφάλεια),ενδελέχεια,γενετική, κτλ υφίστανται στον ενικό αριθμό :
Είναι σφάλμα λ.χ. ν'αναφερόμαστε στις πολιτικές μιάς κυβέρνησης...

Οι δε υποχρεώσεις της φορολογικής πολιτικής πέφτουν επί δικαίους και αδίκους (και όχι επί δικαίων και αδίκων),ανοίγοντας τον ασκό του Αιόλου (και όχι τους ασκούς του Αιόλου).

Η λεωφόρος είναι Κηφισιάς και όχι Κηφισίας.Οι στύλοι του Ολυμπίου Διός (και όχι οι στήλες).

Ο προβλήτας ενός λιμανιού (και όχι η προβλήτα).
 
Last edited:



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.219
Reaction score
97.280
Οι δε υποχρεώσεις της φορολογικής πολιτικής πέφτουν επί δικαίους και αδίκους (και όχι επί δικαίων και αδίκων),ανοίγοντας τον ασκό του Αιόλου (και όχι τους ασκούς του Αιόλου).

Η λεωφόρος είναι Κηφισιάς και όχι Κηφισίας.Οι στύλοι του Ολυμπίου Διός (και όχι οι στήλες).

Ο προβλήτας ενός λιμανιού (και όχι η προβλήτα).
Ωχ, τα μισά απ´ αυτά τα γράφω/λέω λανθασμένα....:whistling:
 

Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.037
Reaction score
4.444
Ωχ, τα μισά απ´ αυτά τα γράφω/λέω λανθασμένα....:whistling:
Μάλιστα... Ούτε εσυ προσεχές στο μαθημα..
Να μας κλίνεις κι εσυ το παρεισφρέω.:D
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.901
Μηνύματα
2.922.168
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top