"Παλαιά" Samsung Smart TV και Ertflix, Hbbtv

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.094
Reaction score
1.533
Τηλεόραση Samsung UE55JU7000 αγορασμένη το 2016, αδυνατεί να παίξει ertflix ή hbbtv για τα υβριδικά κανάλια. Σε επικοινωνία με την Samsung, έφαγα την πατσαβούρα στα μούτρα, η τηλεόρασή σας είναι παλιά και δεν υποστηρίζει αυτές τις εφαρμογές! Τότε βέβαια είχα δώσει ένα σκασμό λεφτά, αγοράζοντας ένα από τα top of the line μοντέλα της. Ας είναι, και να φωνάξω, ένας απλός υπάλληλος από τη άλλη μεριά του τηλεφώνου που απλά διαβάζει την οθόνη του, δεν θα με καταλάβει, ούτε θα βγάλω άκρη.
Η ερώτηση, υπάρχει κάποιος τρόπος, έστω και πλάγιος, να φορτώσω μια από αυτές τις εφαρμογές;
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
94
Reaction score
41
Τηλεόραση Samsung UE55JU7000 αγορασμένη το 2016, αδυνατεί να παίξει ertflix ή hbbtv για τα υβριδικά κανάλια. Σε επικοινωνία με την Samsung, έφαγα την πατσαβούρα στα μούτρα, η τηλεόρασή σας είναι παλιά και δεν υποστηρίζει αυτές τις εφαρμογές! Τότε βέβαια είχα δώσει ένα σκασμό λεφτά, αγοράζοντας ένα από τα top of the line μοντέλα της. Ας είναι, και να φωνάξω, ένας απλός υπάλληλος από τη άλλη μεριά του τηλεφώνου που απλά διαβάζει την οθόνη του, δεν θα με καταλάβει, ούτε θα βγάλω άκρη.
Η ερώτηση, υπάρχει κάποιος τρόπος, έστω και πλάγιος, να φορτώσω μια από αυτές τις εφαρμογές;
Φιλικά,
Γιάννης
Φαντάζομαι ότι η λύση του chrome cast δεν σε ικανοποιεί ε; Εγώ έτσι βλέπω Ertflix σε μια 32αρα Samsung έτους 2012.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.094
Reaction score
1.533
Την ξέρω αυτή την λύση. Και είναι πολλά τα μηχανάκια που το κάνουν, φτηνά μέχρι ακριβά. Αλλά για το γαμώτο της περίπτωσης το ψάχνω. Δεν πήρα δα και μια τηλεόραση του τάδε κινέζου ΟΕΜ...
 

Μηνύματα
2.336
Reaction score
382
Εχει να κάνει με τον επεξεργαστή ο οποίος είναι παλιός.
Δεν μπορείς να επέμβεις στην tv
Οπως συμβαινει και με τα κινητά, pc, laptop κλπ.. Αναβαθμίζονται οι εφαρμογές και πλέον τα παλια κινητά δεν είναι σε θέση να τις τρέξουν ομαλά.
Βάλε photoshop σε ενα pc 10ετίας. Μέχρι να ανοίξει θα σε πάρει ο υπνος.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.094
Reaction score
1.533
Συμφωνώ εν μέρει...έχω δει παλιότερα μοντέλα να τις τρέχουν. Η επεργαστική ισχύς αυτού του μοντέλου είναι παραπάνω από αρκετή. Δεν είναι δα και 4Κ... Απλά η Samsung βαριέται να τις ενσωματώσει στην λίστα των συμβατών apps
 

Μηνύματα
2.336
Reaction score
382
Για το Hbbtv δεν χρειάζεσαι app. Απλα όταν βλεπεις ερτ, το πατας και παίζει.
Βεβαια εγω σε μια παλια samsung που ειχα, εκανε 10 ωρες να φορτώσει η οθόνη με τα γραφικά και πολλές φορές κράσαρε.
Αυτό ειναι θεμα επεξεργαστή.
Τώρα, αν επιλεξαμε τηλεόραση με λειτουργικό tizen ειναι γιατί δίναμε περισσότερο σημασία στην εικόνα και όχι στο κομμάτι των apps. Ουτε ο browser παιζει ουτε τιποτα.
Για smart μονο android. Αλλά και πάλι κάποια στιγμή θα σε "προδώσει" ο επεξεργαστής της tv.
Ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις πάλι θα χρειαστείς ένα εξωτερικό android player για να κάνεις σωστη δουλειά.
 

TGD

Μηνύματα
8.058
Reaction score
8.031
Έτσι έγινε και με την Panasonic μου...
Η εταιρεία δεν έκανε ποτέ αναβάθμιση στο σύστημα, ούτε στις εφαρμογές. Σιγα-σιγα άρχισε η μία μετά την άλλη να μην δουλεύει. Ακόμα κι εφαρμογές της ίδιας της Panasonic!

Για το ertflix όμως η ΕΡΤ έχει σοβαρή υποστήριξη. Έχω επικοινωνήσει δύο φορές μαζί τους για bugs στην Hisense μετά από αλλαγές στο "κόκκινο κουμπί". Στείλε τους τα στοιχεία της τηλεόρασης και θα σου απαντήσουν αν λύνεται το πρόβλημα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.507
Μηνύματα
2.907.314
Members
38.056
Νεότερο μέλος
Nikos K
Top