Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.294
Reaction score
131.667
dire straits
Βρε καλά παίζουν αυτά. Νταξ, όχι όπως σύγχρονα πράματα, αλλά τέλος πάντων, καλά.
Έχει και χειρότερα, σαν αυτά που ακούει ο πάης, πανκ του '60, αθλιότητες. 🤣

Σε γενικές γραμμές όμως, έχεις δίκιο αγαπητέ μου.
Σκέφτομαι πως ίσως, για την πληθώρα των πολύ παλιών ηχογραφήσεων, ιδίως σε πικάπ, ταιριάζουν γάντι τα μηχανήματα του τότε, σήμερα τα λέμε "βινταζ". Α, και ρεντεκο. 🤭

Κάνα κλιψχορν της εποχής εκείνης, σωστά τοποθετημένο στις γωνιές του σαλονιού, θα είναι εξόχως απολαυστικό και στους dire straits. 👍
 

Μηνύματα
14.794
Reaction score
16.609
Βρε καλά παίζουν αυτά. Νταξ, όχι όπως σύγχρονα πράματα, αλλά τέλος πάντων, καλά.
Έχει και χειρότερα, σαν αυτά που ακούει ο πάης, πανκ του '60, αθλιότητες. 🤣

Σε γενικές γραμμές όμως, έχεις δίκιο αγαπητέ μου.
Σκέφτομαι πως ίσως, για την πληθώρα των πολύ παλιών ηχογραφήσεων, ιδίως σε πικάπ, ταιριάζουν γάντι τα μηχανήματα του τότε, σήμερα τα λέμε "βινταζ". Α, και ρεντεκο. 🤭

Κάνα κλιψχορν της εποχής εκείνης, σωστά τοποθετημένο στις γωνιές του σαλονιού, θα είναι εξόχως απολαυστικό και στους dire straits. 👍
Που πήγε ... το καλό σύστημα τα παίζει όλα καλά ; :D Λόγια του αέρα ; :D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.935
Reaction score
11.296
Συμφωνώ με την παραπάνω διαπίστωση. Περίπτωση το άθροισμα δύο κακών να βγάζει κάτι καλουτσικο. Τυχαίο; Όχι. Με αυτό το κριτήριο σχεδιάζονται τα ρεντεκο και τα χαρμπεθ και όχι για να καταλαβαίνει ο μαστερας πόσο κομπρεσιον έβαλε στη μπότα ο μιξας. Το ίδιο ισχύει και για τα σονος και για τα παρτυμποξ (μόλις πήρα ένα). Easy listening from Spotify.

Προσωπική διαπίστωση είναι πως και η κλασσική μουσική πάσχει, τουλάχιστον στις δικαναλες βερσιονς. Άπειρες ορχήστρες και ηχογραφήσεις κλασσικών έργων, απειροελάχιστες από αυτές έχουν καλά γραμμένο χαμηλο.

Ταινίες είναι σαφώς καλύτερες. Αλλά αυτό το μπουμπουνητο κατανταει κουραστικό. Είδα προχθές αλλιεν στο Βίλατζ. Κουράστηκα από το υπερχαμηλο βόμβο, ήθελα να το χαμηλώσουν.

Τι μένει; Πολυκάναλα blueray συναυλιών και μουσικής.

Οκ, αλλά κατανταει κυνήγι του χαμένου θησαυρού. Αν και όλο βελτιώνεται η προσφορά, το παραδέχομαι.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.294
Reaction score
131.667
Αλλά και για τους νεοτερους τα πράγματα δεν ειναι ιδιαίτερα καλύτερα.
Μη το λες.

Οι νέοι, στην συντριπτική πλειοψηφία τους (βάσει στατιστικών), ακούνε ραπ.

Οι σύγχρονες παραγωγές ραπ που ακούω στο τινταλ, είναι πολλές σε ιμερσιβ φορμάτ, και με εξαιρετική έκταση στις χαμηλές συχνότητες, κυρίως από συνθ, οπότε έχουν σοβαρά οφέλη από τετράδες σαμπ και τα συναφή.

Κι είναι πολύ ευρύ το φάσμα της ραπ, με πολλές υποκατηγορίες, άμα ψάξεις θα βρεις κι εσύ ενδιαφέροντα ακούσματα.

Αρκετές παραγωγές ραπ, και μένα μου κάνουν εντύπωση για το δυναμικό εύρος που έχουν, για την έκταση των χαμηλών, και για την προσεγμένη στα σημεία ηχογράφηση. Κάποια κομμάτια τα ακούω ευχάριστα κι ως μουσικές συνθέσεις, αλλά δυστυχώς, μεγαλώσαμε με άλλες μουσικές, και είναι αρκετά δύσκολο να ξεπεράσουμε εντελώς τα εφηβικά μας ακούσματα. Έχω το γιο μου όμως να κάνει συχνά τον DJ στο σεταπ μου, και σιγά σιγά κάτι μαθαίνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.794
Reaction score
16.609
Μη το λες.

Οι νέοι, στην συντριπτική πλειοψηφία τους (βάσει στατιστικών), ακούνε ραπ.

Οι σύγχρονες παραγωγές ραπ που ακούω στο τινταλ, είναι πολλές σε ιμερσιβ φορμάτ, και με εξαιρετική έκταση στις χαμηλές συχνότητες, κυρίως από συνθ, οπότε έχουν σοβαρά οφέλη από τετράδες σαμπ και τα συναφή.
Μπορεί να τους ελκύουν οι στίχοι περισσότερο. :D
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.573
Reaction score
15.677
Οι σύγχρονες παραγωγές ραπ που ακούω στο τινταλ, ...... με εξαιρετική έκταση στις χαμηλές συχνότητες, κυρίως από συνθ....
κάτι τέτοια λέω σε μερικούς "παλιόγερους" εδώ μέσα... και μου λένε "τι μας νοιάζουν τα συνθ... αυτά είναι 'ήχοι', όχι μουσική... εκκλησιαστικό παίζει το σύστημα? το κοντραμπάσο έχει ...χροιές?" ...... :p
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.294
Reaction score
131.667
Βγαλε το κοστολογιο ώστε να γράψω ποιο εννοώ.
Ξεκίνα νέο θέμα, για ένα κοστολογιο που θεωρείς λογικό (να συμπεριλάβει ενισχυτές και ηχεία) να παίξουμε μπαλίτσα με προτάσεις.
 





Μηνύματα
14.794
Reaction score
16.609
Δεν καταλαβαινω γιατι δε θελεις να πεις αλλα οκ!
Θα ανακοινωθεί δημόσια με τον θάνατο μου. Έχω φροντίσει να σας ενημερώσει συγγενικό πρόσωπο αλλιώς δεν θα με κληρονομήσει. Είναι στους όρους της διαθήκης μου. :D
Μα καθε μερα δεχεται κριτικη για αυτα που γραφει
Απο εκεί να καταλάβεις τι σκ@τοηχεία έχω. Οπότε .... τι νόημα έχει ; :D

Εγω πάντως και όσοι (λίγοι) λένε δεν κοιτάω ποτέ τι έχουν. :D
 

Μηνύματα
819
Reaction score
629
Απο εκεί να καταλάβεις τι σκ@τοηχεία έχω. Οπότε .... τι νόημα έχει ; :D

Εγω πάντως και όσοι (λίγοι) λένε δεν κοιτάω ποτέ τι έχουν. :D
Γιατι δεν κοιτας τι εχουν?
 



Μηνύματα
819
Reaction score
629
Δεν με ενδιαφέρει. Εγώ κοιτάω τι έχω εγώ.
Εσυ πηρες τα δικα σου για τους λογους σου και αυτοι για τους λογους τους. Πως θα υπαρχει θεμα συζητησης οταν δεν ξερεις τι προτιμησεις εχει ο καθενας και τι εξοπλισμο? Πανω σε ποια βάση? Διαφορετικα θα καθομασταν ολοι στη γυαλα μας και δεν θα μιλουσαμε με κανενα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.294
Reaction score
131.667
Εσυ πηρες τα δικα σου για τους λογους σου και αυτοι για τους λογους τους. Πως θα υπαρχει θεμα συζητησης οταν δεν ξερεις τι προτιμησεις εχει ο καθενας και τι εξοπλισμο? Πανω σε ποια βάση? Διαφορετικα θα καθομασταν ολοι στη γυαλα μας και δεν θα μιλουσαμε με κανενα.
Όχι κύριε.

Αυτός μέσα από τη γυάλα του θα μιλάει με όλους.

Τι θες; 🤣🤭🤪😁

Εγω πάντως ... δεν κοιτάω ποτέ τι έχουν.
Αυτό βέβαια είναι σωστό, αλλά για άλλους λόγους.

Δεν μπορεί να κρίνεται αυτό που λέει κάποιος, με βάση το τι έχει σπίτι του. Αυτές είναι ποταπές πρακτικές του παλιού παραδοσιακού κακού Χάι Ενδ.

Ο άνθρωπος και το μυαλό του μετράει, όχι το γαμοστέρεο. Άλλωστε πρόκειται για ένα αστείο χόμπι, μηδενικής αξίας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.737
Μηνύματα
2.915.557
Members
38.091
Νεότερο μέλος
djalex17
Top