Featured Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

Μηνύματα
4.677
Reaction score
8.150
Το ιδιο αναρωτιεμαι, αν εχει μεινει εστω και ενας απο το σιναφι μας πιστος στις επιλογες του,
σε καποιον audio κανονα σε βαθος χρονου απολαμβανοντας τις μουσικες του χωρις να κανει αεναες δοκιμες..
Εγω κατέληξα στα παρακάτω συμπερασματα για την απόλαυση της μουσικής.
Επιλογή μουσικής χωρίς εμπλοκή του μέσου από το οποίο τελικά θα αναπαραχθεί διότι διαφορετικά αγοράζεις μουσική για να ακούσεις το ηχοσύστημα.
Έχω ακούσει διάφορες λαιβ ηχογραφήσεις πανκ κυρίως και διαπίστωσα ότι κάποιες ενώ το τραγούδι μ αρέσει στο τέλος χάνεται η απόλαυση,χαοτικες συνθήκες.
Κατά βάση όμως το μεγαλύτερο μέρος των ηχογραφήσεων μπορεί να ακουστεί.
Πάντα όμως θα προτιμήσω ένα κομμάτι που ακούγεται ως ήχος εμφανώς καλύτερα. Ανελαφερομαι σε είδος ηχογράφησης και μάστερ. Τινταλ και τέτοια μακριά από μας.
Μετα είναι η ένταση του ήχου. Δεν μπορώ να ακούω κομμάτια που μ αρεσουν σε χαμηλές εντάσεις, ακούγονται σαν ευνουχισμένα.
Το μπάσο επίσης, όσο έχει το κομμάτι πρέπει να ακούγεται ικανοποιητικά. Εντάξει μπορώ να ακούσω και από το κινητό κάνα κομμάτι αλλά 1-2 το πολύ. Με ενοχλεί η απουσία μπάσου, καλύτερα να μπουμαρει.

Τα υπόλοιπα που συζητούνται για πολυκάναλα, δικάναλα, καμπύλες, ισοσταθμισεις, παραμορφώσεις αρμονικές ή μη έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
Απλώς βέλτιστοποιεις τις συνθήκες ακρόασης.
 




Μηνύματα
14.968
Reaction score
16.838
Αυτό είναι... του νηπιαγωγείου :D:D .
Το εκπληκτικό Goo Goo Muck των Cramps που ανέβηκε μερικές σελίδες πριν, το έχεις πάρει είδηση σε όλο του το μεγαλείο;
Που όλοι νομίζαμε οτι μιλάει για κάποιου είδους βαμπίρ;
Που παιζόταν αβέρτα και σημάδεψε ανεξίτηλα ως και τηλεοπτικό σόου μεγάλης τηλεθέασης;
Που δεν ήταν των Cramps αλλά διασκευή κομματιού των Ronnie Cook & the (πρόσεξε) Gaylads από το 1962 !!
.
Πάρα πολλά κομμάτια και μάλιστα που έγιναν μεγάλες επιτυχίες και αμέσως ήταν απο παλιότερες original εκτελέσεις. Μιλάμε για πάρα πολλά. Κομμάτια που θα ορκιζόμασταν ότι ήταν ενός αγαπημένου μας συγκροτήματος ή καλλιτέχνη. Νομίζω ακόμη γίνεται εάν και όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό ;
 

Μηνύματα
14.968
Reaction score
16.838
Μετα είναι η ένταση του ήχου. Δεν μπορώ να ακούω κομμάτια που μ αρεσουν σε χαμηλές εντάσεις, ακούγονται σαν ευνουχισμένα.
Αυτό το θέμα το απαντήσαμε νομίζω. :D:D 😍

Εγώ ανακάλυψα πρόσφατα ότι έχω ένα κοινό με τον Lemmy ότι και οι δύο μας κυριολεκτικά σιχαινόμαστε να ακούμε ομιλίες κατά την διαρκεια της μουσικής (οποιασδήποτε, μας αρέσει ή όχι) είτε στα Live είτε στην αναπαραγωγή στο σπίτι. Επίσης ποτέ σχεδόν δεν άκουγε μουσική απλώς σαν background αλλά της έδινε 100 % προσοχή ή δεν άκουγε καθόλου. Αυτός το πρώτο πρόβλημα το έλυσε λέει με το να παίζει τόσο δυνατά που να μην τους ακούει ή αυτοί να μπορούν να μιλήοσυν.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.957
Reaction score
885
Πάρα πολλά κομμάτια και μάλιστα που έγιναν μεγάλες επιτυχίες και αμέσως ήταν απο παλιότερες original εκτελέσεις. Μιλάμε για πάρα πολλά. Κομμάτια που θα ορκιζόμασταν ότι ήταν ενός αγαπημένου μας συγκροτήματος ή καλλιτέχνη. Νομίζω ακόμη γίνεται εάν και όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό ;
Ο αγαπητός μας Μάνος Χατζηδάκης, την εποχή που δεν είχε κανείς; ή έστω ελάχιστοι διέθεταν ένα πικαπ , εκείνος άκουγε τα πάντα που κυκλοφορούσαν στο εξωτερικό. Έπαιρνε ιδέες και μουσικά μέτρα, τα τροποποιύσε και δημιουργούσε τις δικές του συνθέσεις.
Ουδέποτε κατηγορήθηκε ότι αντέγραφε άλλους δημιουργούς. .
Στο τρίτο πρόγραμμα της ΕΡΤ , πριν πολλά χρόνια είχαν αφιερώσει μια ολόκληρη εκπομπή στον Μάνο, όπου για κάθε γνωστό, δικό του τραγούδι, αντιπαρέθεταν το αντίστοιχο ξένο απόσπασμα από το κλασικό κυρίως ρεπερτόριο.
Συνηθίζεται και το κάνουν πολλοί πλεον καλλιτέχνες.
Σε μερικά χρόνια θα γράφουν ολοι μουσική με χρήση της τεχνολογίας ΑΙ

ΥΓ Ο Μάνος Χατζηδάκης άκουγε μουσική τη δεκ του 70 με ηχεία Quad ηλεκτροστατικά και πολύ αργότερα με μεγάλα επαγγελματικά Genelec. Ηταν απόλυτος και έδινε πολυ μεγάλη σημασία στην ηχογράφηση της μουσικής του.
Υπέροχος άνθρωπος και πολύ ισχυρή προσωπικότητα
 
Last edited:

Μηνύματα
4.677
Reaction score
8.150
Επίσης ποτέ σχεδόν δεν άκουγε μουσική απλώς σαν background αλλά της έδινε 100 % προσοχή ή δεν άκουγε καθόλου.
Καλά έκανε. Ξέρεις πόσες εξόδους στον αυτοκινητοδρομο εχω χάσει εξαιτίας της μουσικής? :biggrin:

Τον Μπούτχια δεν καταλαβαίνω που δουλεύει και ακούει μουσική παράλληλα. Σαν τον Ναπολέων ένα πράμα 😛😀
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.049
Reaction score
55.556
Εγω παλι ανατρεχοντας στις δημοσιευσεις μονο των τελευταιων ετων,
αναρωτιεμαι γιατι μετα απο τοση μεταλαμπαδευση γνωσης, στερεες θεωριες, δοκιμες,
μετρητικα δεδομενα, εμπειρικα δεδομενα, χιλιαδες ποστ, εκατονταδες pdf, λογο, αντιλογο, σχολες σκεψης κλπ..

Γιατι ψαχνομαστε ολοι τοσο πολυ... και παντα θεωρητικα και αοριστα βεβαιως.
Με τον ενα η τον αλλο τροπο εχουν ειπωθει ολα.
Τα υπολοιπα ανηκουν στη κατηγορια social.
Δηλαδη θα καταλαβαινα απολυτως ποστ του τυπου εχω το Χ μηχανημα που δεν ταιριαζει με το Ψ,
βοηθηστε με στην αγορα που θελω να κανω,
η αλλο συγκεκριμενο που θα βοηθουσε να λυθει ενα πρακτικο τεχνικο προβλημα.
Ακομα και, το συστημα μου ειναι απαιχτο για αυτον και για αυτον το λογο..
Αυτο ομως το επιστημονικοφανες κους κους περι παντος δεν ξερω τι αποτελεσμα βγαζει..
Τι χρησιμευει και σε ποιον. Ποιος θα συγκρατησει το παραμικρο.
Ο τροπος διαλογου ακυρωνει τη βασικη λειτουργια του χωρου..

Το ιδιο αναρωτιεμαι, αν εχει μεινει εστω και ενας απο το σιναφι μας πιστος στις επιλογες του,
σε καποιον audio κανονα σε βαθος χρονου απολαμβανοντας τις μουσικες του χωρις να κανει αεναες δοκιμες..
Τελευταιο μυστηριο η συνδεση των μουσικων προτασεων με το εκαστοτε θεμα...
Καλά τώρα, αφού είναι εκ προοιμίου ασαφής η ζώνη διάκρισης ανάμεσα σε google play και... durex play στα μέσα μαζικής δικτύωσης.

Η τακτική επανάληψη ζωτικών δεδομένων πάντως εξυπηρετεί όσους θα ήθελαν ενημέρωση επιτόπου στα δικά τους ζητούμενα.
 

Μηνύματα
14.968
Reaction score
16.838
Καλά έκανε. Ξέρεις πόσες εξόδους στον αυτοκινητοδρομο εχω χάσει εξαιτίας της μουσικής? :biggrin:

Τον Μπούτχια δεν καταλαβαίνω που δουλεύει και ακούει μουσική παράλληλα. Σαν τον Ναπολέων ένα πράμα 😛😀
Και εγώ το κάνω πλέον αλλά νέος με ενοχλούσε πολύ. Τώρα έχω βρεί και τρόπο να εκπαιδεύσω τον εαυτό μου να το κάνει.
 

Μηνύματα
6.957
Reaction score
885
Τον Μπούτχια δεν καταλαβαίνω που δουλεύει και ακούει μουσική παράλληλα. Σαν τον Ναπολέων ένα πράμα 😛😀
Τι πάει να πεί Μπούτχια ;

Τη γειτόνισσα να δεις, πως κουνάει τα μπούτια της όταν ακούει πολύπριζα , να σου φύγει ο τάκος
Καλύτερη και από την Ιωσηφίνα του Βοναπάρτη.... έλα πάρτη ... ελα πάρτη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.456
Reaction score
132.280
Ο Μάνος Χατζηδάκης άκουγε μουσική τη δεκ του 70 με ηχεία Quad ηλεκτροστατικά και πολύ αργότερα με μεγάλα επαγγελματικά Genelec
Έτσι είναι, όταν είναι κανείς νέος, παρασύρεται από μεμβράνες, αλλά όταν μεγαλώσει και ωριμάσει, εισέρχεται στο χώρο των σοβαρών μόνιτορ. 😎

ΥΓ. Δε τα λέω για μένα, για το Χατζηδάκη τα λέω. Πάσα ομοιότης, τυχαία. 🤣🤪😁🤭😜
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.127
Reaction score
46.728
Και εγώ το κάνω πλέον αλλά νέος με ενοχλούσε πολύ. Τώρα έχω βρεί και τρόπο να εκπαιδεύσω τον εαυτό μου να το κάνει.
Δεν είναι θέμα εκπαίδευσης, είναι πολύ πχιο απλό, ο άνθρωπος όσο μεγαλώνει κουφαίνεται, παύουν να τον ενοχλούν κάποιες συχνότητες επειδή δεν τις ακούει.
 

Μηνύματα
4.677
Reaction score
8.150
Και εγώ το κάνω πλέον αλλά νέος με ενοχλούσε πολύ. Τώρα έχω βρεί και τρόπο να εκπαιδεύσω τον εαυτό μου να το κάνει.
Ο Μπουτχιας όμως το έκανε και νέος 😀

Εγω δεν μπορώ με τίποτα ακόμη και τώρα που μεγάλωσα λίγο.
Ακουσα τις προάλλες στο γραφείο το i feel good

και σηκώθηκα σαν ελατήριο ασυναίσθητα απ την καρέκλα για να το χορέψω. :biggrin:
Άσε σου λέω, δεν συνδυάζονται
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.049
Reaction score
55.556
Τι πάει να πεί Μπούτχια ;

Τη γειτόνισσα να δεις, πως κουνάει τα μπούτια της όταν ακούει πολύπριζα , να σου φύγει ο τάκος
Καλύτερη και από την Ιωσηφίνα του Βοναπάρτη.... έλα πάρτη ... ελα πάρτη.
Χατζηδάκη πάντως ξέρω τον γνωστό υπουργό, όχι μουσικοσυνθέτη...
Και εγώ το κάνω πλέον αλλά νέος με ενοχλούσε πολύ. Τώρα έχω βρεί και τρόπο να εκπαιδεύσω τον εαυτό μου να το κάνει.
Αν έφτασες στη μέση ηλικία για να το κάνεις, τότε περισσότερο ... παιδεύεις παρά εκπαιδεύεις τον εαυτόν σου.
 

Μηνύματα
14.968
Reaction score
16.838
θα ήθελαν ενημέρωση επιτόπου στα δικά τους ζητούμενα
Οι Cure ανακοίνωσαν release date 1η Νοεμβρίου 2024 για το νέο τους album "Songs of a Lost World". :D

Μάλλον για τον δικό μας θα λένε. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.049
Reaction score
55.556
Οι Cure ανακοίνωσαν release date 1η Νοεμβρίου 2024 για το νέο τους album "Songs of a Lost World". :D

Μάλλον για τον δικό μας θα λένε. :D
Εμείς και αν θα είχαμε ανάγκη από... cure με τη σέσουλα. Καθότι το συγκρότημα είναι The Cure.
 

Μηνύματα
14.968
Reaction score
16.838
Εμείς και αν θα είχαμε ανάγκη από... cure με τη σέσουλα. Καθότι το συγκρότημα είναι The Cure.
Το The αφου έβαλα "Οι" μου φάνηκε ως πλεονασμός. Λες να μην το ξέρω ότι είναι The Cure ; Δεν μου άρεσε αισθητικά να το γράψω σωστά οπότε δεν το έκανα. Όταν τους άκουγα εγώ, εσυ δεν είχες γεννηθεί. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.049
Reaction score
55.556
Το The αφου έβαλα "Οι" μου φάνηκε ως πλεονασμός. Λες να μην το ξέρω ότι είναι The Cure ; Δεν μου άρεσε αισθητικά να το γράψω σωστά οπότε δεν το έκανα. Όταν τους άκουγα εγώ, εσυ δεν είχες γεννηθεί. :D
Το γεγονός όμως ότι θα τους πρόφερα ορθότερα , όπως ΄΄το συγκρότημα The Cure΄΄ απουσία χασμωδίας , δείχνει ότι μπορεί να τους έχω εκτιμήσει περισσότερο. :sneaky:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.808
Μηνύματα
2.918.352
Members
38.101
Νεότερο μέλος
Γενικος Γ
Top