Featured Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

Μηνύματα
15.157
Reaction score
17.175
Δεν κατάλαβες, δεν ήταν κρυφό οτι πρόκειται για διασκευή, ΑΛΛΟ λέμε : για τους επι δεκαετίες παρεξηγημένους διφορούμενους στίχους.
Κάνε μία αναζήτηση για Goo και Muck, βρες και τους στίχους, κοίτα και το όνομα του αρχικού γκρουπ, και θα καταλάβεις :D :D :D
Muck όπως λέμε έπιασε μάκα δηλαδή ε ; :D

Το εάν ξέρω την όποια μεταφορά και των δύο λέξεων φαίνεται νομίζω απο το βίντεο που έβαλα για το συγκεκριμένο τραγούδι ... που δεν το πρόσεξες καλά (έμεινες μόνο στην μουσική μάλλον ή δεν το είδες και καθόλου επειδή το ξέρεις ως τραγούδι καλά)... και δεν ήταν τυχαία η επιλογή μου απο πολλά άλλα που υπήρχαν μαζί και με το οφίσιαλ συμπεριλαμβανόμενου. Για ξαναδές το προσεκτικά (όχι την μουσική). ;):D

Και δεν το ξέρω τώρα αλλά απο πιστσιρικάς που δεν είχαμε και ίντερνετ. :D
Ένα παλιό μέλος ισχυρίζεται ότι είναι το τρία μπαστούνι της Ιατρικής.
Άλλο παλιό μέλος επιμένει ότι είναι τέως reviewer.
Εκτός αν έχουν δίκιο και οι δύο!
Γιατρός να μην είναι ...και ότι άλλο να θέλει ας είναι. :D😍
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.648
Reaction score
132.915


Μηνύματα
15.157
Reaction score
17.175
Αγάπη μόνο

Εξαιρείσαι εσύ (εάν και είσαι νορμάλ ακτινολόγος) και ο Bhuita (εάν όντως είναι) Επίσης το 10 % των γιατρών. :D 😍

Τα ξέρω ρε συ όλα και τα άκουγα όλα. Όπως αναλαμβάνω διάφορες περσόνες για άλα τα θέματα το ίδιο συμβαίνει και στην μουσική. Σαν ένας DJ δεν ποστάρω μόνο κομμάτια που μου αρέσουν εμένα προσωπικά αλλά που αρέσουν κυρίως σε άλλους. :D Η μουσική είναι μια και έχει μόνο καλά ή κακά κομμάτια. Τιποτε άλλο.
...ιατροδικαστης :biggrin:
Η μεθοδικότητα και η υπομονή του τον πρόδωσε ε ; :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.648
Reaction score
132.915
Άκουγα καμιά ώρα ντίσκο, από μια τυχαία λίστα του τινταλ.

Ψιλοάθλιες ήταν όλες αυτές οι ηχογραφήσεις, αν και διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους, ωστόσο όλες πολύ "παλιακές" ακούγονται σε σύγκριση με σύγχρονες, η καθεμία με το δικό της τρόπο, ασχέτως εάν ακούγονται οι περισσότερες αρκετά ευχάριστα. Συνήθως λείπουν πολλά μπασα, σε άλλες λείπουν και μπόλικα πρίμα. Άμα τις κάνεις ανάλυση φάσματος, θα πέσει πολύ γέλιο. Εντάξει, αντάξιες των ηχείων της εποχής.

Για να τις κάνεις να ακουστούν "ξεσηκωτικές", θέλουν το γνωστό χαμόγελο στο EQ, να σηκώσεις μπάσα και πρίμα, και να κατεβάσεις μεσαία. Ειδάλλως είναι αφορμή να γελάς με τα βινυλιομάστερινγκ του τότε.
 

Μηνύματα
939
Reaction score
788
Αρλούμπες λέει το AI με το συμπάθιο και εδώ ακριβώς έγκειται ο κίνδυνος από τη γενίκευση της χρήσης τέτοιων εργαλείων στατιστικής ανάλυσης (αυτό είναι και τίποτα παραπάνω, τα άλλα περί νοημοσύνης και κατάκτησης του κόσμου από τα ρομπότς βγαίνουν κατευθείαν από τα παιδαριώδη μυαλά των tech λόρδων της Silicon Valley) αφού εντέλει δεν μπορεί να αντικαταστήσει την σοβαρή ιστορική και κοινωνιολογική μελέτη τέτοιων φαινομένων, όπως π.χ. το ροκ εν ρολ και η ροκ μουσική ευρύτερα στην Ελλάδα και τον ρόλο που έπαιξαν στα πολιτικά δρώμενα.

Αν και προσωπικά αυτά είναι τα ακούσματα μου (και ενώ ανήκω σε μία κατά πολύ νεότερη γενιά), δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με όσα γράφει ο Φώντας Τρούσας από το Δισκορυχείον σχετικά με τη ροκ στις δεκαετίες του '60 και '70 στην Ελλάδα (ότι ουσιαστικά η πιό μαύρη αντίδραση προωθούσε τη ροκ τότε και βεβαίως κανένα πρόβλημα δεν είχε η χούντα με τα ξένα ή τα εγχώρια ροκ συγκροτήματα τα οποία έχαιραν πλήρους αποδοχής και προβολής) και περαιτέρω με το ότι την κοινωνική αμφισβήτηση και τον αντιδικτατορικό αγώνα τον εξέφρασε εδώ ο Θεοδωράκης, ο Ξυλούρης και άλλοι - και άλλωστε αυτών τα τραγούδια απαγορεύονταν ή λογοκρίνονταν εκείνη την εποχή από τη χούντα και όχι μόνο και αυτά έβλεπε η καθεστηκυία τάξη ως δυνητικά "επικίνδυνα" και όχι τη "μπανάνα" των Velvet Underground που ακόμα και στις ΗΠΑ πούλησε ελάχιστα αντίτυπα τότε και μόνο από τα 80s και μετά αναγνωρίστηκε ή εφευρέθηκε η επιδραστικότητα της στην indie, no wave και άλλες λιγότερο ή περισσότερο πειραματικές σκηνές.

Αν μιλάμε για την περίφημη αντικουλτούρα των '60s στις ΗΠΑ, βεβαίως εκεί οι μπάντες αυτές, όπως οι Country Joe & The Fish, οι Jefferson Airplane, ο Hendrix κ.λπ. (όχι ο Lou Reed και η παρέα του όμως που σιχαίνονταν τους χίπηδες και το όλο flower power και δραστηριοποιούνταν άλλωστε στην Νέα Υόρκη και όχι την δυτική ακτή!) εξέφρασαν την γενικευμένη κοινωνική εναντίωση στον πόλεμο του Βιετνάμ και μαζί με τους χίπηδες αποτέλεσαν ένα κίνημα αμφισβήτησης του κατεστημένου τρόπου ζωής και του αξιακού πλέγματος της τότε αμερικάνικης κοινωνίας. Αλλά τι σχέση είχαν αυτά τότε με την Ελλάδα της Επταετίας, της Αποστασίας, της βίαιης αστικοποίησης του '60, της μαζικής εσωτερικής μετανάστευσης αγροτικής καταγωγής στρωμάτων από την ύπαιθρο στην Αθήνα και τα άλλα αστικά κέντρα όπου έγιναν εργάτες και υπάλληλοι, του γενικότερου τεταμένου και ασταθούς πολιτικού κλίματος και των φαντασμάτων των κουμουνιστών και των πληγών του εμφυλίου που όχι μόνο δεν είχαν επουλωθεί αλλά είχαν κακοφορμίσει σε επικίνδυνο βαθμό;

Εντελώς άλλες κοινωνίες και συμφραζόμενα και έχω την εντύπωση ότι η ροκ εδώ ήταν λίγο πολύ απολιτίκ, life style επιλογή μεσαίων και ανώτερων στρωμάτων (αυτό το AI το έπιασε σωστά και το επισημαίνει στο κείμενο που παρέθεσες) χωρίς κανένα ειδικό ή γενικό πολιτικό βάρος (and there is nothing wrong with that, αλλά μη λέμε ό,τι μας κατέβει).


Εντελώς ενδεικτικά, αν θέλει κάποιος να το ψάξει, έχει πολύ υλικό:


Καλά τα λες ως προς την ατυχή σύνδεση με την δικτατορία.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.904
Reaction score
21.017
Για να τις κάνεις να ακουστούν "ξεσηκωτικές", θέλουν το γνωστό χαμόγελο στο EQ, να σηκώσεις μπάσα και πρίμα, και να κατεβάσεις μεσαία.
Να μην ''πειράζεις'' τη δουλειά των άλλων, να σέβεσαι.. :tongue:
 

Μηνύματα
15.157
Reaction score
17.175
Πάντως ενα ξέρω σίγουρα. Με την υπομονή και καλοσύνη που απευθύνεται συνήθως σε όλους μας και λίγο σα να είμαστε πιαιδά πρέπει να έχει δουλέψει με παιδιά. 😍

Τι ηχεία έχει τελικά ; Proac και αυτός ; :D
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.712
Reaction score
29.067
έχω την εντύπωση ότι η ροκ εδώ ήταν λίγο πολύ απολιτίκ
Γλαύκα εις Αθήνας.
Άλλωστε
προωθούσε τη ροκ τότε και βεβαίως κανένα πρόβλημα δεν είχε η χούντα με τα ξένα ή τα εγχώρια ροκ συγκροτήματα τα οποία έχαιραν πλήρους αποδοχής και προβολής
Πόσοι και πόσα γνώριζαν από ροκ στην Ελλάδα κείνα τα χρόνια? Και πόσα αγγλικά γνώριζαν τότε? Στα χρόνια μας τα παιδια (τά) πηγαίνουν να μάθουν ξένες γλώσσες από τις μικρές τάξεις του Δημοτικού και χτυπάνε το λόουερ πριν καν ξεκινήσουν το Γυμνάσιο. Εγώ τότε ξεκίνησα στην πρώτη Γυμνασίου, μάλιστα ελάχιστοι άλλοι είχαν ξεκινήσει ξένη γλώσσα στην ηλικία αυτή. Όσο για τους λογοκριτές της χούντας, όχι μόνο δεν σκάμπαζαν γρι, αλλά και έβλεπαν το ροκ (ναι, ΤΟ ροκ, όχι η ροκ) και την ποπ σαν τραγουδάκια και μόνο για να χοεύουν τα παιδιά. Έτσι έπεφταν και σε γκάφες, με τρανό παράδειγμα το τραγούδι για τους Νικόλα και Βαρ που όχι μόνο πέρασε αεράκι (Πασχάλης υπεράνω πάσης υποψίας :laugh: ), αλλά και έπαιζε καθημερινά επί μήνες στην ΥΕΝΕΔ. :roflmao:


ΥΓ. να σού βάλω και ένα άσμα από ένα κάργα επαναστατικό συγκρότημα που σού διέφυγε :)

 


Μηνύματα
15.157
Reaction score
17.175
Άκουγα καμιά ώρα ντίσκο, από μια τυχαία λίστα του τινταλ.

Ψιλοάθλιες ήταν όλες αυτές οι ηχογραφήσεις, αν και διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους, ωστόσο όλες πολύ "παλιακές" ακούγονται σε σύγκριση με σύγχρονες, η καθεμία με το δικό της τρόπο, ασχέτως εάν ακούγονται οι περισσότερες αρκετά ευχάριστα. Συνήθως λείπουν πολλά μπασα, σε άλλες λείπουν και μπόλικα πρίμα. Άμα τις κάνεις ανάλυση φάσματος, θα πέσει πολύ γέλιο. Εντάξει, αντάξιες των ηχείων της εποχής.

Για να τις κάνεις να ακουστούν "ξεσηκωτικές", θέλουν το γνωστό χαμόγελο στο EQ, να σηκώσεις μπάσα και πρίμα, και να κατεβάσεις μεσαία. Ειδάλλως είναι αφορμή να γελάς με τα βινυλιομάστερινγκ του τότε.
Μήπως μπορείς να πεις και για την πάνκ που ακούει ο Ν.Κ. ; :D:D

Μερικά ήταν καλά, μισά μισα ανάλογα και την παραγωγή γιατί στην disco γινότανε χαμός.
 

Μηνύματα
939
Reaction score
788
Γλαύκα εις Αθήνας.
Άλλωστε

Πόσοι και πόσα γνώριζαν από ροκ στην Ελλάδα κείνα τα χρόνια? Και πόσα αγγλικά γνώριζαν τότε? Στα χρόνια μας τα παιδια (τά) πηγαίνουν να μάθουν ξένες γλώσσες από τις μικρές τάξεις του Δημοτικού και χτυπάνε το λόουερ πριν καν ξεκινήσουν το Γυμνάσιο. Εγώ τότε ξεκίνησα στην πρώτη Γυμνασίου, μάλιστα ελάχιστοι άλλοι είχαν ξεκινήσει ξένη γλώσσα στην ηλικία αυτή. Όσο για τους λογοκριτές της χούντας, όχι μόνο δεν σκάμπαζαν γρι, αλλά και έβλεπαν το ροκ (ναι, ΤΟ ροκ, όχι η ροκ) και την ποπ σαν τραγουδάκια και μόνο για να χοεύουν τα παιδιά. Έτσι έπεφταν και σε γκάφες, με τρανό παράδειγμα το τραγούδι για τους Νικόλα και Βαρ που όχι μόνο πέρασε αεράκι (Πασχάλης υπεράνω πάσης υποψίας :laugh: ), αλλά και έπαιζε καθημερινά επί μήνες στην ΥΕΝΕΔ. :roflmao:


ΥΓ. να σού βάλω και ένα άσμα από ένα κάργα επαναστατικό συγκρότημα που σού διέφυγε :)

Και Frank Zappa και Pink Floyd και πολλά . Το θέμα όμως είναι ότι ποτε δεν ήταν λάβαρο η ροκ μουσική στον αντιδικτατορικό αγώνα . Οι λογοκριτες δεν ενδιαφέρονταν γιατί οι μάζες δεν μπορούσαν να επηρεαστούν από αυτό λόγω της μη ευκολης πρόσβασης και του εμποδίου της γλώσσας .

Εδώ απέτυχε η σύνδεση του ΑΙ στο να λάβει δηλαδή υπόψιν το παραπάνω και να αφαιρέσει αυτή τη λέξη από την απάντηση του.
 


Μηνύματα
7.024
Reaction score
993
Άκουγα καμιά ώρα ντίσκο, από μια τυχαία λίστα του τινταλ.

Ψιλοάθλιες ήταν όλες αυτές οι ηχογραφήσεις, αν και διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους,....
Πουλικάκο να βάλεις στο στέρεο .
Ντίσκο ακούνε οι φλώροι με τις καμπάνες στα παντελόνια και τα ψηλά τακούνια. Έπιναν και Βερμούτ
 
Last edited:




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.780
Ένα παλιό μέλος ισχυρίζεται ότι είναι το τρία μπαστούνι της Ιατρικής.
Άλλο παλιό μέλος επιμένει ότι είναι τέως reviewer.
Εκτός αν έχουν δίκιο και οι δύο!
Εδώ πέρα όλοι του ... κολλεγίου είμαστε.
college.png

Κάποιοι βεβαίως μπορεί να ισχυρίζονται ότι από το κολλέγιο ως το... call-άδικο δεν είναι μακρύς ο δρόμος. :sneaky:
Αυτοί και αν έχουν δίκιο...
 



Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.891
Μηνύματα
2.921.686
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top