Προστασία ηχείων

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Και για να εξηγησω τι εννοω.
Αγορασα το αυτοκινητο μεταχειρισμενο.
Το παιδι που το ειχε, ειχε πανω καλο ηχοσυστημα με ενισχυτη, 2 ηχεια 200αρια οβαλ στην εταζιερα και 2 (αγνωστα τι) στις πορτες.
Οταν μου το εδωσε, κρατησε τον ενισχυτη και μου αφησε ολη την καλωδιωση, τα ηχεια και το ραδιοCD το οποιο οσοι τεχνικοι το ειδαν μου ειπαν οτι ειναι αρκετα καλο 4x50 Watt Alpine ( Link...)
Για τα γουστα μου ηταν υπεραρκετο, επαιζε πολυ δυνατα και πεντακαθαρα (χωρις ενισχυτη) και μαλιστα μου εκανε εντυπωση πως μπορει να ειναι τοσο δυνατο.
Σε 1 , 1.5 χρονο το πολυ εχω μπουκωσει τα ηχεια, τα πισω παιζουν ισα ισα τελειως μουντα και αυτα στις πορτες αργοπεθαινουν.
Και το ερωτημα μου ειναι : Πως ειναι δυνατον να αντεχαν καταπονησεις με τον ενισχυτη τον εξωτερικο να μην επαθαν ποτε τιποτε, και γω με το απλο ραδιοφωνο να τα κατεστρεψα ?
Δεν ακουγα ποτέ με παραμορφώσεις, ποτέ μπάσα και ποτε συνεχόμενα δυνατά.Το τσιτωνα στην ενταση αρκετες φορες, αλλα μεχρι εκει.

Σκεφτομαι τωρα να βαλω καινουργια 4αδα ηχεια, αλλα κανεις απο τους 2 τεχνικους που πηγα δεν μου ειπε αν υπαρχει προστασια.
Οτι και παλι μπορει να τα καψω, κι ας μην εχω ενισχυτη.
Δεν υπαρχει κατι σαν τον κοφτη στα μοτερ, αν το παρακανω να με κόβει ?
Δλδ. ολοι αυτοι που περνανε απο τα στενα και αναστaiνουν νεκρους απο την ενταση, αλλαζουν καθε μηνα ηχεια ?
Πως δεν τους καιγονται ?
Τι πρεπει να κανω ωστε να μπορω να ακουω αφοβα, σε φουλ ενταση (καποιες φορες) με απλα το παραπανω radio-CD ?
Ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσελες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.432
Reaction score
78.443
δεν γνωρίζω τι ακριβώς έπαθες.....
αλλά κάποτε ένας ''παλιός'' μου είχε πει.....τα ηχεία δεν καταστρέφονται από την υπερβολική οδήγηση.....αλλά από την ελλιπή
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.689
Reaction score
12.400
Το <<μπουκώνουν τα ηχεία>> ή το <<αργοπεθαίνουν>> να ξέρεις δεν σημαίνει το παραμικρό.
Δεν είναι περιγραφή βλάβης αυτή.

Τα ηχεία, στο περιβάλλον του αυτοκινήτου, μπορεί να παρουσιάσουν πρόβλημα από άσχετους με τη στάθμη αναπαραγωγής λόγους.
Αν για παράδειγμα το αμάξι είναι όλη τη μέρα στον ήλιο, θα εμφανίσουν θέμα οι αναρτήσεις πολύ γρήγορα.
Ή αν υπάρχει μπόλικη σκόνη και περάσει στο διάκενο θα τρίζουν.

Αν βέβαια εσύ συνηθίζεις να ακούς με παραμόρφωση 15%, δηλαδή εκτός ελέγχου από τον ενισχυτή οι μονάδες, θα βγει πρόβλημα στα ηχεία όχι λόγο στάθμης αλλά λόγο παραμόρφωσης.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.199
Reaction score
20.891
Πως ειναι δυνατον να αντεχαν καταπονησεις με τον ενισχυτη τον εξωτερικο να μην επαθαν ποτε τιποτε, και γω με το απλο ραδιοφωνο να τα κατεστρεψα ?
Με τον εξής τρόπο: Ο ισχυρός ενισχυτής δεν ψαλιδίζει (ή ψαλιδίζει πολύ δύσκολα), ενώ ο αδύναμος μπορεί να ψαλιδίσει πολύ εύκολα. Με αυτή τη λέξη είναι γνωστό το φαινόμενο παρουσίας συνεχούς ρεύματος στην έξοδο του ενισχυτή, πράγμα που φέρνει τον κινητήρα του μεγαφώνου σε δύσκολη θέση (αναλόγως της τάσης και της χρονικής διάρκειας). Και επειδή, όπως συμβαίνει πάντοτε στη φύση, οι πρώτοι που πεθαίνουν είναι οι αδύναμοι, συνήθως πρώτα καίγεται το τουήτερ και μετά τα μεγαλύτερα μεγάφωνα. Αφού αντιλαμβάνεσαι μουντάδα, προφανώς έχεις κάψει τα τουήτερ, τουλάχιστον.

Δλδ. ολοι αυτοι που περνανε απο τα στενα και αναστaiνουν νεκρους απο την ενταση, αλλαζουν καθε μηνα ηχεια ?
Οι αρχάριοι, ναι. Μετά μαθαίνουν στην πράξη (καίγοντας μεγάφωνα) και δεν έχουν πλέον αντιρρήσεις σε αυτά που τους λέει ο εγκαταστάτης και βάζουν το χέρι βαθύτερα στην τσέπη και παίρνουν πολύ ισχυρά μεγάφωνα, και κυρίως ΜΕΓΑΛΑ γούφερ.

Σκεφτομαι τωρα να βαλω καινουργια 4αδα ηχεια, αλλα κανεις απο τους 2 τεχνικους που πηγα δεν μου ειπε αν υπαρχει προστασια.
Υπάρχει.

Πέραν αυτών, όμως, ενδέχεται να έχει υποστεί βλάβη από υπερθέρμανση (και) το ραδιοCD. Εξέτασέ το κι αυτό...
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.290
Reaction score
856
Η μικρή ισχύς κάνει τη ζημιά καθώς και οι λάθος ρυθμίσεις.
 

Μηνύματα
314
Reaction score
318
Και για να εξηγησω τι εννοω.
Αγορασα το αυτοκινητο μεταχειρισμενο.
Το παιδι που το ειχε, ειχε πανω καλο ηχοσυστημα με ενισχυτη, 2 ηχεια 200αρια οβαλ στην εταζιερα και 2 (αγνωστα τι) στις πορτες.
Οταν μου το εδωσε, κρατησε τον ενισχυτη και μου αφησε ολη την καλωδιωση, τα ηχεια και το ραδιοCD το οποιο οσοι τεχνικοι το ειδαν μου ειπαν οτι ειναι αρκετα καλο 4x50 Watt Alpine ( Link...)
Για τα γουστα μου ηταν υπεραρκετο, επαιζε πολυ δυνατα και πεντακαθαρα (χωρις ενισχυτη) και μαλιστα μου εκανε εντυπωση πως μπορει να ειναι τοσο δυνατο.
Σε 1 , 1.5 χρονο το πολυ εχω μπουκωσει τα ηχεια, τα πισω παιζουν ισα ισα τελειως μουντα και αυτα στις πορτες αργοπεθαινουν.
Και το ερωτημα μου ειναι : Πως ειναι δυνατον να αντεχαν καταπονησεις με τον ενισχυτη τον εξωτερικο να μην επαθαν ποτε τιποτε, και γω με το απλο ραδιοφωνο να τα κατεστρεψα ?
Δεν ακουγα ποτέ με παραμορφώσεις, ποτέ μπάσα και ποτε συνεχόμενα δυνατά.Το τσιτωνα στην ενταση αρκετες φορες, αλλα μεχρι εκει.

Σκεφτομαι τωρα να βαλω καινουργια 4αδα ηχεια, αλλα κανεις απο τους 2 τεχνικους που πηγα δεν μου ειπε αν υπαρχει προστασια.
Οτι και παλι μπορει να τα καψω, κι ας μην εχω ενισχυτη.
Δεν υπαρχει κατι σαν τον κοφτη στα μοτερ, αν το παρακανω να με κόβει ?
Δλδ. ολοι αυτοι που περνανε απο τα στενα και αναστaiνουν νεκρους απο την ενταση, αλλαζουν καθε μηνα ηχεια ?
Πως δεν τους καιγονται ?
Τι πρεπει να κανω ωστε να μπορω να ακουω αφοβα, σε φουλ ενταση (καποιες φορες) με απλα το παραπανω radio-CD ?
Ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσελες.
Από την περιγραφή που κάνεις της βλάβης, όπως προαναφέρθηκε, δεν γίνεται κατανοητό το είδος της βλάβης,
από την άλλη αφού λες ότι οι 2 τεχνικοί είπαν ¨ότι και πάλι μπορεί να τα ξανακάψεις" συμπεραίνουμε ότι κάποιες μονάδες "κάηκαν¨

Πράγματι ένα ¨μικρότερο" σε ισχύ ενισχυτικό στάδιο είναι πιθανέστερη αιτία να ¨κάψει¨ μονάδες μεγαφώνων, από ένα ισχυρότερο, ακριβώς γιατί ,η ανεπάρκεια σε ισχύ δεν σημαίνει ότι δεν θα δώσει τα ρεύματα ισχύος που απαιτούν οι κορυφώσεις του προγράμματος και οι αντιστάσεις των μεγαφώνων που βλέπει, θα δώσει όμως αυτά τα ρεύματα με πολύ μεγάλη παραμόρφωση.

Το λογικό είναι να επιλεχθούν ηχητικές μονάδες που δεν θα "υπεροδηγούν" το ενισχυτικό, ακόμη και σε πολύ υψηλές εντάσεις, σε αυτή την περίπτωση και πάλι μπορεί να ¨κάψεις" μονάδες αλλά προτού συμβεί αυτό θα πρέπει να έχεις παραβιάσει πολλά "κόκκινα φανάρια".
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.290
Reaction score
856
Το κάθε μεγάφωνο έχει δηλωμένη κάποια απόκριση συχνότητας, αν για παράδειγμα είναι 60Hz-20KHz σημαίνει ότι δεν μπορεί να αναπαράγει συχνότητες κάτω των 60 κύκλων που η πηγή τις αποδίδει. Το μεγάφωνο θα πάλλεται χωρίς να τις αναπαράγει με αποτέλεσμα σαν άγραφος εγκέφαλος να υποστεί μηχανική ζημιά άσχετα αν αναγράφει 100Watt!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.091
Μηνύματα
2.888.097
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top