Προτάσεις για compact μηχανή με raw αρχεία

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Το να αγοραστεί compact με 400 ευρώ είναι σαν να αγοραστεί σκούτερ 500 κυβικά. Όποιος γνωρίζει αγοράζει μηχανή κανονική, που στρίβει, φρενάρει κ.λ.π.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.200
Reaction score
41.815
Το να αγοραστεί compact με 400 ευρώ είναι σαν να αγοραστεί σκούτερ 500 κυβικά. Όποιος γνωρίζει αγοράζει μηχανή κανονική, που στρίβει, φρενάρει κ.λ.π.
και άμα δεν γνωρίζει :p ρωτάει και μαθαίνει :D

φαντάζομαι ότι στα 400 θα φτάσω αν καταλήξω σε κάποια system camera με εναλλάξιμους φακούς, κάποιο από τα βασικά κιτ με ένα φακό που δίνουν.
 


Μηνύματα
476
Reaction score
298
Το να αγοραστεί compact με 400 ευρώ είναι σαν να αγοραστεί σκούτερ 500 κυβικά. Όποιος γνωρίζει αγοράζει μηχανή κανονική, που στρίβει, φρενάρει κ.λ.π.

Δε θα με χαλούσε μια compact και στα €750 αν τα είχα διαθέσιμα. Πχ Fuji X100. Γιαυτό, είναι ανάλογα τη μηχανή πάντα. Τα €400 για dslr είναι λίγα και η ποιότητα κατασκευής των περισσοτέρων είναι μέτρια στην καλύτερη.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.200
Reaction score
41.815
Δε θα με χαλούσε μια compact και στα €750 αν τα είχα διαθέσιμα. Πχ Fuji X100. Γιαυτό, είναι ανάλογα τη μηχανή πάντα. Τα €400 για dslr είναι λίγα και η ποιότητα κατασκευής των περισσοτέρων είναι μέτρια στην καλύτερη.
Μήπως δεν ήταν σωστό αυτό που έγραψα για system camera; Δεν εννοώ DSLR τις μεγάλες μηχανές αλλά αυτές που είναι μικρές σε μέγεθος (Mirrorless σωστά) και έχουν βιδωτό φακό μπροστά...τύπου NEX, PEN..
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.697
Reaction score
32.663
Νομίζω μια xz-2 θα σου κάνει άριστα τη δουλειά τότε.... τώρα που έπεσε στα 319 ευρώ (Ελλάδα).

Τόσο έχει και η Σόνυ Νεχ3, αλλά πιο φιλική θα βρει ο αρχάριος χρήστης τη μικρή Ολύμπους. Για δύσκολες λήψεις, αφού θέλεις να μάθεις photoshop, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τεχνική HDR, που παίρνεις σε ριπή τρεις λήψεις και τις συνθέτεις, αυτόματα με πρόγραμμα ή ο ίδιος (μπελαλίδικο να το κάνεις ο ίδιος κάθε φορά βέβαια). Και η Νίκον V1 που προτάθηκε παραπάνω στα 300 ευρώ (η τιμή είναι εξαιρετικά χαμηλή λόγω ξεστοκαρίσματος προφανώς) καλή είναι, βέβαια δεν έχει τόσο φωτεινό φακό όσο η XZ-2 (η οποία έχει από τους καλύτερους φακούς που έχουν βγει σε κόμπακτ μηχανή). Σημαντικό ατού στη V1 το εξαιρετικό ηλεκτρονικό σκόπευτρο (γιατί όλες οι λοιπές που λέμε είναι λίγο ή πολύ προβληματικές σε ντάλα ήλιο). Βέβαια κάθε μηχανή πρέπει να έχεις μια κάποια όρεξη να τη δουλέψεις και να την ξεζουμίσεις για να πάρεις το μέγιστο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.200
Reaction score
41.815
Τα reviews πάντως δείχνουν ΧΖ2 ενώ τη nikon τη θάβουν γενικώς.
πάντα ήθελα μια olympus, ήρθε η ώρα της άραγε;
Αν θυμάμαι καλά πριν μια πενταετία τουλάχιστον που τα έψαχνα πάλι τότε η απόδοση των χρωμάτων της olympus ήταν ότι καλύτερο...αν ισχύει ακόμη τότε είναι ένα Plus ακόμη γιατί όταν κάποια στιγμή θα βαρεθώ να παίζω με το photoshop ή δεν θα έχω χρόνο να το κάνω, θα παίρνω κατευθείαν τα jpeg της και θα είναι ικανοποιητικά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.697
Reaction score
32.663
Για δύσκολες λήψεις, αφού θέλεις να μάθεις photoshop, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τεχνική HDR, που παίρνεις σε ριπή τρεις λήψεις και τις συνθέτεις, αυτόματα με πρόγραμμα ή ο ίδιος (μπελαλίδικο να το κάνεις ο ίδιος κάθε φορά βέβαια).

Παράδειγμα, απλή λήψη (από επεξεργασία raw ασφαλώς)

Mt Athos, Karakallou monastery
by S_end, on Flickr


Και σύνθεση από τρεις λήψεις για μεγαλύτερο δυναμικό εύρος

Mt Athos, Karakallou monastery
by S_end, on Flickr

(η οποία μπορεί ασφαλώς να επεξεργαστεί με τρόπο που να έχει πιο φυσικό και λιγότερο χτυπητό αποτέλεσμα)
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.697
Reaction score
32.663
Με μια Canon 40D, μοντέλο ήδη 6ετίας+


Φυσικά οι σύγχρονοι αισθητήρες είναι πιο μπροστά, και σε ανάλυση και σε απόδοση θορύβου (εννοείται οι αντίστοιχου μεγέθους, μην περιμένουμε από μια κόμπακτ τέτοια απόδοση). Πάντως λίγο με τα raw λίγο με τεχνικές όπως η παραπάνω, μπορούμε να ξεζουμίσουμε αρκετά ακόμη και μια κόμπακτ για καλό αποτέλεσμα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.697
Reaction score
32.663
Ένα πράμα δεν θα πάρεις μόνο εάν πας σε κόμπακτ:

ικανοποιητικό φλουτάρισμα στο φόντο. Πχ τέτοιες εικόνες με την XZ-2 δεν μπορείς να τις βγάλεις:




Εννοείται πως ούτε με πχ μια Sony ΝΕΧ και τον φακό του κιτ μπορείς να τις βγάλεις. Εάν θέλεις τέτοιο φλουτάρισμα, και κουβαλάς και ξηλώνεσαι. Βέβαια μπορείς να βάλεις με έναν αντάπτορα έναν φθηνό χειροκίνητο παλιό φακό στις ΝΕΧ (πχ έναν 135/2.8), εάν έχεις υπομονή και μάτι για χειροκίνητη εστίαση (έχουν βοηθήματα οι νέες mirrorless βέβαια)
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.697
Reaction score
32.663
Κοντινό και μικρο θέμα, μεγάλη απόσταση φοντου... μην μπερδευεσαι. Εαν φωτογραφιζεις κατι μεγάλο οπως ενα αυτοκίνητο, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις οποιοδήποτε φλουταρισμα με κομπακτ.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Θέλω να έχω μια μηχανή πάντα στο αυτοκίνητο (στο ταξί) έτσι όταν πηγαίνω σε έναν προορισμό να μπορώ να βγάλω πέντε φωτογραφίες τοπίου, κάποια θέματα αρχιτεκτονικού ενδιαφέροντος (αρχαιολογικά κτίρια, αγάλματα, εκκλησίες, μνημεία κ.α.) και ίσως και κάποια πορτραίτα. .Μάλλον το πιο δύσκολο θέμα μου θα είναι το αυτοκίνητο, που είναι ογκώδες και λευκό, και θα θέλω να το βγάζω με φόντο τα διάφορα μέρη. Σκέφτομαι να τις δουλεύω και στο Photoshop για διάφορες διορθώσεις ή συνθέσεις. Σκοπός τους είναι να βγαίνουν σε Photo gallery στο site και στο facebook page και κάποιες ίσως πάνε και για καταχωρήσεις διαφημιστικές οπότε και θα εκτυπωθούν.
Ο Αϊ Βασίλης λέει δέχεται παραγγελίες μέχρι του ποσού πέριξ των 300 ευρώ...θα προσέγγιζε τα 400 εφόσον θα επρόκειτο ξεκάθαρα για μια βαθμίδα πάνω σε ποιότητα εικόνας + κατασκευής + δυνατοτήτων + καφέ ψήνουμε...
Ο Αι Βασίλης φέτος αποφάσισε να περάσει την πρωτοχρονιά με την οικογένεια. Να σε μάθω πως να βάζεις το αμάξι μπροστά από κάθε σκηνικό? :rolleyes:

...στο photoshop...:errwhat:
 
Last edited by a moderator:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.697
Reaction score
32.663
Θέλει μεγάλη μαστοριά μια τέτοια ένθεση (εγώ δεν μπορώ να την κάνω) ώστε να φαίνεται φυσική (από πού νομίζεις βγήκε ο όρος "φωτοσοπιά"), και φυσικά παρόμοιες φωτιστικές συνθήκες. Και πάλι, το φλουτάρισμα και η μετάβαση από τα εστιασμένα στα ανεστίαστα που δίνει ένας φακός δεν αναπαράγεται.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.200
Reaction score
41.815
Και εγω νομιζω οτι η ενθεση σε φυσικο περιβαλλον ειναι πολυ δυσκολο να πετυχει, απο την αλλη νομιζω οτι ειναι πολυ ευκολο να φλουταρεις το φοντο.
Παρακάτω η πρώτη μου δουλειά στο phtoshop (σε χαμηλή ανάλυση για να ανέβει εύκολα)

profil selection flatten.jpg
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.697
Reaction score
32.663
Για να φανεί το αποτέλεσμα φυσικό είναι πάρα-πάρα πολύ δύσκολο. Άλλο το να ξακρίσεις το θέμα όπως εσύ και να το βάλεις έτσι, αυθύπαρκτο σε ένα τεχνητό φόντο.

Και όπως προανέφερα, είναι πρακτικά αδύνατο να πάρεις αυτή τη μετάβαση από τα εστιασμένα στα ανεστίαστα, και τα θολά hightlights του φόντου, με φωτοσοπ. Για τέτοιες καταστάσεις δεν υπάρχει άλλη προσέγγιση, από τον "γρήγορο" (φωτεινό) φακό, πχ


reflections
by S_end, on Flickr

(φυσικά υπάρχουν φωτογραφίες που αναδεικνύουν πολύ καλύτερα αυτό το ζήτημα, παραθέτω ό,τι έχω πρόχειρο από τη συλλογή μου στο flickr. Πρόσεξε το πώς θολώνουν βαθμιαία τα σκάφη, και πώς διαγράφονται τα φώτα του φόντου. Η παραπάνω είναι τραβηγμένη με μια Canon 5D2 -φουλ φρέημ που λέμε- και φακό στα 135mm και στο f/2.8. Θα μπορούσε μια κόμπακτ να βγάλει αυτό το αποτέλεσμα? Θα μπορούσε... απλά θα έπρεπε να έχει έναν φακό f/0,5)


Βέβαια το φλουτάρισμα δεν είναι υποχρεωτικό να υπάρχει, ωστόσο φαντάζομαι ότι εσένα θα σου χρειάζεται για την απομόνωση του θέματος. Όπως και να το κάνουμε, αλλιώς αναδεικνύεται το θέμα σε ένα πολυτάραχο background όπου είναι όλα νετ, και αλλιώς όταν το φόντο είναι φλουταρισμένο. Βέβαια μπορείς να παρακάμψεις αυτούς τους περιορισμούς, φωτογραφίζοντας το θέμα σου μπροστά από πιο απλό ή μονοχρωματικό φόντο, μεταβάλλοντας την απόσταση του θέματός σου από το φόντο, χρησιμοποιώντας μεγαλύτερα εστιακά μήκη κλπ. Όταν έχεις δεδομένο εξοπλισμό, μαθαίνεις να τον χρησιμοποιείς και πορεύεσαι με ό,τι έχεις. Απλά πρέπει να γνωρίζουμε ότι πάντα υπάρχουν περιορισμοί λόγω του φορμά που χρησιμοποιούμε.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.200
Reaction score
41.815
Μια βόλτα σήμερα στα μαγαζιά του Mall.
Επιασα μόνο sony rx100 - NEX και από Oly βρήκα μόνο τη μικρή ΧΖ10 και EPL -3 αν θυμάμαι καλά.
Η rx100 που είναι η μικρότερη όλων και με το μεγαλύτερο αισθητήρα είναι ίσα-ίσα βολική στα χέρια μου.
Περισσότερο σιγουριά-σταθερότητα αισθάνθηκα με τις μηχανές τύπου NEX ακόμη και από το νούμερο 3 και με την EPL. Οι οποίες δεν είναι bulky, παρά το ότι έχουν φακό που προεξέχει είναι πολύ μικρότερες από τις κλασσικές DSLR.
Δυστυχώς δεν υπήρχε XZ2 να τη δω από κοντά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.697
Reaction score
32.663
Η ΝΕΧ3 είναι πάντως σε τιμή σκότωμα, 300 ευρώ. Μπορεί να αποτελέσει άριστη βάση για αξιοποίηση παλιών φακών, εάν έχεις ή θέλεις να γίνεις enthusiast (κάτι σαν diyης, αλλά για φωτογραφικά :p ). Απλά από την XZ2 θα πάρεις εύκολα αποτέλεσμα out-of-the-box που λένε, και σου δίνει απευθείας έναν πολύ καλό φακό με καλό εύρος, και σπαστή οθονίτσα, και καλό μάκρο κλπ. Είναι ένα καλό γκάτζετ, αλλά η ΝΕΧ σου δίνει το μέγεθος αισθητήρα. Η RX100 είναι εξαιρετικό μοντέλο, θεωρείται η βασίλισσα των κόμπακτ λόγω αισθητήρα και άριστης φορητότητας, αλλά ακριβή στην Ελλάδα. Στο γαλλικό άμαζον έπαιζε κάτω από τα 400 ευρώ στην αρχή της εβδομάδας, δεν ξέρω εάν ισχύει ακόμη το λινκ που έβαλα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.200
Reaction score
41.815
Δεν έχω φακούς και η ιδέα μελλοντικής ενασχόλησης και αναβάθμισης με φακούς δεν με αφήνει αδιάφορο.
ΜΙας και δεν έχω ιδέα από φακούς, φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν διάφοροι τύποι/οικογένειες φακούς που μπορούν και κουμπώνουν στα αντίστοιχα σώματα.
Για παράδειγμα στη ΝΕΧ διαβάζω ότι έχει e-type mount αλλά με κάποιο αντάπτορα παίρνει και φακούς A-type και σε αυτή την περίπτωση μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει φακούς από τη σειρά α της σονυ ή από κονικα και κονικα-μινολτα. Να υποθέσω ότι φακοί από άλλες εταιρείες δεν μπαίνουν, canon, nikon, panasonic;
Ποιο στοιχείο πρέπει να κυττάζω για να ξεχωρίζω τις κατηγορίες φακών ως προς το κούμπωμα τους;
Αν υποτεθεί ότι καταλήγω σε μια λύση με σώμα, mirrorless, ώστε να μπορώ να παίξω και με φακούς μετά, κυρίως second hand, σε τι σώμα αξίζει να καταλήξω σήμερα, που να μπορώ μετά να παίξω με διάφορους φακούς χωρίς να αποκλείω μεγάλη γκάμα φακών;
κουβέντα να γίνεται, να μαθαίνουμε και κατιτίς :hi:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.021
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top