Πρόβλημα σε νέο Panasonic Blu-Ray Player DP-UB820EGK

Μηνύματα
57
Reaction score
8
Καλησπέρα, αγόρασα πρόσφατα το ανωτέρω player, το οποίο αρνείται πεισματικά να παίξει οποιοδήποτε UHD 4k δίσκο.
Βγάζει μήνυμα "Cannot read. Please check the disk". Το μηχάνημα είναι Region B ενώ τα δισκάκια αγορασμένα από Ελλάδα.
Κατά την ανάγνωση και πριν την εμφάνιση του μηνύματος σφάλματος, η κεφαλή του laser κάνει αρκετό θόρυβο, λες και έχει χτυπήσει δίσκος...
Τα δισκάκια είναι κανούργια άρα καθαρά. CD audio και DVD τα διαβάζει κανονικά όμως.... To hdmi καινούργιο και certified.
Κάποια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;
 

ika

News
Μηνύματα
14.646
Reaction score
13.459
Βλάβη ακούγεται, πήγαινέ το εκεί που το πήρες με ένα δισκάκι που δεν διαβάζει (για να δουν επιτόπου το πρόβλημα).

Απλό BD δίσκο, παίζει?
 

Μηνύματα
57
Reaction score
8
Το πήρα από κατάστημα στην Αθήνα, μένω επαρχία...
Απλό δίσκο BD δεν παίζει. Ξαναέβαλα DVD, τα παίζει κανονικά, αν και ο θόρυβος κατά την ανάγνωση είναι έντονος.
Έχω κάνει firmware update, factory reset αλλά τίποτα.
 

Μηνύματα
27.791
Reaction score
26.131
Εχει θέμα , σίγουρα χρειάζεται , ρύθμιση το lazer ή μπορεί και αλλαγή.
Το στέλνεις για επισκευή παρ αυτα.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
8
Για επισκευή πού; Στην Panasonic ή στο κατάστημα; Γιατί να μην ζητήσω αντικατάσταση με άλλο ή τα χρήματα πίσω; Δεν μου κάθεται καλά η επισκευή σε καινούργιο μηχάνημα...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.210
Reaction score
20.905
Καινούργια συσκευή; Αντικατάσταση φυσικά...

Τα δισκάκια είναι αγορασμένα από την Ελλάδα, αλλά αναγράφουν το region, τουλάχιστον στο εξώφυλλο;
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.210
Reaction score
20.905
Ναι, αλλά είναι σίγουρο πως θα το ρωτήσουν και οι ίδιοι.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
8
Ναι, αλλά είναι σίγουρο πως θα το ρωτήσουν και οι ίδιοι.
Έχεις δίκιο, έλεγα μήπως έκανα αναίτια υπαναχώρηση από την εξ αποστάσεως σύμβαση. Αλλά το θέλω το μηχάνημα..
 

ika

News
Μηνύματα
14.646
Reaction score
13.459
Τυπικά υπεύθυνος για την αποκατάσταση της βλάβης είναι ο πωλητής.
Η PANASONIC χρησιμοποιεί εξουσιοδοτημένα service νομίζω, βρες ποιό σε βολεύει και πηγαινέ τους το με την απόδειξη και ένα δισκάκι μαζί.
Χλωμό το βλέπω να σου πουν να το πας εκεί που το πήρες.
 

ika

News
Μηνύματα
14.646
Reaction score
13.459
Επίσης η νομική υποχρέωση που έχει, είναι η αποκατάσταση της βλάβης.
Δεν υποχρεώνεται να στο αλλάξει αλλά και δεν αποκλείεται η αντικατάσταση. Ζήτα αντικατάσταση και βλέπεις.
Πχ, αν είναι ελατωματικός ο μηχανισμός ανάγνωσης, θα τον αλλάξουν όλον, δεν νομίζω να κάτσουν να ελέγξουν αν φταίει το μάτι ή και γω δεν ξέρω τι άλλο.
Συνήθως κάνουν αυτό που έχει το συμφερότερο κόστος γι' αυτούς.
 
Last edited:

Μηνύματα
57
Reaction score
8
Σας ευχαριστώ πολύ όλους, θα πάρω αύριο τηλ το service της Panasonic να δω πως θα στείλω το μηχάνημα Αθήνα...
 

TGD

Μηνύματα
7.684
Reaction score
7.682
Το bluray παίζει με μπλε λέιζερ. Αυτό έχει το προβλημσ. Τα άλλα έχουν κόκκινο και υπέρυθρο και (συχνα ένα και για τα δύο) και δουλεύουν σωστά.
 

Μηνύματα
1.759
Reaction score
819
Ταχυδρομικά το παρέλαβες; Είχε ενδείξεις χτυπήματος το κουτί;
 

Μηνύματα
57
Reaction score
8
Ταχυδρομικά το παρέλαβες; Είχε ενδείξεις χτυπήματος το κουτί;
Ταχυδρομικά από γνωστό κατάστημα με είδη ήχου, δεν μένω Αθήνα δυστυχώς. Το κουτί ήταν σε πολύ καλή κατάσταση.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.132
Μηνύματα
2.889.757
Members
37.993
Νεότερο μέλος
thanosmule
Top