Πρόβλημα στον ήχο από streaming

Μηνύματα
81
Reaction score
31
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς το εξής: τουλάχιστον μια φορά τη μέρα όταν ακούω μουσική από το streamer wiim pro plus) ο ήχος κομπιαζει, σαν να κόβεται στιγμιαία. Μήπως φταίει το καλώδιο ethernet ; Αν όχι, κάποια άλλη ιδέα; Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
60
Reaction score
58
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς το εξής: τουλάχιστον μια φορά τη μέρα όταν ακούω μουσική από το streamer wiim pro plus) ο ήχος κομπιαζει, σαν να κόβεται στιγμιαία. Μήπως φταίει το καλώδιο ethernet ; Αν όχι, κάποια άλλη ιδέα; Ευχαριστώ.
Δυσκολο μαλλον η συνδεση σου εχει καποιο προβλημα , δες το router σου οταν γινεται αυτο
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
959
Reaction score
1.643
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς το εξής: τουλάχιστον μια φορά τη μέρα όταν ακούω μουσική από το streamer wiim pro plus) ο ήχος κομπιαζει, σαν να κόβεται στιγμιαία. Μήπως φταίει το καλώδιο ethernet ; Αν όχι, κάποια άλλη ιδέα; Ευχαριστώ.
Καλησπέρα, όταν γίνεται αυτό που περιγράφεις και κόβεται στιγμιαία ο ήχος, ακούς μήπως και κάποιον στιγμιαίο υψίσυχνο θόρυβο? Τα streams σου είναι από Tidal?
Μπορείς να δοκιμάσεις 2 πραγματάκια?

1ον δοκίμασε ένα άλλο καλώδιο ethernet γιατί μπορεί κάποιο καλωδιάκι που πιάνει στη πλαστική φίσα να έχει κοπεί ή να μην κάνει καλή επαφή. Αν εξακολουθεί να το κάνει τότε έχουμε αποκλείσει την πιθανότητα να φταίει το καλώδιο.

2ον για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να είναι θέμα σύνδεσης internet του router αποσύνδεσε το καλώδιο ethernet και δοκίμασε τον streamer σου για ένα ικανό διαστημα με την wifi συνδεση με τον router να δεις αν στο κάνει πάλι. Αν όχι έχουμε αποκλείσει την πιθανοτητα να φταιει η συνδεση σου στο internet το οποιο μας οδηγεί σε 2 συμπεράσματα.
α) Είτε η έξοδος ethernet του router έχει κάποιο πρόβλημα,
β) Είτε το ethernet receiver interface του streamer σου έχει κάποιο πρόβλημα.

Στην αρχή σε ρωτάω αν streamαρεις από Tidal γιατί τουλάχιστον μέχρι πολύ πρόσφατα αυτή η πλατφόρμα όταν η σύνδεση του χρήστη στο Ίντερνετ είναι χαμηλής ποιότητας τότε κάνει διακοπές.
Αυτό γίνεται γιατί η Tidal βάζει ως προτεραιότητα αυτό που της έχει ζητήσει ο χρήστης στα settings (πχ HiRes Lossless) και δεν ρίχνει το bitrate γιατι θα οδηγουσε σε αναπαραγωγή mp3 και έτσι οδηγούμαστε σε διακοπή σήματος.
Το Spotify και το Apple Music για παράδειγμα ακολουθούν άλλη τακτική και βάζουν ως προτεραιότητα την αναπαραγωγή χωρίς dropouts έστω και αν αυτο σημαίνει να ρίχνουν για πολύ μικρά χρονικά διαστηματα το bitrate.

Δεν ξέρω αν στα εξήγησα απλά, αν έχεις κάποια ερώτηση και μπορώ να συνεισφέρω θα επανέλθω.
Φιλικά
 

Μηνύματα
81
Reaction score
31
Πολύ κατανοητά. Ethernet cable έχω αυτά που συνόδευαν παλιότερα ρούτερ, δεν έχω αγοράσει πρόσφατα. Από tidal ναι. Το κάνει όμως και στο Spotify και μάλιστα πιο έντονα. Αλλά θα γυρίσω Αθήνα σε μια βδομάδα οπότε δεν μπορώ να τα δοκιμάσω άμεσα αυτά που πρότεινες . Θα το κάνω όταν γυρίσω. Προς το παρόν παρακινούμενος από τον φίλο παραπάνω έκανα αίτηση για οπτική ίνα στην κοσμοτε. Έχει την ίδια τιμή με αυτά που πληρώνω τώρα που δεν έχω οπτική οπότε...
Ο θόρυβος που ακούγεται είναι σαν παράσιτα στο Spotify και σαν μασημένη κασέτα στο tidal
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
959
Reaction score
1.643
Πολύ κατανοητά. Ethernet cable έχω αυτά που συνόδευαν παλιότερα ρούτερ, δεν έχω αγοράσει πρόσφατα. Από tidal ναι. Το κάνει όμως και στο Spotify και μάλιστα πιο έντονα. Αλλά θα γυρίσω Αθήνα σε μια βδομάδα οπότε δεν μπορώ να τα δοκιμάσω άμεσα αυτά που πρότεινες . Θα το κάνω όταν γυρίσω. Προς το παρόν παρακινούμενος από τον φίλο παραπάνω έκανα αίτηση για οπτική ίνα στην κοσμοτε. Έχει την ίδια τιμή με αυτά που πληρώνω τώρα που δεν έχω οπτική οπότε...

Πολύ σωστά έκανες για την οπτική ίνα. Θα δεις μεγάλη διαφορά όσον αφορά στη σταθερότητα (και την ταχύτητα βέβαια) της σύνδεσης στο Ίντερνετ. Καλή συνέχεια.
 

Μηνύματα
81
Reaction score
31
Πολύ σωστά έκανες για την οπτική ίνα. Θα δεις μεγάλη διαφορά όσον αφορά στη σταθερότητα (και την ταχύτητα βέβαια) της σύνδεσης στο Ίντερνετ. Καλή συνέχεια.
Σ' ευχαριστώ. Θα επανέλθω
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.259
Μηνύματα
2.894.232
Members
38.011
Νεότερο μέλος
Panos4
Top