Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.726
Reaction score
6.201
Σε λίγο θα μας πούνε πως όσοι είναι υπεύθυνοι για εμπρησμούς έχουν συλληφθεί και είναι για χρόνια φυλακή :D

Τώρα άρπαξε λέει καλά πίσω από την λίμνη... και σε βίντεο από εθελοντές (πολίτες, όχι σε κάποιο σώμα), είναι όλο το μέρος εκεί άδειο, δεν υπάρχει ψυχή...

Σταμάτα-Αμυγδαλέζα-Λίμνη Μαραθώνα ελικόπτερο/καναντέρ μηδέν. Πυροσβεστικά δεν είδα κάπου επίσης.

Τους πήραν όλους αλλού προφανώς. Αν αρπάξει καλά πάλι εδώ θα τρέχουν πάλι σαν τους μπούφους.

1000 πυροσβέστες είχαμε λέει στην Εύβοια. Φτάσαμε τους 570 στην Αττική σήμερα... ποιά κυβέρνηση έκανε τσιγκουνιές στις προσλήψεις φέτος Άκη;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.655
Reaction score
29.351
Είπε επίσης ο Κικίλιας ότι περιπολούσαν έμφορτα , κάποια εναέρια μέσα.
Για την συγκεκριμένη περιοχή δεν ξέρω, αλλά εδώ σε εμάς πετάνε συχνά.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
238
Στην φωτό λοιπόν εδώ , που είναι ακριβώς η ελλιπής συντήρηση , και που είναι το εναέριο δίκτυο ?
…. πως λες να μεταφέρεται η ενέργεια ; η μήπως θες να μου μάθεις την δουλειά μου ;
IMG_0933.jpeg
 

Μηνύματα
28.148
Reaction score
26.577
…. πως λες να μεταφέρεται η ενέργεια ; η μήπως θες να μου μάθεις την δουλειά μου ;
View attachment 339034
Ούτε ξέρω ποιά είναι η δουλειά σου , ούτε και με απασχολεί.
Ρώτησα που φαίνεται η ελλιπής συντήρηση .
Οσο για την φωτό που ανέβασες , μόνο τώρα που έκανες ζουμ κάτι ψηλοφαίνεται .
Αλλιώς πάπαλα .
Αλήθεια ,μιλησέ μας λίγο για σένα. :lolsign:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.827
Reaction score
87.143
Σταμάτα-Αμυγδαλέζα-Λίμνη Μαραθώνα ελικόπτερο/καναντέρ μηδέν. Πυροσβεστικά δεν είδα κάπου επίσης.
Οι δυνάμεις κατευθύνονται όπου υπάρχει άμεσος κίνδυνος για τις (πολλές) περιουσίες των πολιτών. Οι υπόλοιπες εκτάσεις θεωρούνται τελειωμένες. Αν μοιραστούν δεν φτάνουν για να κάνουν τίποτα.
 

Μηνύματα
15.784
Reaction score
22.115

αυτό που λέγαμε για το Μάτι (ανάμεσα στα πολλά)
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.625
Reaction score
75.624
Δυστυχώς φουντώνουν όλα όσα το πρωί είχαν σβήσει ή σχεδόν σβήσει.

1723459899975.jpeg



Ακόμα και στον Βαρνάβα φαίνονται φουντώματα.


EDIT: Μία ώρα μετά τη φωτό, το δασάκι μπροστά απο τον λόφο καίγεται. Αν προχωρήσει, Άγιος Στέφανος και Άνοιξη.
EDIT 2: Ήρθε μόλις ειδοποίηση για το Πευκόφυτο, δίπλα στον Άγιο Στέφανο, που κάηκε πολλές φορές και είναι άφυτο... :cry:
 




billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.726
Reaction score
6.201
Δυστυχώς φουντώνουν όλα όσα το πρωί είχαν σβήσει ή σχεδόν σβήσει.

View attachment 339039


Ακόμα και στον Βαρνάβα φαίνονται φουντώματα.


EDIT: Μία ώρα μετά τη φωτό, το δασάκι μπροστά απο τον λόφο καίγεται. Αν προχωρήσει, Άγιος Στέφανος και Άνοιξη.
EDIT 2: Ήρθε μόλις ειδοποίηση για το Πευκόφυτο, δίπλα στον Άγιο Στέφανο, που κάηκε πολλές φορές και είναι άφυτο... :cry:
ήταν ο πατέρας μου στις περιοχές αυτές βόλτα με το τζιπ.
Εστίες διάσπαρτες σε σημεία (ούτε καν καντηλάκια) και δεν υπήρχε πυροσβεστική πουθενά.
Εντελώς αφύλαχτα όλα.

Νομίζω πως και ένας πίθηκος που τον είχαμε βάλει σε κλουβί να παρακολουθεί μια φωτιά και την πυρόσβεση της, θα είχε καταλάβει από την 2η φορά, πως πρέπει να γίνεται LSB σε τέτοιες συνθήκες (Leave Someone Behind).

Εναέρια μέσα δεν έχει η φτωχάντζα της ευρώπης να πάρει παραπάνω.
Επίγεια μέσα δεν έχουμε; Δεν έχουμε να προσλάβουμε πυροσβέστες;
Θα μου πεις, εδώ έχουμε δώσει σήμα σε όλους τους εμπρηστές και πυρομανείς να βάζουν ελεύθερα φωτιά, αφού στην χειρότερη θα πληρώσουν 2.000-3.000€ και θα είναι free to go...

What's up Greece ?
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.625
Reaction score
75.624
Εστίες διάσπαρτες σε σημεία (ούτε καν καντηλάκια) και δεν υπήρχε πυροσβεστική πουθενά.
Εντελώς αφύλαχτα όλα.

Με την έκταση του μετώπου είναι, σε εμένα τουλάχιστον, σαφές οτι και τριπλάσιοι να ήταν οι πυροσβέστες δεν θα την έσβηναν.
Το '21 που καήκαμε και τα έζησα απο μικρότερη απόσταση δεν φυσούσε και παρ' όλα αυτά ήταν ασταμάτητη.

Το πρωί ήρθαν μπόλικα ελικόπτερα και σχεδόν έσβησαν το σημείο, της πιό πάνω φωτογραφίας, του Καπανδριτίου κοντά στη λίμνη Μαραθώνα που δίπλα βρίσκεται το δασάκι που τώρα καίγεται. Μετά πήγαν αλλού που υπήρχαν σοβαρότερα προβλήματα. Πόσους ν' αφήσουν σε μέρη χωρίς σπίτια;

Υπ' όψιν οτι το πατρικό του Ντολμαδακιού στον Μαραθώνα βρίσκεται 100 μέτρα απο φωτιά. ;)
Δεν μιλάω έξω απ' το χορό.
 

Μηνύματα
13.757
Reaction score
6.741
Για την συγκεκριμένη περιοχή δεν ξέρω, αλλά εδώ σε εμάς πετάνε συχνά.
Κάθε μέρα εδώ και μια εβδομάδα,περνούσε ελικόπτερο (με τον σωλήνα ρίψης να κρέμεται,άρα πυροσβεστικό), 4 φορές την ημέρα,από τον Υμηττό. Κάλυπτε το τμήμα από Αγία Παρασκευή μέχρι Ηλιούπολη και επέστρεφε. Ισως να γινόταν και πιο πριν,αλλά αυτή την εβδομάδα είμαι στο σπίτι και το έβλεπα-ακουγα.
 
Last edited:

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.726
Reaction score
6.201
Με την έκταση του μετώπου είναι, σε εμένα τουλάχιστον, σαφές οτι και τριπλάσιοι να ήταν οι πυροσβέστες δεν θα την έσβηναν.
Το '21 που καήκαμε και τα έζησα απο μικρότερη απόσταση δεν φυσούσε και παρ' όλα αυτά ήταν ασταμάτητη.

Το πρωί ήρθαν μπόλικα ελικόπτερα και σχεδόν έσβησαν το σημείο, της πιό πάνω φωτογραφίας, του Καπανδριτίου κοντά στη λίμνη Μαραθώνα που δίπλα βρίσκεται το δασάκι που τώρα καίγεται. Μετά πήγαν αλλού που υπήρχαν σοβαρότερα προβλήματα. Πόσους ν' αφήσουν σε μέρη χωρίς σπίτια;

Υπ' όψιν οτι το πατρικό του Ντολμαδακιού στον Μαραθώνα βρίσκεται 100 μέτρα απο φωτιά. ;)
Δεν μιλάω έξω απ' το χορό.
να την σβήσουν όχι.
Να την περιορίσουν ή έστω να κόβουν σε σημείο που πάει να περάσει σε οικισμό μπορούν, θα μπορούσαν και θα έπρεπε.

Αλλά είναι άλλο το ισοζύγιο στο ΜΙΖΕΣ vs ΜΙΣΘΟΙ εποχικών...
To Πευκόφυτο που πάει να φουντώσει έχει μια χαρά αρκετά σπίτια.

Δεν είναι δικαιολογία το "αφήνω τα τοπία" και πάω τους πάντες στο Μαρούσι π.χ.
Θα αρπάξει πάλι στην Αμυγδαλέζα και θα κάψει τα υπόλοιπα σπίτια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.655
Reaction score
29.351
Με τέτοιο αέρα δεν γίνεται τίποτα. Και τριπλάσιους να είχαμε, και παραπάνω μέσα. Δεν γίνεται. Και φέτος έχει γίνει παραπάνω δουλειά. Πρώτη φορά στα χρόνια που ζω εδώ είδα καθαρό δάσος. Έχουν καθαρίσει το έδαφος και κλαδέψει οτιδήποτε μέχρι τα 2-2.5 μέτρα τουλάχιστον όπως τα βλέπω από το αμάξι, μπορεί και παραπάνω. Πετάνε μέσα για περιπολία, ενώ αν έχει συμβάν φεύγει αμέσως εναέριο. Και δεν γυρνάει πίσω ακόμα και αν δώσουν ότι έχουν τον έλεγχο. Θα πάει εκεί και θα κάνει τουλάχιστον μία ρίψη.
 


Μηνύματα
15.784
Reaction score
22.115
γεγονός, όποτε έβγαινα για τρέξιμο ,μα πρωί μα απόγευμα τα ελικόπτερα πετούσαν κατά μήκος του Υμηττού κάθε μέρα εδώ και 2 βδομάδες.
ο κύκλος που κάνανε ήταν κάπου 20 λεπτά δηλαδή πηγαίναν πάνω από όλα τα γνωστά μέρη, πότε πυροσβεστικό πότε απλό αναγνωριστικό.
αυτό γινόταν και πέρσι αλλά όχι πρόπερσι.
επιπλέον , φέτος το οδικό δίκτυο που Υμηττού έχει αποψιλωθεί , ότι δέντρο/θάμνος υπήρχε σε απόσταση μισού μέτρο από τον δρόμο πήγε εκδρομή, έγινε πριονίδι βασικά, κόψανε και και καθαρίσανε τόνους ξυλείας που έγινε πριονίδι σε καταστροφέα , με ευθύνη των δήμων αυτό.
 


billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.726
Reaction score
6.201
Στην τηλεόραση βλέπω άλλα σημεία και δεν φαίνεται να είναι 4.
Εγω μιλάω για τα μέρη μου (Σταμάτα, Αγ. Στέφανο, Λίμνη Μαραθώνα).
Στην Πεντέλη στην κορφή μπορεί να έχει και 6 (αν και τα 7-8 που έλεγαν δεν έχουν έρθει, ακόμα τουλάχιστον, ούτε ως ριπές).
 

Μηνύματα
15.784
Reaction score
22.115
1723463981768.png

η χειρότερη εικόνα μέχρι στιγμής, εκτός απ το ότι γύρισε ο αέρας προφανώς, είναι και πιο πυκνή η κάπνα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.427
Μηνύματα
2.903.254
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top