Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

Μηνύματα
20.969
Reaction score
14.966
Ναι, από τη μια στιγμή στην άλλη, δεν βρίσκεις προσωπικό. Φυσικό είναι. Χρειάζονται χρόνια προσπάθειας, και όλα τα μέτρα (με ένα βασικό το οικονομικό φυσικά) για να έχεις μετά το προσωπικό που απαιτείται. Όταν απαξιώνονται όλα, στο βωμό της 'εξοικονόμησης', της 'ιδιωτικοποίησης' και δεν ξέρω τι άλλο, στο τέλος δεν έχεις όσο κόσμο χρειάζεται. Όπως φάνηκε και στις πανελλαδικές φέτος στις στρατιωτικές σχολές.
 

Μηνύματα
3.912
Reaction score
3.131
Ναι, από τη μια στιγμή στην άλλη, δεν βρίσκεις προσωπικό. Φυσικό είναι. Χρειάζονται χρόνια προσπάθειας, και όλα τα μέτρα (με ένα βασικό το οικονομικό φυσικά) για να έχεις μετά το προσωπικό που απαιτείται. Όταν απαξιώνονται όλα, στο βωμό της 'εξοικονόμησης', της 'ιδιωτικοποίησης' και δεν ξέρω τι άλλο, στο τέλος δεν έχεις όσο κόσμο χρειάζεται. Όπως φάνηκε και στις πανελλαδικές φέτος στις στρατιωτικές σχολές.

Δεν πάνε για πιλότοι γιατί θέλει μαθηματικά και φυσική για αρχή
 

Μηνύματα
20.969
Reaction score
14.966
Για αυτό έγραψα ότι θέλει χρόνια προσπάθειας πιο πάνω, δεν αρκεί το 'έχω τόσες θέσεις στις σχολές', θέλει προετοιμασία, σωστή εκπαίδευση (από δημοτικό ως λύκειο), διαφήμιση και προπαγάνδα ακόμα, από νωρίς στα παιδιά για να φτάσεις να έχεις πιλότους (ή ό,τι άλλο) μετά από χρόνια!
 

ika

News
Μηνύματα
14.989
Reaction score
13.766

Δεν θα υπολόγισαν οι Γάλλοι τον γνωστό στρατηγό που είναι διαχρονικά και κάθετα ενάντιος στους ειδικούς του κράτους
 

Μηνύματα
15.802
Reaction score
22.151
ούτε στα σώματα ασφαλείας πάνε ούτε στην ΠΑ πλέον , γιατί τα λεφτά είναι λίγα και η ταλαιπωρία μεγάλη.
κλαίει το σύμπαν για αεροπλάνα ελικόπτερα κλπ και νομίζουν όλοι αφενός οτι τα πουλάνε στο MART σε στοκ και προσφορές στα 3 ένα δώρο κλπ και οτι αν ένας εμίρης μας χαρίσει 100 καινούρια DH515 θα βρούμε πιλότους και τεχνικούς να τα πετάμε.

αν δεν βρεθεί τρόπος να πληρωθεί ο πυροσβέστης , ο στρατιώτης , ο ναύτης και ο αεροπόρος θα δούμε και άλλα πολλά ακόμα.
σε 10 χρόνια θα βάζουμε αγγελίες για να επανδρώσουμε τα πυροσβεστικά μέσα
 

Μηνύματα
116
Reaction score
159
Δεν πάνε για πιλότοι γιατί θέλει μαθηματικά και φυσική για αρχή
Για πιλότοι πήγαιναν και πάνε όσοι είναι "άρρωστοι" με το συγκεκριμένο. Δεν φταίνε τα μαθηματικά και η φυσική (αστεία), ούτε οι απολαβές.

Οι ιατρικές εξετάσεις είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο μιας και τα στάνταρ είναι πολύ αυστηρά. Θυμάμαι το 2004 που πέρασα ιατρικά για Ικάρων, πέρα από κιλά, μάτια, ύψος, αυτιά που μας ξεψάχνιζαν, από το group που ήμουν εγώ (18 άτομα) μόνο εμένα και έναν άλλον δεν έκοψαν λόγο φυσίματος στην καρδιά. Συνολικά εκείνη την εβδομάδα περάσαμε Ιατρικά και Ψυχομετρικά (άλλη πληγή αυτή, 6 ώρες πολλαπλής επιλογής με σχέδιο και έκθεση) 400+ άτομα και 96 τερματίσαμε. Από τους 96 περάσαμε τα αθλήματα οι 83.

Φαντάσου τότε έβγαλα 15.900 μόρια με την Ικάρων στα 16.170 και με κάλεσαν την πρώτη εβδομάδα ως επιλαχών να παρουσιαστώ. Αλλά μου βρήκαν υπερμετροπία στο όριο και υπήρχε σοβαρή περίπτωση να μου στερήσουν το πτητικό στις επόμενες επισκέψεις στο ΚΑΙ οπότε επέλεξα στην 2η μου επιλογή, Φυσικό Αθήνας.
 

Μηνύματα
1.316
Reaction score
2.635
ούτε στα σώματα ασφαλείας πάνε ούτε στην ΠΑ πλέον , γιατί τα λεφτά είναι λίγα και η ταλαιπωρία μεγάλη.
κλαίει το σύμπαν για αεροπλάνα ελικόπτερα κλπ και νομίζουν όλοι αφενός οτι τα πουλάνε στο MART σε στοκ και προσφορές στα 3 ένα δώρο κλπ και οτι αν ένας εμίρης μας χαρίσει 100 καινούρια DH515 θα βρούμε πιλότους και τεχνικούς να τα πετάμε.

αν δεν βρεθεί τρόπος να πληρωθεί ο πυροσβέστης , ο στρατιώτης , ο ναύτης και ο αεροπόρος θα δούμε και άλλα πολλά ακόμα.
σε 10 χρόνια θα βάζουμε αγγελίες για να επανδρώσουμε τα πυροσβεστικά μέσα
Μα οι κοινωνικές δαπάνες δεν φέρνουν άμεσα χρήμα πίσω.
Απαγορευτικό και άχρηστο στο οικονομικό μοντέλο της περιβόητης Δύσης της αφθονίας
Άρα οι φωτιές , οι πλημμύρες, το περιβάλλον κ.λ.π δεν είναι άμεση προτεραιότητα
Από την άλλη οι αστυνομικές και οι δυνάμεις καταστολών αυξάνονται και πληθύνονται
Τυχαίο ;
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.628
Reaction score
75.633
Απαγορευτικό και άχρηστο στο οικονομικό μοντέλο της περιβόητης Δύσης της αφθονίας
Είναι κάτι που συμβαίνει στα άλλα οικονομικά μοντέλα;
 

Μηνύματα
15.802
Reaction score
22.151
δεν ξέρω πως το βλέπεις αυτό, γιατί προφανώς δεν ισχύει στο ελάχιστο.
ακόμα και η αστυνομία είναι ελλιπώς επανδρωμένη (τμήματα με περιοχή ευθύνης 10000 κατοίκων να μην έχουν 2 όργανα στην βάρδια) και προσπαθεί να βρει κόσμο με χαμηλές απαιτήσεις πχ ΔΙΑΣ , ειδικών φρουρών κλπ για να επανδρώσει στοιχειώδεις καθημερινές ανάγκες.
έχουμε περιπολικά (πλέον) και δεν υπάρχουν πληρώματα.
το ίδιο σε όλα τα σώματα ασφαλείας

η λύση είναι να δοθούν σοβαρά οικονομικά και όχι μόνο κίνητρα να γυρίσει ο κόσμος στις σχολές μήπως και δούμε κάτι να συμβαίνει προς το 2030 και μετά.
αλλά όπως είπες και εσύ για καταστολή (δηλαδή έλεος κάπου , τι δυνατότητες καταστολής έχει πλέον η χώρα; ) αν δοθεί ανώτερο , χαμηλής φορολογίας μισθολόγιο στους ένστολους θα βγουν άλλοι 1000 αριστερίζοντες να φωνάξουν για αστυνομικό κράτος και μλκς με ζάχαρη.

χρειάζονται σοβαρά κίνητρα που θα πείθουν ότι δεν είναι προσωρινά και δεν θα περικοπούν στην επόμενη κρίση με πλήρη αδιαφορία για τις "αντιδράσεις της κοινωνίας" ώστε να πεισθεί ο 18χρονος να μπει στα σώματα ασφαλείας.

όπως αντίστοιχα θέλουμε ιατρικό προσωπικό.
 





alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.667
Reaction score
29.361
Αποκλείεται να είναι αυτά αυθαίρετα κατηγορίας 5. Να έχουν μικρές αυθαιρεσίες όπως πχ ακάλυπτος ή μεγαλύτερα μπαλκόνια, πιθανόν. Το ότι είναι στο βουνό δεν συνεπάγεται αυθαίρετο. Και η Σαρωνίδα σε βουνό είναι και είναι όλα νόμιμα.
 
Last edited:

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.628
Reaction score
75.633
Αυθαίρετα "υπόγεια, βοηθητικοί χώροι" μετρώντας από την πρόσοψη επάνω, που απο κάτω/πίσω ανοίγουν άλλοι 2-3 όροφοι.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.736
Reaction score
6.225
Καλά να μην πιάσουμε το θέμα Πεντελικό και τον νόμο αυτού γιατί θα καραφλιάσετε όσοι έχετε ακόμα μαλλιά...

Εκεί χτίζουν κανονικά... στην ΑΜΥΓΔΑΛΕΖΑ (όποιος ανακαλύψει την σχέση της Αμυγδαλέζας με την Πεντέλη του δίνω δώρο ένα σετ high end ηχείων) όμως όχι, έχουμε περιορισμούς σοβαρούς γιατί ισχύει ο νόμος του Πεντελικού :D

amygdalezapenteli.jpg

Αθάνατη Ελλάδα :D
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.736
Reaction score
6.225

... σε ψυχιατρική κλινική έπρεπε να πάνε, όχι για πρόστιμο.
Για παιχνίδι φωτιά.
Επόμενο βήμα βασανισμός ζώων.
Τελικό βήμα: πειράματα με ανθρώπους στα 18 τους...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.432
Μηνύματα
2.903.561
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top