Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
79.361
Reaction score
99.356

 




billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.866
Reaction score
6.525
Πεντέλη μετά τη φωτιά. Κρανίου τόπος.

View attachment 342284 View attachment 342285 View attachment 342286
Πήγα πριν λίγες μέρες Μαραθώνα/Νέα Μάκρη.
Στο πήγαινε από Λεωφ. Μαραθώνος, από το φράγμα της λίμνης δηλαδή.
Στο γύρνα από Ν. Μάκρη -> Πεντέλη -> Διονύσου.

Κρανίου τόπος κυριολεκτικά στο 80% της διαδρομής.
Οι περισσότερες πλαγιές και λόφοι, κάηκαν ολοκληρωτικά. Δέντρα όλα τέζα, και το έδαφος μαύρο λες και είσαι Σαντορίνη.
Σε λίγες πλαγιές μείνανε κάποια δέντρα, μισοκαμένα, ή και ολόκληρα οκ, και διάσπαρτα κάποιες περιουσίες που έσωσε η πυροσβεστική, αφήνωντας να βολτάρει στα πέριξ η φωτιά.

Νομίζω πριν λίγες μέρες διάβασα κάπου πως έχουμε κάψει περί τα 37% της δασικής έκτασης της Αττικής τα τελευταία χρόνια.

Άντε, και εις ανώτερα μας!
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.383
Reaction score
88.990
Σε πέντε χρόνια θα έχει ξαναπρασινίσει.
Αυτό είναι το κακό. Μετά πάλι φωτιές, πάλι ζημιές, πάλι συζητήσεις για τον "τελευταίο πνεύμονα", πάλι ανικανότητα.
Να μη σου τύχει. :biggrin:
 





Μηνύματα
21.423
Reaction score
15.448
Άλλη μια ¨φυσική¨ καταστροφή (λόγω κλιματικής αλλαγής εννοείται... και του αέρα! ) Ξυλόκαστρο, πιάσαμε Πελοπόννησο τώρα !
Και συνεχίζει, με δύο νεκρούς όπως γράφουν...


 

Μηνύματα
684
Reaction score
1.281
Το χωριό μου είναι ένα από αυτά που πέρασε μέσα η φωτιά . Καίει από χθες στις 11:00 , η μάνα μου ελεγε ότι τόσους πυροσβέστες δεν έχει ξαναδεί, το 2007 είχαμε καεί ξανά. Επιχειρούσαν πάνω από 25 εναέρια μέσα , 100 οχήματα , 200 πυροσβέστες και εκατοντάδες ντόπιοι. Τεράστια φωτιά, τεράστιο μέτωπο. Κάηκαν τα πάντα εκτός από τα σπίτια μας. 2-3 χρόνια ο τόπος θα είναι κόλαση όπως και το 2007 που τα έζησα , ένα μέρος καταπράσινο ξαφνικά πρέπει να συνηθίσεις να το βλέπεις μαύρο γκρι και μα βρωμάει καμμένο. Βλέπεις κορμούς από τα δέντρα να καπνίζουν σχεδόν ένα χρόνο μετά . Μαυρίλα .
Ο περισσότερος κόσμος δεν ήξερε τίποτα μέχρι το πρωί , έπαιζε σαν θέμα 2-3 λεπτά και τέλος.
Ο άλλος ο κλόουν βγήκε το μεσημέρι μετά από όλα αυτά να μας πει για την γιορτή που θα κάνει για τα 50 χρόνια ΝΔ.
Ξεπεσμός .
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.866
Reaction score
6.525
Έλα μωρέ και εσύ, πως κάνεις έτσι; Ένα χωριουδάκι κάηκε και λίγα χαμόσπιτα.
Δεν κάηκαν τα μαγικά χαλιά της Ντόρας για να ζητήσουμε και βοήθεια από τας εξωτερικάς! :D
 

Μηνύματα
684
Reaction score
1.281
Έλα μωρέ και εσύ, πως κάνεις έτσι; Ένα χωριουδάκι κάηκε και λίγα χαμόσπιτα.
Δεν κάηκαν τα μαγικά χαλιά της Ντόρας για να ζητήσουμε και βοήθεια από τας εξωτερικάς! :D
Bill και δυο παιδιά , ο ένας συνομήλικος μου και συμμαθητής . Όσο για το δάσος με όσους μίλησα λένε ότι αφού κάηκε δεύτερη φορά το έχουν πάρει απόφαση ότι δεν ξαναγίνεται.
Ανθρώπινο δυναμικό κι μέσα υπήρχαν πολλά περισσότερα από ποτέ αφού δεν είχε αλλού φωτιές αλλά κλασικά χωρίς σχέδιο. Όλοι τα ίδια μου λένε ,τουρλουμπούκι από δυνάμεις χωρίς κεντρική καθοδήγηση και πλάνο.
Η φωτιά καίει ακόμα και απ ότι καταλαβαίνω απ τις περιοχές που κινείται θα συνεχίσει και αύριο.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.866
Reaction score
6.525
Πάντα έτσι λειτουργούν. Στην τύχη με ελάχιστες εξαιρέσεις.
Κρίμα και για τους συνανθρώπους μας και για την φύση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.932
Μηνύματα
2.922.967
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top