Πως μπορω να ακούσω σε Dolbu True HD;

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλησπέρα σας! Εχω το εξης home cinema:

Ενισχυτής YAMAHA RX V4A
Ηχεια μπροστινά JBL STAGE A130
Κεντρικό JBL STAGE A125C
Surround JBL STAGE A120
Subwoofer 1 JBL STAGE A100P
Subwoofer 2 YAMAHA NS SW100

Τηλεόραση TCL 58P635

Με ποιόν τρόπο μπορω να ακουσω μουσικη ή να δω ταινία σε DOLBY TRUE HD;
 


Μηνύματα
4
Reaction score
0
Τι player χρησιμοποείς;
Δεν εχω κάποιο player. Ακουω μουσικη μέσω tidal απ την τηλεόραση στον ενισχυτή σε dolby digital plus. Ταινίες βλεπω απο netflix η disney plus. Απ το κινητό ακουω απλα μέσω του musicast. Απ Το λαπτοπ αν το συνδέσω στον ενισχυτή δεν εχω καποια αποκωδικοποιηση dolby παρα μονο pcm οτι και αν κανω.
 






billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.806
Reaction score
6.393
Ναι το συνδεω με hdmi , αλλα επεοδη μου βγάζει pcm, προτιμώ να στριμαρω μέσω tidal που παίρνω DD+
Hold on!
Για να πάρεις Dolby TrueHD σήμα, θα πρέπει το περιεχόμενο που αναπαράγεις να είναι σε αυτή τη μορφή.
Το Tidal δεν στέλνει TrueHD σήμα. Στέλνει δικάναλο και 5.1/7.1 PCM και Dolby Atmos (μέσω Dolby Digital Plus (E-AC-3)). Το Atmos μέχρι τώρα τουλάχιστον, δεν λειτουργεί με υπολογιστή, αλλά μόνο μέσω smart (android mostly) συσκευές (όπως π.χ. το NVIDIA Shield TV).

Σε ταινίες και μουσικά blu-ray, αν χρησιμοποιήσεις έναν "συμβατό" με bitstreaming playback application, π.χ. VLC, MPC-HC, Kodi, κλπ. μπορείς φυσικά να πάρεις ότι φορμά ήχου διαθέτει η ταινία/μουσική τέλος πάντων το δισκάκι ή το αρχείο σου διαθέτει.
Αρκετές εφαρμογές έχουν ενεργοποιημένο το bitstreaming (pass-through {of undecoded signal}) από μαμάς, ενώ άλλες θέλουν απλά να το ενεργοποιήσεις από τα options/preferences.
 

Μηνύματα
3.851
Reaction score
6.007
Γίνεται βέβαια αντί να παρακολουθείς μέσω των app των streaming υπηρεσιών να χρησιμοποιείς stremio και να ανοίγεις το αρχείο με mpc-hc (θέλει λίγο πείραγμα ο κώδικας αλλά όχι κάτι τρελό) και έτσι έχεις τα πάντα σε pc.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.806
Reaction score
6.393
Γίνεται βέβαια αντί να παρακολουθείς μέσω των app των streaming υπηρεσιών να χρησιμοποιείς stremio και να ανοίγεις το αρχείο με mpc-hc (θέλει λίγο πείραγμα ο κώδικας αλλά όχι κάτι τρελό) και έτσι έχεις τα πάντα σε pc.
Έχεις περάσει έτσι επιτυχώς Dolby Atmos από Tidal ?
 

Μηνύματα
3.851
Reaction score
6.007
Έχεις περάσει έτσι επιτυχώς Dolby Atmos από Tidal ?
Όχι από tidal δεν γίνεται γιατί πρέπει να μετατραπεί σε αρχείο πρώτα. Δεν μπορεί να γίνει on the fly.
Γίνεται να προσπαθήσεις μέσω kodi. Είναι λίγο περίπλοκο και δεν με ενδιαφέρει για να ασχοληθώ αλλά παίζει να γίνεται.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.713
Μηνύματα
2.914.523
Members
38.088
Νεότερο μέλος
orfi georg
Top