Πώς μπορώ να εξηγήσω στους φίλους μου ότι ασχολούμαι με τον ήχο χωρίς να το κάνω να ακούγεται ηλίθιο?

Μηνύματα
541
Reaction score
382
...... δεν ειμαι χαλιεντας-οντιφιλ-οντιοφις κοκ για να χρειαζομαι επεξηγηση, δε νομιζω να εχω εντονη υπαρξιακη αναζητηση αλα χαλιεντ.
Ναι αλλα πετας χαρακτηρισμους και μετα υπεκφευγεις. Τελος παντων δικαιωμα σου. Δε βλεπω το νοημα να συνεχισω καποια συζητηση.
 

Μηνύματα
6.537
Reaction score
300
Υπάρχει αντίστοιχο Hi-End επίπεδο και στο φαγητό .
Τώρα, αν σε κάποιον του αρέσει ή αρκείται στο φαγητό νοσοκομείου, με γειά του και χαρά του . Δεν θα πεθάνει σίγουρα από την πείνα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.155
Reaction score
39.307
@steadyshot .... συζητηση για το πως θα μεταφερει τριτο μελος σε ατομο εκτος φορουμ την ενασχοληση του πρωτου με το χαι φαι ?
Εχουμε επεκταθει πολακις σε αυτο το φορουμ για θεματα χαι φαι και πως τα αντιλαμβανεται ο καθενας.
Επι του συνολου, του κοινου και του αποτελεσματος, εμενα μου φενεται οπως το χαρακτησα.
Και νομιζω οτι ειναι αρκετα αντιληπτος ο τροπος που γραφω (ή το οποιο νοημα), στο δικο μου συνολο των αναρτησεων, για να επεκτινομαι.
 


Μηνύματα
531
Reaction score
1.183
Μαλαααααακες το βρήκα!!!! Θα αγοράσω τροχόσπιτο και θα διοργανώνω roadtrips από όλη την ελλάδα προς το σπίτι του κωσταυτιά για demo.
Στον τροχοσπιτο θα εχω και την μαιμού να προσφέρει εδέσματα και κρασιά (τα καλά τα οντιοφιλ όχι αυτά για την μπλέμπα).
 

Μηνύματα
324
Reaction score
413
Μαλαααααακες το βρήκα!!!! Θα αγοράσω τροχόσπιτο και θα διοργανώνω roadtrips από όλη την ελλάδα προς το σπίτι του κωσταυτιά για demo.
Στον τροχοσπιτο θα εχω και την μαιμού να προσφέρει εδέσματα και κρασιά (τα καλά τα οντιοφιλ όχι αυτά για την μπλέμπα).
να το κανεις σαν αυτους τους γυφτους με τα πολλα σαμπ
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.155
Reaction score
39.307
audiofarse
what their friends thing they do
1721826394065.png

what they mum things they do
1721826547494.png

what society thinks they do
1721826267736.png

what I think i do
1721826353949.png

what i actually do
1721826318723.png
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.216
Reaction score
7.219
Στα πάντα υπάρχει
High end υπάρχει στα πάντα. Αυτό που δυστυχώς δεν υπάρχει (στα πάντα), είναι hi fi.

Σίγουρα δηλαδή υπάρχει ο αντίστοιχος χαιεντάς οινογνώστης, που σου πουλάει φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες (αντίστοιχες των υγρών μεσαίων κλπ.) και όταν τον βάλεις σε blind test να ξεχωρίσει το "καλό" κρασί από αυτό του lidl δεν έχει ιδέα.

Στο φαγητό όμως (και σε διάφορα άλλα) δεν υπάρχουν μετρητικά όργανα όπως τα μικρόφωνα, που να αποδεικνύουν αν ένα φαγητό είναι καλό (και τι πάει να πει "καλό" βέβαια) ή όχι.

Οπότε ο αντίστοιχος χαιεντάς του φαγητού μπορεί να βαυκαλίζεται ελεύθερα ότι τρώει κάτι ανώτερο από την πλέμπα που αρκείται στο φαγητό νοσοκομείου. Και όσο το κάνει ιδιωτικά, τι λόγος μας πέφτει. Αν αρχίσει να μας τα ζαλίζει δημοσίως, εκεί υπάρχει πρόβλημα.
 


Μηνύματα
324
Reaction score
413
audiofarse
what their friends thing they do
View attachment 337201
what they mum things they do
View attachment 337202
what society thinks they do
View attachment 337198
what I think i do
View attachment 337200
what i actually do
View attachment 337199
εξαιρετικό
(και τι πάει να πει "καλό" βέβαια)
Ακριβώς.
Οπότε ο αντίστοιχος χαιεντάς του φαγητού μπορεί να βαυκαλίζεται ελεύθερα ότι τρώει κάτι ανώτερο από την πλέμπα που αρκείται στο φαγητό νοσοκομείου.
1721826922099.png
 


Μηνύματα
324
Reaction score
413
φαι φαι, είμαι σίγουρος πως αμα βάζατε οντιοφιλ καλώδιο ρέυματος στην κουζίνα και το φαγητό νοσοκομείου θα ήταν χαιεντ γκουρμεδιαρικο
 

Μηνύματα
13.851
Reaction score
15.724
φαι φαι, είμαι σίγουρος πως αμα βάζατε οντιοφιλ καλώδιο ρέυματος στην κουζίνα και το φαγητό νοσοκομείου θα ήταν χαιεντ γκουρμεδιαρικο
Εγώ στην "κουζίνα" μου πάντως έχω Crystal cable. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι 10 φορές ακριβότερα απο την κουζίνα. :D
 

Μηνύματα
27.958
Reaction score
26.337
Εγώ γουστάρω ψητοπωλείο είτε στη Λειβαδιά , είτε στο καστράκι Καλαμπάκας .
Εδεσμα , κοντοσούβλι χοιρινό , μαριναρισμένο ή όχι , ορθά ψημένο , όχι καμένο , ζουμερό , με το λιπάκι του , να τρώει η μάνα και του παιδιού να μη δίνει .
Απλά πράματα.
Τα δύο καλύτερα κοντοσούβλια της ζωής μου . Είναι αυτά .
Εκ τότε δεν τα ξαναβρήκα ποτέ . Και πουθενά.
Το μόνο εξ ίσου καλό αυτό που φιάχνω εγώ με τον χασάπακλα , μόνον για ιδίαν χρήση , αλλά το κάνουμε μία φορά τον χρόνο . Κοντά ή το πάσχα.
 


Μηνύματα
541
Reaction score
382
High end υπάρχει στα πάντα. Αυτό που δυστυχώς δεν υπάρχει (στα πάντα), είναι hi fi.

Σίγουρα δηλαδή υπάρχει ο αντίστοιχος χαιεντάς οινογνώστης, που σου πουλάει φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες (αντίστοιχες των υγρών μεσαίων κλπ.) και όταν τον βάλεις σε blind test να ξεχωρίσει το "καλό" κρασί από αυτό του lidl δεν έχει ιδέα.

Στο φαγητό όμως (και σε διάφορα άλλα) δεν υπάρχουν μετρητικά όργανα όπως τα μικρόφωνα, που να αποδεικνύουν αν ένα φαγητό είναι καλό (και τι πάει να πει "καλό" βέβαια) ή όχι.

Οπότε ο αντίστοιχος χαιεντάς του φαγητού μπορεί να βαυκαλίζεται ελεύθερα ότι τρώει κάτι ανώτερο από την πλέμπα που αρκείται στο φαγητό νοσοκομείου. Και όσο το κάνει ιδιωτικά, τι λόγος μας πέφτει. Αν αρχίσει να μας τα ζαλίζει δημοσίως, εκεί υπάρχει πρόβλημα.
Εσυ για να περιγραψεις αυτο που βλεπεις και ακους χρησιμοποιεις συνηθως εξισωσεις? Οι "υγρες μεσαιες" μαλιστα... αρα μαλλον φιλτρο minimum phase χωρις pre ringing, στο οποιο ο ανθρωπος ειναι πιο ευαισθητος . Αρα λοιπον σας ενοχλει οτι καποιος δε μιλαει με ακριβεια και τεχνικο υποβαθρο οταν στην πραγματικοτητα η υποκειμενικη περιγραφη που χλευαζετε εχει τεχνικη εξηγηση.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.216
Reaction score
7.219
Εσυ για να περιγραψεις αυτο που βλεπεις και ακους χρησιμοποιεις συνηθως εξισωσεις? Οι "υγρες μεσαιες" μαλιστα... αρα μαλλον φιλτρο minimum phase χωρις pre ringing, στο οποιο ο ανθρωπος ειναι πιο ευαισθητος . Αρα λοιπον σας ενοχλει οτι καποιος δε μιλαει με ακριβεια και τεχνικο υποβαθρο οταν στην πραγματικοτητα η υποκειμενικη περιγραφη που χλευαζετε εχει τεχνικη εξηγηση.
Αυτό που λέω (και νομίζω είναι σαφές) είναι πως όταν κάποιος εκθειάζει ένα σύστημα χρησιμοποιώντας υποκειμενικούς όρους (είτε υγρούς, είτε στεγνούς) υπάρχουν τα εργαλεία αυτό να μετρηθεί (μέχρις ενός βαθμού έστω) και να διαπιστωθεί αν ο εκθειασμός είναι δικαιολογημένος ή αν ο κύριος που τα λέει είναι απλά... χαιεντάς.

ΔΕΝ σημαίνει δηλαδή ότι κάθε θετική υποκειμενική άποψη είναι δικαιολογημένη όπως λες εσύ, αλλά μπορεί να αποδειχθεί αν είναι ή όχι και αυτό είναι που κάνει το χόμπι πιο ενδιαφέρον. Κατά τα άλλα το πως τα λέει ο κάθε απλός ακροατής, ποσώς με ενδιαφέρει.

Αντίθετα στο φαγητό μπορεί κάποιος να εκθειάζει ένα φαγητό και να το θεωρεί "ανώτερο" από άλλα, αλλά πέραν του υποκειμενικού κριτηρίου, ποιος μπορεί να πει ότι είναι όντως "ανώτερο"; Και πως ορίζεται αυτό; Οπότε μπορεί ο καθένας, με ύφος χιλίων καρδιναλίων, να λέει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι, χωρίς δυνατότητα να αντικρούσεις τα "επιχειρήματά" του.
 

Μηνύματα
541
Reaction score
382
Αυτό που λέω (και νομίζω είναι σαφές) είναι πως όταν κάποιος εκθειάζει ένα σύστημα χρησιμοποιώντας υποκειμενικούς όρους (είτε υγρούς, είτε στεγνούς) υπάρχουν τα εργαλεία αυτό να μετρηθεί (μέχρις ενός βαθμού έστω) και να διαπιστωθεί αν ο εκθειασμός είναι δικαιολογημένος ή αν ο κύριος που τα λέει είναι απλά... χαιεντάς.

ΔΕΝ σημαίνει δηλαδή ότι κάθε θετική υποκειμενική άποψη είναι δικαιολογημένη όπως λες εσύ, αλλά μπορεί να αποδειχθεί αν είναι ή όχι και αυτό είναι που κάνει το χόμπι πιο ενδιαφέρον. Κατά τα άλλα το πως τα λέει ο κάθε απλός ακροατής, ποσώς με ενδιαφέρει.

Αντίθετα στο φαγητό μπορεί κάποιος να εκθειάζει ένα φαγητό και να το θεωρεί "ανώτερο" από άλλα, αλλά πέραν του υποκειμενικού κριτηρίου, ποιος μπορεί να πει ότι είναι όντως "ανώτερο"; Και πως ορίζεται αυτό; Οπότε μπορεί ο καθένας, με ύφος χιλίων καρδιναλίων, να λέει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι, χωρίς δυνατότητα να αντικρούσεις τα "επιχειρήματά" του.
Οπως εντοπιζεις δικαιως προβληματα με την υποκειμενικη περιγραφη ετσι θα πρεπει να αντιμετωπιζεις προβληματα και με την τεχνικη. Δεν υπαρχει 1-1 αντιστοιχια μετρησεων με την υποκειμενικη αντιληψη και αρα η πιο ισορροπημενη αντιμετωπιση που μπορει να εχει καποιος ειναι να ειναι δεκτικος και συμπεριληπτικος και στις δυο προσεγγισεις, χωρις αφορισμους.

Οταν μετρας το sinad στο 1khz μπορεις να μιλησεις για κατι πολυ συγκεκριμενο και να συγκρινεις κατι πολυ συγκεκριμενο. Το θορυβο και την παραμορφωση οταν αναπαραγεται το συγκεκριμενο test tone. Μεχρι εκει...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.216
Reaction score
7.219
Οπως εντοπιζεις δικαιως προβληματα με την υποκειμενικη περιγραφη ετσι θα πρεπει να αντιμετωπιζεις προβληματα και με την τεχνικη. Δεν υπαρχει 1-1 αντιστοιχια μετρησεων με την υποκειμενικη αντιληψη και αρα η πιο ισορροπημενη αντιμετωπιση που μπορει να εχει καποιος ειναι να ειναι δεκτικος και συμπεριληπτικος και στις δυο προσεγγισεις, χωρις αφορισμους.
Μαζί σου. Και γι'αυτό αν δύο ηχεία φαίνονται "ίδια" στις μετρήσεις και κάποιος τα ακούσει και πει ότι δεν ακούγονται ίδια, δεν θα τον αφορίσω a priori, θα το λάβω υπόψιν.

Υπάρχει όμως ένα όριο. Αν δεις μετρήσεις από ένα ηχείο που βαράει στον γάμο του καραγκιόζη και κάποιος με υποκειμενικές περιγραφές θέλει να σε πείσει ότι είναι το πιο μελιστάλαχτο άκουσμα που έχει ακούσει ποτέ, θα ξέρεις ότι λέει πίπες.

Ενώ σε κάποιον άλλον κλάδο που δεν υπάρχει καμία δυνατότητα (έστω ελλιπούς) μέτρησης, δεν θα έχεις ιδέα για το αν έχει δίκιο ή λέει απλά αρλούμπες.

Γι'αυτό λέω ότι high end, όπως υπάρχει στον ήχο, υπάρχει σε όλα. Αλλά hifi (έστω με τους περιορισμούς του), όχι.
 

Μηνύματα
6.537
Reaction score
300
φαι φαι, είμαι σίγουρος πως αμα βάζατε οντιοφιλ καλώδιο ρέυματος στην κουζίνα και το φαγητό νοσοκομείου θα ήταν χαιεντ γκουρμεδιαρικο
Το έχω δοκιμάσει κι αυτό για το στρώσιμο καλωδίων ρεύματος, γιατί εν σειρά με το άσπρο καλώδιο του πλυντηρίου πιάτων το τελικό επιθυμητό αποτελέσματα έρχεται μεν αλλά καθυστερημένα και ο χρόνος είναι πολύτιμος, εκτός κι αν κάποιος στρώνει καλώδια εν σειρά με το καλώδιο της ηλεκτρικής κουζίνας της εταιρείας.
Το τελευταίο το προτιμώ
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.294
Μηνύματα
2.896.110
Members
38.025
Νεότερο μέλος
Emmanuel P.
Top