ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΥΟ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Ερωτηση και ευχαριστώ εκ των προτερων. Εχω δυο ενισχυτες, εναν rotel ra 714 στα 50 watt/8ohm και εναν arcam 25 στα 100 w. Ο arcam ειναι φανταστικος αλλά ακουω και πολυ βινυλιο και μου αρεσει περισσοτερο το phono του rotel. Η ερωτηση ειναι μπορω να χρησιμοποιησω τον rotel σαν προενισχυση ωστε όταν ακουω βινυλιο να ακουω το phono του rotel; Και πως;
 


Μηνύματα
9
Reaction score
1
Από το tape1-out του ROTEL με ένα καλώδιο RCA σε ένα ANALOGUE IN του ARCAM
Τοσο απλά; και σ αυτη την περιπτωση θα παιζειντο phono του rotel και ο arcam θα ειναι τελικός; Ευχαριστω φιλε.
 

ika

News
Μηνύματα
14.909
Reaction score
13.686
Είναι λίγο πιό περίπλοκο.
Από τον ROTEL το σήμα (LINE level πλέον) θα βγαίνει από τον προενισχυτή, μετά το phono stage.
Στον ARCAM, θα περνάει από τον προενισχυτή του πριν πάει στον τελικό του.
Πάντως θα ακούς από το phono του ROTEL. Πιθανά θα ακούς άλλο ήχο από αυτόν που σ' αρέσει, αλλά μια δοκιμή δεν θα πάει χαμένη, ειδικά αν έχεις ήδη διαθέσιμο RCA.
Νομίζω αυτή είναι η πιό απλή συνδεσμολογία, καθόσον ο ARCAM δεν έχει POWER-IN.
 
Last edited:

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Είναι λίγο πιό περίπλοκο.
Από τον ROTEL το σήμα (LINE level πλέον) θα βγαίνει από τον προενισχυτή, μετά το phono stage.
Στον ARCAM, θα περνάει από τον προενισχυτή του πριν πάει στον τελικό του.
Πάντως θα ακούς από το phono του ROTEL. Πιθανά θα ακούς άλλο ήχο από αυτόν που σ' αρέσει, αλλά μια δοκιμή δεν θα πάει χαμένη, ειδικά αν έχεις ήδη διαθέσιμο RCA.
Νομίζω αυτή είναι η πιό απλή συνδεσμολογία, καθόσον ο ARCAM δεν έχει POWER-IN.
Ευχαριστώ πολυ!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
13.733
Reaction score
6.720
Ερωτηση και ευχαριστώ εκ των προτερων. Εχω δυο ενισχυτες, εναν rotel ra 714 στα 50 watt/8ohm και εναν arcam 25 στα 100 w. Ο arcam ειναι φανταστικος αλλά ακουω και πολυ βινυλιο και μου αρεσει περισσοτερο το phono του rotel. Η ερωτηση ειναι μπορω να χρησιμοποιησω τον rotel σαν προενισχυση ωστε όταν ακουω βινυλιο να ακουω το phono του rotel; Και πως;
Μακρύς ο δρόμος όμως.......αν ακους αρκετά δίσκους,τότε επένδυσε σε ένα εξωτερικό phono. Πάντως μιας και πιάσαμε το θέμα και επειδή έγραψες ότι σου αρέσει να ακους δίσκους από τον Rotel, πόσο χειρότερα παίζει ο Rotel όταν ακούς cd για παράδειγμα?
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Μακρύς ο δρόμος όμως.......αν ακους αρκετά δίσκους,τότε επένδυσε σε ένα εξωτερικό phono. Πάντως μιας και πιάσαμε το θέμα και επειδή έγραψες ότι σου αρέσει να ακους δίσκους από τον Rotel, πόσο χειρότερα παίζει ο Rotel όταν ακούς cd για παράδειγμα?
Δεν εχω ακουσει cd με τον ροτελ, προς το παρον δεν εχω cd player. O rotel εχει το προβλημα οτι ειναι λιγα watt σε σχεση με τα ηχεια (elac dbr reference, με ευαισθησια 86 και 6 ohm) και σε χαμηλες εντασεις ο ηχος δεν εχει καθολου ογκο. Στις δυνατες εντασεις ο ηχος λασπωνει.
 

Μηνύματα
28.020
Reaction score
26.385
Νομίζω αυτή είναι η πιό απλή συνδεσμολογία, καθόσον ο ARCAM δεν έχει POWER-IN.
Και να είχε power in , το σήμα Line out από το rec out που του είπες δεν περνάει από το volume , άρα δεν θα μπορούσε , να ρυθμίσει volume.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Και να είχε power in , το σήμα Line out από το rec out που του είπες δεν περνάει από το volume , άρα δεν θα μπορούσε , να ρυθμίσει volume.
Το volume τοτε θα ρυθμιζεται απο τον arcam;
 

Μηνύματα
28.020
Reaction score
26.385
Σωστά .
Το Line out σήμα δεν περνάει από το volume.
Μόνο το pre pout σε όσους ενισχυτές έχουν .
 



ika

News
Μηνύματα
14.909
Reaction score
13.686
Και να είχε power in , το σήμα Line out από το rec out που του είπες δεν περνάει από το volume , άρα δεν θα μπορούσε , να ρυθμίσει volume.
Έχει ο ROTEL PRE-OUT (& power-in) οπότε θα υπήρχε και ο άλλος τρόπος σύνδεσης: ROTEL PRE-OUT-> ARCAM POWER-IN
 

Μηνύματα
318
Reaction score
325
Ως φαίνεται ο Rotel έχει pre out και power in που συνδέονται με βραχυκυκλωτήρες, ο Arcam όμως δεν έχει power in οπότε χωρίς "πείραγμα" δεν γίνεται αυτού του είδους η σύνδεση και νομίζω δεν αξίζει.

Αυτό που ίσως αξίζει είναι ένα recap στον Rotel ο οποίος φαίνεται αξιόλογο vintage και οποίος δεν φαίνεται να υστερεί ιδιαίτερα σε αποθεματα ίσχύος (κάτι που θα ακουστεί μετά το recap) από τον Arcam που μοιάζει υπερτιμημένος,
 

Attachments


Μηνύματα
9
Reaction score
1
Ως φαίνεται ο Rotel έχει pre out και power in που συνδέονται με βραχυκυκλωτήρες, ο Arcam όμως δεν έχει power in οπότε χωρίς "πείραγμα" δεν γίνεται αυτού του είδους η σύνδεση και νομίζω δεν αξίζει.

Αυτό που ίσως αξίζει είναι ένα recap στον Rotel ο οποίος φαίνεται αξιόλογο vintage και οποίος δεν φαίνεται να υστερεί ιδιαίτερα σε αποθεματα ίσχύος (κάτι που θα ακουστεί μετά το recap) από τον Arcam που μοιάζει υπερτιμημένος,
O arcam μου ακουγεται μια χαρά και στο phono του (πολυ καλό σε σχεση με το τι κυκλοφορεί, ακομα και σε ακριβοτερα μοντελα) και στο bluetooth. Ειχα συνηθισει όμως τον γλυκο, σχεδόν λαμπατο ηχο του rotel.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.344
Μηνύματα
2.898.560
Members
38.032
Νεότερο μέλος
LeonV
Top