Σκέψη αλλαγής ATC 19

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
ATC μόνο!
Λόγω αφοσίωσης στη μάρκα;

Ή λόγω της ηχητικής ταυτότητας της ATC και συγκεκριμένα του 40αριού (sealed καμπίνα, mid);

Γιατί αν είναι λόγω ήχου, τα Neumann 310 είναι πιο “ATC 40” και από τα ίδια τα 40άρια, τουλάχιστον τα παθητικά v1 που είχα παλιότερα.
 

Μηνύματα
978
Reaction score
1.682
Λόγω αφοσίωσης στη μάρκα;

Ή λόγω της ηχητικής ταυτότητας της ATC και συγκεκριμένα του 40αριού (sealed καμπίνα, mid);

Γιατί αν είναι λόγω ήχου, τα Neumann 310 είναι πιο “ATC 40” και από τα ίδια τα 40άρια, τουλάχιστον τα παθητικά v1 που είχα παλιότερα.
Τα 310 δεν είναι βάσης? Τι σχέση εχουν με τα SCM40?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.206
Reaction score
82.973
Λόγω αφοσίωσης στη μάρκα;

Ή λόγω της ηχητικής ταυτότητας της ATC και συγκεκριμένα του 40αριού (sealed καμπίνα, mid);

Γιατί αν είναι λόγω ήχου, τα Neumann 310 είναι πιο “ATC 40” και από τα ίδια τα 40άρια, τουλάχιστον τα παθητικά v1 που είχα παλιότερα.
Κατά κάποιο τρόπο εχει δίκιο ο Φλας. Εχουν παρόμοια ηχητική ταυτότητα. Αλλά τα 40αρια εχουν παραπάνω στάθμες, αυτό είναι που κοστίζει ακριβότερα.
 


Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Τα 310 δεν είναι βάσης? Τι σχέση εχουν με τα SCM40?
Έχουν ίδιο ήχο.

Για την ακρίβεια όχι ίδιο. Τα 310 είναι δυο φορές καλύτερα σε όλους τους τομείς από τα παθητικά 40άρια, του χαμηλού συμπεριλαμβανομένου, αν αυτό σε προβληματίζει που είναι βάσης.

Με τα 310 στα 3,5 χιλιάρικα, με τίποτα δεν θα έδινα πάνω από 2 με 2,5 χιλιάρικα για καινούρια παθητικά 40άρια, έχοντας και τον μόνιμο βραχνά της μη σωστής οδήγησής τους, αφού εκ των πραγμάτων πάντα θα υστερεί έναντι της ενεργής οδήγησης.

Από τα ενεργά 40άρια δεν έχω εμπειρία για να εκφέρω άποψη. Αλλά εκεί το 7άρι χιλιάρικα τσούζει, πριν καν υπολογιστεί το κόστος των sub. Γιατί sub και τα ενεργά 40άρια θα χρειαστούν. Δεν τελειώνεις με το 7άρι.

Μεταξύ 2x KH310 + 2x KH 805 (= 6500€) και ενεργών 40αριών (7000€), προφανώς και θα επέλεγα τα πρώτα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.206
Reaction score
82.973
Έχουν ίδιο ήχο.

Για την ακρίβεια όχι ίδιο. Τα 310 είναι δυο φορές καλύτερα σε όλους τους τομείς από τα παθητικά 40άρια, του χαμηλού συμπεριλαμβανομένου, αν αυτό σε προβληματίζει που είναι βάσης.

Με τα 310 στα 3,5 χιλιάρικα, με τίποτα δεν θα έδινα πάνω από 2 με 2,5 χιλιάρικα για καινούρια παθητικά 40άρια, έχοντας και τον μόνιμο βραχνά της μη σωστής οδήγησής τους, αφού εκ των πραγμάτων πάντα θα υστερεί έναντι της ενεργής οδήγησης.

Από τα ενεργά 40άρια δεν έχω εμπειρία για να εκφέρω άποψη. Αλλά εκεί το 7άρι χιλιάρικα τσούζει, πριν καν υπολογιστεί το κόστος των sub. Γιατί sub και τα ενεργά 40άρια θα χρειαστούν. Δεν τελειώνεις με το 7άρι.

Μεταξύ 2x KH310 + 2x KH 805 (= 6500€) και ενεργών 40αριών (7000€), προφανώς και θα επέλεγα τα πρώτα.
Έαρ, είσαι στου Flash και γράφεις απο τον υπολογιστή του;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.974
Έαρ, είσαι στου Flash και γράφεις απο τον υπολογιστή του;
Όχι, αλλά έτσι θα τα'λεγα και γω, όντως..8-)

Βεβαίως εγώ έχω ένα καημό με τα 870 τα σαμπ, νομίζω ότι είναι οι καλύτερες βάσεις στήριξης των 310..:D:D:D
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Τα 2x805 γίνονται και τέσσερα αργότερα με daisy chain ανά ζεύγος.
4x KH805 = 6000€, γλιτώνεις και ένα διχίλιαρο από το αν έπαιρνες δύο 870, στα 8000€.
Και δεν πληρώνεις και δυο φορές το 7.1 bass management των 870, αν δεν το χρειάζεσαι και καθόλου εξαρχής.
 


Μηνύματα
347
Reaction score
105
Ενδιαφέροντα αυτά που λέτε!
Άκουσα ProAc d18.Πολύ ωραίο ηχείο ,αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό που θέλω.
Γύρισα σπίτι και βάζω τα cd να ξανα κούσω και το τέλειωσα όλο θαυμάζοντας το 19,κι ας μην είχε το χαμηλό του d18.
Σειρά έχουν Vandersteen και μετά Harbeth και βλέπουμε.
[DOUBLEPOST=1517607406][/DOUBLEPOST]
Μπορείς να πας πάλι σε ηχείο βάσης.
Βάσεις έχεις από τα 19αρια, δες αν ταιριάζουν.
Προτείνω να ακούσεις PMC twenty 22, στα 2.5Κ
http://pmc-speakers.com/products/consumer/twenty/twenty22
Ευχαριστώ για την υπενθύμιση.Την είχα ξεχάσει.Θα μπει στην λίστα.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
5.315
Ένα Rel sub είναι αυτό που χρειάζεσαι και κακώς το προσπερνάς με τη σκέψη ότι δικάναλο=όχι σαμπ.

Θα πας που θα πας στη Location, πες του Θέμη να σου βάλει να ακούσεις ένα Rel sub με τα 19άρια και τα ξαναλέμε.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Όσο για τα ενεργά που λέτε δεν την ήξερα την Neumann ίσως είναι καλά δεν λέω,αλλά έχουν 3400ε.Και δεν νομίζω να παίζουν μεταχειρισμένα.
Αν μιλάμε για τέτοια λύση έχω πρώτα αυτά να ακούσω https://www.thomann.de/gb/focal_solo_6_be.htm?ref=search_rslt_focal_195940 (2.100ε και πάλι πάνω από το 1,500 αλλά όχι τόσο πάνω)

και μετά αυτά http://www.odes.gr/shop/epaggelmati...tor/acoustic-energy-ae-22-active-12-timi.html (1,460 ε μέσα στο μπάτζετ)

Αλλά δεν ξέρω αν θα είναι τόσο για μουσική...
[DOUBLEPOST=1517608038][/DOUBLEPOST]
Ένα Rel sub είναι αυτό που χρειάζεσαι και κακώς το προσπερνάς με τη σκέψη ότι δικάναλο=όχι σαμπ.

Θα πας που θα πας στη Location, πες του Θέμη να σου βάλει να ακούσεις ένα Rel sub με τα 19άρια και τα ξαναλέμε.
Οκ θα το δοκιμάσω.Ευχαριστώ.
 





Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αλλά δεν ξέρω αν θα είναι τόσο για μουσική...
Δηλαδή, αν ένα ηχείο δεν είναι για μουσική, για τί άλλο μπορεί να είναι;
[DOUBLEPOST=1517613197][/DOUBLEPOST]
Κάτι που θα γίνει πάντως είναι να πάρω χάλκινα καλώδια Kimber.
Σε καλό δρόμο είσαι...:whistling:
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.873
Reaction score
5.856
Κάτι που θα γίνει πάντως είναι να πάρω χάλκινα καλώδια Kimber.Το ήθελα πάντα και το ανέβαλα.
Αυτό λέτε να κάνει κάποια διαφορά; https://www.xtzsound.eu/product/edge-a2-300?technical
Καποιος τον ειχε παραγγείλει νομιζω απο το φορουμ αλλα δεν θυμάμαι ποιος
Μπας κάνετε καμια δοκιμη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.670
Reaction score
132.974
Όσο για τα ενεργά που λέτε δεν την ήξερα την Neumann ίσως είναι καλά δεν λέω,αλλά έχουν 3400ε.
Ρε παλικάρι, σε αυτά τα λεφτά συμπεριλαμβάνει και το κοστος των ενισχυτών.

Μη συγκρίνεις παθητικά ηχεία σε αυτό το κόστος.

Εκείνο που το'σβησα, καλά το'κανα, να ξερς
Κάτι που θα γίνει πάντως είναι να πάρω χάλκινα καλώδια Kimber
Βρε λολός παπάς σε βάφτισε σένα, δεν εξηγείται αλλιώς...
 

A

AKARL

Guest
Δηλαδή, αν ένα ηχείο δεν είναι για μουσική, για τί άλλο μπορεί να είναι;
Μα ... για την πιστή αναπαραγωγή των σουήπζ και κάθε χρώματος θορύβου των REW, DIRAC, AUDYSSEY καιολωντωναλλωνπωσταλέν φυσικά!

Ξέρς τι γλέντια στήνει στο τσαρδί του ο ποδογιατρός κάθε βδομάδα με ποτ πουρί από αγαπημένα του σουήπζ του REW;

Τη λιώνει τη Μπουχάρα λέμε.... :party:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.083
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top