Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.247
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

μπορει να παραμετροποιηθει η ιδια η καμπυλη riaa στην μετρικ αναλογα με τις διαφορες στην κεφαλη/καλωδια? για γραψε αν ξερεις κατι.
εκτος αν εννοεις eq μετα.
θενκς
μα η ίδια η "καμπύλη" riaa είναι μια "καμπύλη" στο eq στο σοφτγουερ για eq της μέτρικ, η οποία "καμπύλη" τροποποιείται κατά το δοκούν με εξαιρετική ακρίβεια προς οποιαδήποτε κατεύθυνση, συχνότητα, κλπ κλπ κλπ.

δεν είναι "διαφορετικά πράγματα" το eq και η riaa και ιδίως στη μέτρικ υλοποιούνται με απόλυτα όμοιο τρόπο, δηλαδή η riaa είναι απλώς μια "προκαθορισμένων θέσεων" θέση eq, ελεύθερη προς οποιοδήποτε "πείραγμα".
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου........

μα η ίδια η "καμπύλη" riaa είναι μια "καμπύλη" στο eq στο σοφτγουερ για eq της μέτρικ, η οποία "καμπύλη" τροποποιείται κατά το δοκούν με εξαιρετική ακρίβεια προς οποιαδήποτε κατεύθυνση, συχνότητα, κλπ κλπ κλπ.

δεν είναι "διαφορετικά πράγματα" το eq και η riaa και ιδίως στη μέτρικ υλοποιούνται με απόλυτα όμοιο τρόπο, δηλαδή η riaa είναι απλώς μια "προκαθορισμένων θέσεων" θέση eq, ελεύθερη προς οποιοδήποτε "πείραγμα".
ναι βρε κωστα, πρεπει να ξαναφτιαξω μια riaa απο την αρχη ή η προυπαρχουσα τροποποιειται?
αλλα νομιζω δεν εχεις mac εσυ, το ρημαδι το manual την riaa την εχει στο mioeq χωρις επιλογη για τροποποιηση.

edit ασε το βρηκα...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

μα η ίδια η "καμπύλη" riaa είναι μια "καμπύλη" στο eq στο σοφτγουερ για eq της μέτρικ, η οποία "καμπύλη" τροποποιείται κατά το δοκούν με εξαιρετική ακρίβεια προς οποιαδήποτε κατεύθυνση, συχνότητα, κλπ κλπ κλπ.

δεν είναι "διαφορετικά πράγματα" το eq και η riaa και ιδίως στη μέτρικ υλοποιούνται με απόλυτα όμοιο τρόπο, δηλαδή η riaa είναι απλώς μια "προκαθορισμένων θέσεων" θέση eq, ελεύθερη προς οποιοδήποτε "πείραγμα".
Αν ομως αρχιζεις και πειραζεις τη καμπυλη RIAA στο τελος χανεις το μπουσουλα πως εχει γινει η ηχογραφηση.... πως δηλαδη θα επέμβεις για να διορθωσεις ενα καλώδιο?, πως ξερεις ποιο ειναι το σωστό?
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

τελικα το θεμα εει ξεφυει......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.247
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μ

ναι βρε κωστα, πρεπει να ξαναφτιαξω μια riaa απο την αρχη ή η προυπαρχουσα τροποποιειται?
δε διάβασες προσεκτικά την απάντησή μου.
τέλος πάντων, η υπάρχουσα τροποποιείται ελεύθερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.247
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Αν ομως αρχιζεις και πειραζεις τη καμπυλη RIAA στο τελος χανεις το μπουσουλα πως εχει γινει η ηχογραφηση.... πως δηλαδη θα επέμβεις για να διορθωσεις ενα καλώδιο?, πως ξερεις ποιο ειναι το σωστό?
παίζεις από δίσκο ροζ θόρυβο και τροποποιείς όσο χρειάζεται τη ρία ώστε το σύνολο (καλώδια-κεφαλή) να παίζει ως οφείλει, δηλαδή εντελώς φλατ.

μετά ακούς το δίσκο μουσικής ως έχει, ανεξαρτήτως του πως έγινε η ηχογράφηση. απλά ξέρεις πως ο αναπαραγωγέας αποδίδει τα προβλεπόμενα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.247
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

με το παραπάνω σκεπτικό ξεχνάς δια παντός κεφαλές που σου "αρέσουν" γιατί έχουν πχ προβολικά μεσαία, μαλακά ή ζωντανά πρίμα ή αβυσσαλέο-ρωμαλέο χαμηλό.
χάνεις δηλαδή το "χαρακτήρα", κάτι που πολλοί κυνηγούν...

ομοίως, εξουδετερώνεις συχνοτικές αλλοιώσεις καλωδίων και προενισχυτικών σταδίων (βλέπε "μάτσινγκ").

υσωπαιδωτικώ;
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

με το παραπάνω σκεπτικό ξεχνάς δια παντός κεφαλές που σου "αρέσουν" γιατί έχουν πχ προβολικά μεσαία, μαλακά ή ζωντανά πρίμα ή αβυσσαλέο-ρωμαλέο χαμηλό.
χάνεις δηλαδή το "χαρακτήρα", κάτι που πολλοί κυνηγούν...

ομοίως, εξουδετερώνεις συχνοτικές αλλοιώσεις καλωδίων και προενισχυτικών σταδίων (βλέπε "μάτσινγκ").

υσωπαιδωτικώ;
εγω τον μονο χαρακτηρα που κυνηγαω ειναι το πραγματικο γεγονος και οτι και να λεμε, αυτη η κεφαλη που εβαλα Κωστα η ρημαδα και τιποτα να μην ξερεις για την ηχογραφηση σε πειθει με την ΜΗ ΠΡΟΒΟΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ, τελος παντων δε συνεχιζω, εχω ακουσει και 2 ορχηστρες και ξερω που πρεπει να ακουω την καθε ομαδα οργανων σε ποιο βαθος και υψος δηλαδη.... και να μη σε πεισω δεν με ενοχλει γιατι αφου το αισθανομαι εγω δεν υπαρχει λογος να κουραζομαι..... :114:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.781
Reaction score
133.247
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

εγω τον μονο χαρακτηρα που κυνηγαω ειναι το πραγματικο γεγονος και οτι και να λεμε, αυτη η κεφαλη που εβαλα Κωστα η ρημαδα και τιποτα να μην ξερεις για την ηχογραφηση σε πειθει με την ΜΗ ΠΡΟΒΟΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ, τελος παντων δε συνεχιζω, εχω ακουσει και 2 ορχηστρες και ξερω που πρεπει να ακουω την καθε ομαδα οργανων σε ποιο βαθος και υψος δηλαδη.... και να μη σε πεισω δεν με ενοχλει γιατι αφου το αισθανομαι εγω δεν υπαρχει λογος να κουραζομαι..... :114:

χαίρομαι με τη χαρά σου!:114:

Πάντως η απόκριση της κεφαλής σου, την οποία δημοσίευσες (και σε ενδιαφέρει) ΔΕΝ είναι ΑΠΟΛΥΤΑ φλατ, και δε νομίζω να σε χαλούσε στο ελάχιστο να γίνει όντως απόλυτα φλατ, διατηρώντας φυσικά τα προτερήματα που της αναγνωρίζεις.

έτσι κι αλλιώς, η αναπαραγωγή της κεφαλής σου συνοδεύεται από ένα equalization, το οποίο αποκαλούμε riaa. Δε σε χαλάει καθόλου να κάνεις μερικές ήπιες μικροαλλαγές στο equalization αυτό, ώστε μετρημένα και αντικειμενικά η κεφαλή σου στο σύστημά σου να αποδίδει ΑΠΟΛΥΤΩΣ φλατ το συχνοτικό περιεχόμενο των αγαπημένων σου μαύρων δίσκων.

αυτό θα σου έδινε και το πλεονέκτημα να κυκλοφορείς και συ διαπιστευτήριο μέτρησης της κεφαλής σου στο σύστημά σου, και να μην αρκείσαι από το συνοδευτικό της διαπιστευτήριο από τον κατασκευαστή, ο οποίος μάλλον χρησιμοποιεί άλλο πικάπ, άλλα καλώδια και άλλο φόνο στέιτζ.:109:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.677
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

ειναι η πιο flat απο ολη τη σειρα, η οποια σειρα εχει και πολλα αλλα εξαιρετικα χαρισματα, αλλα και το phono stage ειναι reference και custom, τεσπα, παω να βαλω ενα δισκο δεν ξαναγραφω γιατι με βαρεθηκατε..... χαχαχαχα....
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Ο τσαλαπετεινός και ο μύθος του Αισώπου

Διερωτώμαι ευλόγως, γιατί η ζωντανή ακουστική μουσική ακούγεται ακόμη πιο ελκυστική από το *λίαν ελκυστικό* βινύλιο!!! Επομένως, και σύμφωνα με τους ισχυρισμούς σου, η ζωντανή ακουστική μουσική θα πρέπει να έχει ακόμη περισσότερους *εγγενείς περιορισμούς* από το βινύλιο και ίσως θα πρέπει να αποφεύγεται!!!! Λ.Σ.
Διερωτάσαι αλόγως,θυμίζοντας το γνωστό ανέκδοτο που συγχέει όργανα τάξης με μπουζούκια:126:...

Κάθε ακρόαση ζωντανού μουσικού γεγονότος υπόκειται σε σαφείς περιορισμούς-γιά όποιον έχει εμπεδώσει τα όσα έχουν γραφτεί επ αυτού.Η βινυλιακή αναπαραγωγή διέπεται από δικούς της περιορισμούς.Το μη αποφευκταίο των περιορισμών δεν συναρτά μεταβατικά την ελκυστικότητα της μιάς με αυτήν της άλλης,αφού οι συνθήκες ακρόασης διαφοροποιούνται στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Ο υποφαινόμενος δεν έχει ποτέ προτρέψει αναγνώστες ν'αποφεύγουν οποιαδήποτε κατηγορία ακρόασης.Ειδικότερα γιά τα βινυλιακά μέσα,μάλλον ενθαρρύνονται να συνεχίσουν και αυτοί που ήδη κατέχουν κι εκείνοι που θα πετυχαίνουν δίσκους σε συμφέρουσα-προφανώς- τιμή.

Eπομένως,τί δουλειά έχει η αλεπού στο...παζάρι;
Ειμαι κότα??????????????
Τσαλαπετεινός σου πάει καλύτερα...:612:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

κυριοι δεν εχετε τροπους!! να σας παρακαλουν να πατε στον ναο , και εσεις να μην καταδεχεστε!!!

ενα Α -Β θα κανεται!!! πρεπει να σας παρακαλεσει καποιος΄!!!;;
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.740
Reaction score
7.534
Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

χαλαραααααααααααα.....
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Ο τσαλαπετεινός και ο μύθος του Αισώπου

Διερωτάσαι αλόγως ...
Κάθε ακρόαση ζωντανού μουσικού γεγονότος υπόκειται σε σαφείς περιορισμούς-γιά όποιον έχει εμπεδώσει τα όσα έχουν γραφτεί επ αυτού.Η βινυλιακή αναπαραγωγή διέπεται από δικούς της περιορισμούς.
Ενώ η ψηφιακή αναπαραγωγή εξαιρείται!!! Δεν έχει περιορισμούς, ενώ έχει η ζωντανή ακουστική μουσική την οποία ηχογράφησαν π.χ ψηφιακά και όταν την ακούμε αναπαραγόμενη δεν έχει περιορισμούς. Ευχαριστώ έγινες αντιληπτός. Λ.Σ.
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Ο τσαλαπετεινός και ο μύθος του Αισώπου

Ο υποφαινόμενος δεν έχει ποτέ προτρέψει αναγνώστες ν'αποφεύγουν οποιαδήποτε κατηγορία ακρόασης.Ειδικότερα γιά τα βινυλιακά μέσα,μάλλον ενθαρρύνονται να συνεχίσουν και αυτοί που ήδη κατέχουν κι εκείνοι που θα πετυχαίνουν δίσκους σε συμφέρουσα-προφανώς- τιμή.
Εις ωραίος. Τώρα εχω ήσυχη και την συνείδηση μου που όλο αγοράζω βινυλια συλλογές που πουλάνε άλλοι.
τωρα θέλω να μου πεις, αν το continuum είναι υπέρτιμημένο πως κρίνεις τα βαριά βινυλια που τιμολογουνται πενηντάρικο;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Τί να μην παίρνουμε...βαρέως

Ούτε κουβέντα περί ψηφιακών:
Διερωτώμαι ευλόγως, γιατί η ζωντανή ακουστική μουσική ακούγεται ακόμη πιο ελκυστική από το *λίαν ελκυστικό* βινύλιο!!! Επομένως, και σύμφωνα με τους ισχυρισμούς σου, η ζωντανή ακουστική μουσική θα πρέπει να έχει ακόμη περισσότερους *εγγενείς περιορισμούς* από το βινύλιο και ίσως θα πρέπει να αποφεύγεται!!!! Λ.Σ.
Kαι ξαφνικά,΄΄μπαμ΄΄ ηκούσθη στον...αέρα:
Ενώ η ψηφιακή αναπαραγωγή εξαιρείται!!! Δεν έχει περιορισμούς, ενώ έχει η ζωντανή ακουστική μουσική την οποία ηχογράφησαν π.χ ψηφιακά και όταν την ακούμε αναπαραγόμενη δεν έχει περιορισμούς. Ευχαριστώ έγινες αντιληπτός. Λ.Σ.
Εάν αντιλαμβάνεσαι έτσι τα γεγονότα,τότε έχεις χάσει πολλά ν(ο)ήματα...γενικώς.:126:
(Ύστερα από τέτοιες παραδοχές εκ μέρους σου,ίσως θ'άξιζε ν'αρχίσω να πιστεύω στα θαύματα...)
Εις ωραίος. Τώρα εχω ήσυχη και την συνείδηση μου που όλο αγοράζω βινυλια συλλογές που πουλάνε άλλοι.
τωρα θέλω να μου πεις, αν το continuum είναι υπέρτιμημένο πως κρίνεις τα βαριά βινυλια που τιμολογουνται πενηντάρικο;
Το ΄΄πενηντάρικο΄΄ ως νόμισμα δύναται ν'απαντάται μεμονωμένο σε αρκετές τσέπες.Επομένως έχει μεγαλύτερη βαρύτητα γιά την πλειοψηφία του κόσμου σε σχέση με ακριβότερα νομίσματα...:126:
 

Μηνύματα
1.201
Reaction score
1.152
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Πάντως αύριο με αυτά τα λεφτά όποιος ενδιαφέρεται αν θέλει αύριο (σοβαρά) του πουλάω τα εξής:

CNC Milling Machine (μεταχειρισμένο αλλά κάνει για τη δουλειά)
3D Sanner (για να σκανάρετε το πικαπ)
1/2 κυβικό αλουμίνιο (και πολύ είναι)

Και δώρο μηχανουργό για μια εβδομάδα.

Τα ξύλα θα πρέπει να τ'αγοράσετε μόνοι σας αλλά μπορώ να σας συστήσω μαραγκό που δουλεύει εξωτικούς καπλαμάδες ή και μασιφ.

Το εσωτερικό των συσκευών έτσι κι αλλιώς σκατούλες θα έχει μέσα οπότε βάζετε καμια Metric εσείς και παίζει και καλύτερα. Πρέπει να χωράει.

Easter Bonus + 1 αστακομακαρονάδα στον Κουρσάρο στη Δροσιά μαζί μου. Για οποιαδήποτε άλλη περιοχή εποκινωνήστε μαζί μου για να σας ενημερώσω που θα φάτε την καλύτερη αστακομακαρονάδα στην περιοχή σας.
Έχεις pm!
:142:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Σκαλουμπαξ......θα βαλω φωτια στην Metric μου..........

Ναι αλλα.... πριν 8 χρονια λεγαμε οτι σε 5 χρονια τα βινυλια δεν θα υπαρχουν......
Ούτε τότε υπήρχαν ούτε τώρα υπάρχουν. Που τα είδες;

...
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.981
Μηνύματα
2.924.670
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top