Στήσιμο Server σε οικιακό δίκτυο

Μηνύματα
674
Reaction score
1.259
Καλημέρα , θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα για στήσιμο server σε οικιακό δίκτυο.
Είμαι άσχετος.
Έχω ένα παλιό pc με windows 10 , αντί να το πετάξω προσπάθησα να το κάνω server να συνδέσω πάνω όλους τους σκληρούς δίσκους που έχω με τις ταινίες μου με σκοπό να τις βρίσκει το dune realvision 4k + που χρησιμοποιώ ως media player.
To dune μου δίνει τρεις επιλογές SMB, NFS και UPnP.
Έστησα το pc έτσι ώστε οι σκληροί με τις ταινίες να είναι κοινόχρηστοι μέσω SMB , μου φάνηκε η πιο γρήγορη και εύκολη λύση.
Έφευγε καλώδιο ethernet από το pc στο router και από το router ethernet στο media player.
Η παραπάνω λύση δούλευε , μέχρι που χρειάστηκε να αλλάξω θέση στο router λόγω προβλημάτων της γραμμής στην συγκεκριμένη τηλεφωνική πρίζα. Τώρα το router είναι πολύ μακριά , προσπάθησα να στήσω το ίδιο μέσω wifi αλλά δεν δουλεύει , κάνει κολλήματα συνεχώς.
Προσπάθησα να βρω άκρη online αλλά δεν τα κατάφερα , δεν το έχω καθόλου με το στήσιμο δικτύων , ορολογίες κτλ, διάβασα κιόλας ότι εαν στήσω smb μέσω internet θα έχω τεράστια προβλήματα ασφαλειας.
Τόσο καιρό εγώ το είχα στήσεi μέσω internet ; Τώρα με το wifi η επικοινωνία γίνεται μέσω internet;
Μπορώ να συνδέσω απευθείας με ethernet το pc με το dune χωρίς το router στο ενδιάμεσο; Εάν όχι μπορώ να το συνδέσω μέσω ενός παλιού router χωρίς να είναι συνδεδεμένο στο internet ;

Στην ουσία αυτό που θέλω είναι να στήσω ένα ασφαλές τοπικό δίκτυο όπου το media player να βλέπει τους σκληρούς στο pc μου. Πως να το κάνω ;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.247
Reaction score
7.287
Λες ότι μέχρι πρότινος έπαιζε σωστά και ότι ακόμα εξακολουθεί να παίζει σωστά, απλώς κάνει κολλήματα λόγω μεγάλης απόστασης από το router.

Οπότε δεν ξέρω γιατί το μπλέκεις αχρείαστα το θέμα με αλλαγή τοπολογίας ή να το κάνεις μέσω internet (πως θα βοηθούσε αυτό αν ο server δεν έχει καλή σύνδεση; ).

Αυτό που χρειάζεσαι είναι να φτιάξεις το σήμα στον server, με ένα καλύτερο access point, με ένα δεύτερο access point, με ένα power line, πέρασμα καλωδίου, κάτι. Η λύση εκεί έγκειται, όχι στα άλλα που λες.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.247
Reaction score
7.287
Πάρε ένα NAS Synology να βρεις την υγειά σου αδερφέ!
Πως θα του λύσει το πρόβλημα το Synology; Το πρόβλημα του είναι πως εκεί που έχει το "NAS"/server, δεν έχει καλή σύνδεση στο δίκτυο. Και NAS να βάλει δεν θα αλλάξει κάτι (πλην ότι δεν θα μπορεί πλέον να το συνδέσει με wifi).

Εκτός αν εννοούμε πως το NAS θα μπορέσει να το βάλει κάπου αλλού, όπου δεν μπορεί να μπει το PC. Αν ισχύει αυτό, είναι κι αυτή μια λύση, αν και το να λύσει το θέμα του σήματος σε όλα τα σημεία του σπιτιού είναι έτσι κι αλλιώς χρήσιμο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.478
Reaction score
15.280
Τόσο καιρό εγώ το είχα στήσεi μέσω internet ;
όχι

Τώρα με το wifi η επικοινωνία γίνεται μέσω internet;
όχι

Μπορώ να συνδέσω απευθείας με ethernet το pc με το dune χωρίς το router στο ενδιάμεσο;
ναι
πιθανότατα όμως να χρειαστείς crossover cable... δεν είναι τίποτα τρομερό, κανονικό καλώδιο δικτύου αλλά η μια πλευρά έχει διαφορετικά συνδεδεμένα τα συρματάκια στο βύσμα

Εάν όχι μπορώ να το συνδέσω μέσω ενός παλιού router χωρίς να είναι συνδεδεμένο στο internet ;
εαν θες γίνεται κ έτσι, απενεργοποίησε όμως το DHCP του παλιού router
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.042
Reaction score
3.051
Ενσυρματη σύνδεση με το router η μόνη λύση και πολύ καλά APs για τις υπόλοιπες συσκευές. Οταν εννοώ καλά APs όχι μόνο σε θέμα ταχύτητας αλλά ποιότητας του σήματος. Η μεγάλη ταχύτητα δεν σημαίνει και ποιότητα στο σήμα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.247
Reaction score
7.287
εαν θες γίνεται κ έτσι, απενεργοποίησε όμως το DHCP του παλιού router
Αν καταλαβαίνω σωστά υπάρχει δυνατότητα για ενσύρματη σύνδεση (γι'αυτό ρωτάει αν μπορεί να βάλει ένα παλιό router) αλλά δεν ξέρει πως. Οπότε για να μην μπλέξει με τις ρυθμίσεις του router, η σωστή απάντηση μάλλον είναι η αγορά ενός πολύ φθηνού/απλού switch. Με 5-10€ γίνεται η δουλειά απλά και σωστά.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
147
Ένα mesh ασύρματο δίκτυο με 2 ή 3 access points. Αν ψάξεις προς Deco μεριά έχει πολύ φιλικό user interface με step by step ρυθμίσεις για να μπορέσεις να κάνεις τα παραπάνω. μέσω εφαρμογής στο κινητό σου.

Έχω 3 Deco M4 που εξυπηρετούν αποκλειστικά τηλεόραση, avr, plex server και 2-3 άλλες έξυπνες συσκευές σε δικό τους δίκτυο και κάνω stream 4Κ native από remux κόπιες με υψηλά bitrate σε εικόνα και ήχο χωρίς προβλήματα. Το σημαντικό είναι να έχεις συνδεδεμένα με καλώδιο στα access points τις συσκευές που απαιτούν μεγάλη ταχύτητα και τo wi-fi να το αφήσεις για να συνδέονται τα access points μεταξύ τους.

Δεν θέλει γνώσεις, λίγο διάβασμα, 1-2 youtube videos και παίζει.
 

Μηνύματα
674
Reaction score
1.259
Το router δεν πήγε τόσο μακριά , αρχικά ήταν δίπλα στην τηλεόραση / media player / playstation / ενισχυτή / streamer /pc οπότε όλα συνδεόντουσαν μέσω ethernet. Τυχαία ανακάλυψα ότι η πρίζα που το είχα συνδεδεμένο μου βγάζει max speed 70Mbps ενώ εκεί που το πήγα τώρα πιάνει πάντα 100+. Μιλάμε για μετακίνηση 5 μέτρα το πολύ στο ίδιο δωμάτιο απλά πιο κοντά στην κύρια πόρτα του σπιτιού παρά στa συστήματα. Πλέον είναι όλα συνδεδεμένα με wifi με ταχύτητες πάνω απο 100Mbps, στην ουσία το μόνο που δεν δουλεύει όπως πρέπει είναι ο Server.
Μέσω wifi δεν παίζει σχεδόν καθόλου , ναι μεν βρίσκει τους σκληρούς αλλά όταν προσπαθώ να δω κάτι σε 4Κ REMUX με μεγάλο bitrate και σέρνεται κάνει κολλήματα κάθε 2 δευτερόλεπτα και γενικότερα αργεί να ανταποκριθεί στην πλοήγηση στα μενού κτλ.
Όπως είπα είμαι ψιλοάσχετος σε θέματα δικτύου και πολλά που λέτε δεν τα καταλαβαίνω o_O.
@symos βάλε ενα link για το swich που είπες.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.247
Reaction score
7.287
@symos βάλε ενα link για το swich που είπες.
Κάτι τέτοιο θα ήταν μια χαρά. Ή οποιοδήποτε από αυτά, όποιο σου γεμίσει το μάτι.

Και αυτό που έβαλε ο @hawkwind78 προφανώς κάνει, αλλά πληρώνεις παραπάνω για πράγματα που μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ (Managed, PoE κλπ.).
 

Μηνύματα
537
Reaction score
1.196
Κλέισε το Wifi του router. Τσίμπα 2 ubiquiti Acess Points LR.
To ένα AC θα το συνδέσεις στο router ή στο switch (όπου σε βολεύει χωροταξικά) σου και θα το σετάρεις. Μόλις το κάνεις βάζεις στο ρεύμα το 2ο AC όπου αλλόυ μέσα στο σπίτι θες και θα συνδεθεί ασύρματα (mesh) με το πρώτο και δεν ξανα ασχολήσαι ποτέ μαζί τους.

YΓ. Τα συγκεκριμένα AC βαράνε 1300Mbps ταχύτητα με προτοκολλό 2,5 ή 5Ghz, δεν μασάνε μία.
ΥΓ επειδή είναι λιγο ακριβούτσικα δες μήπως βρεις και μεταχειρισμένα σε καλή τιμή.

Το switch που παρέθεσε ο φίλος ειναι ωραίο, αλλά το POE θέλει να εχεις περασμένο ethernet από το switch μεχρι εκει που θα μπει το AC. Σε οικιακο περιβάλλον που δεν έχει υποδομές ethernet δεν εξυπηρετεί ιδιέταιρα.
 

Μηνύματα
674
Reaction score
1.259
TP-LINK TL-SG105PE v1 Managed L2 PoE+ Switch με 5 Θύρες Gigabit (1Gbps) Ethernet | Skroutz.gr Για να έχεις και POE+ (ρευμα σε access points) για μελλοντική χρήση.
Κάτι τέτοιο θα ήταν μια χαρά. Ή οποιοδήποτε από αυτά, όποιο σου γεμίσει το μάτι.

Και αυτό που έβαλε ο @hawkwind78 προφανώς κάνει, αλλά πληρώνεις παραπάνω για πράγματα που μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ (Managed, PoE κλπ.).
Αυτά φαντάζομαι για να δουλέψουν πρέπει να φύγει ένα ethernet από το router προς το switch και μετά να συνδεθούν μεταξύ τους όλες οι κοντινές συσκευές, σωστά ;
Είναι σύνηθες να μην δουλεύει ο server σε σύνδεση μέσω wifi; Μήπως να επικεντρωθώ στη λύση του ζητήματος με το wifi επειδή εάν χρειάζεται καλώδιο ethernet απο το router στο switch μάλλον θα έχω πρόβλημα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.042
Reaction score
3.051
Γ
Αυτά φαντάζομαι για να δουλέψουν πρέπει να φύγει ένα ethernet από το router προς το switch και μετά να συνδεθούν μεταξύ τους όλες οι κοντινές συσκευές, σωστά ;
Είναι σύνηθες να μην δουλεύει ο server σε σύνδεση μέσω wifi; Μήπως να επικεντρωθώ στη λύση του ζητήματος με το wifi επειδή εάν χρειάζεται καλώδιο ethernet απο το router στο switch μάλλον θα έχω πρόβλημα.
Για να παίξει καλά ο server ασύρματα πρέπει να έχει πολύ καλή κάρτα ασύρματη και να πιανει καλές ποιοτικές ταχύτητες. Βεβαίως σε αυτό πάιζει ρόλο και το wifi του router που αν είναι του παρόχου ο ρουτερ αμφιβάλω για την ποιότητα. Με λίγα λόγια πρέπει ο Server τουλάχιστον να συνδέεται ενσύρματα στο ρουτερ για να έχει καλή συνδεση μεταξυ τους.
 

Μηνύματα
537
Reaction score
1.196
Αυτά φαντάζομαι για να δουλέψουν πρέπει να φύγει ένα ethernet από το router προς το switch και μετά να συνδεθούν μεταξύ τους όλες οι κοντινές συσκευές, σωστά ;
Είναι σύνηθες να μην δουλεύει ο server σε σύνδεση μέσω wifi; Μήπως να επικεντρωθώ στη λύση του ζητήματος με το wifi επειδή εάν χρειάζεται καλώδιο ethernet απο το router στο switch μάλλον θα έχω πρόβλημα.
το wifi του ρούτερ ειναι για κλωτσές. Δεν παίζει τίποτα με δαύτο .

Εγώ σπιτι έχω ένα κοντά στο switch και ρούτερ στο σαλόνι και ένα ακόμα στου διαόλου τη μάνα στην άλλη μεριά του σπίτιού (μόνο ρεύμα θέλει, συνδέεται μόνο του στο πρώτο AC point) και μου καλύπτει 130τμ εύκολα + ότι πιάνει μέχρι κάτω στο παρκινγκ απο τον 2ο .
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.478
Reaction score
15.280
Το router δεν πήγε τόσο μακριά , αρχικά ήταν δίπλα στην τηλεόραση / media player / playstation / ενισχυτή / streamer /pc οπότε όλα συνδεόντουσαν μέσω ethernet. Τυχαία ανακάλυψα ότι η πρίζα που το είχα συνδεδεμένο μου βγάζει max speed 70Mbps ενώ εκεί που το πήγα τώρα πιάνει πάντα 100+. Μιλάμε για μετακίνηση 5 μέτρα το πολύ στο ίδιο δωμάτιο απλά πιο κοντά στην κύρια πόρτα του σπιτιού παρά στa συστήματα. Πλέον είναι όλα συνδεδεμένα με wifi με ταχύτητες πάνω απο 100Mbps, στην ουσία το μόνο που δεν δουλεύει όπως πρέπει είναι ο Server.
Μέσω wifi δεν παίζει σχεδόν καθόλου , ναι μεν βρίσκει τους σκληρούς αλλά όταν προσπαθώ να δω κάτι σε 4Κ REMUX με μεγάλο bitrate και σέρνεται κάνει κολλήματα κάθε 2 δευτερόλεπτα και γενικότερα αργεί να ανταποκριθεί στην πλοήγηση στα μενού κτλ.
Όπως είπα είμαι ψιλοάσχετος σε θέματα δικτύου και πολλά που λέτε δεν τα καταλαβαίνω o_O.
@symos βάλε ενα link για το swich που είπες.
Και για 5 μέτρα πιο μακριά δυσλειτουργεί ο server?
Όσο για το WiFi... έχε στο νου σου πως είναι 2 συσκευές που εμπλέκονται... και το dune και ο server..... εννοώ μη ρίχνεις σώνει και καλά την ευθύνη στο server....
Πιστεύω πως αν απλά τα συνδέσεις ενσύρματα όπως ήταν όλα θα πάνε ρολόϊ... το πολύ πολύ πάρε και ένα switch (προτάθηκαν ήδη κάποια) για να έρχεται μόνο ένα καλώδιο από το router προς τις συσκευές....
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.247
Reaction score
7.287
Το ξέρω ότι είναι αυτονόητο, αλλά αν θες να συνδέσεις όλες αυτές τις συσκευές που έγραψες πάνω στο switch, τότε πάρε ένα που να τις χωράει και ιδανικά να μένουν και 1-2 θύρες ελεύθερες. Το λέω γιατί στο λινκ σου έβαλα 5άρι, αλλά ίσως καλύτερα να πάρεις 8άρι. Εγώ είχα στο μυαλό μου μόνο τον server.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.258
Reaction score
21.042
Τόσο καιρό εγώ το είχα στήσεi μέσω internet ;
Όχι.

Τώρα με το wifi η επικοινωνία γίνεται μέσω internet;
Όχι.

Μπορώ να συνδέσω απευθείας με ethernet το pc με το dune χωρίς το router στο ενδιάμεσο;
Ναι, αλλά μην το κάνεις.

Εάν όχι μπορώ να το συνδέσω μέσω ενός παλιού router χωρίς να είναι συνδεδεμένο στο internet ;
Ναι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.344
Μηνύματα
2.898.552
Members
38.032
Νεότερο μέλος
LeonV
Top