Συνεργείο για βελτίωση φρένων σε Ι. Χ

Μηνύματα
2.814
Reaction score
211
Μιας και κοντεύει η ώρα να βάλω εμπρός καινούργιες δισκοπλακες (έχω τώρα τις εργοστασιακες με 326.000χλμ), έλεγα καπου Σεπτεμβριο Οκτώβριο που θα ειμαι στις 350.000χλμ,να βάλω κάτι καλητερο από τα εργοστασιακά και μεγαλητερο σε διάμετρο. Όχι 4πιστονα κτλ, απλά πράγματα και μετατροπές, όπως κάναμε παλιά, δηλ στο 1.400αρι βάζαμε φρένα από το 2λιτρο η κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κάποιος συνεργειο να μου πει;
Περιοχή θα έλεγα Θεσσαλία, στερεά αντε μέχρι Κατερίνη μιας και μένω στον θεσσαλικο κάμπο.
 

Μηνύματα
2.778
Reaction score
1.199
Δεν γνωρίζω σε τι αμάξι θέλετε να κάνετε κάτι τέτοιο...
Τα φρένα δεν είναι χώρος πειραματισμών.
Εξ εμπειρίας
Όταν είχα ένα παλιό Opel απλά πήρα ΟΛΟ το σύστημα φρένων από το καλύτερο της σειράς 2.0 16V και το έβαλα ΟΛΟ πάνω στο δικό μου, που μετά έγινε 2.0 16V .... !
 

Μηνύματα
2.814
Reaction score
211
Δεν γνωρίζω σε τι αμάξι θέλετε να κάνετε κάτι τέτοιο...
Τα φρένα δεν είναι χώρος πειραματισμών.
Εξ εμπειρίας
Όταν είχα ένα παλιό Opel απλά πήρα ΟΛΟ το σύστημα φρένων από το καλύτερο της σειράς 2.0 16V και το έβαλα ΟΛΟ πάνω στο δικό μου, που μετά έγινε 2.0 16V .... !
Το ίδιο θέλω να κάνω και εγώ, δηλ κάτι σαν εργοστασιακή αναβάθμιση και όχι πειράματα με την ασφάλεια μου.
 

Μηνύματα
27.833
Reaction score
26.166
Μόνο σε συνεργείο που γνωρίζει το αυτοκίνητο και γνωρίζει πολύ καλά τι μπορεί να αντικαταστήσει με τι .
 

Μηνύματα
2.778
Reaction score
1.199
Οπότε βρες ένα έτοιμο σετ απο ένα τρακαρισμένο, πάρτα όλα ( Δαγκανες σωληνακια σεβρο αντλια κτλ ) και βάλτα πάνω. ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν θελει τπτ κωδικοποίηση κτλ αυτά τα ξέρουν τα εξειδικευμένα συνεργεία.
Πάντως για να έχεις σωστά φρένα πρέπει ΟΛΑ να αλλαχθούν και όχι μόνο 2 εμπρός δαγκάνες κτλ
 


Μηνύματα
2.814
Reaction score
211
326 k με τις ίδιες δισκοπλακες; o_O
μάλλον δεν τα χρησιμοποιεις τα φρένα οπότε άστο ετσι🤪
Στο θεσσαλικο κάμπο που να πατήσω φρένο; καρακαμπιλα που λέμε εμείς μέχρι εκεί που πάει το μάτι σου. Τα φρενα τα θέλω για τις 10 φορές που θα ανέβω στο χωριό της μάνας μου κυρίως, στα Τζουμέρκα και πρέπει να φτάσω στα 1.900m υψομετρο με δευτέρα και λίγο τρίτη και μετά να κατεβω πάλι ακόμα τόσα χλμ με ταχύτητες έως τα 40 χλμ και φουλ φρένο.
Οποίος έφτασε έως το πέρασμα "Μπαρος" ξέρει τι θέλω να πω.
 

Μηνύματα
27.833
Reaction score
26.166
Εχουν φθορά οι δικές σου ?
Δλδ χρειάζονται άμεσα αντικατάσταση ?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.222
Reaction score
20.942
Η λύση είναι απλή: Τη στήνεις έξω από κάποιο πολύ in καφέ και κόβεις κίνηση. Μόλις δεις κανα Audi φρεσκογυαλισμένο στην τρίχα με χλεμπονοπρασινοζουζουνί δαγκάνες, πλησιάζεις και ρωτάς το παιδί, φίλε πού τα έβαλες; Ε, θα σου πει. Δεν κάνω πλάκα.

(Αν θυμάμαι καλά, έχεις ένα focus, έτσι δεν είναι; Πάρε μια ιδέα εδώ.)
 


Μηνύματα
582
Reaction score
1.024
Αν δεν πατάς πολλά φρένα, μην αλλάξεις όλο το σύστημα. Πάρε brembo διακοπλακες στη διάσταση σου (δεν μιλάω για πανάκριβες φυσικά, βγάζει και σειρές σε νορμάλ τιμές) , άντε το πολύ να είναι τρυπητες, πάρε και ένα σετ καλά και επώνυμα τακάκια και είσαι έτοιμος. Να πας να κάνεις μετατροπή, γιατί; Κρατάς όλες τις εργοστασιακές προδιαγραφες-διαστασεις, απλά διαλέγεις υψηλή ποιότητα. Και αυτό, αναβάθμιση θα σου φανεί
 

Μηνύματα
2.814
Reaction score
211
Αν δεν πατάς πολλά φρένα, μην αλλάξεις όλο το σύστημα. Πάρε brembo διακοπλακες στη διάσταση σου (δεν μιλάω για πανάκριβες φυσικά, βγάζει και σειρές σε νορμάλ τιμές) , άντε το πολύ να είναι τρυπητες, πάρε και ένα σετ καλά και επώνυμα τακάκια και είσαι έτοιμος. Να πας να κάνεις μετατροπή, γιατί; Κρατάς όλες τις εργοστασιακές προδιαγραφες-διαστασεις, απλά διαλέγεις υψηλή ποιότητα. Και αυτό, αναβάθμιση θα σου φανεί
Και αυτό είναι μια σκέψη που υπάρχει, μαζί με μαρκούτσια μεταλλικά που τα έχει πραγματικά ανάγκη το αμάξι, αφού πατάς πατάς και μετά από λίγο φρενάρει. Κατάστημα για brembo δίσκους και τακάκια που να πάω ξέρουμε;
 

Μηνύματα
27.833
Reaction score
26.166
Θα μπορούσε να θέλει έλεγχο η τρόμπα ή το σέρβο.
Χωρίς βεβαίως να αποκλείω τα μαρκούτσια.
 




gid

Μηνύματα
7.657
Reaction score
8.862
Φίλε έτσι όπως περιγράφεις την κατάσταση και τη χρήση που κάνεις, αυτό που χρειάζεσαι είναι τα μαμίσια φρένα, σωστά συντηρημένα, και είσαι 100% κομπλέ. Δε χρειάζεσαι καμία αναβάθμιση. Αναβάθμιση χρειάζεται κάποιος που βρίσκει τα φρένα του ανεπαρκή, παρότι αυτά βρίσκονται σε καλή κατάσταση.
 



Μηνύματα
37
Reaction score
60
Τα φρένα είναι μεγάλη και σοβαρή υπόθεση και θέλει γνώσεις από άνθρωπος που το έχουν ΚΑΙ το κατέχουν.
Και αυτοί είναι λίγοι έως απειροελάχιστοι…
Μέσα στο marketplace και στο car.gr βρωμάει ο τόπος από αγγελίες , που εκμεταλλεύονται τον αδαή κόσμο , και βλέπεις 1,4αρια με κάτι δαγκάνες και δίσκους από Audi που είναι σκάρτα 100 άλογα και φοράνε φρένα για 400 και βάλε.
Πήγαινε σε ένα σοβαρό συνεργειο , να σου βρει-βάλει επώνυμα ημιμεταλικα τακάκια , υγρά φρενών motul 5,1 και άσε κατά μέρος τις οποίες αλλαγές.
Ο Σέρβο μηχανισμός του κάθε αυτοκινήτου έχει συγκεκριμένες πιέσεις ανοχές για το κάθε αμάξι , βάσει βάρους , και βάσει τροχών.
Στο προηγούμενο μου αμάξι , είχα Renault sport , με μαμά Brembo δαγκάνες και δίσκους , το έβαζα πίστες και με τις οποίες αλλαγές σε διαρουμενους δίσκους και τα racing ferrodo τακάκια οι διάφορες ήταν ελάχιστες.
Φιλικά πάντα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.171
Μηνύματα
2.891.332
Members
38.001
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top