Την καλυσπερα μου στο γρουπ και οι γνωσεις σας θα με φανουν χρησημες!!

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Θα ηθελα να ξεκινισω το ομορφο ταξιδι της λαμπας!! Παλια ειχα εναν push pull ab1
Ο οποιος δεν κερδισε ποτε την καρδια μου!!
Εχω ακουσει 2-3 φορες simgle ended kai κοπηκαν τα ποδια μου!!!
Πρως το παρων παιζω με εναν electrocompaniet apo ton οποιο ειμαι εξερετικα ευχαριστημενος!!!
Βασικα παιζω μονο βυνιλια!!!
Εχετε να προτεινετε διαφορα μοντελα απο 8-14 watt rms ωστε να κανω την ερευνα μου για να καταληξω στο πιο καλο προιον για μενα?
Ευχαριστω
 





Μηνύματα
13.038
Reaction score
10.286
4 wattάκια, δε θες παραπάνω.
Πήρα μια λάμπα led 4 για το wc μου και μου είναι υπεραρκετή. Θερμοκρασία δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Υψηλή σχετικά, όχι τίποτα 2600.
Είχα πάρει και μία 7 watt αλλά ήταν πολύ δυνατή. Δεν την κράτησα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.775
Reaction score
129.991
Καθίστε λίγο, να το πάρουμε από την αρχή το ποίημα:

Θα ηθελα να ξεκινισω το ομορφο ταξιδι της λαμπας!! Παλια ειχα εναν push pull ab1
Βλέπω εξ'αρχης μια αντίφαση, ένα λάθος ρε παιδί μου.

Άμα είχες παλιά μια λάμπα, δε ξεκινάς τώρα το "όμορφο" ταξίδι της λάμπας, το συνεχίζεις.

Για να το ξεκινήσεις, πρέπει να μην είχες ποτέ ξανά λάμπα, αυτή είναι η έννοια του "ξεκινώ".

Άρα, δε μπορείς πλέον να το ξεκινήσεις, διότι το ξεκίνησες κάποτε, όταν πήρες εκείνη τη λάμπα.

Πάει αυτό, τέλος. Αδύνατο να ξεκινήσεις.

Να κλειδώσει το θρεντ; Όχι ακόμα, θέλω να μάθω για τον ελεκτροκομπανιετ, που δηλώνει πως:

παιζω με εναν electrocompaniet apo ton οποιο ειμαι εξερετικα ευχαριστημενος!!!
Δηλαδή εξαιρετικά παίζει αυτός ο ελεκτροκομπανιετ, ενώ η λάμπα που πήρε κάποτε, όταν ξεκίνησε το "όμορφο" ταξίδι της λαμπας, δεν έπαιζε εξαιρετικά.

Δεύτερη αντίφαση.

Κι άμα παίζει εξαιρετικά, γιατί να τον αλλάξει;

Τρίτη αντίφαση.

Βεβαίως θα μου πεις εχθρός του εξαιρετικού, ο εξαιρετικότερος. Σωστό αυτό.

Ε; Σωστό;
 




gid

Μηνύματα
7.828
Reaction score
9.020
Πρως το παρων παιζω με εναν electrocompaniet apo ton οποιο ειμαι εξερετικα ευχαριστημενος!!!
Προς το παρόν βρίσκεσαι στη φάση του καψωνιού. Όχι τόσο γιατί μόλις μπήκες στο φόρουμ, όσο γιατί οι λάμπες δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλείς στο φόρουμ.

Ωστόσο αργά ή γρήγορα θα πάρεις κάποιες ουσιαστικές απαντήσεις ώστε να αντικαταστήσεις τον ενισχυτή από τον οποίο, δυστυχώς, είσαι "εξαιρετικά ευχαριστημένος".

Βασικα παιζω μονο βυνιλια!!!
Αφού σου αρέσουν οι λάμπες, πιθανότατα μόνο βινύλια θ' ακούς. Αυτά τα δύο κολλήματα πάνε μαζί.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.318
Reaction score
1.392
Λαμπα και ξερο ψωμι............

Σιγουρη επιλογη για λαμπατα ενισχυτικα ειναι απο Τσακιριδη και Lab12 (Ελληνικα) και σε νορμαλ κοστολογια.

Single ended σαφως λιγοτερες και δυσκολοτερες επιλογες, με αυστηρο κριτηριο το ηχειο που θα οδηγησουν.

Οι επιλογες στα βατ που θελεις ειναι με 300Β λυχνια και 845 ή 211 κυριως.
Οσο περισσοτερα τα βατ σε S.E. τοσο το κοστολογιο ξεφευγει.
Υπαρχει και "μεση λυση" της SE με πεντοδο αντι τριοδου, για χαμηλοτερο κοστος.
 


Μηνύματα
13.038
Reaction score
10.286
Και με ποιά καλώδια ηχείων. Βασική πληροφορία όταν πρόκειται για λαμπάτους ενισχυτές.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.376
Reaction score
39.951
..... αστο ετσι και μεινε οπως εισαι...ή αγορασε οτι σου ρθει. 🐒
Κατα την αποπση μου ειναι υπεροχες οι λαμπες και υπεροχο το βινυλιο... μονο οταν εχουμε πραγματικα εκτεταμενη δισκοθηκη και σε αριθμο και σε ειδη (δηλαδη η υπερβαση γινεται σε πραμα περα απο τα μηχανηματα).
Παιζει το ρολο του βεβαια, με το ειδος ηχειων που παιζουν μαζι και οι σταθμες στον χωρο που παιζουν.
- λαμπες θα εβαζα ενα τουμπ μπαφερ - που θα εβαζα αν ασχολιομουν εδω και 10 χρονια -
μεχρι να ερθει το φαγητο ας αγορασω ακομα ενα ζευγαρι παπουτσια8-)
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.489
Μηνύματα
2.906.120
Members
38.052
Νεότερο μέλος
s tv
Top