Τι βλάβη μπορεί να είναι αυτή;

Μηνύματα
945
Reaction score
2.664
Είμαι στην Πέθυ για Σ/Κ και μου λέει πως η τηλεόραση χάλασε :

imageedit_3_4202071693.jpg
imageedit_1_7525217839.jpg


Sony 24" δεκαετίας. Έχει νόημα προσπάθεια επιδιόρθωσης.; Οι απαιτήσεις είναι μικρές. Να την πάω στο μάστορα ή δεν ασχολούμαι;
 





TGD

Μηνύματα
7.760
Reaction score
7.738
Κάθετες γραμμές από πάνω ως κάτω... Νομίζω driver του πάνελ.
 



Μηνύματα
13.716
Reaction score
15.649
Είμαι στην Πέθυ για Σ/Κ και μου λέει πως η τηλεόραση χάλασε :

View attachment 335804 View attachment 335805

Sony 24" δεκαετίας. Έχει νόημα προσπάθεια επιδιόρθωσης.; Οι απαιτήσεις είναι μικρές. Να την πάω στο μάστορα ή δεν ασχολούμαι;

Μπα μωρέ, δε ταιριάζει... Είναι ψηλά, η Πέθυ δε φτάνει καν να την κουνήσει. Να ξεκόλλησε κάτι με το χρόνο μήπως;;;
Η κόλα στο πάνελ που μέσα είναι και τα pixel και όλα ... έχει χαλάσει - ξεκολλήσει κάπου. Με την θερμοκρασία και εάν την αφήσεις κάποια ώρα ανοιχτή την ημέρα ...σταματάει ; Και μετά όταν την κλείσεις και την ξανανοίξεις μετά απο κανα δυο ημέρες ... στο ξανακάνει ; Μέχρι μετά να ξαναστρώσει ; κ.ο.κ.

¨Εχει χαλάσει ξεκολλήσει η κόλα του πάνελ, θέλει αλλαγή, δεν μπορεί να επέμβει κάποιος γιατί η κόλα είναι μαζί με όλο το σύστημα ένα πράγμα, δεν ασχολείται λογικά με τίποτε τεχνικός με τέτοια δουλειά, Επίσης και εάν υπάρχει το πάνελ και μπορούσες να το βρείς αλλά και να υπάρχει δεν θα σε συμφέρει αλλαγή του.

Νομίζω .... ρώτα τεχνικό για σιγουριά. Λογικά θα κρατήσει καιρό έτσι αυτό το βιολί .... μέχρι να πεθάνει εντελώς κάποια στιγμή.

Εάν την αφήνει να παίζει αρκετές ώρες την ημέρα (ξέρω γω 4-5 τουλάχιστον) και ζεσταίνεται η κόλα ... θα παίζει.

Ηλικιωμένη η Πέθυ μπορεί και να την αφήνει να παίζει πολλές ώρες. :D Δεν έχει και σήριαλ τώρα το καλοκαίρι για αυτό και εμφανίζεται. :D
 
Last edited:


Μηνύματα
13.716
Reaction score
15.649
Η Ανακύκλωση είναι ένα από τα σημαντικότερα επιτεύγματα της σύγχρονης κοινωνίας.
Ναι τις παίρνουν τις κάνουν refurbished και τις πουλάνε με κέρδος στο επόμενο κορόιδο. Μερικές και σαν καινούργιες, ανάλογα την βλάβη. :D Πληρώνεις λόγω "οικολογίας" και για να την ξεφορτωθείς για χάρη τους. :D Πολύ παλιά πληρώνανε τουλάχιστον για το scrap έστω κάτι ψίχουλα. :D

Η πέτρα κρατάει 10.000 χρόνια. Το χαρτί 1.000 χρόνια. Η Ψηφιακή τεχνολογία και αποθήκευση της 10 χρόνια .... λέει η επιστήμη. :D

Υ.Γ. : Spoiler : Αγοράζετε και κανένα δίσκο σε φυσική μορφή. Να ζήσει και ο καλλιτέχνης. Όχι μόνο φθηνό ή και τζάμπα streaming και καταλήξετε να ακούτε σε λίγο μονο σκουπιδια δημιουργικώς αδιάφορα ή μόνο Τέιλορ Σουιφτ και tik tok hits. :D
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.235
Reaction score
20.974
Sony 24" δεκαετίας. Έχει νόημα προσπάθεια επιδιόρθωσης.;
Όχι. Λόγω κόστους.

Όλα χαλάνε και όλα επισκευάζονται. Το κριτήριο επισκευής είναι το κόστος.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.706
Reaction score
95.379
Χαϊδευτικά, η γλυκιά μου 🥰
Κάνε στην γλυκιά σου και κάνα δωράκι, όχι μόνο γλυκόλογα... :tongue:

Πέρα από την πλάκα, θεωρώ τον Δημήτρη Δελφίνη τον πλέον αξιόπιστο επισκευαστή τηλεοράσεων, από την εποχή των -πολύ δύσκολων στην επισκευή- Pioneer Kuro.

Επικοινώνησε μαζί του, στείλε του φωτογραφίες και θα σου πει αν αξίζει ή όχι η επισκευή. Κάτι που εξαρτάται φυσικά και με το πόσα έχεις βάλει εσύ ως όριο.


210 4830088

[email protected]
 

Μηνύματα
13.716
Reaction score
15.649
Όχι. Λόγω κόστους.

Όλα χαλάνε και όλα επισκευάζονται. Το κριτήριο επισκευής είναι το κόστος.
Εάν βγάλουμε απ' έξω τον παράγοντα της θέλησης ή διάθεσης του αγοραστή .... οι μάστορες στα ηλεκτρονικά Hi Fi τι θεωρούν αυτοί ή τι θεωρούν λογικό λόγω πιάτσας και εμπορικής λογικής ότι είναι ένα καλό, λογικό ποσοστό επισκευής ώστε να μην έχουν και παράπονα οι πελάτες ; 30 % max του σημερινου κόστους της συσκευής ;
 

Μηνύματα
945
Reaction score
2.664
Λοιπόν, το συμπέρασμα είναι πως πάμε για άλλα.
Ένα ταψί τυρόπιτα αρκεί ή να πιέσω για περισσότερα;
Άντε τώρα να εξηγήσεις στο κορίτσι τις διαφορές OLED - mini led, την τεχνολογία μου μέσα ...
:biggrin: :biggrin:
Πέρα από την πλάκα, θεωρώ τον Δημήτρη Δελφίνη τον πλέον αξιόπιστο επισκευαστή τηλεοράσεων, από την εποχή των -πολύ δύσκολων στην επισκευή- Pioneer Kuro.
Επικοινώνησε μαζί του, στείλε του φωτογραφίες και θα σου πει αν αξίζει ή όχι η επισκευή. Κάτι που εξαρτάται φυσικά και με το πόσα έχεις βάλει εσύ ως όριο.
Αυτός καλέ είναι 900 Χμ μακρυά, να την πάω μήπως στον @daharis666 , που είναι 500 μέτρα;;; 😆
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.453
Reaction score
78.515
οι ριμπον ταινίες είναι που δίνουν εικόνα στο πανελ...οι ψυχρές κολλήσεις δηλαδή....αυτές έρχονται στο πάνελ από την πάνω πλευρά συνήθως....αν ασκήσεις πίεση στην πάνω πλευρά της οθόνης θα δεις ότι θα αλλάξει το μοτίβο του ελαττωματικού σημείου

δύσκολο να βρεις μάστορα να το διορθώσει....είναι ευαίσθητο σημείο που απαιτεί λεπτοδουλειά

στην ουσία θέλει ριφλόου ...αλλά δεν δίνω πολύ καιρό να αντέξει γιατί αυτά τα σημεία αν ''χτυπήσουν'' μία...γαμσετα
 

Μηνύματα
945
Reaction score
2.664
οι ριμπον ταινίες είναι που δίνουν εικόνα στο πανελ...οι ψυχρές κολλήσεις δηλαδή....αυτές έρχονται στο πάνελ από την πάνω πλευρά συνήθως....αν ασκήσεις πίεση στην πάνω πλευρά της οθόνης θα δεις ότι θα αλλάξει το μοτίβο του ελαττωματικού σημείου

δύσκολο να βρεις μάστορα να το διορθώσει....είναι ευαίσθητο σημείο που απαιτεί λεπτοδουλειά

στην ουσία θέλει ριφλόου ...αλλά δεν δίνω πολύ καιρό να αντέξει γιατί αυτά τα σημεία αν ''χτυπήσουν'' μία...γαμσετα
Καλά, ετοίμασε το 🔨 που είπε ο από πάνω, έρχομαι ..
:biggrin:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.206
Μηνύματα
2.892.375
Members
38.005
Νεότερο μέλος
NikosK18
Top