Τι είδαμε, τι θα δούμε



Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Η ταινία Nymphomaniac (1&2) αποδεικνύεται στο 2ο μέρος ότι ανήκει με βεβαιότητα στις επιλεγόμενες κουλτουριάρικες. Με την ευρέως αποδεκτή έννοια του όρου. Λέει π.χ. στην αρχή του 2ου μέρους για τις "κακές" λέξεις που δεν τις χρησιμοποιούμε:
  • "Κάθε λέξη που αφαιρείς από το λεξιλόγιο, είναι σαν να αφαιρείς ένα πετραδάκι από το βωμό της ελευθερίας".
Ή αρκετά παρακάτω:
  • "Με τον κίνδυνο να φανώ πιό έξυπνος απ' ότι είμαι" ...
Γιατί πραγματικά ενέχει κινδύνους να σε υπερτιμήσει ο άλλος και να περιμένει να "παίξεις καλύτερη μπάλα" από αυτή που μπορείς.

Η πρώτη ώρα έχει τελικά σκοπό ύπαρξης. Κατ' αρχήν να σοκάρει το θεατή, να του σπάσει τις άμυνές του, ώστε να είναι χαλαρός για τη συνέχεια, δηλαδή καλός δέκτης. Ή - σε αντίθετη περίπτωση - να τον ξεσκαρτάρει. Όποιος δεν έχει τη "φυσική κατάσταση", να "λαχανιάσει" και να την αφήσει. Αφού - κατά τη γνώμη του σκηνοθέτη πάντα - δεν πρόκειται να καταλάβει χριστό.

Το έχει δηλώσει εδώ και 30 χρόνια:
  • "Δεν με ενδιαφέρει το να ευχαριστήσω τους ανθρώπους, αυτό που θέλω είναι να πάρουν θέση".
Υπάρχει πάντως και ένας αβανταδόρικος ρόλος των προκλητικών σκηνών. Να δημιουργήσει ντόρο γύρω από την ταινία, κάτι που ο Λαρς φον Τίαρς γνωρίζει να κάνει καλά.

Επιμύθιο. Μην περιμένετε μια ταινία που θα σας δημιουργήσει ευχάριστα συναισθήματα. Είτε θα σας προβληματίσει, είτε θα σας δημιουργήσει απέχθεια. Αλλά να σας "αρέσει κυριολεκτικά", δύσκολο προς απίθανο.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.404
Reaction score
96.709
  • "Δεν με ενδιαφέρει το να ευχαριστήσω τους ανθρώπους, αυτό που θέλω είναι να πάρουν θέση".
Ο αγαπημένος σκηνοθέτης του Άλεξ. :gotcha:
 





Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Αν καταλαβα καλα η υποθεση ειναι μια που πηδιεται με ολους;
Αυτο πως μας σοκαρει;
Όχι. Ανέφερα συγκεκριμένα παραδείγματα:
...
  • "Κάθε λέξη που αφαιρείς από το λεξιλόγιο, είναι σαν να αφαιρείς ένα πετραδάκι από το βωμό της ελευθερίας".
Ή αρκετά παρακάτω:
  • "Με τον κίνδυνο να φανώ πιό έξυπνος απ' ότι είμαι" ...
Γιατί πραγματικά ενέχει κινδύνους να σε υπερτιμήσει ο άλλος και να περιμένει να "παίξεις καλύτερη μπάλα" από αυτή που μπορείς ...
Μπορώ να πω κι' άλλα αν θες - που δεν θες. :p

Σε σοκάρει γιατί εσκεμμένα οι σκηνές δεν είναι ερωτικές αλλά ολοσχερώς χυδαίες. Εξήγησα και το λόγο - κατά τη γνώμη μου.

Ρεζουμέ. Μη την δεις σε παρακαλώ και αναγκαστείς να με βλαστημάς. :hi:
 






Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Το στόρυ είναι μεταφορικό, αλληγορικό. Αλλά - και να μείνει μεταξύ μας :p - δεν κατάλαβα τι εννοεί. Όμως έκαμα μια αναζήτηση στις κριτικές και διαπίστωσα ότι ούτε οι κριτικοί κατάλαβαν. Οπότε δεν είμαι χαζούτσικος ... :roflmao:

Πιστεύω ότι μια 2η θέαση με ψαγμένο τρόπο αυτή τη φορά, ενδέχεται να μου αποκαλύψει κάποιες αριθμητικές σημειολογικές αναφορές της ταινίας. Όπως το 3+5=8 (8 είναι και τα κεφάλαια της ταινίας) που αναφέρεται 2 φορές, σαν να θέλει ο "ποιητής" να σε κάνει να το προσέξεις.

Όπως πιστεύω ότι και κάποια ονόματα προσώπων του έργου, mr L, ms H κ.α. μόνο τυχαία δεν έχουν επιλεγεί.
 


Μηνύματα
20.327
Reaction score
14.917
Anemelos πάντως δεν φαίνεται να εισαι μετά απο τόση κουλτούρα.Σε απασχολεί το θέμα της ταινίας μέρες μετά τη θέαση της...:rolleyes:

Σκέφτομαι....,μήπως έμαθες κατι επαναστατικό?!Αισθαντικο?!Αναισθητικο?!

" δεν κατάλαβα τι εννοεί. " - Μήπως να το έβλεπες με παρέα?!

Μήπως...,να μην το έβλεπες καθόλου?:D:roflmao: Το έργο,εννοώ.
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Το τελευταίο είναι και το πιο εύστοχο. Τι την ήθελα την κουλτούρα ο μλκ; :p Δεν ήταν πιο ανώδυνο να παραμείνω ένα λαϊκό παλληκάρι; :rolleyes:
 

Μηνύματα
2.256
Reaction score
249
Σταθη εσυ το εφτιαξες ετσι;
Ακου ψηφοφοροι διψασμενοι για ερωτα!


Autumn blood
Βουκολικο δραμα με στοιχεια ραμπο
Ωραια τοπια καλη ερμηνεια
35 λεπτα χωρις ομιλια
Θα την πω συμπαθητικη συνολικα
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.108
Μηνύματα
2.888.865
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top