Τι θα γινει με την εγκληματικοτητα?

Μηνύματα
7.355
Reaction score
1.398
Λέει ότι οι κλοπές από εγκληματικές ομάδες είναι το 4% του συνόλου των κλοπών.
Όχι ότι το 96% διαπράττεται από αλλοδαπούς. Το 96% των κλοπών τελούνται από μεμονωμένους εγκληματίες ή ολιγομελείς παρέες συμμετόχων, μη υπαγόμενες στην έννοια της "εγκληματικής ομάδας" (η οποία προϋποθέτει οργάνωση, δομή, διακριτούς ρόλους κλπ).
Αυτό το 4% βέβαια που διαρπάττεται από συμμορίες, μπορεί να είναι και οι σοβαρότερες, δεν το εξετάζουμε αυτό, η παραπάνω στατιστική έχει νομιναλιστική λογική, κλοπή=κλοπή.

Φυσικά η εγκληματικότητα που πρωτίστως ενδιαφέρει είναι η λεγόμενη 'βαρειά'. Στην οποία το οργανωμένο έγκλημα πρωτοστατεί.
Νομίζω ότι την καθημερινότητα του πολίτη περισσότερο όμως επηρεάζει αυτή η εγκληματικότητα, οι κλοπές, οι διαρρήξεις, οι κλοπές τροχοφόρων.
 


TGD

Μηνύματα
8.164
Reaction score
8.159
Οι δύο συλληφθέντες θα οδηγηθούν στον αρμόδιο Εισαγγελέα.
...
που θα τους πει να στείλουν χαιρετίσματα στους συγγενείς, και θα τους ζητήσει συγγνώμη για την ταλαιπωρία.
Από άνθρωπο που έφαγε τη ζωή του σε σχολεία Ρομά:
Καταφέρεμε να κάνουμε πολλούς Ρομά μηχανικούς και πολλούς Ρομά δικηγόρους. Δυστυχώς καταφέρναμε να κάνουμε λίγους Ρομά δασκάλους.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.565
Reaction score
28.972
Από άνθρωπο που έφαγε τη ζωή του σε σχολεία Ρομά:
Καταφέρεμε να κάνουμε πολλούς Ρομά μηχανικούς και πολλούς Ρομά δικηγόρους. Δυστυχώς καταφέρναμε να κάνουμε λίγους Ρομά δασκάλους.
Ψέμματα λέει.
Τόσα χρόνια επάνω στον πλανήτη δεν έχω δει κανέναν γύφτο μηχανικό και έχω δει στην τηλεόραση έναν γύφτο δικηγόρο στην Ελλάδα, είχαν κάνει ολόκληρη εκπομπή γι΄ αυτό το πρωτοφανές συμβάν.
Α! και μια γύφτισσα που κατάφερε και σπούδασε κάτι, όμως δεν θυμάμαι τι.

Όλοι οι άλλοι που ξέρω και βλέπω καθημερινά, ασχολούνται με "ανακύκλωση μετάλλων" κοινώς κλοπές χαλκού.
Οι πιο τέτοιοι ασχολούνται με εμπόριο ναρκωτικών και είναι οι πιο ευκατάστατοι με καλά σπίτια και αυτοκίνητα.
Άλλοι είναι απλώς κλέφτες, ληστές, απατεώνες, λωποδύτες, αγύρτες, αγιογδύτες και πωλητές προστασίας σε μαγαζιά.
Συμμορίες από μικροί.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.641
Μηνύματα
2.912.513
Members
38.080
Νεότερο μέλος
ApoToL98
Top