Τι θα γινει με την εγκληματικοτητα?

Μηνύματα
7.401
Reaction score
1.465
καλά αυτός είναι καρκίνωμα που αναμενόμενο ήταν να ξεσπάσει κάπου. Αργά ή γρήγορα θα αποφασίσουμε, να τον δρόμο τον δείχνει η αφυπνιζόμενη Γερμανία, να εξαιρούμε αμέσως τέτοιου είδους καρκινώματα, ξένα γαρ προς την κοινωνία.

Το πρόβλημα είναι, ότι και σε μέχρι πρότινος ήσυχες περιοχές, αρχίζουν απίστευτα φαινόμενα νεανικών συμμοριών (και με παιδιά γυμνασίου). Να τώρα δα άκουγα για την Καλαμαριά, τον πεζόδρομο και το 7ο που πήγαινε ο μικρός, και δεν πίστευα τα αυτιά μου.
Τι έγινε στο 7ο;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.773
Reaction score
34.867
Όχι στο γυμνάσιο καθεαυτό, αλλά με ανάμειξη μαθητών του. Το οποίο μέχρι πριν λίγα χρόνια είχε εξαιρετική φήμη.

Κλέβουν μαθητές, βγάζουν πεταλουδες, πουλάνε μαγκιά ως συμμορίες κλπ. Οι οποίες έχουν μεν και γυφτακια μέσα, αλλά φευ, δεν είναι αυτά το ένα χαλασμένο μήλο. Το πρόβλημα έχει εξαπλωθεί πέραν αυτών που θεωρούσαμε υποβαθμισμενες περιοχές ή κοινωνικές ομάδες.
 

Μηνύματα
7.401
Reaction score
1.465
Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου έχει να κάνει με το ότι η παραβατικότητα στο παρελθόν ασκείτο απο άτομα του περιθωρίου, ενώ τώρα παραβατικά άτομα προβάλλονται ως celebrities. Όταν ο άλλος τραγουδάει ( λέμε τώρα ) για ναρκωτικά, κλοπές και π**τάνες, μοστράροντας supercars και πάκους με πενηντάρικα, κάποιο παιδί θα τον πάρει σαν πρότυπο. Μετά το δεύτερο παιδί θα προσπαθήσει να ανταγωνιστεί το πρώτο και έτσι καταλήγουμε στις συμμορίες.
Όλα έχουν να κάνουν με την ανάγκη του έφηβου να κάνει την επανάστασή του και να ξεχωρίσει, όμως δυστυχώς, είναι αρκετά τα παιδιά στις μέρες μας που επιλέγουν να ξεχωρίσουν ακολουθώντας λάθος δρόμο.

Και εμείς οι γονείς που ΜΠΟΡΕΙ να τα καταφέρουμε και να μη βγάλουμε τέτοια μπουμπούκια στη κοινωνία, θα ανησυχούμε αν και πότε θα βρούμε τα παιδιά μας σαπακιασμένα στο ξύλο.
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο πολύ με αυτό: Γυμνάσιο ήμουν και η μισή τάξη τραγουδούσε gangsta's paradise - δεν είχε τότε το hip hop προβολή του περιθωρίου;

Νομίζω ότι έχει να κάνει με το γενικότερο κλίμα χαλαρότητας των κανόνων στα πάντα και την διαρκή ανάγκη δικαιολόγησης κάθε άσχημης συμπεριφοράς ως δήθεν "ανθρωπισμό".
 



Μηνύματα
7.401
Reaction score
1.465
Είμαι καθηγητής σε ΕΠΑΛ....
Εκτίμηση αναλογίας μαθητών που ενδιαφέρονται για την τεχνική γνώση που παρέχει η σχολή / μαθητών που βρίσκονται εκεί επειδή δεν μπορούσαν να συνεχίσουν σε ΓΕΛ ;
 


Μηνύματα
2.790
Reaction score
1.217
Φίλη μου καθηγήτρια σε ΕΠΑΛ μου έχει πει ιστορίες φρίκης.

Την πάνε πάντα συνοδεία στο αυτοκίνητό της. Αυτό μόνο.
Κάπως έτσι είναι.....
Τα κορίτσια έχουν δικό τους χαβαλέ, τα αγόρια τον δικό τους κόσμο.
Το πρώτο πράγμα που μου είπε η διευθύντρια είναι "Μας ενδιαφέρει να φύγουνε και να φύγουμε σε ένα κομμάτι και μετά να μάθουν κάτι".
Πολύ γνωστός στον κόσμο των ενισχυτών είναι σε ΕΠΑΛ και αυτός και μάλιστα σε HARD CORE συγκρότημα στην Αθήνα...Δεν μπαίνει σε forum κτλ
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.584
Reaction score
29.068
Υπαρχουν τρείς σοφές ρήσεις.

Το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο.
Ο σεβασμός πηγάζει από τον φόβο.
Κι ο Άγιος φοβέρα θέλει.

Αν μπορέσουμε να καταλάβουμε ποια είναι η ανθρώπινη φύση μας, ίσως να πάρουμε τα μέτρα που πρέπει.

Εδώ και μια ώρα τρώγοντας, βλέπω ειδήσεις στο σκάι και στο σταρ.
Έξαρση περιστατικών βίας ανηλίκων σε όλη την χώρα.
Σε γυμνάσια και λύκεια, με μαχαιρώματα, τραυματισμούς, αίματα.

Τα γιουβαρλάκια πάντως ήταν ωραία. Όλα καλά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.654
Reaction score
40.817
:king:αποτυχαμε στο καλιο γαιδουροδενε...και δερνουμε το γαιδαρο να ακουει το σαμαρι ?! ή καπως ετσι :angel:
 

Μηνύματα
2.790
Reaction score
1.217
Εκτίμηση αναλογίας μαθητών που ενδιαφέρονται για την τεχνική γνώση που παρέχει η σχολή / μαθητών που βρίσκονται εκεί επειδή δεν μπορούσαν να συνεχίσουν σε ΓΕΛ ;
1 στους 100 θέλει να γίνει αυτό που σπουδάζει. Έρχονται για να περάσει η ώρα άνετα και χωρίς τον φόβο να κοπούνε.
Υπάρχει ένας τρομερός φαύλος κύκλος. Κανένας καθηγητής δεν θέλει να μείνει ταραξίας μαθητής στην ίδια τάξη. Τους περνάμε με 11 , 12 μέσο όρο. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις με πρόβλημα που προσπαθούν να βγάλουν απλά το Λύκειο.
Απλά ο κανόνας, για τα αγόρια, είναι Μαγκιά, Μαυρα ρούχα μαυρα γυαλιά μηχανάκια κινητά τσιγάρο κτλ
Για τα κορίτσια απλά φανταστείτε....
 


Μηνύματα
147
Reaction score
503

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.773
Reaction score
34.867

Ορίστε οι συνυπαίτιοι.
Όταν χρήσιμοι ηλιθίοι έχουν λυμένο το ζωνάρι και ψάχνουν ευκαιρία να παίξει η κασετουλα τους για αναμνήσεις του απώτατου παρελθόντος που οι ίδιοι συντηρούν και αναμοχλεύουν για να λάβουν παράσημο για την αριστεροσύνη τους, δεν είναι να απορούμε.
 

ika

News
Μηνύματα
15.611
Reaction score
14.324
Εκτίμηση αναλογίας μαθητών που ενδιαφέρονται για την τεχνική γνώση που παρέχει η σχολή / μαθητών που βρίσκονται εκεί επειδή δεν μπορούσαν να συνεχίσουν σε ΓΕΛ ;
0-3%

Παίρνουν και το φοιτητικό πάσο, μιά χαρά για να περνάει ο καιρός
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
8.034
Reaction score
10.247
Ορίστε οι συνυπαίτιοι.
Όταν χρήσιμοι ηλιθίοι έχουν λυμένο το ζωνάρι και ψάχνουν ευκαιρία να παίξει η κασετουλα τους για αναμνήσεις του απώτατου παρελθόντος που οι ίδιοι συντηρούν και αναμοχλεύουν για να λάβουν παράσημο για την αριστεροσύνη τους, δεν είναι να απορούμε.
Ακριβώς έτσι.
 

gid

Μηνύματα
8.008
Reaction score
9.207
Ο μπαμπούλας του φασισμού στην Ιταλία και της ακροδεξιάς στην Ελλάδα, πρώτης ζήτησης εργαλεία στα χέρια της Ιταλικής και Ελληνικής αντεθνικής αριστεράτζας....
 


Μηνύματα
7.401
Reaction score
1.465
1 στους 100 θέλει να γίνει αυτό που σπουδάζει. Έρχονται για να περάσει η ώρα άνετα και χωρίς τον φόβο να κοπούνε.
Υπάρχει ένας τρομερός φαύλος κύκλος. Κανένας καθηγητής δεν θέλει να μείνει ταραξίας μαθητής στην ίδια τάξη. Τους περνάμε με 11 , 12 μέσο όρο. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις με πρόβλημα που προσπαθούν να βγάλουν απλά το Λύκειο.
Απλά ο κανόνας, για τα αγόρια, είναι Μαγκιά, Μαυρα ρούχα μαυρα γυαλιά μηχανάκια κινητά τσιγάρο κτλ
Για τα κορίτσια απλά φανταστείτε....
Άρα πιθανώς η κατάσταση να βελτιωνόταν με εισαγωγικές εξετάσεις; Ώστε οι παραβατικοί και προβληματικοί να μην προλαβαίνουν καν να έρθουν σε επαφή με το σχολείο ή την τάξη.
 

ika

News
Μηνύματα
15.611
Reaction score
14.324


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.897
Μηνύματα
2.921.982
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top